Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Гледам не идат по ред на 49**/2015 погоре му го потпишале, а јас 42**/2015 уште чекам потпис.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
неколку поенти од денешното одење до Софија:
1. Очекував указот да е нешто поверодостојно а не само електронска копија, односно најверојатно државјанството потоа електронски се препраќа до институциите каде се вадат останатите документи. Сепак лично очекував некаква поуверлива верзија, но добро, можеме да се согласиме дека битна е функцијата што ја извршува.
2. За ЕГН не е потребен извод, така што сите што ја пуштија таа гласина, стварно не знам и не сакам да ја знам која им е целта. Исто така прашав кај некои адвокати што посредуваат за бг државјанство дали е потребен извод кога ќе се оди на сликање на пасош и лична карта, и ми рекоа дека `по принцип` не треба, но сепак не ми беше доволно уверливо така што мислам да извадам извод за секој случај кога ќе одам да го подигнам ЕГН-то.
3. Од повеќето што излегуваа од министерството а што биле да поднесат документи слушнав дека им закажале интервју за февруари 2018-та, така што сега уште во старт се најмалку три години чекање... Да се надеваме дека процедурата на проверување на преписката некако ќе се убрза.[DOUBLEPOST=1476300678][/DOUBLEPOST]
Treba da se uplati koga se odi da se zema drzavjanstvoto? Koja e procedurata?
треба во банка да платиш такса за придобиване удостоверение, која чини 50 лева и после со уплатницата и со две слики пасошки формат одиш во министерството
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
da li kod registracije u opstini kod formular постојанен адрес и адресна карта за настојашт адрес пишемо бугарску адресу где се пријављујемо или у настојашт адрес адресу где живимо ( македонија, србија,,,)
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство." - posle ova sto sledi? Bev godina ipol na dopolnitelna. Broj 1383x/2013. Sestra mi e uste na doplnitelna so brojce nekolku pred mene 1381x/2013. Inace so zaednicka molba sme i svidetelstvo od baba kako dopolnitelen dokument. Zasto ja preskokale ne mi e jasno. Ili ne odat po red?
so sreka neka ti e drugar i jas sum od taa godina no po brojcinjava mislam deka bevme isti den vie bevte od istok nekade nie od prilep jas sum 1381./2013 pa koga ke imas nov status pisi ti posakuvam sreke i tebe i na sestrati i site od kobnata 2013:)
pozzzzzzzz
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Eve ke ti kazam jas prvin pocnav preku Vanco i covekot zaboravi da mi gi dostavi dokumentite nephodni koi bea,pa me odbija pa potoa si podnesov sama bez posrednici za 1 godina i 2 meseci si go dobiv ukazot.Isto taka moj drugar koj bese preku Vanco bese odbien bidejki mu imaa zgresano i mu imaa pisano deka po nacionalnost e Makedonec.Jas ne go branam Jone i ne mi e nisto Jone nego znam zatoa sto mnogu dusi so imaat preku nego podnesono site imaat zemen pasosi i baska Vanco samo mojs da go najs po kladilnicive a Jone ne.
една работа не ми е јасна кај повекето,,,,пример,,,еј дами ги достави документите тој не јас,да ми го донесе пасошот тој,дома во кревет,и др...ЛУГЕ вие вадите пасош или некој друг????мислам стварно е НЕСВАТЛИВО,,,ГЛУПАВО.,,,тоа е како нешто како--- нека дојде комшијата да и направи дете на женами??///!„„“’%%““„мене ванчо до сега така не ми направил,ме тера документите да ги доставам јас лично не тој.....патем фала за предупредувањето от сега от шубе ке ги проверувам документите што ми ги даваат неговите потрчковци,,инаку е МНОГУ тежок и спор човек,но сега за сега ми врши работа...но како и да е ке дознаеш со сигурност за една година..поз..сречно[DOUBLEPOST=1476318971][/DOUBLEPOST]
A kakvi fakti bi bile zadovolitelni za tebe? Mislam deka dovolno detalno objasniv kako odi mojata procedura.
Ti najde da kazuvas za fakti koga samo rekla-kazala, glasini, ogovaranja plasiras. Ajde daj fakti deka padnal vo bezparica i pocnal da se kocka.
Ne e reklama za Jone, kako sto kazav jas licno sum mnogu zadovolen od covekot.
I da ne se povtoruvam po 100 pati, sekoj za sebe si znae i sekoj si ja tera postapkata kako sto smeta deka e najdobro.
ФАКТИ БЕ ФАКТИ,,,,знаеш сликај ја потврдата или картончето незнам нешто доказ дека си би дека стварно неси фарбач овде,,и не ме дави со јоне колку толку го знам....
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство." - posle ova sto sledi? Bev godina ipol na dopolnitelna. Broj 1383x/2013. Sestra mi e uste na doplnitelna so brojce nekolku pred mene 1381x/2013. Inace so zaednicka molba sme i svidetelstvo od baba kako dopolnitelen dokument. Zasto ja preskokale ne mi e jasno. Ili ne odat po red?
koga nosese dopolnitelni dokumenti drgar ako ne ti e tesko pisi moeto brojce se nekolku brojcinja razlika jas vo noemvri lani nosev dop.dokumenti.
 
M

mile_s

Гостин
една работа не ми е јасна кај повекето,,,,пример,,,еј дами ги достави документите тој не јас,да ми го донесе пасошот тој,дома во кревет,и др...ЛУГЕ вие вадите пасош или некој друг????мислам стварно е НЕСВАТЛИВО,,,ГЛУПАВО.,,,тоа е како нешто како--- нека дојде комшијата да и направи дете на женами??///!„„“’%%““„мене ванчо до сега така не ми направил,ме тера документите да ги доставам јас лично не тој.....патем фала за предупредувањето от сега от шубе ке ги проверувам документите што ми ги даваат неговите потрчковци,,инаку е МНОГУ тежок и спор човек,но сега за сега ми врши работа...но како и да е ке дознаеш со сигурност за една година..поз..сречно[DOUBLEPOST=1476318971][/DOUBLEPOST]
ФАКТИ БЕ ФАКТИ,,,,знаеш сликај ја потврдата или картончето незнам нешто доказ дека си би дека стварно неси фарбач овде,,и не ме дави со јоне колку толку го знам....
Eve ti fakti:

info.JPG
Ova e email od ambasadata.

Ajde sega ti nekoja slika od Jone kade sto se kocka, i dokaz deka e vo dolgovi, neli so fakti rabotime tuka. Ako ne dadesh fakti togas ke znam deka si samo eden obicen farbac sto bi rekol ti.
 
Член од
16 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
40
so sreka neka ti e drugar i jas sum od taa godina no po brojcinjava mislam deka bevme isti den vie bevte od istok nekade nie od prilep jas sum 1381./2013 pa koga ke imas nov status pisi ti posakuvam sreke i tebe i na sestrati i site od kobnata 2013:)
pozzzzzzzz
Isto i so mene sestra mi ceka ukaz jas na dop. So isti dok. 169××/2013
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdravo druvstvo kako sto nosi redot da pisam deka i jas konecno sum na finalna
so brojce1381. od famoznata 2013
bideki go znam redot ke napisam detalji znaci odnesov onaa bugarska licna karta od pradedo (1912)
a kako dopolnitelen dokument relativno docna ja najdov i dostaviv lani vo noemvri iako sum od 2013.
e sega prasanje iako nikoj to ne go znae tocno od 2013 sto sme stara garda kolku vreme da spodeli nekoj iskustvo bil na finalna i sto potoa bideki ne znam bas fala
i so sreka na siteeeee.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom