Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Aha ama ova ne e uste staveno vo zakon?

Sent from my COOLPAD 8297W using Tapatalk
projdeno e na prvo chitanje taka velit i vo intervjuto i mora da e nekako po zakon zsh veche dobivet bg drzhavjanstvo so brachedi, vujkovci i tetki, a ko sho gledam imet dobieno i bez nikakvi dop dokumenti kako sho informiret lugje tuka
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
На 16.08.2016 бев на интервју за Бугарско државјанство во Бугарската Амбасада во Скопје.
Ми рекоа да се јавам во Јануари 2017 после празнците за да ми го кажат бројот за следење на постапката.

Денеска се јавив во Бугарската Амбасада во Скопје , ми го кажаа бројот и го проверив на оваа страна http://publicbg.mjs.bg/BgInfo

Стои овој статус :

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој знае што се подразбира под овој статус , до каде е процедурата ?

Татко ми има веќе 20 години бугарско државјанство па преку него поднесував за моето бугарско државјанство.

Однапред благодарам !
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Zdravo prijateli bi sakal da prasam, Procedurata za pasosot ja pocnav preku BG.ambasadata vo Skopje , tamu gi terav site proceduri do intervju,Koga mi iskoci vo protokol deka treba da dostavam dopolnitelni dukumenti dostaviv udostoverenie od mojot dedo deka ima uceno skolo vo Bg i vo koe e napiseno deka e po narodnos Bugarin kako dokaz, dukumentot gi dostavi posreduvac,i veke godina i sedim meseci cekam otkako dadov dopolnitelni dukumenti,i Statusot glasi deka treba da odnesam dopolnitelni dukumenti,vo toj period 3 pati se smeni statusot od koj posleden e toj sto mi pisuva deka treba da dadam dopolnitelni dukumenti, neznam dali da vadam povtorno dopolnitelni dukumenti od bg klub vo Strumica i da podnesam povtorno neznam sto e pametno, bi mi pomognalo vas sovet poz golem i so sreka vo 2017 na site Pozz
Istive statusi gi imav i jas so dok od v trnovo ne se sekiraj i jas ne odnesov a ni soprugata ona nemase nisto i isti statusi imavme i sea cekame za zemanje ukazi ke bide
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
На 16.08.2016 бев на интервју за Бугарско државјанство во Бугарската Амбасада во Скопје.
Ми рекоа да се јавам во Јануари 2017 после празнците за да ми го кажат бројот за следење на постапката.

Денеска се јавив во Бугарската Амбасада во Скопје , ми го кажаа бројот и го проверив на оваа страна http://publicbg.mjs.bg/BgInfo

Стои овој статус :

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој знае што се подразбира под овој статус , до каде е процедурата ?

Татко ми има веќе 20 години бугарско државјанство па преку него поднесував за моето бугарско државјанство.

Однапред благодарам !
E sega ke pocekas edno 8-10 meseci i ke ti se smeni vo finalna proverka. Ako se e vo red, po max 2-4 meseci od finalna proverka ke ti se smeni vo glasanje na sovet. Pak, ako e se vo red, za 1 mesec ke ti izleze "vkluceno vo ukaz" i ke castis ![DOUBLEPOST=1483963847][/DOUBLEPOST]
На 16.08.2016 бев на интервју за Бугарско државјанство во Бугарската Амбасада во Скопје.
Ми рекоа да се јавам во Јануари 2017 после празнците за да ми го кажат бројот за следење на постапката.

Денеска се јавив во Бугарската Амбасада во Скопје , ми го кажаа бројот и го проверив на оваа страна http://publicbg.mjs.bg/BgInfo

Стои овој статус :

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој знае што се подразбира под овој статус , до каде е процедурата ?

Татко ми има веќе 20 години бугарско државјанство па преку него поднесував за моето бугарско државјанство.

Однапред благодарам !
E sega ke pocekas edno 8-10 meseci i ke ti se smeni vo finalna proverka. Ako se e vo red, po max 2-4 meseci od finalna proverka ke ti se smeni vo glasanje na sovet. Pak, ako e se vo red, za 1 mesec ke ti izleze "vkluceno vo ukaz" i ke castis !
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
На 16.08.2016 бев на интервју за Бугарско државјанство во Бугарската Амбасада во Скопје.
Ми рекоа да се јавам во Јануари 2017 после празнците за да ми го кажат бројот за следење на постапката.

Денеска се јавив во Бугарската Амбасада во Скопје , ми го кажаа бројот и го проверив на оваа страна http://publicbg.mjs.bg/BgInfo

Стои овој статус :

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој знае што се подразбира под овој статус , до каде е процедурата ?

Татко ми има веќе 20 години бугарско државјанство па преку него поднесував за моето бугарско државјанство.

Однапред благодарам !
A koj broj si od prilika?[DOUBLEPOST=1483967730][/DOUBLEPOST]
На 16.08.2016 бев на интервју за Бугарско државјанство во Бугарската Амбасада во Скопје.
Ми рекоа да се јавам во Јануари 2017 после празнците за да ми го кажат бројот за следење на постапката.

Денеска се јавив во Бугарската Амбасада во Скопје , ми го кажаа бројот и го проверив на оваа страна http://publicbg.mjs.bg/BgInfo

Стои овој статус :

Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој знае што се подразбира под овој статус , до каде е процедурата ?

Татко ми има веќе 20 години бугарско државјанство па преку него поднесував за моето бугарско државјанство.

Однапред благодарам !
A koj broj si od prilika?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Posrednikot mi rece deka se dadeni so koplet site izvodi prevedeni zavereni na totar i so molba no ete veke godina i sedum meseci

Se ceka dodeka ti gi razgledaat dokumentite e sega ako gi predal arno ama sto pravis ako ne gi predal a ti mu veruvas ???Ce znaes koga ce ti se smeni statusot dali gi predal ili te mota
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Mi ke si cekameee :) koe brojce si?nekade okolu 13 000 se potpisani mislam. jas nekade 14 000 eve veke mesec i polovina cekam potpis
ne se potpisani site so brojce od 13 000 jas sum 138.. i si cekam seuste ama po se izgleda nema red nekoj i redosled.ako e poinaku neka pisi nekoj.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Сметам дека апсолутно нема потреба од тоа. Ниту пак мислам дека тоа би било пресудно. Јас сум со потврда и друг документ, и верувај џабе ни е и трет документ кога поминуваат и без документи. Важното е веќе конечно да ни дојде ред да не прегледаат пак, и конечно одлучат...
[DOUBLEPOST=1483910984][/DOUBLEPOST]Дечки да не ширам лажна надеж, но ми изгледа дека 2014 е почната со разгледување.
Како репер го следев бројчето 18/2014 (со цел поскоро да знам кога ќе ја почнат 2014, под претпоставка дека нели одат по ред) и сега гледам дека му се има сменето статус во “По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство“.
Претходно беше со месеци на ист статус како моето, а тој статус беше „Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.“

Па нека е за добро ... :):):)
aj airlija da e
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки една информација. На интервју без во крајот на Март 2016-та, и досега ми стои овој статус:

Образувана преписка N:25XX/2016/XX.03.2016 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

За колку време отприлика би очекувал промена на статусот? Чекам полни 9 месеци и 10-тина дена од интервјуто. Фала .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom