Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Трба на 21 месецов да ми излезе пасошот дали поради ситуацијата во БГ тоа би се одовлекло за покасно или тогаш ке си биде регуларно (21) ?
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
. Дечко попрво ќе се решат државјанствата ако има избори него ли сега. Зарем не гледаш дека целата работа е закочена. Ти биди среќен ако има избори и оваа сегашна власт да падне
Немој да бараш избори, работата е тргната гледате кли колку пасоши имаат дадено
само во мај . И тоа од дополнителните. И сто други влади да дојдат никој овој начин што е сега на издавање на пасоши нема да го смени. Тоа ти е државна процедура и попусто не се надевајте дека нешто ке се смени . Гледав интервју на канал 1 БГ со председателот на БГ кој децидно на новинарска прашање одговори дека Бугарија има голем притисок од ЕУ околу политиката на издавање на пасоши. Што се однесува до пасошите само минатата недела вратија над 1500 од 2013 на доп.проверка, Буквално секој апликант без разлика од која земја е.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Јас не зборам за менување на политика, зборувам за следново. Јули администрација е на одмор се решаваат само итни. Август месец до 15 Септември колективен одмор администрација. АКо изборите се во Септември треба најмалку три месеци да се конституира Влада. а после тоа уште толку да се офоромат замениците во Министерст. кои ги водат секторите. Март 2015 продужеток на процедури.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Јас не зборам за менување на политика, зборувам за следново. Јули администрација е на одмор се решаваат само итни. Август месец до 15 Септември колективен одмор администрација. АКо изборите се во Септември треба најмалку три месеци да се конституира Влада. а после тоа уште толку да се офоромат замениците во Министерст. кои ги водат секторите. Март 2015 продужеток на процедури.
Абе што знаеш ти за влада... :pos:
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Влада се пишува со големо В..... Вака се смееше кога последен пат имаше промена на Влада во Јуни 2013? После тоа од Октоври плачеше по форумот 24/7 .[DOUBLEPOST=1402335533][/DOUBLEPOST]
. Дечко попрво ќе се решат државјанствата ако има избори него ли сега. Зарем не гледаш дека целата работа е закочена. Ти биди среќен ако има избори и оваа сегашна власт да падне
Да тебе и мене не чекаат во Софија да ни го решат државјанството а после ке одат на избори.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Влада се пишува со големо В..... Вака се смееше кога последен пат имаше промена на Влада во Јуни 2013? После тоа од Октоври плачеше по форумот 24/7 .[DOUBLEPOST=1402335533][/DOUBLEPOST]
Да тебе и мене не чекаат во Софија да ни го решат државјанството а после ке одат на избори.
Абе ти научи прво да пишуваш па после каде се ставаат големи букви....
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Наполен биди така паметен и напиши ти што не е точно од тоа што го напишав горе.
 
M

mordekaj

Гостин
Трба на 21 месецов да ми излезе пасошот дали поради ситуацијата во БГ тоа би се одовлекло за покасно или тогаш ке си биде регуларно (21) ?
Ако веќе си се сликал ќе ти излезе пасошот на време. Тоа нема врска со политичката ситуација во Бугарија.
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Zdravo svima. Ja sam nova na forumu. Mogla bih da pokusam da vam pisem i na makedonski jezik al opet znam da bih imala puno greske. Inace sam goranka,jezik nam je zaista slican makedonskom skoro pa identicni al opet sa sitnim razlikama. Ne bih sad zaista isto htela da slusam neke predrasude o tome ko je sta je. Jer vec jesam citala neka misljenja na forumu. Al svi smo ljudi,i svako najbolje zna svoje vrednosti kao covek. Religija ne bi trebala biti presudan faktor. Pa se zato nadam da nece to biti prepreka da se i meni pomogne.
Moj je problem da mog broja nema u protokolu. Al kad se trazi ima odgovora da je "prepiska vrnata vo dopunitelna proverka". Zvala sam njih,rekli su mi da traze dokumenat koji dokazuje da su mi preci bugari. Al takvog dokumenta tesko da cu naci. Jedino je tamo neki nas pradeda radio u Skopje za vreme bugarskw okupacije. Al ne znam jel postoji neki korisni dokumenat koji moze posvedociti nesto korisno. A s obzirom da bugari nas gorance racunaju njihovim narodom,njihovim potomcima. I to su vise puta izjavili. Sta mislite bi li pomoglo da napisem izjavu na bugarskom jeziku o tome da je mesto rodjenja mojih roditelja i preca dovoljno o tome kao dokaz odakle poticemo. Nas jezik,kultura su kao nas dokaz i slicno? I pri tom prilozim izvode od mog dedu,pradedu da vide da su i oni sa tog podrucja? Svaka je pomoc dobrodosla.. Svima nama zelim sve najbolje :)

Како што можеш да видиш, сите тука го имаат истиот проблем. Илјадници луѓе се заглавени на таа дополнителна проверка.

За среќа, јас најдов документ од мојот дедо (крштение од бугарска црква) и пред некој ден ми излезе и пасошот.

Значи, мораш да доставиш некаков документ, но од бугарска институција. Извод на матично од Косово или Србија не е доволно.

Ако немаш ништо, единствено можеш да се надеваш дека ќе се смени политиката и работите ќе тргнат на подобро.
 
S

simpleman

Гостин
Немој да бараш избори, работата е тргната гледате кли колку пасоши имаат дадено
само во мај . И тоа од дополнителните. И сто други влади да дојдат никој овој начин што е сега на издавање на пасоши нема да го смени. Тоа ти е државна процедура и попусто не се надевајте дека нешто ке се смени . Гледав интервју на канал 1 БГ со председателот на БГ кој децидно на новинарска прашање одговори дека Бугарија има голем притисок од ЕУ околу политиката на издавање на пасоши. Што се однесува до пасошите само минатата недела вратија над 1500 од 2013 на доп.проверка, Буквално секој апликант без разлика од која земја е.
А да не си ти советник-експерт во правосудие за државјанства?!Дај не зафркавај со тие твои ''стручни анализи'' дека работата оди напред и дека ништо немало да се промени ако се сменела власта.Оди сликај се за пасош и не се секирај за нас,има кој да ни издаде државјанства,ќе ја почекаме новата влада.
 
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
Luge sto bea da glasaat vo konzulat za evropskite izbori vo bitola se rasprasale za toa sto vrakaat na dopolnitelna proverka sto i kako ke bide ponatamu mu kazale deka tie sto imaat pominato intervju ke dobiat pasos mislam na 2012 i na 2013
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
А да не си ти советник-експерт во правосудие за државјанства?!Дај не зафркавај со тие твои ''стручни анализи'' дека работата оди напред и дека ништо немало да се промени ако се сменела власта.Оди сликај се за пасош и не се секирај за нас,има кој да ни издаде државјанства,ќе ја почекаме новата влада.
Јас вчера се сликав. Вистината е таа што ја напишав. Останува времето да покаже кој е во право, ама изгледа дека моите тези досега се покажаа како точни
 
S

simpleman

Гостин
Јас вчера се сликав. Вистината е таа што ја напишав. Останува времето да покаже кој е во право, ама изгледа дека моите тези досега се покажаа како точни
Со среќа нека ти е сликањето.А тоа кој е во право кој не е, не е важно,важно е луѓето да ги добијат државјанствата.;)
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Со среќа нека ти е сликањето.А тоа кој е во право кој не е, не е важно,важно е луѓето да ги добијат државјанствата.;)
Фала. Па и тоа е најважно што поскоро сите да добијат
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Luge sto bea da glasaat vo konzulat za evropskite izbori vo bitola se rasprasale za toa sto vrakaat na dopolnitelna proverka sto i kako ke bide ponatamu mu kazale deka tie sto imaat pominato intervju ke dobiat pasos mislam na 2012 i na 2013
А луѓето што се од 2014? Ххх јас пред месец време бев на интервју, и све уредно како и сите остали го поминав, како кажуваш ти само тие од 2013/14 ќе земеле пасош, мое мислење е дека сите досега што биле на интервју ќе земат, а за сите други што ќе поднесуваат за происхо нема да успеат дур не приложат документ за некој о фамилија да е бугарин!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom