Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo,

brojot mi izleze na dopolnitelna proverka. Dali moze od nekoja veona arhiva od MK da se dobie info bidejki znam deka paradedo mi bil Bugarski policaec za vreme na prva i vtora svetska vojna no nemam kniska voena? Dali nekoj dobil dokument od Велико Т'рново do sea?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
А врши некоја улога во тоа за добивање бугарски пасош или не тоа што дедо ти бил Бугарски војник? Јас на пример имам цела документација дека дедо ми служел 7-8 години во бугарска војска, имам воена книшка, се тоа уредно и читко, во кншката пишува се убаво каде служел, што служел, колку време, дури и место на живеење во софија со адреса пишува каде што живеел тие 7-8 години.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
да да се сликав се комплет и заедно доага со лк . Ме кошташе некаде 50-60 € незз точно зборам за кустендил. И го земав за 1 месец одприлика . Затоа што дур да ми го донесат .
Иначе Ми испадна подолго затоа што за кустендил треба плус документи . т.е интернационален македонски извод , извод од мајка татко и брат/сестра.
А да ми беше за Софиа ке го завршев 80% побрзо .
ukazot elektronski li go zakaza za zemanje?[DOUBLEPOST=1403187474][/DOUBLEPOST]citam tamu na oficijalnata strana ako nemas adresa vo sofija ima edna za site sto nemaat haha, taka ama kaj posle se odi da se vadi l.k i pasos, mislev nemam poim kolku baraat za uslugata ovie posreduvacite????? znae li nekoj
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
А врши некоја улога во тоа за добивање бугарски пасош или не тоа што дедо ти бил Бугарски војник? Јас на пример имам цела документација дека дедо ми служел 7-8 години во бугарска војска, имам воена книшка, се тоа уредно и читко, во кншката пишува се убаво каде служел, што служел, колку време, дури и место на живеење во софија со адреса пишува каде што живеел тие 7-8 години.
Epa bratuced mi odnel voena kniska od dedo mu i mu ja prifatile. No, taa istata mi treba i mene ali jas ja nemam :)
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Ако некој знае да ми каже, пра прa дедоми имал бугарски документи, таму и живеал, сега од кај може да барам некаков документ било каков што ќе докаже дека е бугарин, дали може тука од Македонија или како што кажуваа некој од Велико Турново да се бара!!
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
ukazot elektronski li go zakaza za zemanje?[DOUBLEPOST=1403187474][/DOUBLEPOST]citam tamu na oficijalnata strana ako nemas adresa vo sofija ima edna za site sto nemaat haha, taka ama kaj posle se odi da se vadi l.k i pasos, mislev nemam poim kolku baraat za uslugata ovie posreduvacite????? znae li nekoj
закажуваш електронски кога ке си го пишеш бројчето и да не појдеш на закажаниот датум можеш повторно да закажеш 100 пати :)
а за адреса во софиа е многу поевтино од сите останати градови

Епа Незнам сам дали можеш да најдеш адреса ама да одиш преку некој полесно ке ти е каде каде.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Epa bratuced mi odnel voena kniska od dedo mu i mu ja prifatile. No, taa istata mi treba i mene ali jas ja nemam :)
E kako moze od bratuced ti dedpmu da ja iskoristis voenata kniska? On mu bil dedo na nego,ne na tebe. Ke treba vo izvodot od tatkoti da pisuva negovo ime,ili mozebi vi e zaednicki dedo,tatko na dvajca brakja. Togas mozes na notar da zavrsis rabota. Jas imam krstenica i bg licna karta od eden moj dedo,no preziminjata se razlicni i nemoze nisto da se stori...
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
закажуваш електронски кога ке си го пишеш бројчето и да не појдеш на закажаниот датум можеш повторно да закажеш 100 пати :)
а за адреса во софиа е многу поевтино од сите останати градови

Епа Незнам сам дали можеш да најдеш адреса ама да одиш преку некој полесно ке ти е каде каде.
Немора да имаш адреса за да го земеш указот, за тие што немаат адреса министерството за правосудие ја запишува адресата на рајон "Средец" на гр. Софија, 1040, ул. "Леге" №6... Пазете има луѓе што зимаат пари за истава адреса а од министерството му следува на секој еден без пари....
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Немора да имаш адреса за да го земеш указот, за тие што немаат адреса министерството за правосудие ја запишува адресата на рајон "Средец" на гр. Софија, 1040, ул. "Леге" №6... Пазете има луѓе што зимаат пари за истава адреса а од министерството му следува на секој еден без пари....
Па добро може да немора да имаш ама јас приложив друга од друг град
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
Немора да имаш адреса за да го земеш указот, за тие што немаат адреса министерството за правосудие ја запишува адресата на рајон "Средец" на гр. Софија, 1040, ул. "Леге" №6... Пазете има луѓе што зимаат пари за истава адреса а од министерството му следува на секој еден без пари....
da , da go procitav toa na nivnata stranica , problem e toa kade posle ke treba da podadam baranje za l.k i pasos???
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Zdravo na site!
Me interesira dali nekoj ima dosega slusnato za krestevanje vo Bugarija i demek taa krstenica bila zamena za validen bugarski dokument od predok,znaci ova e samo edna informacija koja ne znam kolku e tocna,zatoa me interesira vase mislenje.A inace jas sum slusnala deka ke davale nekoi prostapnici od zdruzenie isto kako validen dokument no od niv veke so meseci ni trag ni glas.
 
S

simpleman

Гостин
Zdravo na site!
Me interesira dali nekoj ima dosega slusnato za krestevanje vo Bugarija i demek taa krstenica bila zamena za validen bugarski dokument od predok,znaci ova e samo edna informacija koja ne znam kolku e tocna,zatoa me interesira vase mislenje.A inace jas sum slusnala deka ke davale nekoi prostapnici od zdruzenie isto kako validen dokument no od niv veke so meseci ni trag ni glas.
Ич не е точна таа информација.Овие 8,9 месеци во етер проструија информации за филм да снимиш.А исто и тоа со организациите не е точно,да било така ќе се регулираше тоа со регистрацијата порано во ДАБЧ или со еден збор кажано главните во министерство се скржави за пасоши давање т.е целата им е да не даваат на лесен начин.Ако се биде како треба т.е јули некаде оставка,службен кабинет два месеца,од 28 септември до 12 октомври избори,враќање на ГЕРБ во коалиција со друга партија на власт и формирање на влада до ноември,од ноември,декември некаде здравје да се надеваме дека ќе исчезнат овие дополнителни проверки,документи,соопштенија,административни блокади и дека се ќе биде во ред.Затоа трпение уште некое време.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Epa bratuced mi odnel voena kniska od dedo mu i mu ja prifatile. No, taa istata mi treba i mene ali jas ja nemam :)
ако има добиено позитивен одговор посочи го неговото бројче ако имате исти дедо во изводите на родителите, тогаш за тебе нема проверка. Ако не е исто ондак не може како што ти кажаа погоре.[DOUBLEPOST=1403209737][/DOUBLEPOST]
E kako moze od bratuced ti dedpmu da ja iskoristis voenata kniska? On mu bil dedo na nego,ne na tebe. Ke treba vo izvodot od tatkoti da pisuva negovo ime,ili mozebi vi e zaednicki dedo,tatko na dvajca brakja. Togas mozes na notar da zavrsis rabota. Jas imam krstenica i bg licna karta od eden moj dedo,no preziminjata se razlicni i nemoze nisto da se stori...
нели можеш да најдеш потврда во мк дека го сменил презимето.
/
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Ич не е точна таа информација.Овие 8,9 месеци во етер проструија информации за филм да снимиш.А исто и тоа со организациите не е точно,да било така ќе се регулираше тоа со регистрацијата порано во ДАБЧ или со еден збор кажано главните во министерство се скржави за пасоши давање т.е целата им е да не даваат на лесен начин.Ако се биде како треба т.е јули некаде оставка,службен кабинет два месеца,од 28 септември до 12 октомври избори,враќање на ГЕРБ во коалиција со друга партија на власт и формирање на влада до ноември,од ноември,декември некаде здравје да се надеваме дека ќе исчезнат овие дополнителни проверки,документи,соопштенија,административни блокади и дека се ќе биде во ред.Затоа трпение уште некое време.
Ич не е точна твојата информација ,здруженијата имаат право да издаваат документи за бугарско потекло....
http://www.aba.government.bg/?show=38&nid=1547
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom