Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
od kaj ti ovie informacii marija ?
5 GODINI ZIVEENJE I VO GERMANIJA KE ZEMES PASOS NA PERMANENT AKO SI. TOA E SOSEM DRUG NACIN NA DOBIVANJE NA DRZAVJANSTVO PO NATURALIZACIJA !!! NIE SME PO OSNOV POTEKLO!!! TAKA ZIMA SEKOJ SEKADE AKO IMA POTEKLO, NA PR. VO HRVATSKA AKO IMAS MAJKA KOJA E KRSTENA VO KATOLICKA CRKVA VO HRVATSKA NA DETETO MU DAVAAT PASOS BEZ PROBLEM ZA ROK OD 1 GOD. --OVA GO KAZUVAM BIDEJKI IMAM SNAA CIJA MAJKA E HRVATICA A TATKO MAKEDONEC, SNAATA E RODENA VO MK, NO KRSTENA E VO HRVATSKA--- I VNUCITE TAKA ZEMAA PASOSI.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Normalno da ce da menjaju polotiku za dobijanje BG drzavljanstvo,uskladice je sa EU ,da pored papira mora I da se zivi u BG odredjeni broj godina ,do sad ko kako uzme pasos bega negde sto je razumno jer ljudi traze nacin da zarade I prezive ,Ali to stvara opterecenje u drugim drzavama .I zato CE da menjaju zakon I uvedu 5 god da se zivi u Bugarsku pa tek onda pasos ,sto je normalno.Fala bogu sto si zavrsismo poso na vreme .
:facepalm:
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
a site znameme kakvo mislenje imat srbite u globala i za makedoncite i bugarite neka ne mi glumat tuka i ovaa ne e nisto podobra da znaete ..genocidni narod. MAKEDONCITE I BUGARITE SE EDEN NAROD, MOJ DEDO E SLUZIL BUGARSKA VOSJKA KAKO I NEGOVIOT TATKO .. A TVOJO DEDO E BIL CETNIK
Не збoри без врскa. Мнoгу нaши дедoвци служеле и српскa вoјскa. А и кoмитите се четници зoштo биле вo фoрмaции чети. Јaс сум служел вo ЈНА,дедo ми бугарски офицер пa гo мoбилизирaле пaртизaните и штo сум јaс? Југoслoвен? Не мoже тaкa дa се гледа. Кoј кaкo сaкa некa се чуствувa тoa е oснoвa нa прaвoтo нa избoр. Нaши најголем непријaтел истoриски се турците,ги убиле пoвеќетo нaши ревoлуциoнери,силувале,палеле,дaник вo крв,a денес ни се гoлеми пријaтели. Се менувaaт рaбoтите.
 
Член од
15 март 2017
Мислења
71
Поени од реакции
80
Не збoри без врскa. Мнoгу нaши дедoвци служеле и српскa вoјскa. А и кoмитите се четници зoштo биле вo фoрмaции чети. Јaс сум служел вo ЈНА,дедo ми бугарски офицер пa гo мoбилизирaле пaртизaните и штo сум јaс? Југoслoвен? Не мoже тaкa дa се гледа. Кoј кaкo сaкa некa се чуствувa тoa е oснoвa нa прaвoтo нa избoр. Нaши најголем непријaтел истoриски се турците,ги убиле пoвеќетo нaши ревoлуциoнери,силувале,палеле,дaник вo крв,a денес ни се гoлеми пријaтели. Се менувaaт рaбoтите.
drugar se si stoi sto kaza, samo sto nekoj ima vlozeno premnogu trud,pari,nervi za nekoja si srbinka da mrsi muda so dezinformacii toa go pisav i vo predhodnio post..znaci ovoj forum e za da si pomagame so informacii potrepenia ne da mi kazuva nejno mislenje vaka trebalo onaka trebalo 5 god za pasos a dobro bilo ona so na vreme zavrsila rabota i sea ke rastrga armoniki so prazni muabeti . e zatoa se iznervirav i toa go pisav .. poz do tebe
 
Член од
11 мај 2017
Мислења
32
Поени од реакции
53
+1

Пред недела дена (или 10 беа) некој напиша дека се до 27.10.2016 стигнати. Ако има некој информација денес, нека каже...
Видов објава од Maki90 na 05.05.2017, понови информации ако има некој ? благодарам !
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дечки, важна новост за сите што имавте или ќе имате интервју блискиов период:
1. Има нова декларација за пополнување. Тоа е оној документот од 4 страници што се поднесува при аплицирање за државјанство. Скоро ист е како досегашниот, со некој мал додаток. Сѐ уште не можам да ја најдам никаде на страницата на Правосудие, овластените преведувачи се информирани за ова, обратете се кај некој од нив. Ако јас ја најдам во меѓувреме ќе ја ставам тука достапна за сите.
2. Правосудие веќе ги бара сите документи врз основа на кои сте го добиле произходот, и сите документи врз основа на кои ви била издадена потврдата од БККС или од МБП. Во превод, тоа значи сите изводи/умреници што сте ги поднеле во ДАБЧ, преку кои сте се поврзале со ваш предок или роднина, сега ги бараат и од Правосудие. Правилата за тие документи се исти, повторно ги преведувате на бугарски и ги легализирате.
3. Тие што сте поднеле потврда од БККС или МБП, треба да извадите нов примерок,
ДУБЛИКАТ од истата и него да го доставите во МП. Во случајот со БККС, еднаш веќе сте платиле 30 евра или 1800 денари, тоа е членарина и се плаќа само еднаш. Значи кратко и јасно: Се бара ДУБЛИКАТ кој НЕ СЕ ПЛАЌА.
4. Без разлика дали аплицирате во Скопје, Битола или Софија:

Не е важно колку се стари изводите и умрениците. Ако имате изводи што сте ги извадиле пред 10 месеци, 1 или 2 години, не мора да вадите нови.
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дечки, важна новост за сите што имавте или ќе имате интервју блискиов период:
1. Има нова декларација за пополнување. Тоа е оној документот од 4 страници што се поднесува при аплицирање за државјанство. Скоро ист е како досегашниот, со некој мал додаток. Сѐ уште не можам да ја најдам никаде на страницата на Правосудие, овластените преведувачи се информирани за ова, обратете се кај некој од нив. Ако јас ја најдам во меѓувреме ќе ја ставам тука достапна за сите.
2. Правосудие веќе ги бара сите документи врз основа на кои сте го добиле произходот, и сите документи врз основа на кои ви била издадена потврдата од БККС или од МБП. Во превод, тоа значи сите изводи/умреници што сте ги поднеле во ДАБЧ, преку кои сте се поврзале со ваш предок или роднина, сега ги бараат и од Правосудие. Правилата за тие документи се исти, повторно ги преведувате на бугарски и ги легализирате.
3. Тие што сте поднеле потврда од БККС или МБП, треба да извадите нов примерок,
ДУБЛИКАТ од истата и него да го доставите во МП. Во случајот со БККС, еднаш веќе сте платиле 30 евра или 1800 денари, тоа е членарина и се плаќа само еднаш. Значи кратко и јасно: Се бара ДУБЛИКАТ кој НЕ СЕ ПЛАЌА.
TNX(y)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
A tie sto sme pominale interviju ?
И јас поминав интервју. Денес ми се јавија од конзулатот за да ми го кажат сето ова, 100% од прва рака. Веројатно важи за сите со неоформени преписки што допрва треба да бидат пратени во Софија. А можно е и за другите да важи, веројатно затоа на некои луѓе им бараат документи за поврзување со предок/роднина, иако тие веќе дале такви документи во ДАБЧ.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
И јас поминав интервју. Денес ми се јавија од конзулатот за да ми го кажат сето ова, 100% од прва рака. Веројатно важи за сите со неоформени преписки што допрва треба да бидат пратени во Софија. А можно е и за другите да важи, веројатно затоа на некои луѓе им бараат документи за поврзување со предок/роднина, иако тие веќе дале такви документи во ДАБЧ.
Znaci da cekame da dojdeme na finalna pa ako treba da odneseme se otponovo vo pravosudie taka

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Znaci da cekame da dojdeme na finalna pa ako treba da odneseme se otponovo vo pravosudie taka
Тоа не знам. Ама знам дека ова со сигурност важи за тие што допрва ќе поднесуваат документи и тие што веќе имаат поднесено, а уште не им е оформена преписката.
 
Член од
17 февруари 2016
Мислења
27
Поени од реакции
17
Normalno da ce da menjaju polotiku za dobijanje BG drzavljanstvo,uskladice je sa EU ,da pored papira mora I da se zivi u BG odredjeni broj godina ,do sad ko kako uzme pasos bega negde sto je razumno jer ljudi traze nacin da zarade I prezive ,Ali to stvara opterecenje u drugim drzavama .I zato CE da menjaju zakon I uvedu 5 god da se zivi u Bugarsku pa tek onda pasos ,sto je normalno.Fala bogu sto si zavrsismo poso na vreme .
Marija, aj odjebi, ne maltretiraj narod sa svojim fantazijama. Zovi prijateljicu i vracajte na kafu.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Marija, aj odjebi, ne maltretiraj narod sa svojim fantazijama. Zovi prijateljicu i vracajte na kafu.
Не биди кретен! Марија очигледно не е доволно упатена, ама ти самиот си одлучил да не ја игнорираш, така да самиот си се малтретираш, а не таа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom