Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Обвинителството ја заврши истрагата кон ДАБЧ и искочи само со препорака како ДАБЧ да дава удостоверенија за происход т.е да дава само со бугарски документ кој докажува потекло... а законот е јасен "секој кандитат за бугарско државјанство што не може да го докаже бугарското потекло со документ, добива удостоверение од ДАБЧ".
И за сите фраери како filkomak010 што мислат дека ќе чекале од 3 - 6 месеци ПОВЕЌЕ ако имало предвермени парламентарни избори, ќе ги потсетам дека вака може да чекаат и уште 3 години...
За другите што кажаа дека никој не знаел што ќе се случи, точно... но јас знам што се случи, а тое е: со месеци на анкетите (наместени), пред европските избори, БСП водеше со 2-3% пред ГЕРБ, а за изборите Станишев кој е и претседател на втората политичка сила во Европска Унија (Партијата на европски социјалисти) изгуби на ДОМАШЕН терен со 11-12% разлика и се израмни со турците по бројот на гласачи... колку за споредба исто како ВМРО-ДПМНЕ да се израмнеше со ДУИ на последниве избори...
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Каде ги гледам? Утре ке објават на сајтот. Има околу 25 со доделини државјанства од 2013. Јас многу пати пишав дека форумот е да си помогнеме едни со други со најнови инормации околу државјанствата,ама овој форум ја губи сета смисла зошто е направен.
Затоа ако модераторот не ги острани сите оние на кои што местото не им е овде, јас предлагам ние самите да си направиме форум кој на кој исклучиво секојдневно ќе си разменуваме иформации (верувајте ми дека секој ден има по нешто ново) за да си го олесниме чекањето за добивање на државјанствата
A od kade ti se informaciite deka utre ke objavat,a i link ne stavi:)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Каде ги гледам? Утре ке објават на сајтот. Има околу 25 со доделини државјанства од 2013. Јас многу пати пишав дека форумот е да си помогнеме едни со други со најнови инормации околу државјанствата,ама овој форум ја губи сета смисла зошто е направен.
Затоа ако модераторот не ги острани сите оние на кои што местото не им е овде, јас предлагам ние самите да си направиме форум кој на кој исклучиво секојдневно ќе си разменуваме иформации (верувајте ми дека секој ден има по нешто ново) за да си го олесниме чекањето за добивање на државјанствата
pa napavi go objavi go i da se zaclenime tamu imas podrska.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Обвинителството ја заврши истрагата кон ДАБЧ и искочи само со препорака како ДАБЧ да дава удостоверенија за происход т.е да дава само со бугарски документ кој докажува потекло... а законот е јасен "секој кандитат за бугарско државјанство што не може да го докаже бугарското потекло со документ, добива удостоверение од ДАБЧ".
И за сите фраери како filkomak010 што мислат дека ќе чекале од 3 - 6 месеци ПОВЕЌЕ ако имало предвермени парламентарни избори, ќе ги потсетам дека вака може да чекаат и уште 3 години...
За другите што кажаа дека никој не знаел што ќе се случи, точно... но јас знам што се случи, а тое е: со месеци на анкетите (наместени), пред европските избори, БСП водеше со 2-3% пред ГЕРБ, а за изборите Станишев кој е и претседател на втората политичка сила во Европска Унија (Партијата на европски социјалисти) изгуби на ДОМАШЕН терен со 11-12% разлика и се израмни со турците по бројот на гласачи... колку за споредба исто како ВМРО-ДПМНЕ да се израмнеше со ДУИ на последниве избори...
Јас не сум фраер а сум доста запознаен со проблематиката.бидејки и јас сум еден од смртниците кој чека пасош .Ако си толку ппаметен би те прашал зошто излегуваат државјанства на броевите над 11000 илјади од 2013 година ? Денес или најкасно утре ке излезат околу 25 мегу првите од 2013 и околу 300 вратени на дополнителна проверка. Јас убаво напишав да си помагаме со размена на информации а не да си контрираме.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Јас не сум фраер а сум доста запознаен со проблематиката.бидејки и јас сум еден од смртниците кој чека пасош .Ако си толку ппаметен би те прашал зошто излегуваат државјанства на броевите над 11000 илјади од 2013 година ? Денес или најкасно утре ке излезат околу 25 мегу првите од 2013 и околу 300 вратени на дополнителна проверка. Јас убаво напишав да си помагаме со размена на информации а не да си контрираме.
Ti samo nesto kazuvas,nesto tvrdis ama bez nikakva potkrepa. Vikas deka ke izlezat od 2013 ama ne go kazuvas izvorot od kaj ti e,a vikas ajde da si pomogneme. Znaes na kogo me potsekjas? Na eden moj komsija koj sakase da privlecw na sebe vnimanie pa samo treskase nesto sto nema vrska,nesto vo sto i samiot toj ne verhvase:)
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
Јас не сум фраер а сум доста запознаен со проблематиката.бидејки и јас сум еден од смртниците кој чека пасош .Ако си толку ппаметен би те прашал зошто излегуваат државјанства на броевите над 11000 илјади од 2013 година ? Денес или најкасно утре ке излезат околу 25 мегу првите од 2013 и околу 300 вратени на дополнителна проверка. Јас убаво напишав да си помагаме со размена на информации а не да си контрираме.
kolku so sum informiran jas tie brojcinja so izleguvaat nad 11000 se drzavjanstva odobreni od azil so ukrainskata kriza od nosno t.n bugario od ukrajna koj baraja azil vo bugarija i istite se brojcinja na odoreni drzavjanstva po nekoja si itna postapka so koja se dobiva pasos za 6 meseci(lica koj vejcem gi imaat ispolneto kriteriumite za dobivanje bgarsko drzavjanstvo preku prestoj i razni drugi nacini koj gi predviduva zakonot za drzavjanstvo) a nie nemame nikakva vrska so seto to...ova kako informacija ja imam za to zosto izleguvaat tie brojcinja ama ne mora da e taka
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
kolku so sum informiran jas tie brojcinja so izleguvaat nad 11000 se drzavjanstva odobreni od azil so ukrainskata kriza od nosno t.n bugario od ukrajna koj baraja azil vo bugarija i istite se brojcinja na odoreni drzavjanstva po nekoja si itna postapka so koja se dobiva pasos za 6 meseci(lica koj vejcem gi imaat ispolneto kriteriumite za dobivanje bgarsko drzavjanstvo preku prestoj i razni drugi nacini koj gi predviduva zakonot za drzavjanstvo) a nie nemame nikakva vrska so seto to...ova kako informacija ja imam za to zosto izleguvaat tie brojcinja ama ne mora da e taka
Тие бројчиња што излегуваат се на апликанти кои што биле на интервју од август месец па наваму што апсолутно нема врска со украинска криза[DOUBLEPOST=1401788334][/DOUBLEPOST]
Ti samo nesto kazuvas,nesto tvrdis ama bez nikakva potkrepa. Vikas deka ke izlezat od 2013 ama ne go kazuvas izvorot od kaj ti e,a vikas ajde da si pomogneme. Znaes na kogo me potsekjas? Na eden moj komsija koj sakase da privlecw na sebe vnimanie pa samo treskase nesto sto nema vrska,nesto vo sto i samiot toj ne verhvase:)
Да ке излезат ама кога има толку паметни на форумот, паметните нека споделуваат информации од менување на влади и разни глупости. И уште нешто се помалку пасоши ке излегуваат од 2013 г а се повеке ке вракаат на дополнителна проверка. Денес уште најмалку 40 преписки се вратени а како што тргнале да ги вракаат не е чудно до крајот на неделава да дојдат до бројот 3000. Пак ке ви напоменам дека државјанства ке даваат на сите тие жто имаат еден родител со бг пасош а останатите ке ги вракаат на дип. проверка
и ке видете дека во секој протокол на издадени државјанства повеке ке има со повисоките броеви од 2013 година и тоа од 11,000 па до 15,000
 
Последно уредено:
S

simpleman

Гостин
Тие бројчиња што излегуваат се на апликанти кои што биле на интервју од август месец па наваму што апсолутно нема врска со украинска криза[DOUBLEPOST=1401788334][/DOUBLEPOST]
Да ке излезат ама кога има толку паметни на форумот, паметните нека споделуваат информации од менување на влади и разни глупости. И уште нешто се помалку пасоши ке излегуваат од 2013 г а се повеке ке вракаат на дополнителна проверка. Денес уште најмалку 40 преписки се вратени а како што тргнале да ги вракаат не е чудно до крајот на неделава да дојдат до бројот 3000. Пак ке ви напоменам дека државјанства ке даваат на сите тие жто имаат еден родител со бг пасош а останатите ке ги вракаат на дип. проверка
и ке видете дека во секој протокол на издадени државјанства повеке ке има со повисоките броеви од 2013 година и тоа од 11,000 па до 15,000
Се изразуваш многу вообразено како да ти се знаеш а другите врска немаат т.е ги понижуваш другите.Не можеш ти да налагаш кој што да пишува бидејќи демократија е и ако нешто е ван тема си има модератори.Доколку сакаш да направиш друг форум слободно прави и таму ќе си споделуваш корисни иформации од типот одобриле 100 месечно,вратиле уште 300,работи кој што се општопознати и сите ги знаеме.На таков форум кајшто ќе си модератор слободно однесувај се стаљинистички и налагај кој што да пишува а овде не.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
Се изразуваш многу вообразено како да ти се знаеш а другите врска немаат т.е ги понижуваш другите.Не можеш ти да налагаш кој што да пишува бидејќи демократија е и ако нешто е ван тема си има модератори.Доколку сакаш да направиш друг форум слободно прави и таму ќе си споделуваш корисни иформации од типот одобриле 100 месечно,вратиле уште 300,работи кој што се општопознати и сите ги знаеме.На таков форум кајшто ќе си модератор слободно однесувај се стаљинистички и налагај кој што да пишува а овде не.
Никого не понижувам а вообразен си ти затоа ако некој сподели информација ти одма контрираш од такви како тебе ми дојдено знаеш преку што да не пишувам . И ти што сакаш да споделам како информација да падне владата на Бугарија? Па сите чекаме да ни излезе бројчето и на крај краеви ти не си единствениот што чека шекаат и многу други од 2013 што се можеби во тие 300- 400 што се вратени на доп.проверка. И накрај да ти кажам дека моментално сум во Бугарија и од таму ги имам информациите, бидејки еве јас го добив државјанството и само останува да се сликам овие денови,а бев вратен на доп.проверка,и што очекуваш сега да ти кажам што документ однесов? Однесов нешто што го најдов на интернет и што го прифатија а тоа може на секој да му користи. А што е тоа?
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
Да ке излезат ама кога има толку паметни на форумот, паметните нека споделуваат информации од менување на влади и разни глупости. И уште нешто се помалку пасоши ке излегуваат од 2013 г а се повеке ке вракаат на дополнителна проверка. Денес уште најмалку 40 преписки се вратени а како што тргнале да ги вракаат не е чудно до крајот на неделава да дојдат до бројот 3000. Пак ке ви напоменам дека државјанства ке даваат на сите тие жто имаат еден родител со бг пасош а останатите ке ги вракаат на дип. проверка
и ке видете дека во секој протокол на издадени државјанства повеке ке има со повисоките броеви од 2013 година и тоа од 11,000 па до 15,000
ne kaza zosto izleguvaat posebno tie so bile na intervju posle avgust 2013, a ne se od ukrainskata kriza
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Никого не понижувам а вообразен си ти затоа ако некој сподели информација ти одма контрираш од такви како тебе ми дојдено знаеш преку што да не пишувам . И ти што сакаш да споделам како информација да падне владата на Бугарија? Па сите чекаме да ни излезе бројчето и на крај краеви ти не си единствениот што чека шекаат и многу други од 2013 што се можеби во тие 300- 400 што се вратени на доп.проверка. И накрај да ти кажам дека моментално сум во Бугарија и од таму ги имам информациите, бидејки еве јас го добив државјанството и само останува да се сликам овие денови,а бев вратен на доп.проверка,и што очекуваш сега да ти кажам што документ однесов? Однесов нешто што го најдов на интернет и што го прифатија а тоа може на секој да му користи. А што е тоа?
I sto e toa sto si go nasol na internet ??
 
S

simpleman

Гостин
Никого не понижувам а вообразен си ти затоа ако некој сподели информација ти одма контрираш од такви како тебе ми дојдено знаеш преку што да не пишувам . И ти што сакаш да споделам како информација да падне владата на Бугарија? Па сите чекаме да ни излезе бројчето и на крај краеви ти не си единствениот што чека шекаат и многу други од 2013 што се можеби во тие 300- 400 што се вратени на доп.проверка. И накрај да ти кажам дека моментално сум во Бугарија и од таму ги имам информациите, бидејки еве јас го добив државјанството и само останува да се сликам овие денови,а бев вратен на доп.проверка,и што очекуваш сега да ти кажам што документ однесов? Однесов нешто што го најдов на интернет и што го прифатија а тоа може на секој да му користи. А што е тоа?
''И јас сум еден од смртниците кој чека пасош'' си пишал погоре,но тоа ми е некако во контекст како да си уште на дополнителна.Ако навистина си добил државјанство-мислам чешки да си добил,зошто тогаш не кажуваш нешто поконкретно со каков документ? А ти вртиш муабети одоколу и ќутиш дека си добил т.е не го кажуваш тоа и и на каков начин а цело време викаш споделување информации информации.
 
Член од
2 декември 2013
Мислења
25
Поени од реакции
7
Тие што излегуваат од 2013та броеви, се оние што плаќаат по 2000 евра на посредници и се оди преку некакви македонски-бугарски културни друштва. Обичен човек не добива државјанство веќе, така да једини начин е да падне владата и прекинете да се надмудувате и просеравате.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
66
Поени од реакции
17
''И јас сум еден од смртниците кој чека пасош'' си пишал погоре,но тоа ми е некако во контекст како да си уште на дополнителна.Ако навистина си добил државјанство-мислам чешки да си добил,зошто тогаш не кажуваш нешто поконкретно со каков документ? А ти вртиш муабети одоколу и ќутиш дека си добил т.е не го кажуваш тоа и и на каков начин а цело време викаш споделување информации информации.


Сите сме или сме биле смртници за срека мојата одисеја заврши јас бев во групата на броеви над 11000 илјади во 2012 година. Има одобрено уште 800 од доп. проверка и чекаат потпис од подпредседателката Маргарита Попова што ке се слуши оваа или наредната недела и 30% се од Македонија. И на крај иако имам добиено државјанство секогаш кока ке имам имформација ке ја споделам со оние на кој навистина им е потребана, а и она со интернет?Јас најдов од професор патописец Васил Кнчов.
 
Последно уредено:
S

simpleman

Гостин
Сите сме или сме биле смртници за срека мојата одисеја заврши јас бев во групата на броеви над 11000 илјади во 2012 година. Има одобрено уште 800 од доп. проверка и чекаат потпис од подпредседателката Маргарита Попова што ке се слуши оваа или наредната недела и 30% се од Македонија. И на крај иако имам добиено државјанство секогаш кока ке имам имформација ке ја споделам со оние на кој мавистина им е потребана
Епа ако навистина имаш добиено за да постои некаква шанса да поверувам во тоа кажи каков документ имаш најдено преку интернет?Јас доколку имам нешто го споделувам јавно бидејќи 90 % од форумџииве се со истиот проблем,а не вртам муабети одоколу.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom