Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
i toa so umislenie da se napravi sto pobrojno naselenie za vojna t.e. pogolema vojska, site so BG pasosi ke bidat regrutirani ... novite branovi na begalci, odnosot so turcija BG e prva drzava na udar od taa strana se podgotvuvaat za golem udar i vojna...
Ваков кретенизам немав читано долго време. Каj Бугарите одамна е укинат задолжителниот воен рок како граѓанска обврска. Извини за директниот jазик, ама само едно неписмено дете би могло воопшто да замисли дека доколку се стигне до некаков судир таму на границата, што е малце вероватно, некоj ќе бара Македонци со бугарски пасоши ширум светот место да прати професионална воjска. НАТО само на нив чека за мобилизациjа. Да го смениш дилерот што побргу!:pos:

moj sovet e ako veke poseduvate pasos zemete odite do evropska zemja i za 5 godini moze da izvadite postojan prestoj od taa zemja a so toa i niven pasos... vo svajcarija so 5 godini vi davaar C prstoj ...
pozz
Моj совет е да не сереш дезинформации и да не се филмираш во некои конспиративни сценариjа.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Официјалната политика што Бугарија ја завзема кон оваа земја во врска со јазикот што ние го зборуваме е дека нашиот јазик што ние си го викаме "македонски" е во суштина бугарски дијалект. Од тој аспект тоа значи дека ти на интервјуто веќе зборуваш бугарски, а не македонски, и не би требало да имаш проблем. Дали ова во пракса е така таму, незнам, нека ти каже некој што веќе бил на интервју.
Da, tocno e toa sto go napisa. Se vodi kako zapaden bugarski dijalekt
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
10
Dali tie sto se so roditel so bugariski pasos se pregleduvaat pobrzo, ili sto e rabotava? Moeto brojce e 14**/2016, a gledam nekoi 100 brojcina posle mene 1500/2016 se vejke na finalna ?
11 meseci od intervju napraviv. Nekoj so slicno isustvo ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Pepi pepi ist slucaj sum i jas :/ znam uste eden covek so istiov status i kaj nego nisto se nema smeneto...
колку сто го разбирам ова нешто му е сумливо на потеклото што го имате доставено,,барем така јас го разбирам,беројатно некој документ ви фали.....[DOUBLEPOST=1476667178][/DOUBLEPOST]
Благодарам на сите што одговоривте во врска со прашањата за интервју се надевам дека се ќе биде во ред.
пиши како ке пројдеш!!!среќно[DOUBLEPOST=1476667528][/DOUBLEPOST]
Ваков кретенизам немав читано долго време. Каj Бугарите одамна е укинат задолжителниот воен рок како граѓанска обврска. Извини за директниот jазик, ама само едно неписмено дете би могло воопшто да замисли дека доколку се стигне до некаков судир таму на границата, што е малце вероватно, некоj ќе бара Македонци со бугарски пасоши ширум светот место да прати професионална воjска. НАТО само на нив чека за мобилизациjа. Да го смениш дилерот што побргу!:pos:


Моj совет е да не сереш дезинформации и да не се филмираш во некои конспиративни сценариjа.
извини пријател но тој не е крив тој само си го обработува она за што Г****** го платил....
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Јас закажав интервју во Скопје на 30.9.2016 и ми закажаа за Јули 2017. Сега ако ти мислиш дека 2 и 9 месеци се исто...

Туку ме интересира дали можеш да закажеш во Битола ако си од Скопје, бидејќи прашуваат за адреса. Кога ќе им кажеш скопска адреса ваљда нема да ти закажат пошто си од Скопје.
Мислам не јас сум од Кавадарци првен една личност што работи спроти амбасадата во Скопје ме маткаше 3 месеци демек у Скопје на интервју натаки наваки се јавив дирекно и ми кажаа од амбасада дека затоа што сум од Кавадарци морам да закажам во Битола.Затоа чим си од Скопје мислам дека и во Скопје ке треба. :)[DOUBLEPOST=1476669270][/DOUBLEPOST]
Znam deka mnogu pati e pisuvano, ama za nakoj den sum na intervju vo Bitola, me interesira onie sto pominale intervju od neodamna da kazat koi se postavuvanite prasanja i dali ima nekoi novi ili trik prasanja na koi treba da se vnimava? Odnapred vi blagodaram. Ve molam pisete gi prasanjata no i odgovorite.
Ништо страшно ке треба да наброеш неколку празници,бојата на знамето нема трикови ке те прашат зошто сакаш бугарско државјанство дали имаш некаква идеа што би правел кога би го добил (ако).И тоа е тоа нема ништо страшно :);):)[DOUBLEPOST=1476669582][/DOUBLEPOST]
Dali tie sto se so roditel so bugariski pasos se pregleduvaat pobrzo, ili sto e rabotava? Moeto brojce e 14**/2016, a gledam nekoi 100 brojcina posle mene 1500/2016 se vejke na finalna ?
11 meseci od intervju napraviv. Nekoj so slicno isustvo ?
И јас сум со родител со бугарски пасош нема ништо сменето и јас сум 2016, а ме интересира како да знам кој број сум по ред затоа што бројот што ми го дадоа од министерството е следниов 128**/2016 а кога го проверувам на веб сајтот ми пиши Образувана преписка N:65**/2016 ??
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Zdravo decki,
sakam da vi posakam sreka so procedurata za vaganje na drzavjanstvo i megu vreme da odgovoram na edno prashanje za toa dali za makedonskite gragani ke se vratat starite principi t.e. bez mnogu proceduri i baranja... odgovorot e da... i toa so umislenie da se napravi sto pobrojno naselenie za vojna t.e. pogolema vojska, site so BG pasosi ke bidat regrutirani ... novite branovi na begalci, odnosot so turcija BG e prva drzava na udar od taa strana se podgotvuvaat za golem udar i vojna... moj sovet e ako veke poseduvate pasos zemete odite do evropska zemja i za 5 godini moze da izvadite postojan prestoj od taa zemja a so toa i niven pasos... vo svajcarija so 5 godini vi davaar C prstoj ...
pozz
ne tresi gluposti - bozem tuka sme nepismeni nie,celi zakoni im gi naucivme ti ke jades trici za vojna vojska,,, sekade e profesionalna vojska. Otkaci se od forumot
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Vo ambasada vo skopje za eden den legalizacija na prevod za 30leva jas utre ce nosam izvod na zaverka izvodot predhodno go prevedov za 15 min kaj asja vo skopje za 300denari
во Бугарија мислам дека е 20 лева, за еден ден се врши работа
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
За легализација на еден извод во бугарската амбасада во скопје за еден печат и тоа платив за експресна услуга 30евра и пак не завршив работа и чекав од 10 сабајле до 15часот.срамота.значи не е само така оди во амбасада и оп готово.Ме изиграа тие што така пишуваа на форумов.Катастрофа жива.и да ви кажам мора лично да одите таму.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
28
Поени од реакции
31
Zdravo decki,
sakam da vi posakam sreka so procedurata za vaganje na drzavjanstvo i megu vreme da odgovoram na edno prashanje za toa dali za makedonskite gragani ke se vratat starite principi t.e. bez mnogu proceduri i baranja... odgovorot e da... i toa so umislenie da se napravi sto pobrojno naselenie za vojna t.e. pogolema vojska, site so BG pasosi ke bidat regrutirani ... novite branovi na begalci, odnosot so turcija BG e prva drzava na udar od taa strana se podgotvuvaat za golem udar i vojna... moj sovet e ako veke poseduvate pasos zemete odite do evropska zemja i za 5 godini moze da izvadite postojan prestoj od taa zemja a so toa i niven pasos... vo svajcarija so 5 godini vi davaar C prstoj ...
pozz
Hahahah mnogu si smesen jas sum zensko imam 27 godini i mene ke me zemat vojska da sluzam da ja branam Bugarija ili nekoj od 45 godini so ne e sposeben da drzi puska ke go zemat da odi vojska sigurno ne bidi smesen i neka ne ti go perat mozokot so prazni muabeti :D
 
D

dimitars

Гостин
За легализација на еден извод во бугарската амбасада во скопје за еден печат и тоа платив за експресна услуга 30евра и пак не завршив работа и чекав од 10 сабајле до 15часот.срамота.значи не е само така оди во амбасада и оп готово.Ме изиграа тие што така пишуваа на форумов.Катастрофа жива.и да ви кажам мора лично да одите таму.
Vlado ovoj izvodot treba za vo policija za slikanje ili pak koga se zema egn vo opstina sredec?
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Vlado ovoj izvodot treba za vo policija za slikanje ili pak koga se zema egn vo opstina sredec?
jas egn izvadiv bez nikakvi izvodi samo data na raganje na cela familija baraat da kazam i oni mi potpolnuvaat.e sega za slikanje navodno barale i izvod pokraj listot so egn.moe mislenje deka izvodot go ima vo dokumentite komplet vo opstinata i ako treba ce go pobaram da mi go dadat od papkata sto se naoga vo opstinata.Abre luge ajde eden neka pise sto vece se slikal kako pominal tuuuuuuuuu
 
Член од
17 октомври 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ajde drugari neka kaze nekoj sto se slucuva so nas sto ne prekratija. Rekoa deka ke bideme vrateni vo procedura ima li nekoj nekakva informacija da ne se macime veke biva ne biva ova veke stvarno ne se izdrzuva
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom