Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
Masko samo prenesov ona sto mi kazaa nisto drugo za 2014 nisto ne mi kazaa
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
So odneseni dopolnitelni dokumenti vo februari ovaa godina, a intervju napraeno vo juni 2012, koga bi trebalo da se ocekuva nekakva promena? Mislam na promena - brojceto od dopolnitelna da se vrati vo redovna postapka..
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
А луѓето што се од 2014? Ххх јас пред месец време бев на интервју, и све уредно како и сите остали го поминав, како кажуваш ти само тие од 2013/14 ќе земеле пасош, мое мислење е дека сите досега што биле на интервју ќе земат, а за сите други што ќе поднесуваат за происхо нема да успеат дур не приложат документ за некој о фамилија да е бугарин!!
koga bese da zakazis intervju i za kolku vreme ti zakazaja?[DOUBLEPOST=1402411799][/DOUBLEPOST]a tie so imaat odneseno bugarski dokumenti za proishod so mislite potoa pak ce mu baraat dokuemnti na kraj ili bez probel ce izlezi pasosot??
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Не си во право апсолутно.... Ти мислиш само за тебе, јас мислам и за сите други што поднеле за пасоши како и мене, но јас имам 6 бугарски документи.... а тие што немаат... гледам заштедија ептен време што да ти кажам чекаат лугето по година дена, сметано после крајниот ЗАКОНСКИ рок....

Јас моето си го завршив очекувам само за 10-тина дена да го замам пасошот. Мислам на другите кои за малку требаа да го земат пасошот а сега ке им се пролонгира времето.
Само незнам кога сега 100% ке запре постапката 3-4 месеци што ке пишував во твоите постови. Освен напред Борисов што друго би можел да пишуваш. Еве ти се исполни желбата да има избори . Јас можам да се кладам со тебе на што сакаш дека постапката ке биде пак иста нема да има никакви промени и со новата влада што толку многу ја очекуваш.. Дали кладбата важи?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Јас моето си го завршив очекувам само за 10-тина дена да го замам пасошот. Мислам на другите кои за малку требаа да го земат пасошот а сега ке им се пролонгира времето.
Само незнам кога сега 100% ке запре постапката 3-4 месеци што ке пишував во твоите постови. Освен напред Борисов што друго би можел да пишуваш. Еве ти се исполни желбата да има избори . Јас можам да се кладам со тебе на што сакаш дека постапката ке биде пак иста нема да има никакви промени и со новата влада што толку многу ја очекуваш.. Дали кладбата важи?
Нема да биде како што беше порано никогаш... Јас не сум против што владата на БСП го изменија начинот на издавање на државјанство... точно дека неможе секој "бРат" од косово да зима бугарско државјанство.. но сум против на начинот на спроведување на истото како на пример:
- спор процес и каснење на рокови (се знае законскиот рок 12 месеца, фраери од молдавија со напишан и докажан произход во извод: Блгарин, чекаат по 2 години зошто некој други фраери од косово, македонија западните покраини неможат да докажат происход... и кој е крив што чекаат они? ),
- дискриминирачки процес (двајца комшии од исто село, двајцата имиња и презимиња од бугарска имена система, иста вера, иста раса, и на двајцата им загинале дедовците служејки во бугарската армија, ама едниот ја изгубил книшката и го одбиваат другиот ја нашол у некоја визба зема државјанство)
-нефер процес (двајца у исти ден носат лични карти од дедовците едниот зема за месец дена, другиот и по 9 месеци уште чека)
ИТН....
Неможе никој да си игра со судбини, пријателе... па кој и да е.. karma is a bitch...
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Јас моето си го завршив очекувам само за 10-тина дена да го замам пасошот. Мислам на другите кои за малку требаа да го земат пасошот а сега ке им се пролонгира времето.
Само незнам кога сега 100% ке запре постапката 3-4 месеци што ке пишував во твоите постови. Освен напред Борисов што друго би можел да пишуваш. Еве ти се исполни желбата да има избори . Јас можам да се кладам со тебе на што сакаш дека постапката ке биде пак иста нема да има никакви промени и со новата влада што толку многу ја очекуваш.. Дали кладбата важи?
Точно така, само луге што не ги читале законите за гражданство можат да трубат 24/7 дека единствена причина поради која се враќаат луге е само дека Бојко не е на власт.
Спроведена е истрага од страна на Јавниот обвинител на Р. Бугарија во ДАБЧ и Правда и има заклучоци како треба да постапуваат овие 2 институции по прашањето за државјанство и токму тоа го прават. Јавниот обвинтел е избран во времето на ГЕРБ ако не се лажам.

Процедурата ке остане иста или ке треба да се смени законото за гражданство, ама ако се смени тогаш за да важи за нас треба сите Молби да пишуваме.

Има ли точна информација дали Владата оставка ке даде во Јули? Ако има некој што следи.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
So odneseni dopolnitelni dokumenti vo februari ovaa godina, a intervju napraeno vo juni 2012, koga bi trebalo da se ocekuva nekakva promena? Mislam na promena - brojceto od dopolnitelna da se vrati vo redovna postapka..
jas odnesiv doplnitelni vo februari i vcera go zemav drzavjanstvoto od 2012 vo noemvri bev na intervju
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
koga bese da zakazis intervju i za kolku vreme ti zakazaja?[DOUBLEPOST=1402411799][/DOUBLEPOST]a tie so imaat odneseno bugarski dokumenti za proishod so mislite potoa pak ce mu baraat dokuemnti na kraj ili bez probel ce izlezi pasosot??
Другар долга ми беше процедурата,! Во мај лани ги подаде документите, за да ми закажат датум на 13,јануари сега оваа година, бев и закажав за интервју после два месеци на 21 мај, и така помина па ќе видиме има мн време ќе чекаме!!
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
@Napoleon и @filkomak010

Последно предупредување!
На форумов е забрането да се дискутира за политика, без разлика за чија државна политика се работи.

Следниот пост пишан од било кој член, поврзан со политика, ќе ви донесе бан од форум.
Делете си совети и искуства за добивање на пасош и околу процедурата, но со употреба на зборовите ИЗБОРИ, ВЛАДА, ПРЕМИЕР, ПРАТЕНИЦИ, ПАРТИЈА и сите други поврзани со политика, ќе ви бидат бришани постовите и ќе добиете бан од форум.
Доколку и тоа не донесе резултати и не се држите до темата, истата ќе биде затворена и на овој форум повеќе нема да има тема поврзана со бугарските пасоши.

Ви благодарам на вниманието! :pipi:
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Другар долга ми беше процедурата,! Во мај лани ги подаде документите, за да ми закажат датум на 13,јануари сега оваа година, бев и закажав за интервју после два месеци на 21 мај, и така помина па ќе видиме има мн време ќе чекаме!![/quot


Аман бе човеку преку Америка да не аплицира. Сега сум со еден другар кој аплицираше за происход во мај и происходот го зема во јуни а во октомври беше на интерју и има број 14.XXX
 
W

wernstrom

Гостин
Доколку и тоа не донесе резултати и не се држите до темата, истата ќе биде затворена и на овој форум повеќе нема да има тема поврзана со бугарските пасоши.
Зошто да биде затворена темата поради однесувањето на неколку члена? Објасни ми ја логиката. Јас сум сигурен дека темава ја следат стотици членови и анонимни, кои со затворањето на темата автоматски ќе бидат обезправдени. Еве и јас сум од тие што луркаат, прв пат постирам овде. И да точно е дека во последните неколку месеци се оди офтопик поради тоа што процедурата е заглавена, но битно има конструктивни мислења, мислења кои се друг извор на информација освен таа на посредниците која несомнено е субјективна.
 
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
а дали некој знае во кој архив да побарам бугарски документ кои податоци се потребни дали има на нет да се побара некои информации околу тоаа??
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Зошто да биде затворена темата поради однесувањето на неколку члена? Објасни ми ја логиката. Јас сум сигурен дека темава ја следат стотици членови и анонимни, кои со затворањето на темата автоматски ќе бидат обезправдени. Еве и јас сум од тие што луркаат, прв пат постирам овде. И да точно е дека во последните неколку месеци се оди офтопик поради тоа што процедурата е заглавена, но битно има конструктивни мислења, мислења кои се друг извор на информација освен таа на посредниците која несомнено е субјективна.
Па ако не блокираат само нас, "неколку члена"... онда што ќе следите вие кога ништо не пишувате???[DOUBLEPOST=1402438160][/DOUBLEPOST]
а дали некој знае во кој архив да побарам бугарски документ кои податоци се потребни дали има на нет да се побара некои информации околу тоаа??
Пробај да прашаш поконкретно друже, пример каков бугарски документ сакаш да побараш од архивите... Или сакаш само бугарски да е.... така нема проблем, еве @blue ladybug ќе ти даде од нејзиниот БГ пасош да завериш копија на нотар... ;)
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Нема никаков протокол или важно соопштение со оглед на целата ситација. Инаку веројатноста дека може темата да се затвори е 0.5%, оваа тема на Кајгана и носи трафик или посетители секојдневно. Секој што гоогле бг пасош тука завршува, така да...баш сакам тоа херојство да го видам и да честитам принципиелност.;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom