Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
te slusam za godina i pol vikas povtorno ke bide pregledan predmetot dali 1.5 god e max na pregleduvanje na dokumentot ili toa kako isekoja postapka e individualna? inaku i jas sum zaglaven vo taa 2013 so broj 138../2013.i jas sum ocaen kako i site od 2013 zaglaveni sme ni nagore ni nadolu. nemam protiv nikoj no se nerviram 2014 pa navamu znaat da se pofalat so dobri novi statusi i so sreka neka mu e a so nas ja preteraa dali nekoj ima nekoja informacija sto ke bide so nas inaku kako i poveketo i jas kasnev so nosenjeto na dopolnitelen dokumnet a imam odneseno original bugarska licna karta od pradedomi so site dokumenti izvodi legalizirani prevedeni i licno jas si gi dostaviv vo neoemvri 2015( a inaku citam za nosenjeto na original dokumenti ne davajte na posrednik na nikoj to se original dokumenti koi nikogas ne mozite da gi najdite odete sami LICNO) pozzz i so sreka do site.
imase nekoja bugarska webstranica i taka bese napisano, a dali e vo praksaa tocno taka neznam
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Ja sam cekao skoro 9 meseci da mi se promeni status u finalen pregled
zdravo Vr017 dali si i ti od 2013 i so kakvi dokumenti si ako ne e tajna pozz i so srejka[DOUBLEPOST=1459882551][/DOUBLEPOST]
Koj broj si ako mozes da kazes?
Ja sam 853*/2013 nemam promene inace od maj 2015.odneseni dopl.dok
zdr muchos i jas sum od 2013 i imam dostaveno dopolnitelni dokumenti na 04.11.2014 a brojkata mi e 84xx i seuste nemam nikakva promena ama kako sto mislam jas ako e se ok mozemi od drugata nedela da ima nesto promeni kako sto vidov na forumov stasani se do 6900 od 2013 ajde ke bide samo trpenie pozz i so srejka
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2016
Мислења
63
Поени од реакции
50
Nekoj so e od 2013 ili 2014 a da mu se smenil status ima na forumov ?
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Za Bitola!
Dajte nekoj proveren posrednik. Pisete mi vo poraka. Pozdrav i so sreka na site. :)

Sent from mobile phone
 
Член од
30 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
0
Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП
STP ZNACI OVA AKO ZNAE NEKOJ OD 2013
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Imase. Samo eden salter raboti. Sto ke kazete na ova pojma nemaat ni u sistem
Spored mene mozebi i gresam trazat da se povrzes so izvod so tatko ti i jas odnesov samo krstenica pa se mislam da odam Sofija da odnesam izvod ne postar od 6 meseci i preveden ..mada tetkata vo ambasada mi kaza ne treba ama ovie trazat najverojatno original krstenica da vidat i izvod preveden
 
Член од
21 декември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
11
Едно ме интересира, ако знае некој. Мора ли брачниот другар кој веќе има пасош, веќе да престојува во UK, или не мора ?

Пример, јас имам БГ пасош и живеам во МК заедно со сопругата која нема БГ пасош. Може ли таа на основа на мене да земе виза и заедно да идеме ? Тоа е прашањето што ме мачи денес :)

Пробав да најдам број од Teleperformance да ми дадат повеќе инфо, ама нема број никаде.
Drugar moj sovet do tebe...Batali se sto ti zboruvaat znaj deka Anglija e kralstvo I ima najspesificna politika za takvi raboti...Imam drugar so ima Angliski pasos zena od Tuka I ne moze da I izvadi dokumenti za Prestoj tamu trista cuda mu baraat a ne ti sakas od Tuka preku amabasada da dobies tuku taka viza...Kao turist da moze da dobie a viza za pretstoj I pravo za rabota toa malce potesko...Ili edniot ziveenje tamu podolgo vreme pa zemanje na licnosta preku garantiranje za nea I vencanje na toa pole so I e teshko ili pa dvajcata Evropski papiri I idenje tamu zaedno I praenje so sakate...Znaci jas ne Sakam da ti se mesham Ali od licno iskustvo mozam da ti Kazam deka Anglija ne e Amerika,Germanija,Svajcarija ili nekoja si druga Evropska drzava...Kralstvo si e kralstvo I Masta ce ti ja izvadat dokolku Probas da prosperiras a si noneuropean person...E sea so Evropski papiri I dvajcata vise ti si covek so Evropski Prava I drug e zakonot...Znaci moj sovet Mozes da si Probas Ali mnogu ce se potrosis I nisto ne ti e garancija...Pozdrav
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Drugar moj sovet do tebe...Batali se sto ti zboruvaat znaj deka Anglija e kralstvo I ima najspesificna politika za takvi raboti...Imam drugar so ima Angliski pasos zena od Tuka I ne moze da I izvadi dokumenti za Prestoj tamu trista cuda mu baraat a ne ti sakas od Tuka preku amabasada da dobies tuku taka viza...Kao turist da moze da dobie a viza za pretstoj I pravo za rabota toa malce potesko...Ili edniot ziveenje tamu podolgo vreme pa zemanje na licnosta preku garantiranje za nea I vencanje na toa pole so I e teshko ili pa dvajcata Evropski papiri I idenje tamu zaedno I praenje so sakate...Znaci jas ne Sakam da ti se mesham Ali od licno iskustvo mozam da ti Kazam deka Anglija ne e Amerika,Germanija,Svajcarija ili nekoja si druga Evropska drzava...Kralstvo si e kralstvo I Masta ce ti ja izvadat dokolku Probas da prosperiras a si noneuropean person...E sea so Evropski papiri I dvajcata vise ti si covek so Evropski Prava I drug e zakonot...Znaci moj sovet Mozes da si Probas Ali mnogu ce se potrosis I nisto ne ti e garancija...Pozdrav
Не можам да тврдам со сигурност дури не пробам, ама според она што го најдов на официјалната страна gov.uk, мислам дека не си во право за некои работи. На линков има точно објаснето за целата процедура и самата виза е бесплатна, се плаќа мислам само околу 60 фунти за Teleperformance (апликационен центар задолжен за посредување за виза): https://www.gov.uk/family-permit

Што се однесува до другар ти со англиски пасош, колку и да звучи нелогично и чудно, потешко е тој да ја однесе сооругата од овде бидејќи треба да прикажува приходи, кај живее, дали ќе може да ја издржува фамилијата, кредит скорови и кој знае уште што не бидејќи тој веќе живее таму.

А било кој ЕУ граѓанин може да поднесе за брачен другар што не е од ЕУ и да идат без некогаш да живееле во УК. Целата работа е што оваа виза или Permit (дозвола) важи точно 6 месеци од датум на издавање и си должен во рок од тие 6 месеци да аплицираш за наредна дозвола која би важела 5 години. Во тој период можат и двајцата да работат.

Пак ќе кажам, ова е мој заклучок на основ на ова што го читав по форуми и на сајтот на www.gov.uk, не стојам 100% зад она што го пишувам дури не пробам.

Ќе разгледам деновиве и ќе видам што точно треба да се направи.
 
Член од
8 декември 2015
Мислења
33
Поени од реакции
34
Hvala. Jos nije gotovo. Ko zna, mozda me i prekrate :-D Imam izvod iz maticne knjige rodjenih za tatka i dedu i uverenje iz opstine Bosilegrad da se oni vode u mat.knjigu kao bugari.[DOUBLEPOST=1459859074][/DOUBLEPOST]Koliko se ceka posle finalen pregled? Mesec,dva?
Ке те молам ако сакаш да пишеш кој број си и кога ги поднесе дополнителните документи ,ти благодарам
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
103
I uste nesto drugar ako mose da spodelis koga tocno gi podnese dopolnitelnite dokumenti koj mesec?
Avgust 2015. I januar 2016. Dva puta sam predavao posto nisam nasao odjednom.[DOUBLEPOST=1459898534][/DOUBLEPOST]
Ке те молам ако сакаш да пишеш кој број си и кога ги поднесе дополнителните документи ,ти благодарам
12xx/2014[DOUBLEPOST=1459898743][/DOUBLEPOST]
zdravo Vr017 dali si i ti od 2013 i so kakvi dokumenti si ako ne e tajna pozz i so srejka[DOUBLEPOST=1459882551][/DOUBLEPOST]
zdr muchos i jas sum od 2013 i imam dostaveno dopolnitelni dokumenti na 04.11.2014 a brojkata mi e 84xx i seuste nemam nikakva promena ama kako sto mislam jas ako e se ok mozemi od drugata nedela da ima nesto promeni kako sto vidov na forumov stasani se do 6900 od 2013 ajde ke bide samo trpenie pozz i so srejka
Pozz...ja sam na intervju bio februara 2014. Dop dok. Izvod iz mat.knjigu od dedu i oca i uverenje o nacionalnisti iz opstinu Bosilegrad
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
29
Ќе ве замолам,доколку знае некој да одговори,дали происходите од ДАБЧ,што се поднесени на 21 Јануари се потпишани од претседателот,односно готови за подигнување.

Sent from my D5103 using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ogranocite na mbp ne se otvoreni za posreduvanje za bg pasosi tamu moezs da se informiras za procedurite tie najmnogu se formirani za podobar kontakt megu dvete drzavi okolu naucnite kulturnite dejnosti zatoa ne spomnuvaj posrednici pozz
МЕНЕ ми имаат кажано,ако си заинтересиран имаат и нивни посредници што ке ти ги понудат јас ги нарекувам (сигурни луге) како и да е ВРЕМЕТО КЕ ПОКАЖЕ СЕ...[DOUBLEPOST=1459920298][/DOUBLEPOST]
te slusam za godina i pol vikas povtorno ke bide pregledan predmetot dali 1.5 god e max na pregleduvanje na dokumentot ili toa kako isekoja postapka e individualna? inaku i jas sum zaglaven vo taa 2013 so broj 138../2013.i jas sum ocaen kako i site od 2013 zaglaveni sme ni nagore ni nadolu. nemam protiv nikoj no se nerviram 2014 pa navamu znaat da se pofalat so dobri novi statusi i so sreka neka mu e a so nas ja preteraa dali nekoj ima nekoja informacija sto ke bide so nas inaku kako i poveketo i jas kasnev so nosenjeto na dopolnitelen dokumnet a imam odneseno original bugarska licna karta od pradedomi so site dokumenti izvodi legalizirani prevedeni i licno jas si gi dostaviv vo neoemvri 2015( a inaku citam za nosenjeto na original dokumenti ne davajte na posrednik na nikoj to se original dokumenti koi nikogas ne mozite da gi najdite odete sami LICNO) pozzz i so sreka do site.
БАТЕ таквите ко тебе мој совет НА ШАЛТЕР во СОФИЈАТА прашајси дома од интернет(фотеља) неможеш ништо да дознаеш,,,неможе да чекаш 3-4 год. и ништо да не излезе затебе има можеби некој проблем со документите...оди во плус си неси во минус.......[DOUBLEPOST=1459920909][/DOUBLEPOST]
Ќе ве замолам,доколку знае некој да одговори,дали происходите од ДАБЧ,што се поднесени на 21 Јануари се потпишани од претседателот,односно готови за подигнување.

Sent from my D5103 using Tapatalk
а да се јавиш да си прашаш - 0035929350650 или врти ги тие од картичката
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2016
Мислења
67
Поени од реакции
73
2013 koi se na dopolnitelna proverka vo mp, a odnele dop. dokumenti i im se promenil statusot neka pisat za da znaeme do kade e cistenjeto na 2013 do koj broj se dojdeni, posledno so promenite bea dojdeni do 7100
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
Треба да доставиш дополнителен документ за потекло ако не си доставил до сега.
eve jas ima podadeno dopolnitelni dokumenti pa istoto go pisuva i kaj mene prvin pisuvase deka e vratena na dop a sega deka e izvadena a imas dostaveno dopolnitelni dokumenti
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom