Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јануари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
30
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. 14..../2013 godina[DOUBLEPOST=1478359667][/DOUBLEPOST]Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
do koga vaka 14.../2013
Kaj mene e vejke 7..8 meseci
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
92
Поени од реакции
136
Pozdrav do site na forumov,pred dva dena i jas konecno se slikav za licna karta i pasos vo Kustendil, sakam da kazam deka nekoi clenovi tuka na forumof velea deka trebalo trojca svedoci so bg dokumenti da se potpisat nee tocno, barem vo Kustendil inace,,posrednikot moj'' nemi dava dokumentite da gi fatam vo race se dodeka ne vlezev za slikanje.Nemie jasno kako ja naogaat taa licna adresa ---ne sluzbenata od opstina,nikoj na forumot nee kazal kako se naogja taa,barem jas nesum videl. Toa e mnogu bitno ke pomogne na mnogu clenovi tuka na forumov.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. 14..../2013 godina[DOUBLEPOST=1478359667][/DOUBLEPOST]Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
do koga vaka 14.../2013
Со какви документи си? Што однесе на првата дополнителна проверка?[DOUBLEPOST=1478362870][/DOUBLEPOST]Дали може некој да каже, дали кога уште не сум стигнат до интервјуто, при евентуално доставување на дополнителни документи, дали морам да го оставам И оригиналниот документ, или само преводот легализиран и заверен на бугарски нотари? Како оди процедурата? Или првин морам да го заверам на МК нотар, па да оди на легализација само нотарската заверка од МК нотар? Фала
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
http://www.vesti.bg/bulgaria/politika/borisov-i-dimitriev-s-obshti-usiliia-za-dobri-otnosheniia-6061052

Посебно ми падна во очи дека премиерот Борисов изјавува дека македонскиот народ е многу близок со блгарите. Дали са менува политиката дека во Македонија има македонци како народ? Дали Бугарија им дава пасапорти на блгарите во Македонија или на македнскиот народ му дава блгарско гразданство?
што е поентата во ова????што мислиш??
 
C

CrazyCounter

Гостин
Pozdrav do site na forumov,pred dva dena i jas konecno se slikav za licna karta i pasos vo Kustendil, sakam da kazam deka nekoi clenovi tuka na forumof velea deka trebalo trojca svedoci so bg dokumenti da se potpisat nee tocno, barem vo Kustendil inace,,posrednikot moj'' nemi dava dokumentite da gi fatam vo race se dodeka ne vlezev za slikanje.Nemie jasno kako ja naogaat taa licna adresa ---ne sluzbenata od opstina,nikoj na forumot nee kazal kako se naogja taa,barem jas nesum videl. Toa e mnogu bitno ke pomogne na mnogu clenovi tuka na forumov.
Cesito neka ti e za arno da ti sluzat. Inace za adresata: nemora da si na sluzbena adresa nee tajna vo bg ima luge koi za pari ti dozvoluvaat da se prijavis na nivna adresa. Isto kako da imas prijatel vo bg pa nemas kade se prijavuvas kaj nego....
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Дечки има некој број од општина Средец да видам дали ми е готова адреса или егн ми рекоа таму да се јавам а поим неам за шо знам дека после указ уплаќав ..
 
D

dimitars

Гостин

Attachments

Член од
6 ноември 2016
Мислења
3
Поени од реакции
3
Pozdrav svima,
Pratim vec dugo ovu temu na forumu (jos pre nego sto sam predao za bugarsko drzavljanstvo) i zelim da vam se svima zahvalim ,sto ste mi pomogli svojim komentarima da i ja stignem do svog cilja.
Pre dva dana mi je potpisan Ukaz i sada treba da rezervisem termin za podizanje istog.
Pre toga bih vas sve zamolio za jos neku informaciju (verujem da ce znaciti i ostalim forumasima).
Juce mi je bugarka koja inace posreduje u dobijanju drzavljanstva,rekla da se prijavim na neku drugu adresu a na na sluzbenu (Lege 6,Sredec) jer se oni "Bugari" koji imaju prijavljenu sluzbenu adresu pozivaju na 6 meseci da se jave u Opstinu Sredec da potvrde svoju prijavu. Takodje,kaze da oni koji se ne jave ,moraju da plate kaznu ili nece moci da produze vazenje svojih dokumenata .
Ukoliko neko ima iskustva sa procedurom oko prijave druge adrese ,molio bih da to podeli sa nama.
Drugo pitanje je vezano za kupovinu automobila u Bugarskoj i voznju istog sa bugarskim tablicama. Neko je postavio pitanje ali nije bilo odgovora,da li je moguce to sa sluzbenom adresom ,Lege 6 ?
Molio bih za brz i precizan odgovor i zelim vam svima puno srece !
Hvala unapred .

S postovanjem,
Deki.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.193
Поени од реакции
36.396
Дали процедурата што е опишана тука е точна?
Дали може некој на кратко да ми објасни под точка еден, два.... што треба да се направи за да се аплицира, се распрашував преку посредник, но бидејќи треба да платам за тројца од семејството ми излегува голема сума, па сакам да ја разгледам подетално процедурата и да си пресметам дали ми се исплати да одам преку посредник или самиот(може и да препорачате со број во пп посредник со кој најбрзо ќе завршам работа)?
Дали има некаков начин со кој се завршува пред две години?
 
Член од
16 август 2016
Мислења
23
Поени од реакции
32
Te molam da mi napises od ministerstvoto kako da dojdam do Allianz banka i za kolku vreme zavrsi rabota imase li guzva vo bankata
Ulickata sto e od desnata strana od vlezot na ministertvoto..ke ja iskacis i na krajot na ulickata od desna strana ima Allianz banka. Tamu davas pasos i objasnuvas deka sakas da uplatis 50 leva na ministerstvoto za podiganje ukaz. 5 min traese se na se. Posle se vrakas na salter 4 i so 2 sliki i uplatnicata go podigas ukazot.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom