Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
S

simpleman

Гостин
Ич не е точна твојата информација ,здруженијата имаат право да издаваат документи за бугарско потекло....
http://www.aba.government.bg/?show=38&nid=1547
Јас многу убаво знам дека во ДАБЧ може да послужи потврда од организација како дополнителен документ за доказ,што според закон не е потребно и тоа.Финтата им е да не издаваат,а така ќе треба да издаваат државјанства.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
znae li nekoj kako ide procedurata od ko ke zemes pasos kako da zemes i vozaka dozvola t.e se menuva so ovaa nasava ili??? i uste prasanje ako nekoj znae so bg pasos sakam na avion no do london , cuv nesto deka pravele problem deka moras da izlezes od zemjava so mkd pasos dali nekoj znae za ovakvo nesto
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
znae li nekoj kako ide procedurata od ko ke zemes pasos kako da zemes i vozaka dozvola t.e se menuva so ovaa nasava ili??? i uste prasanje ako nekoj znae so bg pasos sakam na avion no do london , cuv nesto deka pravele problem deka moras da izlezes od zemjava so mkd pasos dali nekoj znae za ovakvo nesto
Нема врска кога имаш двојно државјанство можиш да користиш каков сакаш пасош. Треба само да си го земиш билетот со Бугарскиот а не со Македонскиот и нема да имаш проблем. Има многу што си го купуваат билетот со Македонскиот и после се чудат зошто им прават проблеми.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Нема врска кога имаш двојно државјанство можиш да користиш каков сакаш пасош. Треба само да си го земиш билетот со Бугарскиот а не со Македонскиот и нема да имаш проблем. Има многу што си го купуваат билетот со Македонскиот и после се чудат зошто им прават проблеми.
od mk moras ako imas mk pasos da vlezis i izlezis so mk pasos toa e so zakon a posle na drugite granici go koristis drugiot pasos za anglija konkretno na nasa granica moras da go pokazis i bg. pasos zosto so mk. treba viza
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Јас многу убаво знам дека во ДАБЧ може да послужи потврда од организација како дополнителен документ за доказ,што според закон не е потребно и тоа.Финтата им е да не издаваат,а така ќе треба да издаваат државјанства.
Dobro znaci taa potvrda od zdruzenie moze da posleuzi kako dodaten validen dokument neli?
A dali do sega nekoj pominal i dobil drzavjanstvo so toj dokument ?
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Дали се уште може да се аплицира за Бугарско државјанство, следствено на тоа и за бугарски пасош?
Дали истото се прави во Амбасадата на Р.Бугарија во Скопје или пак мора да се оди до Бугарија?
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
какви бугарски пасоши бе вие луди ли сте?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
od mk moras ako imas mk pasos da vlezis i izlezis so mk pasos toa e so zakon a posle na drugite granici go koristis drugiot pasos za anglija konkretno na nasa granica moras da go pokazis i bg. pasos zosto so mk. treba viza
aj sega znaci od skopje do london ne mozam da letam so bg pasos??????????? zosto ne razbiram
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
aj sega znaci od skopje do london ne mozam da letam so bg pasos??????????? zosto ne razbiram
E pa takov ni e zakonot sestarmi ima angliski pasos pa koga si doaga i go baraat i makedonskiot . Prijatel moj mu istekol makedonskiot pa nemozese da si ode za slovenija i morasr po brza postapka da vade u skopje i toa od granicata go vratija abe ni makedoncite sme strasni :)
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
E pa takov ni e zakonot sestarmi ima angliski pasos pa koga si doaga i go baraat i makedonskiot . Prijatel moj mu istekol makedonskiot pa nemozese da si ode za slovenija i morasr po brza postapka da vade u skopje i toa od granicata go vratija abe ni makedoncite sme strasni :)
a da vlezes od bugarija so bugarskiot u makedonija i da si bukiras karta so toj i da se kacis na svion so ke se sluci????
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
aj sega znaci od skopje do london ne mozam da letam so bg pasos??????????? zosto ne razbiram
затоа Што ти си кај нас во мкд со македонски пасош и си така евидентиран во системот на мвр. А како бугарски не си! При летање може да те направат како нелегално да си бил во мкд ете затоа.
Исто ти е како сега да одиш во грција директно со бг пасош мислиш ке те пуштат на граница ? Самиот систем те нема внесено дека си во државава.
Мислам малку појаснив[DOUBLEPOST=1403259880][/DOUBLEPOST]
a da vlezes od bugarija so bugarskiot u makedonija i da si bukiras karta so toj i da se kacis na svion so ke se sluci????
Ама Да не се фатиш во тесно тогаш.
Така Ке појдеш ама ако се заебеш останеш повеке од 3 месеци што тогаш.
Имаш црн печат по автоматизам во цела ЕУ
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
затоа Што ти си кај нас во мкд со македонски пасош и си така евидентиран во системот на мвр. А како бугарски не си! При летање може да те направат како нелегално да си бил во мкд ете затоа.
Исто ти е како сега да одиш во грција директно со бг пасош мислиш ке те пуштат на граница ? Самиот систем те нема внесено дека си во државава.
Мислам малку појаснив[DOUBLEPOST=1403259880][/DOUBLEPOST]
Ама Да не се фатиш во тесно тогаш.
Така Ке појдеш ама ако се заебеш останеш повеке од 3 месеци што тогаш.
Имаш црн печат по автоматизам во цела ЕУ
da , da fala ima logika, pa togas do atina so mkd pasos a od tamu do uk so bugarskiot taka ke nema problem??
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
da , da fala ima logika, pa togas do atina so mkd pasos a od tamu do uk so bugarskiot taka ke nema problem??
Не.
Најдобро Закажи го летот од некој аеродром во БГ. Ке си појдеш како господин. На нашата граница што е ке си го покажеш мкд пасош да те евидентираат дека си излегол од државата и завршена работа. Во мегуграничниот простор мкд пасош си го ставаш во џеб и го вадиш БГ.
На Бугарска граница си го покажуваш бугарскиот пасош или можеш со лична карта. И процедурата е таа.
На Вракање се одјавуваш од бг граница со бг пасош(л.к) и на мкд со мкд пасош и чисто културно :) ако има уште нештоке објасниме
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom