Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Секако ќе го давам јас лично не ни одам преку посредник сам си бркам цела постапка. Незнам човеков што е стално на врата у амбасада кај нас ми рече подобро достави си копија а оригиналот чувај си го дома. Јас секако така и имав у план. Нит сум на дополнителна вратен ништо ова го носам само како помош за да не ме вратат па тогаш да превземам нешто.

Sent from my Nexus 7
Исто и јас. Ни мене не ме вратија на дополнителна ама знам дека ќе ме вратат ако не им доставам дополнителни документи. Им ги доставив минатиот месец и сега чекам да ми дојде бројчето на ред па ќе видам дали сум завршил работа.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
19
Jas odnesov dopolnitelni dokumenti na 17 noemvri, megjutoa statusot uste ne mi e menat. Uste mi pisuva deka sum na dopolnitelna proverka. Dali ima nekoj drug odneseno dopolnitelni dokumenti okolu ovoj datum, i dali ima kaj nekoj nekakva promena vo statusot. Vi blagodaram
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Jas odnesov dopolnitelni dokumenti na 17 noemvri, megjutoa statusot uste ne mi e menat. Uste mi pisuva deka sum na dopolnitelna proverka. Dali ima nekoj drug odneseno dopolnitelni dokumenti okolu ovoj datum, i dali ima kaj nekoj nekakva promena vo statusot. Vi blagodaram
Тоа е скоро.Јас однесов дополнителни документи на 15 јануари а сеуште не ми е сменет статусот.Ништо не е прецизирано.Поминавне и оставка на влада,и власт на социјалисти,а сега има нова коалиција.Што ќе биде и кога,никаков абер.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Исто и јас. Ни мене не ме вратија на дополнителна ама знам дека ќе ме вратат ако не им доставам дополнителни документи. Им ги доставив минатиот месец и сега чекам да ми дојде бројчето на ред па ќе видам дали сум завршил работа.
Можеш ли малку подетално да опишеш како зема происход со истите документи или ова ти се нови документи што документи даде и кое е твоето бројче од која година (отприлика немора точен број секако).
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Aj nekoj ako znae neka mi kaze dali ova ke pomogne. Se e zamackano mnogu e staro ova a gledam deka pisuva pod pecatot nesto so bugarija.
Ова некој е ослободен од воена служба од Југословенската армија во 1949 година.Само незнам ова каква врска има со Бугарија.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Ова некој е ослободен од воена служба од Југословенската армија во 1949 година.Само незнам ова каква врска има со Бугарија.
nene moze ne se gleda na slikata ubavo. Pisuva gore sluzio u J.A 1 godinu i 2 meseca i potoa ne se razbira. Pod nego pisuva nesto 13.02.46 god i ne se razbira sto e i pod toa pisuva sluzio u bugarskoj vujsku ( i do nego ima 15meseca) valjda zamackano e. A pod toa ima nesto 23.4.47 god i ne se razbira sto e
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Zavisi kakvi dokumenti si dostavil.Ako imas dostaveno stari dokumenti a seuste si na dopolnitelna proveri dali se dostaveni ili dostavi uste ednas.Mene mi se sluci toa. Posrednikot ne gi dostavil dokumentite taka da pred 1mesec dostaviv po vtor pat preku drug posrednik i statusot pred edna nedela mi se smena.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Можеш ли малку подетално да опишеш како зема происход со истите документи или ова ти се нови документи што документи даде и кое е твоето бројче од која година (отприлика немора точен број секако).
Бројот ми е 12ххх од 2013. Происход земав како што беше по старо само со изјава за потекло. Како дополнителни документи поднесов од егзархија и мк изводи кои ме поврзуваат со нив (преведени и заверени).
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Бројот ми е 12ххх од 2013. Происход земав како што беше по старо само со изјава за потекло. Како дополнителни документи поднесов од егзархија и мк изводи кои ме поврзуваат со нив (преведени и заверени).
Во какво сродство си со лицето од документот. Јас со такви документи добив происход и не знам дали се доставени и во правосудие заедно со происходот инаку документот е од брат на дедоми каде го има и името на прадедоми нормално се ми е поврзано со изводи . Претпоставувам имаш исти документи како мене па пиши кога ќе добиеш се надевам позитивен одговор. Секако доколку има исти случаи како мене кои се во фаза каде се знае исходот нека пише да сподели искуство со цел да ни влее надеж. Благодарам за твоите одговори и одговорите кои ќе ги дадат дригите.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Во какво сродство си со лицето од документот. Јас со такви документи добив происход и не знам дали се доставени и во правосудие заедно со происходот инаку документот е од брат на дедоми каде го има и името на прадедоми нормално се ми е поврзано со изводи . Претпоставувам имаш исти документи како мене па пиши кога ќе добиеш се надевам позитивен одговор. Секако доколку има исти случаи како мене кои се во фаза каде се знае исходот нека пише да сподели искуство со цел да ни влее надеж. Благодарам за твоите одговори и одговорите кои ќе ги дадат дригите.
Документите ми се од дедо и баба.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Па ми рекоа дека само документот од бугарска егзархија треба во софија другите дека можам тука, а колку зимаат за заверка бугарскиве нотари???

Sent from my Nexus 7
Цената на бугарските нотари не е поголема од онаа кај нашите, не повеќе од 3 евра по документ.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 166 от 2014 година.
после цели 2 години :cuc:
честито и со среќа. ќе сакаш ли да споделиш со нас кога и како се случи тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom