Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.003
Поени од реакции
35.961
Многу песимисти сте бе , оставете да течат работите. 99 % од вас ќе земат пасош, некој порано некој покасно. Во мојот случај од интервјуто до денот на зимање пасошот у рака поминаа 3 години и 7 месеци , другарче го зема за година ипол ... се е релативно.
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Zdravo.
Vo February 2017 mi se smeni statusot na "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ".
Podocna vo April se smeni statusot na "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија".
Dali nekoj so ovoj status ima zemeno pasos periodov?
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Интервјуто формалност ли е? Дали "гњават" многу со прашања, дали знаете некој кој "паднал" на интервју ?!
П.С Знам дека веројатно ќе најдам одговор на ова прашање пребарувајќи на темава, ама повеќе ценам свежи искуства од претходните 2-3-4-5 месеци.
Однапред благодарам на одговорите! :)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Интервјуто формалност ли е? Дали "гњават" многу со прашања, дали знаете некој кој "паднал" на интервју ?!
П.С Знам дека веројатно ќе најдам одговор на ова прашање пребарувајќи на темава, ама повеќе ценам свежи искуства од претходните 2-3-4-5 месеци.
Однапред благодарам на одговорите! :)
Имаше еден дечко постирано дека не добил државјанство после долго време чекање, и му го пишувало следното:
"Одговорил дека е Македонец по националност" на интервјуто.

Па бараше помош што и како, а преписката му беше прекратена.

Значи...не го грешете ова прашање, другото е решливо и не се многу датуми во прашање за памтење (празници).[DOUBLEPOST=1495365270][/DOUBLEPOST]
Trenutno se ceka 7 meseci. Juce sam zvao i potpisano je zakljucno sa 1.11.2016.
Значи, да, 7 месеца чекање. Следна недела (максимум 03.06) го земам и јас. Ех...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Имаше еден дечко постирано дека не добил државјанство после долго време чекање, и му го пишувало следното:
"Одговорил дека е Македонец по националност" на интервјуто.

Па бараше помош што и како, а преписката му беше прекратена.

Значи...не го грешете ова прашање, другото е решливо и не се многу датуми во прашање за памтење (празници).[DOUBLEPOST=1495365270][/DOUBLEPOST]

Значи, да, 7 месеца чекање. Следна недела (максимум 03.06) го земам и јас. Ех...

Чисто информативно, ако некој од Македонија е одбиен за пасош бидејќи на интервју кажал дека е Македонец, како тогаш на Турците од Турција, им даваат бугарски државјанства?
Не е ваљда, Турците кои ја напуштиле Бугарија во комунизам, на интервју кажувале дека се Бугари?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Чисто информативно, ако некој од Македонија е одбиен за пасош бидејќи на интервју кажал дека е Македонец, како тогаш на Турците од Турција, им даваат бугарски државјанства?
Не е ваљда, Турците кои ја напуштиле Бугарија во комунизам, на интервју кажувале дека се Бугари?
Турците од Турција не аплицираат на ист основ како нас, тие аплицираат на основ дека тие самите или некој нивен родител е роден во Бугарија и некогаш бил бугарски државјанин. Истото е и со Македонците што имаат родител со бугарско државјанство, затоа тие ја прескокнуваат процедурата во ДАБЧ и директно одат на процедура во Правосудие.
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Чисто информативно, ако некој од Македонија е одбиен за пасош бидејќи на интервју кажал дека е Македонец, како тогаш на Турците од Турција, им даваат бугарски државјанства?
Не е ваљда, Турците кои ја напуштиле Бугарија во комунизам, на интервју кажувале дека се Бугари?
Па, се Бугари. И мора на интервју тоа да се каже, за сите важи.

Не знам со кој памет некој би отишол да бара државјанство по происзод (или слично) од земја чијс народност не ја чувствува за своја. Бидејќи на тој начин бараме државјанство. Ако баба ми е Бугарка (со документ) тоа не ме прави "чистокрвен" Македонец. Е па, така и тие.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
68
Поени од реакции
73
do koe brojce e stignata 2014 sto se na dopolnitelna?
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Zdravo.
Vo February 2017 mi se smeni statusot na "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија ".
Podocna vo April se smeni statusot na "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија".
Dali nekoj so ovoj status ima zemeno pasos periodov?
Хм и мене на 7 февруари ми се смена... но не се преправи до ден денес Во проверка од вицепрезидентот... ако си од порано може да го проверуваат твоето крими досие...
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Zdravo zapoznaen li e nekoj koga ima avtobusi od Sofija kon Skopje i od kade trgnuvaat?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.038
Секoј ден сaбaјле вo 7 втoриoт вo 5 пoручек пoследниoт нa пoлнoќ и oд скoпје и сoфијa истo време скoпје oд aвтoвжбускa сoфијa истo oд aвтoбускa
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.038
Сo мaкедoнијa сooбрaќaј имaш 7 сaбaјле, 5 пoручек и нa пoлнoќ уштеден вкупнo 3 пaти дневнo
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
62
Поени од реакции
40
Чисто информативно, ако некој од Македонија е одбиен за пасош бидејќи на интервју кажал дека е Македонец, како тогаш на Турците од Турција, им даваат бугарски државјанства?
Не е ваљда, Турците кои ја напуштиле Бугарија во комунизам, на интервју кажувале дека се Бугари?
I ne samo toa, Turcite si gi menuvaat i iminjata i preziminjata. Si stavaat -ov -va. Sea tocno postapkata za niv kako i shto pravat ne ja znam, ama vo sekoj slucaj mora da se deklariraat Bugari.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom