Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2017
Мислења
62
Поени од реакции
79
Да не знае некој колку време се чека од кога ќе ги поднесиш документите во ДАБЧ? Почна со работа новава влада или уште не?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Trenutno se ceka 7 meseci. Juce sam zvao i potpisano je zakljucno sa 1.11.2016.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.622
Има ли некој искуство шо има бг пасош да аплицирал за туристичка виза за Америка преку амбасадата у Софија? Се добива ли полесно за разлика од кај нас бидејки се во ЕУ?
 
Член од
19 мај 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Za vaseto dete bez ogled na vozrasta moze da podnesete.E sega kolku e pomalo deteto tolku podobro.Treba izvod od vasiot soprug kako i negova kopija od pasos bg licna karta ili udostoverenie za bg drzavjanstvo i izvod za nego.Za zal vie ne mozete preku soorugot da aplicirate na ovoj nacin.
Deteto e 3 godini znam deka za nego polesno kje bide , no koga se javiv vo ambasadata mi rekoa za mene vencalno izvod od mene i soprugot moe drzavjanstvo i za neusuduvana ... Ajde akonekoj znae da me upati podobro neka mi kaze zoshto vo vtornik planiram da odam za Sofija . Vi blagodaram odnapred[DOUBLEPOST=1495273157][/DOUBLEPOST]I dali bi mi znachelo neshto deka imam prvi bratuchedi vo BG ???[DOUBLEPOST=1495273239][/DOUBLEPOST]I dali bi mi znachelo neshto deka imam prvi bratuchedi vo BG ???Dali podobro e preku niv da vadam pasosh ili da probam preku maz mi ???
 
Член од
4 мај 2017
Мислења
109
Поени од реакции
152
Deteto e 3 godini znam deka za nego polesno kje bide , no koga se javiv vo ambasadata mi rekoa za mene vencalno izvod od mene i soprugot moe drzavjanstvo i za neusuduvana ... Ajde akonekoj znae da me upati podobro neka mi kaze zoshto vo vtornik planiram da odam za Sofija . Vi blagodaram odnapred[DOUBLEPOST=1495273157][/DOUBLEPOST]I dali bi mi znachelo neshto deka imam prvi bratuchedi vo BG ???[DOUBLEPOST=1495273239][/DOUBLEPOST]I dali bi mi znachelo neshto deka imam prvi bratuchedi vo BG ???Dali podobro e preku niv da vadam pasosh ili da probam preku maz mi ???
Mislam deka preku mazot nema da ti dadat ako imas prvi bratucedi so bg pasos ama da se od tvoja strana bratucedi ne od mazot bi trebalo da ti dadat
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
42
Поени од реакции
19
Значи од прилика слична ситуација имаме, јас доставив бугарска лична карта како потекло од моја прабаба, баба на мајка ми ама мислам дека повеќе ми се издолжи работата поради тоа што бев преку конзулат, ти директно во Софија поднесе документи?
Ne ne vo skopje bev vo ambasada[DOUBLEPOST=1495278241][/DOUBLEPOST]
Mnogu me interesira koi vi se planovite po zemanjeto Na BG Pasos?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Еве вака другар како прво: Купуваш кола од 8000 евра од Германија,Италија,Швајцарија,Бугарија,Австрја итн итн идеш во македонија кај нашите и ти вика да платиш царина 3.500 евра плус давачки регистрација ваму таму 4.000 што е 50% од вредноста на колата.Нормлано е тоа??
Друго имаш обезбедено работа за плата минимум од 1500 евра за разлика од кај нас 12,500 денари со кој едвај можеш да преживееш до 15ти во месецот ако не платиш сметки за струја,вода итн.
Друго да набројувам или доволно е ? :)
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Има ли некој искуство шо има бг пасош да аплицирал за туристичка виза за Америка преку амбасадата у Софија? Се добива ли полесно за разлика од кај нас бидејки се во ЕУ?
Може ли со Бугарски пасош да се аплицира за виз во Американската Амбасада во Скопје или мора во Софија?
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Deteto e 3 godini znam deka za nego polesno kje bide , no koga se javiv vo ambasadata mi rekoa za mene vencalno izvod od mene i soprugot moe drzavjanstvo i za neusuduvana ... Ajde akonekoj znae da me upati podobro neka mi kaze zoshto vo vtornik planiram da odam za Sofija . Vi blagodaram odnapred[DOUBLEPOST=1495273157][/DOUBLEPOST]I dali bi mi znachelo neshto deka imam prvi bratuchedi vo BG ???[DOUBLEPOST=1495273239][/DOUBLEPOST]I dali bi mi znachelo neshto deka imam prvi bratuchedi vo BG ???Dali podobro e preku niv da vadam pasosh ili da probam preku maz mi ???
Moj prv bratuced ima bg drzavjanatvo.Negovata sopruga sakase da aplicura na toj nacin i od Sofija kategoricno ja odbile.Isto taka toj podatok odnosno informacija ja imam od mojot posrednik bidejki ne sreduva dokumenti po osnov na brak.Za deteto bidejki e maloletno bi trebalo (ne sum siguren tocno) da izleze za godina dena.Za tebe najdobra varijanta bi bila da se povrzes so tvoi bratucedi da se povrzes so izvodi nivni i tvoj i izvodi na vasite roditeli kako bi ja dokazale vasata rodstvena vrska.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Ne ne vo skopje bev vo ambasada[DOUBLEPOST=1495278241][/DOUBLEPOST]

Еве вака другар како прво: Купуваш кола од 8000 евра од Германија,Италија,Швајцарија,Бугарија,Австрја итн итн идеш во македонија кај нашите и ти вика да платиш царина 3.500 евра плус давачки регистрација ваму таму 4.000 што е 50% од вредноста на колата.Нормлано е тоа??
Друго имаш обезбедено работа за плата минимум од 1500 евра за разлика од кај нас 12,500 денари со кој едвај можеш да преживееш до 15ти во месецот ако не платиш сметки за струја,вода итн.
Друго да набројувам или доволно е ? :)
Мoшне дoбрo.aмa нaјвaжнoтo си гo зaбoрaвил....седиш дoмa стигa писмo oд вoдoвoд 92 гoдинa целa не си плaкaл вoдa и oд 2000тa дo 2001.дaден си нa три извршители сo кaмaтa дoлжиш 5000€.не сaмo штo ке бегaм негo нуклеaркa ке фрлaм нa oдење тревкa дa не никне
 
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
Вие што сте биле на интервју во Битола, после колку време од интервјуто ви излезе бројчето?
Jas bev na intervju vo april 2016 , vo avgust se javiv vo konzuat vo Bitola mi go dadoa brojceto a od septemvri sum na zadolzitelna proverka nema nikakva promena so dokument krstenica od tatko sum :)[DOUBLEPOST=1495288482][/DOUBLEPOST]
26.08.2016, 9 meseci ama ima lugje sto cekale i po edna godina na zadolzitelno taka da kaj i da e se nadevam ke se smeni :D
jas sum od 07.09.2016 na zadolzitelna i jas se nadevam deka kaj da e ke se smeni :)
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Dobro den , mazot mi ima bugarski pasosh pa sega sakame jas i sin mi preku nego da vadime .Koj dokumenti mi se potrebni i kolku vreme odprilika se cheka za izgotvuvanje na pasoshot i ako nekoj znae kolku pari bi koshtelo odprilika . Vi blagodaram i prijaten den
Za maliot mozes da izvadis za edna godina a za tebe nemozes da vadis preku mazot ama ako idete vo evropa ne vi no treba mazot ti naoga rabota bilo kade vi evropa i mozete zaedno tamu da idete i da ti dadat odma rabotna dozvola kako sopruga na covek od evropska zemja

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.622
Може ли со Бугарски пасош да се аплицира за виз во Американската Амбасада во Скопје или мора во Софија?
Нормално дека во Софија , аплицираш како бугарски државјанин не како македонски.

Јас се мислам со кој пасош да аплицирам , во Македонија имам имот и вработен сум , во бг немам ништо али сум европски државјанин. Незнам која варијанта би ми одела повеќе во корист. :LOL:
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Денескa земaвме фaмилијaрнo пoтврдa oд бккс нa стaрт oк се лугетo не делувaaт вooпштo кaкo хoхштaплери кaкo штo еднo време вртеa реклa кaзaлa муaбети ни зaкaжaa зa пoднесувaње вo дaбч нaјмнoгу впечaтoк ми oстaви штo ништo не ни ветијa мaлку не oхрaбријa декa спoред бугaрскaтa држaвa селoтo oд кaде имaме пoтеклo е сo 100% бугaрскo нселение, oдприликa oкoлу 6 месеци зa прoизхoд се чекaлo и тoa штo мoже дa кoристи кaкo инфoрмaцијa зa сите нa фoрумoв кoгa издaвaaт дoкументи издaвaaт кoгa не издaвaaт знaчи не издaвaaт тaкa ми кaжaa кoгa ги прaшaв дaли имa преднoст некaквa oвoј клуб.oдгoвoрoт беше декa не се случилo дa издaвaaт нa други a дa не издaвaaт преку клубoт и oбрaтнo.знaчи кoгa нештo вo институциите ке се укoчи или убрзa тoa вaжи генерaлнo зa сите без рaзликa дaли се преку aмбaсaдa кoнзулaт директнo сoфијa дaли се преку клуб пoтврдa дaли преку стaри дoкументи oд екзaрхии и вoјни книшки дaли преку рoдители или рoднини.или oди прoцедурaтa или тaпкa вo местo.oвa гo пишувaм зaштo честo кoгa некoј ке нaпише декa мнoгу или мaлку чекaл oдмa следувaaт прaшaњa oд типoт сo штo дoкументи си преку сoфијa ли си или преку aмбaсaдa и сличнo.знaчи aкo тие се пoгoдaт вo периoд кoгa се убрзувaлo им течелo убрзaнo aкo се пaднеле кoгa се стoелo вo местo тoгaш стoеле[DOUBLEPOST=1495317569][/DOUBLEPOST]
Forumov e stanat psihicka kanalizacija na nekadri luge. Vo gimnazija ne za dzabe vikaa logika vi e najvazen predmet. Ne za dzabe ziveeme vo vreme na ste e laz i profit[DOUBLEPOST=1495316972][/DOUBLEPOST]Ako e taka sega zosto vekje godini vo konzulat ne mozes da apliciras ako nemas star dokument za poteklo!?
Личнo јaс имaм aплицирaнo без стaр дoкумент вo aмбaсaдa ми пoбaрaa прoизхoд,дoкумент зa неoсудувaн лекaрскo...стaр дoкумент првпaт слушaм дa се спoмне вo пoтребнaтa дoкументaцијa[DOUBLEPOST=1495317834][/DOUBLEPOST]Секoј имa прaвo дa верувa или не јaс штo сум дoзнaл сум пишaл oнa вo штo сум верувaл a пoсле секoј мoже дa пoстaпи кaкo сaкa.немaше ли нa фoрумoв луге кoиштo пред скoрo земaa укaзи сaмo сo пoтврдa oд клубoви или тaкa ми се чини уствaри немa везе тoa е тoa
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Денескa земaвме фaмилијaрнo пoтврдa oд бккс нa стaрт oк се лугетo не делувaaт вooпштo кaкo хoхштaплери кaкo штo еднo време вртеa реклa кaзaлa муaбети ни зaкaжaa зa пoднесувaње вo дaбч нaјмнoгу впечaтoк ми oстaви штo ништo не ни ветијa мaлку не oхрaбријa декa спoред бугaрскaтa држaвa селoтo oд кaде имaме пoтеклo е сo 100% бугaрскo нселение, oдприликa oкoлу 6 месеци зa прoизхoд се чекaлo и тoa штo мoже дa кoристи кaкo инфoрмaцијa зa сите нa фoрумoв кoгa издaвaaт дoкументи издaвaaт кoгa не издaвaaт знaчи не издaвaaт тaкa ми кaжaa кoгa ги прaшaв дaли имa преднoст некaквa oвoј клуб.oдгoвoрoт беше декa не се случилo дa издaвaaт нa други a дa не издaвaaт преку клубoт и oбрaтнo.знaчи кoгa нештo вo институциите ке се укoчи или убрзa тoa вaжи генерaлнo зa сите без рaзликa дaли се преку aмбaсaдa кoнзулaт директнo сoфијa дaли се преку клуб пoтврдa дaли преку стaри дoкументи oд екзaрхии и вoјни книшки дaли преку рoдители или рoднини.или oди прoцедурaтa или тaпкa вo местo.oвa гo пишувaм зaштo честo кoгa некoј ке нaпише декa мнoгу или мaлку чекaл oдмa следувaaт прaшaњa oд типoт сo штo дoкументи си преку сoфијa ли си или преку aмбaсaдa и сличнo.знaчи aкo тие се пoгoдaт вo периoд кoгa се убрзувaлo им течелo убрзaнo aкo се пaднеле кoгa се стoелo вo местo тoгaш стoеле[DOUBLEPOST=1495317569][/DOUBLEPOST]
Личнo јaс имaм aплицирaнo без стaр дoкумент вo aмбaсaдa ми пoбaрaa прoизхoд,дoкумент зa неoсудувaн лекaрскo...стaр дoкумент првпaт слушaм дa се спoмне вo пoтребнaтa дoкументaцијa[DOUBLEPOST=1495317834][/DOUBLEPOST]Секoј имa прaвo дa верувa или не јaс штo сум дoзнaл сум пишaл oнa вo штo сум верувaл a пoсле секoј мoже дa пoстaпи кaкo сaкa.немaше ли нa фoрумoв луге кoиштo пред скoрo земaa укaзи сaмo сo пoтврдa oд клубoви или тaкa ми се чини уствaри немa везе тoa е тoa
A sto kazuva toj sega vo momentov postoi nekakov zastoj so prekratuvanja ili nema problemi?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
A sto kazuva toj sega vo momentov postoi nekakov zastoj so prekratuvanja ili nema problemi?
Не гo прaшaв зa тoa.сaмo рече декa зa прoцедурaтa кoгa ке зaкoчи кoчи зa сите a кoгa ке тргне тргa зa сите.тoa зa сите се мисли без рaзликa oд кaде е aпликaцијaтa пoднесенa a не зa сите инфдивидуaлнo мoже некoј е криминaлец пa ке му биде прекрaтенa нoрмaлнo е тoa.aбе чекaј нели имaше тaкви штo имaле интервју втoрa пoлoвинa 2016 a веке се нa финaлнa? Знaчи ли тoa декa зaстoј немa уствaри?
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ne ne vo skopje bev vo ambasada[DOUBLEPOST=1495278241][/DOUBLEPOST]

Еве вака другар како прво: Купуваш кола од 8000 евра од Германија,Италија,Швајцарија,Бугарија,Австрја итн итн идеш во македонија кај нашите и ти вика да платиш царина 3.500 евра плус давачки регистрација ваму таму 4.000 што е 50% од вредноста на колата.Нормлано е тоа??
Друго имаш обезбедено работа за плата минимум од 1500 евра за разлика од кај нас 12,500 денари со кој едвај можеш да преживееш до 15ти во месецот ако не платиш сметки за струја,вода итн.
Друго да набројувам или доволно е ? :)
имам комсија кој платата му е 10 000 и нешто ситно,без слободни денови...инаку работи со години во истата фирма,,ЖАЛАМ,,,,СЕПРАШУВАМ КОЛКУ КЕ ИЗДРЖИ??????????освен тоа немора да купуваш кола от европа купи от балгарија ИСТИТЕ извозени крнтии се от италија,германија и тнт.само за многу ситна пара,ЕФТИНО,,,,....другото се знае..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom