Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
Да, точно е тоа. Сега има некој нов закон од почеток на декември. Морав и јас сите документи да ги заверам во Софија на нотар......... еден куп пари дадов.
Па ми рекоа дека само документот од бугарска егзархија треба во софија другите дека можам тука, а колку зимаат за заверка бугарскиве нотари???

Sent from my Nexus 7
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Па ми рекоа дека само документот од бугарска егзархија треба во софија другите дека можам тука, а колку зимаат за заверка бугарскиве нотари???

Sent from my Nexus 7
vo bugarskata ambasada se zaveruvaat samo makedonski dokumenti prevedeni na bugarski, od dokument e 15 evra,oni davaat potvrda deka e validen prevodot od makedonski na bugarski, a site drugi kopii koi se originalno bugarski treba samo na notar da se zaverat vo sofija, ne e nisto novo toa, isto e i so makedonskite dokumenti ako ne sakas da go dades originalot neli si ja zaveruvas kopijata na notar
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
vo bugarskata ambasada se zaveruvaat samo makedonski dokumenti prevedeni na bugarski, od dokument e 15 evra,oni davaat potvrda deka e validen prevodot od makedonski na bugarski, a site drugi kopii koi se originalno bugarski treba samo na notar da se zaverat vo sofija, ne e nisto novo toa, isto e i so makedonskite dokumenti ako ne sakas da go dades originalot neli si ja zaveruvas kopijata na notar
Да да ми објаснија вчера ја знам и цената во амбасада, само прашав која е цената за заверка на нотар во бг зашто @neonka21 рече се убила пари давајќи.

Sent from my Nexus 7
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Да да ми објаснија вчера ја знам и цената во амбасада, само прашав која е цената за заверка на нотар во бг зашто @neonka21 рече се убила пари давајќи.

Sent from my Nexus 7
za na notar tamu ne znam, a nema ni sto da zaveruvam tamu na notar bidejki dokumentot od bugarska egzarhija ke go dadam original,(potoa gi vrakale, barem taka slusnav) ke napravam od nego kopii i ako mi pritreba nekogas samo ke go zaveram na notar vo sofija
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
za na notar tamu ne znam, a nema ni sto da zaveruvam tamu na notar bidejki dokumentot od bugarska egzarhija ke go dadam original,(potoa gi vrakale, barem taka slusnav) ke napravam od nego kopii i ako mi pritreba nekogas samo ke go zaveram na notar vo sofija
Тој што стои на врата у амбасада обезбедување или што и да е ми рече никако да не го давам оригиналот (а и секако немав намера да го дадам), иначе аконго немаш оригиналот после тоа неможеш да направиш заверка заверка се прави во присуство на оригинал документ само

Sent from my Nexus 7
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Тој што стои на врата у амбасада обезбедување или што и да е ми рече никако да не го давам оригиналот (а и секако немав намера да го дадам), иначе аконго немаш оригиналот после тоа неможеш да направиш заверка заверка се прави во присуство на оригинал документ само

Sent from my Nexus 7
epa nisto togas ke napravam zaverka na kopijata predhodno so originalot i ke go ostavam
a zasto da ne go ostavam originalot?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
epa nisto togas ke napravam zaverka na kopijata predhodno so originalot i ke go ostavam
a zasto da ne go ostavam originalot?
Ние си сакаме да ни е дома да не притреба и за некој друг, а човеков рече за моја сигурност најубаво да си го чувам дома оригиналот, а нив да им предадам заверена копија

Sent from my Nexus 7
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Ние си сакаме да ни е дома да не притреба и за некој друг, а човеков рече за моја сигурност најубаво да си го чувам дома оригиналот, а нив да им предадам заверена копија

Sent from my Nexus 7
ne znam, mene pa mi rekoa daj go originalot polesno ke dobies i onaka go vrakale
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Na eden prijatel mu go baraa povtorno originalot cekase dopolnitelno 3 meseci
Ako imas original napraj si kopija za tebe daj go origonalot pozz
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Na eden prijatel mu go baraa povtorno originalot cekase dopolnitelno 3 meseci
Ako imas original napraj si kopija za tebe daj go origonalot pozz
pa da ima smisla, i onaka tebe ti treba da dobies drzavjanstvo, ako ti sedi doma i te odbijat za dzabe ti e dokumentot, a za vo idnina ne se znae so ke bide moze i voopsto nema da davaat veke drzavjanstva, a mozebi pak i ke davaat polesno, sega e bitno toj sto podnel i e vo procedura da zavrsi rabota
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
dali kje moze nekoj da mi pomogne ako ima nekoj poznat vo vip so raboti znaci treba da go prodolzam dogovorot koj e na ime na tatko mi a on ne e tuka i nema da bide use dolgo vreme pa da mi sredi rabota bez licna karta ... ?
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Ние си сакаме да ни е дома да не притреба и за некој друг, а човеков рече за моја сигурност најубаво да си го чувам дома оригиналот, а нив да им предадам заверена копија

Sent from my Nexus 7
На мене службеничката што ги прима документите за заверка во амбасадата ми рече дека е подобро да го предадам оригиналот (на крај ти го враќаат), само тоа да го направам јас лично во Министерствотото за правосудие, а никако да не го давам на посредникот.
А зошто да не се предава оригиналот?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.515
Поени од реакции
5.088
На мене службеничката што ги прима документите за заверка во амбасадата ми рече дека е подобро да го предадам оригиналот (на крај ти го враќаат), само тоа да го направам јас лично во Министерствотото за правосудие, а никако да не го давам на посредникот.
А зошто да не се предава оригиналот?
Секако ќе го давам јас лично не ни одам преку посредник сам си бркам цела постапка. Незнам човеков што е стално на врата у амбасада кај нас ми рече подобро достави си копија а оригиналот чувај си го дома. Јас секако така и имав у план. Нит сум на дополнителна вратен ништо ова го носам само како помош за да не ме вратат па тогаш да превземам нешто.

Sent from my Nexus 7
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
vo bugarskata ambasada se zaveruvaat samo makedonski dokumenti prevedeni na bugarski, od dokument e 15 evra,oni davaat potvrda deka e validen prevodot od makedonski na bugarski, a site drugi kopii koi se originalno bugarski treba samo na notar da se zaverat vo sofija, ne e nisto novo toa, isto e i so makedonskite dokumenti ako ne sakas da go dades originalot neli si ja zaveruvas kopijata na notar

Јас носев оригинал мак изводи и ми рекоа дека сите оригинал изводи мора да се преведат на бугарски и мак оригинал да се достави заедно со нив. Спомнаа дека е некој нов закон донесен од скоро. Порано како било, стварно не знам. Ми земаа 10 евра од извод т.е 20 лева од извод......... а за бугарскиот док. (оригинал) заверен на нотар мислам дека 25 лева беше......
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Aj nekoj ako znae neka mi kaze dali ova ke pomogne. Se e zamackano mnogu e staro ova a gledam deka pisuva pod pecatot nesto so bugarija.
 

Attachments

Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom