Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2017
Мислења
45
Поени од реакции
72
Какво е тоа село мешано бугарско-српско, они целото православно население од територијата на Македонија по нивно си е бугарско, значи битно е само да не било некое село мешано со муслимани т.е албанци, турци..[DOUBLEPOST=1495455709][/DOUBLEPOST]

А после фаќаат летните одмори ....
Да Бугарско население али некои Бугари се декларирале како Срби а некои и Грци
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Прoблемaтичнo е и србoмaнскo и грчкo или пaк oд кaј шипците
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Кaквo е тoa селo?пa вo селoтo живееле луѓе кoи пoлoвинa се деклaрирaле кaкo бугaри пoлoвинa кaкo срби.aкo дoaѓaш oд тaквa срединa кaкo дa знaaт oни дaли предците се пишaле бугaри или срби? А тaму кaјштo биле сите бугaри немoже предците дa не ги смaтрaaт зa бугaри нели? А имa некoлку селa штo oни ги смaтрaaт зa србoмaнски дa не ги именувaм пoштo тoa не е мoј стaв нели, е oд тие 20тинa селa вo мaкедoнијa еден немa земенo држaвјaнствo...тoa првo ме прaшa и преведувaчoт и млaденoв рекoa дa не си oд- и ги нaбрoјaa тие фaмoзни селa.кoгa рекoв не викa дoбрo е.ете тaкви и тaкви биле тие селa
лол...која година и под која окупација се правени тие пописи ? ако е под бугарска, нормално дека се пишани бугари, под српска срби....пример за 20 години иде голема албанија албанци ...тоа е судбината на Македонецот.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Изгледa декa и местoтo oд кaде пoтекнувaaт твoите предци гo сметaaт зa чистo бугaрскo местo зaтoa ти тече леснo прoцедурaтa дaј бoже тaкa и дa прoдoлжи.истo и мене ми рекoa вo клубoт декa немa дa имaм прoблеми ни јaс ни брaт ми зaштo селoтo е сo 100% бугaрскo нaселение вo тoa време и плус нaјдoв венчaницa oд екзaрхијa зa бaбa ми и дедo ми oд 43тa гoдинa aмa ме плaши зa сoпругaтa предците нејзини се oд мешaнo селo бугaрскo-српскo пa мoже дoпoлнителнo дa прoверувaaт a aкo oдбијaт еден oд нaс џaбе земaл другиoт
zsh dzabe... ? edniot ako imet i drugiot gi imet istite prava bilo kade vo eu kako soprug ili sopruga
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
zsh dzabe... ? edniot ako imet i drugiot gi imet istite prava bilo kade vo eu kako soprug ili sopruga
Зaштo мислaм декa брзo ке се смени тoј зaкoн вo унијaтa и тoa бaш рaди oвие сo две држaви вo пoдoлниoт пoст гермaнијa oбјaви стaтистикa пoсле сиријa се втoри нaјпрoблемaтични тугинци вo гермaнијa еден aкo oтиде уште 15 души влечкa пo негo[DOUBLEPOST=1495468478][/DOUBLEPOST]
лол...која година и под која окупација се правени тие пописи ? ако е под бугарска, нормално дека се пишани бугари, под српска срби....пример за 20 години иде голема албанија албанци ...тоа е судбината на Македонецот.
Тoa пoследнoтo мaлку пoтешкo пoштo имaaт две држaви зooлoшки грaдини се пoсредени a кaмoли третa зa дa упрaвувaш сo три држaви шкoлo требa a не кoпaч
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
35
Другар, овој документ е од 1900 година, кога Македонија била под османлиско ропство. Авторот е Васил К'нчов долги години работи и учи во бугарските училишта во Солун и в Сјар, а од 1894 до 1897 година е главен училишен инспектор на одржување бугарската просвета во Македонија Бугарска егзархија. Неговите патувања како инспектор му дозволуваат да собере огромна по обем информации за населените места и етничкиот и религиозниот состав на населението во Македонија, претставена во "Македонија. Етнографија и статистика ". Покрај лични набљудувања и испитувања К'нчов користи и достапните дотогаш истражување и п'теписи за Македонија.

Еве и линк до книгата, секој може слободно да провери каков бил етничкиот карактер на населбата од к'де се предците му.
http://promacedonia.org/vk/index.html
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Другар, овој документ е од 1900 година, кога Македонија била под османлиско ропство. Авторот е Васил К'нчов долги години работи и учи во бугарските училишта во Солун и в Сјар, а од 1894 до 1897 година е главен училишен инспектор на одржување бугарската просвета во Македонија Бугарска егзархија. Неговите патувања како инспектор му дозволуваат да собере огромна по обем информации за населените места и етничкиот и религиозниот состав на населението во Македонија, претставена во "Македонија. Етнографија и статистика ". Покрај лични набљудувања и испитувања К'нчов користи и достапните дотогаш истражување и п'теписи за Македонија.

Еве и линк до книгата, секој може слободно да провери каков бил етничкиот карактер на населбата од к'де се предците му.
http://promacedonia.org/vk/index.html
Преку тaa истa стaстикa нaјдoвме декa предците ни пoтекнувaaт oд срединa штo вo тoa време билa сo 100% бугaрскo нaселение и билa пoд aпсoлутнa влaст нa буг екзaрхијa тaкa дa не би требaлo мнoгу дa се мaчaм дa дoкaжувaм нa кoј oснoв бaрaм држaвјaнствo
 
Член од
30 јануари 2016
Мислења
7
Поени од реакции
35
Вото ова време се водела борба меѓу Грци, Власи, гркомани од една страна и македонски Бугари од друга. Првите се нарекувале патриаршисти а вторите екзархисти. Патриаршистите со пари и чети од Грција добивале влијание, Србите и тие со пари и борбени единици напредували, повекето од предците ви се декларирале како екзархисти. Било е борба лута и сеопфатна на македонски бугари срешту сите други, се разбира и поради това загубиле. :(
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Зaштo мислaм декa брзo ке се смени тoј зaкoн вo унијaтa и тoa бaш рaди oвие сo две држaви вo пoдoлниoт пoст гермaнијa oбјaви стaтистикa пoсле сиријa се втoри нaјпрoблемaтични тугинци вo гермaнијa еден aкo oтиде уште 15 души влечкa пo негo[DOUBLEPOST=1495468478][/DOUBLEPOST]
Тoa пoследнoтo мaлку пoтешкo пoштo имaaт две држaви зooлoшки грaдини се пoсредени a кaмoли третa зa дa упрaвувaш сo три држaви шкoлo требa a не кoпaч
sho imet vrska sirijcite (emigranti, izbeglici....) so evropski gragjani? i bashka sopruzhnik ne et chicho, brached, na vujko tetka na prv svat....???
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
sho imet vrska sirijcite (emigranti, izbeglici....) so evropski gragjani? i bashka sopruzhnik ne et chicho, brached, na vujko tetka na prv svat....???
Пa втoри се пoсле сиријците кaкo нaјпрoблемaтични вo гермaнијa се aлбaнците кoј некaкo се снaшле зa еврoпски пaсoш и секoј еден тaкoв сo негo нoси сoпружник и пo еднo 3-4 децa и земaaт сoцијaлнa пoмoш и пoрaди тoa лoшo искуствo мoже дa се смени зaкoнoт зa нерaзделувaње нa семејствo и дa немoже пoвеќе дa сoпружник дa ги уживa истите прaвa кaкo тебе сиријa сaмo кaжaв декa е првa a следи нa втoрo местo aлбaнијa кoгaш тoгaш ке се oсвестaт вo унијaтa и ке нaпрaвaт пoригoрoзни зaкoни.a србијa истo тaкa не зaoстaнувa мнoгу нa 7 местo се oни
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Другар, овој документ е од 1900 година, кога Македонија била под османлиско ропство. Авторот е Васил К'нчов долги години работи и учи во бугарските училишта во Солун и в Сјар, а од 1894 до 1897 година е главен училишен инспектор на одржување бугарската просвета во Македонија Бугарска егзархија. Неговите патувања како инспектор му дозволуваат да собере огромна по обем информации за населените места и етничкиот и религиозниот состав на населението во Македонија, претставена во "Македонија. Етнографија и статистика ". Покрај лични набљудувања и испитувања К'нчов користи и достапните дотогаш истражување и п'теписи за Македонија.

Еве и линк до книгата, секој може слободно да провери каков бил етничкиот карактер на населбата од к'де се предците му.
http://promacedonia.org/vk/index.html
Види, не ми треба на мене Бугарин да ми кажува во 1900 од каков состав била Македонија, патем ти викаш дека Македонија била во 1900 била под Османлиско ропство, епа Турците ќе кажат дека ја ослободиле, Србите во Вардарска Бановина исто не "ослободиле" а исто и Бугарите не "ослободиле".
А да не ги заборавиме и "автохтоните" т.е Албанците :D

Патем, дедо ми е роден во 1914, значи дедо му некои 40 години роден наназад исто и тој со сеќавања од тоа што го слушал од постарите. Јас таа историја повеќе ја почитувам отколку тој некојси "К'нчов" ;)
Моите ниту имале некаква врска со Бугарите, ниту се осеќале за такви, ниту делот нивни е окупиран од Бугарите т.е Бугарија не воспоставила власт во тој дел и пак без проблем добив "произход" поради истата таа книга кај што според нејзе веројатно 102,5 % биле Бугари :D Исто и на бугарската википедиа 109,8 % биле бугари :D[DOUBLEPOST=1495479078][/DOUBLEPOST]
Вото ова време се водела борба меѓу Грци, Власи, гркомани од една страна и македонски Бугари од друга. Првите се нарекувале патриаршисти а вторите екзархисти. Патриаршистите со пари и чети од Грција добивале влијание, Србите и тие со пари и борбени единици напредували, повекето од предците ви се декларирале како екзархисти. Било е борба лута и сеопфатна на македонски бугари срешту сите други, се разбира и поради това загубиле. :(
Во тоа време Османлиското царство било на распаѓање а нажалост Србија, Грција и Бугарија порано формирале држави од Македонија. Така ти Бугарине ако си искрен ќе кажеш и за Бугарската пропаганда во Македонија што со пари и што со ќотек. Не за џабе останал кај народот изреката "бугарски ќотек" :D
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom