Б'лгарите имат проблем с идентичността си
д-р Стефан Влахов Мицов
(Д-р Стефан Влахов Мицов е бивш преподавател в'в Философскија факултет в Софијскија университет, председател на С'јуза на свободните писатели в Б'лгарија и секретар на Б'лгаро-македонското дружество за пријателство.)
Всјака от днешните балкански д'ржави се е формирала в регион на богато културно-историческо наследство. Ако в духовен план този факт е плодотворен, в политически аспект тој е фактор, којто с'здава комплекси. Политическото двуличие на македонските с'седи е илјустрација на техните комплекси. От една страна, нито една с'седна д'ржава никога не е била достат'чно моштна, за да завземе цјала Македонија, а от друга-били са достат'чно слаби, за да се откажат от агресија. Не са били и достат'чно уми, за да си ја поделјат “по братски”. Балканските “в'лци-лисици” са постигали с'гласие по отношение на Македонија само от страх. По този начин е реализирана и војната срешту Турција. Балканските страни се опасјавали Македонија да не получи автономија от Великите сили. В с'штото време, нито една д'ржава, с'сед на Македонија не се осмелјавала сама да се противопостави на турската империја, докато с'вместната војна била достат'чна причина да се парират една друга.
Крах'т на антимакедонската пропаганда
Обштијат страх на македонските с'седи ги принуди на “с'јуз” и след 1991 година, когато принудиха младата д'ржава да промени член 8 и член 19 от Конституцијата си, с които се заштитаваше македонското малцинство в с'седните д'ржави. От друга страна Македонија не следваше логиката на б'лгарските националисти и не поиска реципрочност на това решение, т'ј като, според статистиката почти една трета от б'лгарите имат македонски корени. Цјалата тази паника на македонските с'седи е наистина странна, дори от гледна точка на в'зможностите за дејствие на пропагандата на една двумилионна д'ржава срешту организираната пропаганда на д'ржави, които заедно набројават около 25 милиона души. На практика организираната антимакедонска коалиција трјабва да се сбл'ска с краха на всички изфарбикувани “исторически доказателства” по отношение на претенциите им к'м части от Македонија. Това че днес много жители на Пиринска Македонија, северна Г'рција и јужна Албанија смјатат Македонија за свој духовен стожер е в'н от всјакакво с'мнение. Достат'чно е да посетите тази д'ржава по време на нејните национални празници.
С'штествува ли македонски шовиниз'м? От друга страна, да пот'рсим отговор на в'проса дали с'штествува македонски шовиниз'м? Отговор'т би мог'л да б'де положителен, доколкото по примера на своите с'седи и Македонија би претендирала за територии, например тези, които е владјал Александ'р Македонски, както пост'пват б'лгарите с териториалната си носталгија от времето на цар Симеон или Иван Асен, или п'к Г'рците, които бленуват по Византија. Вс'штност, македонците са един от редките народи чието име и географски, и морално е заштитено. И макар, че много македонци живејат в части на други д'ржави, или живејат в региони, които са далеч от Балканите, досега Македонија не е имала претенции к'м тези територии. На завоалираните претенции на балканските “в'лци – лисици” македонците отвр'штат с толерантност и духовно обединение. Така че по отношение на македонскија космополитиз'м националистическите заплахи на с'седите и са жалки, а техните комплекси – катастрофални.
На балканските д'ржави им трјабва в'трешен мир Така, често п'ти духовната, тоест вертикалната експанзија е била заменјана с териториална, тоест хоризонтална експанзија. При с'рбите комплексите произлизат от многобројните неуспешни военни авантјури, което фрустрира технија политически елит, макар и тјахната духовна култура да е имала високи достиженија в културата, науката, дипломацијата...
Гр'цките комплекси са св'рзани с нјакогашна Византија и величието на византијските им предци, но сериозни проблеми в'зникват от факта, че императорите им не са били от гр'цки произход, а са били ромеи, славјани, арменци...Б'лгарите п'к се сбл'скват с проблема за собствената си идентификација. За разлика от македонците, които много јасно се определјат като народ в'зникнал от смесването на славјаните с нјакогашните македонци, б'лгарите все оште се колебајат между траките, мизијците, хуните, славјаните и другите праб'лгарски племена. Нито един друг народ в Европа нјама толкова противоречиви теории за своето потекло и този хаос подхранва политическите им аспирации в духа на поговорката: “На всјака манджа мерудија”- Затова и б'лгарскијат народ, с'што като с'рбите, заради слабостта на собственија си политически елит много често се обр'шта к'м чужди духовни богатства и стојности. Оттук идва и нај-важното заклјучение: балканските д'ржави ште се смирјат тогава, когато постигнат в'трешен мир, заштото ако една личност, нација или д'ржава не постигне в'трешен мир, не може да живее и в мир с другите.
Доказ за азијатско потекло на Бугарите...