Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 мај 2016
Мислења
54
Поени од реакции
57
Vo ponapredna faza ste od nas sto cekame uste na dopolnitelna, vie sto ste na finalen pregled za tri meseci otprilika ke znaete dali dobivate ili ke vi se prekine procedurata vo slucaj da dobiete sledna promena vo statusot ke vi bide deka cekate potpis za ukazot, so sreka i na tebe bitno mrdnala rabotata ne ste status kvo kako nas. Uste malku i ke znaes koga ke ima promena kaj tebe pisi, koja godina imas podneseno.
Brojot mi e registriran na 11.04.2015. Podnesov preku Skopje. Tatko mi ima pasos :) Koga ke ima promena ke vi pisham
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
25

So tatkomi poddadovme isti dokumenti, od negova vnuka , moja prva bratucetka. Nego go odobrija, si go zede pasosot ne e ni tuka veke haha a mene me prekratija. Mislam gluposti stvarno ali i toa go ima.[DOUBLEPOST=1464122694][/DOUBLEPOST]
Angie, mora da e nekoja greska. Proverete preku MP Sofija.

Cekam utre bratucetka mi da prasa advokat , pa advokatot ke idi da prasa za sto stanuva zbor, pa da poddadam zalba. Zosto toa se zivi gluposti. Ne si ja gledaat rabotata.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
So tatkomi poddadovme isti dokumenti, od negova vnuka , moja prva bratucetka. Nego go odobrija, si go zede pasosot ne e ni tuka veke haha a mene me prekratija. Mislam gluposti stvarno ali i toa go ima.[DOUBLEPOST=1464122694][/DOUBLEPOST]


Cekam utre bratucetka mi da prasa advokat , pa advokatot ke idi da prasa za sto stanuva zbor, pa da poddadam zalba. Zosto toa se zivi gluposti. Ne si ja gledaat rabotata.
Vo prethodnite postovi spomnuvate deka do minatiot petok ce dobiete odgovor preku Vasiot posrednik. Denes velite, Vasata braticedka ce isprati advokat da prasa vo MP.
Mislam gluposti stvarno, ali i toa go ima.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
јас бев на интервју во Министерство на 1-ви април 2015, а статусот во финален ми се промени на 25-ти април сега, значи тука некаде сме со тебе... а за чекање којзнае уште колку...
Не може повеќе од 3 и пол месеци,барем тука на форумов тоа е најдолго колку имам забележено.Некои и за помалку од месец чекале од финален експертски до чекање за потпис за указ.Среден рок е околу 2 месеци.
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Dali nekoj znae dali so ovie ogranocive so se otvaraat po site gradove moze da se zavrse rabota za bugarsko drzavjanstvo?
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Dali nekoj znae dali so ovie ogranocive so se otvaraat po site gradove moze da se zavrse rabota za bugarsko drzavjanstvo?
Овдека на форумов можиш повеке да завршиш рабора одколку по клубовиве.Тињ појма немет од вадење гражданство ама ке ти препорачет посредник.
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
no dali potvrda od takov klub ke zavrsi rabota za zemanje proishod i drzavjanstvo?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дали има некој кој оди преку посредникот јоне од охрид овде на форумов??!?!?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
дали има некој кој оди преку посредникот јоне од охрид овде на форумов??!?!?
Лично не го познавам, ама за него имаше коментари на форумво, Побарај на страна 515,518,729
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
izgleda ne me imat razbrano bas najubo od pravosudie

eve sto pustiv nedelata do pravosudie
ДО
МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО
НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИЈА
М О Л Б А
от от, Р,Македонија с ЕГН , родена в , С`номер на преписка . дали е в'зможно да се провери дополнителните документите които подадох са в мојата преписка?
Подадох следните оригинални документи:
-Свидетелство от ,,, като документ за доказване на б'лгарски произход
- удостоверение за раждане от
- удостоверение за умрелите од

Прилагам: снимка от номер на мојата преписката

eve kakov odgovor denes dobiv
С'гласно разпоредбата на чл. 14а, ал.3, т.2 от Наредба № 1 от 1999 г. за прилагане на Глава петa от ЗБГ, автоматизираната информационна система на дирекција „Б'лгарско гражданство“ осигурјава онлајн получаване на информација от кандидатите за статута на преписката чрез интернет страницата на Министерство на правос'дието по регистрационнија номер и персоналнија идентификационен номер, получени при регистриране на молбата.

http://publicbg.mjs.bg/BgInfo



На картончето са записани двата номера – рег.№ на молбата и номер'т на преписката, којто се в'вежда вместо ПИН.

Прочетете внимателно и следвајте указанијата за поп'лване на празните полета.


С'обштенијата, които генерира системата отразјават текуштија статус на преписката.

Проверјавајте периодично с'стојанието на вашата преписка.


Дирекција „Б'лгарско гражданство“

Министерство на правос'дието



 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
izgleda ne me imat razbrano bas najubo od pravosudie

eve sto pustiv nedelata do pravosudie
ДО
МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО
НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИЈА
М О Л Б А
от от, Р,Македонија с ЕГН , родена в , С`номер на преписка . дали е в'зможно да се провери дополнителните документите които подадох са в мојата преписка?
Подадох следните оригинални документи:
-Свидетелство от ,,, като документ за доказване на б'лгарски произход
- удостоверение за раждане от
- удостоверение за умрелите од

Прилагам: снимка от номер на мојата преписката

eve kakov odgovor denes dobiv
С'гласно разпоредбата на чл. 14а, ал.3, т.2 от Наредба № 1 от 1999 г. за прилагане на Глава петa от ЗБГ, автоматизираната информационна система на дирекција „Б'лгарско гражданство“ осигурјава онлајн получаване на информација от кандидатите за статута на преписката чрез интернет страницата на Министерство на правос'дието по регистрационнија номер и персоналнија идентификационен номер, получени при регистриране на молбата.

http://publicbg.mjs.bg/BgInfo



На картончето са записани двата номера – рег.№ на молбата и номер'т на преписката, којто се в'вежда вместо ПИН.

Прочетете внимателно и следвајте указанијата за поп'лване на празните полета.

С'обштенијата, които генерира системата отразјават текуштија статус на преписката.

Проверјавајте периодично с'стојанието на вашата преписка.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“

Министерство на правос'дието

Nekoj drug dali imal slicno iskustvo i kako postapil? Dali idenjeto vo MP Sofija bi dale odgovor i resenie za situacijata na Tome?
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
17
Поени од реакции
25
Vo prethodnite postovi spomnuvate deka do minatiot petok ce dobiete odgovor preku Vasiot posrednik. Denes velite, Vasata braticedka ce isprati advokat da prasa vo MP.
Mislam gluposti stvarno, ali i toa go ima.

Epa koga veke sum prestanala da go spomnuvam posrednikot, a sum pocnala da go spomnuvam advokatot na bratucetkami, znaci deka so posrednikot si nemam poveke rabota. LOGICKI malku razmisli, pa potoa pisuvaj sto ti padne na um. I nema sekoj moment da go opisuvam ovde na forumot, si imam i drugi raboti na um a ne samo kako tebe da naogam zamerki na lugeto ;) ajde pozz
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
39
Поени од реакции
32
izgleda ne me imat razbrano bas najubo od pravosudie

eve sto pustiv nedelata do pravosudie
ДО
МИНИСТ'РА НА ПРАВОС'ДИЕТО
НА РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИЈА
М О Л Б А
от от, Р,Македонија с ЕГН , родена в , С`номер на преписка . дали е в'зможно да се провери дополнителните документите които подадох са в мојата преписка?
Подадох следните оригинални документи:
-Свидетелство от ,,, като документ за доказване на б'лгарски произход
- удостоверение за раждане от
- удостоверение за умрелите од

Прилагам: снимка от номер на мојата преписката

eve kakov odgovor denes dobiv
С'гласно разпоредбата на чл. 14а, ал.3, т.2 от Наредба № 1 от 1999 г. за прилагане на Глава петa от ЗБГ, автоматизираната информационна система на дирекција „Б'лгарско гражданство“ осигурјава онлајн получаване на информација от кандидатите за статута на преписката чрез интернет страницата на Министерство на правос'дието по регистрационнија номер и персоналнија идентификационен номер, получени при регистриране на молбата.

http://publicbg.mjs.bg/BgInfo



На картончето са записани двата номера – рег.№ на молбата и номер'т на преписката, којто се в'вежда вместо ПИН.

Прочетете внимателно и следвајте указанијата за поп'лване на празните полета.

С'обштенијата, които генерира системата отразјават текуштија статус на преписката.

Проверјавајте периодично с'стојанието на вашата преписка.

Дирекција „Б'лгарско гражданство“

Министерство на правос'дието

Zdravei go vide tvoj post i da ti odgovoram sakam
Ovoj odgovor od ministerstvo ti je automatski od kompjuter neto go odgovori nikoj od sluzbenicite
I mene vakof odgovor mi stigna pred eden mesec i na moj drugar isto prasa dali dostaviv doplnitelno dok. I vaka isto mu odgovoria
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Epa koga veke sum prestanala da go spomnuvam posrednikot, a sum pocnala da go spomnuvam advokatot na bratucetkami, znaci deka so posrednikot si nemam poveke rabota. LOGICKI malku razmisli, pa potoa pisuvaj sto ti padne na um. I nema sekoj moment da go opisuvam ovde na forumot, si imam i drugi raboti na um a ne samo kako tebe da naogam zamerki na lugeto ;) ajde pozz
Foliranti kako tebe ovde, kolku sakas!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom