Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
sega za legalizacija se odi prvo kaj preveduvac ima koi se legalizirani i vo makedonija duri pa posle kaj bilo koj notar vo bugarija i gotovo nema cekanje vo ambasada ili opstini
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Hm dali moze bi postoi nekakov problem so sistemot i statusite :cautious:
Se javiv pak vo direkcija bugarsko drzavjanstvo da prasam sa dopolnitelni dokumenti dali se baraat dali treba da se davaat i sekako pak mi rekoa deka ne treba nego koga mi pobara broj od prepiska mi vika rano e za vas obraboteni se dokumentite i se naogaat vo procedura po zadolzitelno soglasuvanje. Potoa ke vi se napravi finalen eksperten pregled pa ke ocekuvate odgovor.
Jas kazav deka mene koga proveruvam mi pokazuva finalen eksperten pregled a taa mi vika jas vi kazuvam toa sto gledam tuka po brojceto
:cautious::oops:
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Hm dali moze bi postoi nekakov problem so sistemot i statusite :cautious:
Se javiv pak vo direkcija bugarsko drzavjanstvo da prasam sa dopolnitelni dokumenti dali se baraat dali treba da se davaat i sekako pak mi rekoa deka ne treba nego koga mi pobara broj od prepiska mi vika rano e za vas obraboteni se dokumentite i se naogaat vo procedura po zadolzitelno soglasuvanje. Potoa ke vi se napravi finalen eksperten pregled pa ke ocekuvate odgovor.
Jas kazav deka mene koga proveruvam mi pokazuva finalen eksperten pregled a taa mi vika jas vi kazuvam toa sto gledam tuka po brojceto
:cautious::oops:
Тоа ти е исто ко во банка. Кога ќе прашаш на шалтер колку ти е останато од кредитот ти вика пример 10 000 денари. И викаш како кога платив плус две рати. И ти вика јас тука тоа го гледам. Кога ќе одиш во кредитно ти вика имате уште 8 000 ден за плаќање.
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
LUGE IMAM PODNESENO I CEKAM ZA BG PASOS E SEGA SAKAM DA IZVADAM PRIVREMENA LICNA KARTA KOLKU CINI DA SE IDE SO POSREDNIK I ZA KOLKU VREME SE VADI AKO IMA NEKOJ DA MI KAZE FALA
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
LUGE IMAM PODNESENO I CEKAM ZA BG PASOS E SEGA SAKAM DA IZVADAM PRIVREMENA LICNA KARTA KOLKU CINI DA SE IDE SO POSREDNIK I ZA KOLKU VREME SE VADI AKO IMA NEKOJ DA MI KAZE FALA
Druze treba da imas osnov po koj ke ja izvadis privremenata licna karta.Dali ke bides vraboten,studen ili slicno.Rasprasaj se dobro_Obicno takva licna karta ako imas osnov se dobiva za relativno brzo vreme.Mesec mesec i pol
 
Член од
23 март 2017
Мислења
67
Поени од реакции
51
Druze treba da imas osnov po koj ke ja izvadis privremenata licna karta.Dali ke bides vraboten,studen ili slicno.Rasprasaj se dobro_Obicno takva licna karta ako imas osnov se dobiva za relativno brzo vreme.Mesec mesec i pol
PRIVREMENA LICNA KARTA ZA STRANCI TOA BARAM ZNAM LUGE STO SO TAKVA L.K RABOTAT AMA 3MES SAMO IMAAT PRAVO BIDEJKI VLAGAAT VO EVROPSKA ZEMJA SO MK PASOS
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
LUGE IMAM PODNESENO I CEKAM ZA BG PASOS E SEGA SAKAM DA IZVADAM PRIVREMENA LICNA KARTA KOLKU CINI DA SE IDE SO POSREDNIK I ZA KOLKU VREME SE VADI AKO IMA NEKOJ DA MI KAZE FALA
priccekaj....ce imet izmeni okolu ova.... najaveno e da bidet izglasano sega vo septemvri i da rabotet po novi pravila od 1 oktomvri
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.661
Поени од реакции
28.060
PRIVREMENA LICNA KARTA ZA STRANCI TOA BARAM ZNAM LUGE STO SO TAKVA L.K RABOTAT AMA 3MES SAMO IMAAT PRAVO BIDEJKI VLAGAAT VO EVROPSKA ZEMJA SO MK PASOS
Акo извaдиш личнa кaртa зa пoстoјaн престoј сo aдресa нa пoстoјaнo пребивaлиште вo Бугaријa,мoжеш дa рaбoтиш кaкo вoзaч или нештo другo вo ЕУ aмa преку бугaрскa фирмa кoјa е регистрирaнa зa рaбoтa вo ЕУ.Сaмo требa личнaтa кaртa дa јa пoврзеш сo Мaкедoнскиoт пaсoш.Нa тoј нaчин летoвo рaбoти сезoнски кoмшијaтa дo мене вo Итaлијa, се врaќa септември.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Druze treba da imas osnov po koj ke ja izvadis privremenata licna karta.Dali ke bides vraboten,studen ili slicno.Rasprasaj se dobro_Obicno takva licna karta ako imas osnov se dobiva za relativno brzo vreme.Mesec mesec i pol
Дај не се искажувајте вака неспремни. Штом човекот има поднесено за државјанство, значи веќе има произход. Штом има произход, на основ на него може да добие и престој, само не привремен како што вели тој, туку постојан, со сите права на БГ државјанин, освен право на гласање во Бугарија и на за слободно живеење и работа во ЕУ.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Дај не се искажувајте вака неспремни. Штом човекот има поднесено за државјанство, значи веќе има произход. Штом има произход, на основ на него може да добие и престој, само не привремен како што вели тој, туку постојан, со сите права на БГ државјанин, освен право на гласање во Бугарија и на за слободно живеење и работа во ЕУ.
Kako moze da dobie postojan prestoj daj objasni toa znaci deka i postojana licna karta moze da izvadi ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom