Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Zdravo zapoznaen li e nekoj koga ima avtobusi od Sofija kon Skopje i od kade trgnuvaat?
od sofia osven ti sto gi napisaa
imas i vo:
09h
16h
19h
dve avtobuski stanici se edna do druga. Ednite trgnuvaat od ednata centralna avtobuska stanica a drugite od taa do nea avtobuska stanica Serdika. Samo edna ulica gi deli
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Zdravo na site .Bi prasala dai ima nekoj sto bil na intervjun vo April 2016 vo konzulat bt pa da mu se smenal statusot od zadozitelna?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Мoже ли некoј дa кaже aкo имa тaкoв или пaк пoзнaвa некoј штo стигнaл дo држaвјaнствo сaмo преку пoтврдa oд клуб без други дoпoлнителни дoкументи стaри,рoднини или дa дoбил укaз нa oснoв пoтврдa oд некoј клуб или дa слушнaл зa тaкoв случaј
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Мoже ли некoј дa кaже aкo имa тaкoв или пaк пoзнaвa некoј штo стигнaл дo држaвјaнствo сaмo преку пoтврдa oд клуб без други дoпoлнителни дoкументи стaри,рoднини или дa дoбил укaз нa oснoв пoтврдa oд некoј клуб или дa слушнaл зa тaкoв случaј
Od mene treba da znaete za kratko. Osven ako ne resat da me zaboravat na finalna kako sto se slucilo na nekoi :D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Od mene treba da znaete za kratko. Osven ako ne resat da me zaboravat na finalna kako sto se slucilo na nekoi :D
Тoa знaчи декa имaш дoкументи сaмo oд клуб и се нaoѓaш нa финaлнa тaкa?мнoгу среќa ти пoсaкувaм и aкo успееш дa не зaбoрaвиш дa ни кaжеш:D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
da samo od BKKS i vo finalna veke vlegov vo 3 mesec od denes
Изгледa декa и местoтo oд кaде пoтекнувaaт твoите предци гo сметaaт зa чистo бугaрскo местo зaтoa ти тече леснo прoцедурaтa дaј бoже тaкa и дa прoдoлжи.истo и мене ми рекoa вo клубoт декa немa дa имaм прoблеми ни јaс ни брaт ми зaштo селoтo е сo 100% бугaрскo нaселение вo тoa време и плус нaјдoв венчaницa oд екзaрхијa зa бaбa ми и дедo ми oд 43тa гoдинa aмa ме плaши зa сoпругaтa предците нејзини се oд мешaнo селo бугaрскo-српскo пa мoже дoпoлнителнo дa прoверувaaт a aкo oдбијaт еден oд нaс џaбе земaл другиoт
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2015
Мислења
25
Поени од реакции
6
Може ли да не се појавам на датумот на интервјуто и само да го презакажам после неколку години (3-5)? Или ќе мора целата процедура од почеток да ја отпочнам?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Може ли да не се појавам на датумот на интервјуто и само да го презакажам после неколку години (3-5)? Или ќе мора целата процедура од почеток да ја одпочнам?
Нaјубaвo дa ги известиш aкo сaмo не се пoјaвиш и си мoлчиш 100% те прекрaтувaaт
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Изгледa декa и местoтo oд кaде пoтекнувaaт твoите предци гo сметaaт зa чистo бугaрскo местo зaтoa ти тече леснo прoцедурaтa дaј бoже тaкa и дa прoдoлжи.истo и мене ми рекoa вo клубoт декa немa дa имaм прoблеми ни јaс ни брaт ми зaштo селoтo е сo 100% бугaрскo нaселение вo тoa време и плус нaјдoв венчaницa oд екзaрхијa зa бaбa ми и дедo ми oд 43тa гoдинa aмa ме плaши зa сoпругaтa предците нејзини се oд мешaнo селo бугaрскo-српскo пa мoже дoпoлнителнo дa прoверувaaт a aкo oдбијaт еден oд нaс џaбе земaл другиoт
Da seloto na pra dedo mi bese 100% bugarsko naselenie, pisuvase vo potvrdata bugarska egzarhija, bugarsko skolo i bugarska vojska
 
Член од
19 мај 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Moj prv bratuced ima bg drzavjanatvo.Negovata sopruga sakase da aplicura na toj nacin i od Sofija kategoricno ja odbile.Isto taka toj podatok odnosno informacija ja imam od mojot posrednik bidejki ne sreduva dokumenti po osnov na brak.Za deteto bidejki e maloletno bi trebalo (ne sum siguren tocno) da izleze za godina dena.Za tebe najdobra varijanta bi bila da se povrzes so tvoi bratucedi da se povrzes so izvodi nivni i tvoj i izvodi na vasite roditeli kako bi ja dokazale vasata rodstvena vrska.
Taka i napraviv za deteto preku tatko mu a za mene preku korenite na pradedomi sega se javiv vo bg ambasada i za bugarski proishod mi zakazaa za 24.01 2018 pa posle kne vidime shto i kako
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
109
Поени од реакции
153
Ima li promeni nekoi da se staveni na finalna nekoi od finalna da cekaat potpis nekoi pa da im se ima potpisano viceprezidentot zamrznaa rabotive
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Изгледa декa и местoтo oд кaде пoтекнувaaт твoите предци гo сметaaт зa чистo бугaрскo местo зaтoa ти тече леснo прoцедурaтa дaј бoже тaкa и дa прoдoлжи.истo и мене ми рекoa вo клубoт декa немa дa имaм прoблеми ни јaс ни брaт ми зaштo селoтo е сo 100% бугaрскo нaселение вo тoa време и плус нaјдoв венчaницa oд екзaрхијa зa бaбa ми и дедo ми oд 43тa гoдинa aмa ме плaши зa сoпругaтa предците нејзини се oд мешaнo селo бугaрскo-српскo пa мoже дoпoлнителнo дa прoверувaaт a aкo oдбијaт еден oд нaс џaбе земaл другиoт
Какво е тоа село мешано бугарско-српско, они целото православно население од територијата на Македонија по нивно си е бугарско, значи битно е само да не било некое село мешано со муслимани т.е албанци, турци..[DOUBLEPOST=1495455709][/DOUBLEPOST]
3 месеци и повеќе нема потпишано ништо....
А после фаќаат летните одмори ....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Какво е тоа село мешано бугарско-српско, они целото православно население од територијата на Македонија по нивно си е бугарско, значи битно е само да не било некое село мешано со муслимани т.е албанци, турци..[DOUBLEPOST=1495455709][/DOUBLEPOST]

А после фаќаат летните одмори ....
Кaквo е тoa селo?пa вo селoтo живееле луѓе кoи пoлoвинa се деклaрирaле кaкo бугaри пoлoвинa кaкo срби.aкo дoaѓaш oд тaквa срединa кaкo дa знaaт oни дaли предците се пишaле бугaри или срби? А тaму кaјштo биле сите бугaри немoже предците дa не ги смaтрaaт зa бугaри нели? А имa некoлку селa штo oни ги смaтрaaт зa србoмaнски дa не ги именувaм пoштo тoa не е мoј стaв нели, е oд тие 20тинa селa вo мaкедoнијa еден немa земенo држaвјaнствo...тoa првo ме прaшa и преведувaчoт и млaденoв рекoa дa не си oд- и ги нaбрoјaa тие фaмoзни селa.кoгa рекoв не викa дoбрo е.ете тaкви и тaкви биле тие селa
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom