Бугарите протестираат против EVN, што прави Македончето?

Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
nikogas ne sum veruval vo protesti, ednostavno , mislam deka treba epten da se masovni i dolgotrajni pa da se uspee nesto preku niv ,a plus i prasanjeto e :
--- a zosto da demonstrirame koga postojat izbori ??
nie izleguvame na izbori , glasame za nekogo, go stavame vo gotelja i potoa demonstrirame protiv nego, a toj ni gi praga EBR,pa zosto glasame za nego , za da ima li protiv kogo da demonstrirame????
---zarem sevo ova ne zvuci malku glupavo????
---zarem ne e podobro da glasame za nekogo sto ke ni veti namaluvanje na smetkite, nacionalizacija na evn ????
pa koj kee vi go veti toa , glasajte za nego , inaku dodeka pagame na zborovite : demokratija, sloboda, javno mislenje, prravo na mislenje - nie glasame za tie zborovi,a ne glasame za poevtina struja
pa sasm prodade
a vmro da dozeme sto ostana
za kogo da glasas?
za dom?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
nie izleguvame na izbori , glasame za nekogo, go stavame vo gotelja i potoa demonstrirame protiv nego, a toj ni gi praga EBR,pa zosto glasame za nego , za da ima li protiv kogo da demonstrirame????
---zarem sevo ova ne zvuci malku glupavo????
---zarem ne e podobro da glasame za nekogo sto ke ni veti namaluvanje na smetkite, nacionalizacija na evn ????
pa koj kee vi go veti toa , glasajte za nego , inaku dodeka pagame na zborovite : demokratija, sloboda, javno mislenje, prravo na mislenje - nie glasame za tie zborovi,a ne glasame za poevtina struja
Проблем е што нашиве политичари ништо не ветуваат!
Еве сега се ближат локални избори. Ниту еден кандидат не рекол ништо против зонско и пајаци. Јас сигурно ќе гласам за таков кандидат, а верувам има и многу други што ќе гласаат за таков.
Ама сите молчат....
И ако речат нешто, тоа е дека се против конкурентската партија и ништо повеќе.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Проблем е што нашиве политичари ништо не ветуваат!
Еве сега се ближат локални избори. Ниту еден кандидат не рекол ништо против зонско и пајаци. Јас сигурно ќе гласам за таков кандидат, а верувам има и многу други што ќе гласаат за таков.
Ама сите молчат....
И ако речат нешто, тоа е дека се против конкурентската партија и ништо повеќе.
Пријателе, те гледам по темиве ептен ти создава проблеми тоа зонското паркирање.А да ја продадеш ти колата,а? Ќе се спасиш од нервози, пошто укинување на тоа зонското нема да дочекаш.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пријателе, те гледам по темиве ептен ти создава проблеми тоа зонското паркирање.А да ја продадеш ти колата,а? Ќе се спасиш од нервози, пошто укинување на тоа зонското нема да дочекаш.
Ќе дочекам.....ќе дочекам....
Има многу кои се надеваат дека побргу ќе умрам.... ама ќе дочекам, бадијала се надеваат....
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ќе дочекам.....ќе дочекам....
Има многу кои се надеваат дека побргу ќе умрам.... ама ќе дочекам, бадијала се надеваат....
Да ти кажам во УК колку се плаќа за паркинг, ќе ти се преврти косата.И тоа се плаќа секаде, не само во централните подрачја.Таму плус тоа се наплаќа 10 фунти само за влегување во центарот на Лондон, таканаречениот Congestion Charge.Нема шанси да се укине зонско.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Многу е различно она што се прави во Лондон и во други градови од ова во Скопје.
Ако се плаќа сите плаќаат и нема шанса некој да не плати, макар да е претседател на влада. А кој нас членовите на советот добиле универзални картици па паркираат без пари
Исто и службениците во општината добиваат повластици.
Ако не платиш, за паркирање во Париз казната е 63 евра.
Кај нас ако не платиш најнапред веднаш ти ставаат лисисици на тркалата. Ако за еден саат не платиш за лисиците ти ја дигаат колата со пајак и ти ја носат во депо. Тамо ти наплатуваат „ лежарина “. Ако во рок од месец дена не платиш за пајакот, лежарината и се друго, колата трајно ти ја одземаат.
А најголема разлика е што во Лондон и во сите други градови, парите кој се наплатуваат се приход на општината, а кај нас се приход на директорите и нивните секретарки, шефови на кабинети, швалерки и се друго
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
pa sasm prodade
a vmro da dozeme sto ostana
za kogo da glasas?
za dom?
i toa sto velis ,nema nitu za kogo da se glasa,zalno no vistinito:(
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 00:43 ---
Проблем е што нашиве политичари ништо не ветуваат!
Еве сега се ближат локални избори. Ниту еден кандидат не рекол ништо против зонско и пајаци. Јас сигурно ќе гласам за таков кандидат, а верувам има и многу други што ќе гласаат за таков.
Ама сите молчат....
И ако речат нешто, тоа е дека се против конкурентската партија и ништо повеќе.
i toa sto velis ,nema nitu za kogo da se glasa,zalno no vistinito:(
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
vo sekoj slucaj , mislam deka do nekoe vreme mislev/mislevme: ,,,zosto nie da plakame a aracinovo i sutka da ne plakaat , treba i tie da plakame,,, , vo posledno vreme mi se promeni mislenjeto , pa pocnav da si mislam,,,, moree, vo pravo se tie sto ne plakaat, zosto da dozvolat nekoj da gi dere, tuku zosto nie dozvoluvame svabata da ni ja dere kozata ?????,,,
--- edno vreme bese sramota na nekogo da mu ja isklucat strujata poradi neplateni smetki , sega mi se promeni mislenjeto ,pa si velam ,, ,,ne e sramota da mu ja isecat strujata, ednostavno nema covek, zarem moze da najde rabota so solidna plata, pa da gi plaka smetkite , sega spored mene , sramota za komsiite e sto go dozvoluvaat toa, anamesto da zemat kamenja i da im ja iskrsat kolata na secacite i da gi nabrkaat (da gi sprecat da mu ja isecat strujata na onoj sto ne e vo sostojba veke da si gi plaka smetkite),,
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
51
Поени од реакции
6
Ке ги запалим совсем скоро и да си одат во Чехиjа, Германиja и т.н.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
sega spored mene , sramota za komsiite e sto go dozvoluvaat toa,
Ова твоја реченица оставува впечаток.
Ова посебно се однесува за Топлификација.
Сега „ приклучените “ се радуваат на помалите сметки бидејќи од оваа година и „ исклучените “ќе плаќаат
Имам комшии, невработени жена и маж, Имаат и дете - ученик. До скоро се издржуваа чистејќи скали по згради. Сега ниту таква работа не можат да најдат бидејќи чистењето на зградите, поради сегашните закони, мора да го вршат регистрирани претпријатија.
Веќе неколку години се исклучени од парно. Сега ќе мораат да плаќаат 900 денари месечно за да „ приклучените “ плаќаат помалку.
„ Приклучените “ се веселат на помалите сметки, и Топлификација се весели на зголемените профити , а моиве соседи, кои од сега ќе плаќаат, за леб немаат. Ама кој ги прашува....
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Дур Бугарија протестира против ЕВН, Македончето пишува на форуми....ах моја чудесна земја :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom