Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Како е процедурата за бугарски пасош доколку имаш родител со бугарски?
 
Член од
20 октомври 2016
Мислења
44
Поени од реакции
24
Како е процедурата за бугарски пасош доколку имаш родител со бугарски?
Закажуваш во Софија, Скопје или Битола.
Носиш преведени извод, лекарско, неосудуван, копија од твој пасош и копија од бг пасош од родител, молба, декларација, автобиографија и две сликчина.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Pozdrav svima,
Pratim vec dugo ovu temu na forumu (jos pre nego sto sam predao za bugarsko drzavljanstvo) i zelim da vam se svima zahvalim ,sto ste mi pomogli svojim komentarima da i ja stignem do svog cilja.
Pre dva dana mi je potpisan Ukaz i sada treba da rezervisem termin za podizanje istog.
Pre toga bih vas sve zamolio za jos neku informaciju (verujem da ce znaciti i ostalim forumasima).
Juce mi je bugarka koja inace posreduje u dobijanju drzavljanstva,rekla da se prijavim na neku drugu adresu a na na sluzbenu (Lege 6,Sredec) jer se oni "Bugari" koji imaju prijavljenu sluzbenu adresu pozivaju na 6 meseci da se jave u Opstinu Sredec da potvrde svoju prijavu. Takodje,kaze da oni koji se ne jave ,moraju da plate kaznu ili nece moci da produze vazenje svojih dokumenata .
Ukoliko neko ima iskustva sa procedurom oko prijave druge adrese ,molio bih da to podeli sa nama.
Drugo pitanje je vezano za kupovinu automobila u Bugarskoj i voznju istog sa bugarskim tablicama. Neko je postavio pitanje ali nije bilo odgovora,da li je moguce to sa sluzbenom adresom ,Lege 6 ?
Molio bih za brz i precizan odgovor i zelim vam svima puno srece !
Hvala unapred .

S postovanjem,
Deki.


Za adresu ...posrednikot saka samo da ti zeme samo povece pari a da se javuvas na sekoi 6 meseci ako imas sluzbena adresa abe ajde cisti gluposti
 
Член од
6 ноември 2016
Мислења
3
Поени од реакции
3
Hvala @zoki_com !!!
Ja sam sa posrednikom zavrsio. Ne trazi mi on nista vise,ni pare niti bilo sta drugo.
Pitao sam cisto da proverim ima li jos neko slicnu informaciju.
Inace,rekao mi je da stizu pozivi na adresu Lege 6 i da ako se ne odazoves na poziv sledi kazna. Kaznu moras da platis kada produzavas dokumenta (licna karta i pasos ) tj za 5 ili 10 godina kada istekne vazenje istih.
Svejedno,hvala...
Pozzzz
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Fakt e deka Rumen vodi so marigina od 1 do 2 procenti pred Cecka koja poveke ni odgovara.No da gi ostavime nastrana izborite se odi veke na vtor krug znae li nekoj da pise dali e vistina za ova deka prijaveni na lege 6 mora da se prijavuvaat na sekoj 6 meseci ili sledi kazna,i da odgovori nekoj kako ide postapkata za onie preku ambasada posle izleguvanje na ukaz kako se podignuva od Sofija?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Голем успех за патриотите со 15% за каракачанов. Ако има предвремени избори не е битно дали ГЕРБ или Бсп ќе победат без патриотите нема влада ако ги освојат истите гласови. Тоа е добро за нас
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Ајде веќе нека се јави некој со сменет статус од 2014 година што бил на дополнителна...... :cuc:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Закажуваш во Софија, Скопје или Битола.
Носиш преведени извод, лекарско, неосудуван, копија од твој пасош и копија од бг пасош од родител, молба, декларација, автобиографија и две сликчина.
Jas sum na finalna,pa zdravje koga kje zemam sakam vednas za dve maloletni deca da apliciram za pasosi za niv.istite dokumenti trebaat?
 
D

dimitars

Гостин
Znaete li deka so izborive za pretsedatel se glasa i za vicepretsedatel... znaci li toa deka ukazive sto ne se potpisani ke si pocekaat ili toa e vekje zavrsena rabota?
Dosegasen viceprezident e Margarita Popova a ako pobedi generalov predlaga nova licnost Ilijana Jotova.
 

den

Член од
31 мај 2016
Мислења
118
Поени од реакции
36
Znaete li deka so izborive za pretsedatel se glasa i za vicepretsedatel... znaci li toa deka ukazive sto ne se potpisani ke si pocekaat ili toa e vekje zavrsena rabota?
Dosegasen viceprezident e Margarita Popova a ako pobedi generalov predlaga nova licnost Ilijana Jotova.
da i mene me interesira dali ke ni gi poptisat ili pak ke cekame ili pa moze noviot da ni otkaze poptpis
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom