Брзина на светлината

Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
N
Djabe ke mi replicirate na ovoj post,nema da vi pisuvam i nema nikako da me naterate da pisam nesto....
И одма реплицираш... т.е. ај шо немаш појма од работите, туку и не си стоиш на зборот.

небооооооооооо брзина е патот поделен со времето! а под пат се смета најкратко поминато растојание! ти низ каков и да е мост помини пак ќе се движиш со таа брзина. еве да те прашам кога ти одиш на продавница и стигнуваш за 10 мин. е ако сакаш да ја пресметаш брзината со која си патувал ќе го поделиш патот по кој си одел а не патот кој си можел да го поминеш ако си завртил круг околу, на пример ако си отидел од парк, па до кафич па на продавница! исто е и со мостот! ах деца деца
Така е се сложувам, како што гледам на НЕБО666 треба да му се објаснуваат и најпростите равенки. Кога не ја знае ракенката, пат, брзина, време... не знам што можеме да очекуваме од ''научников''.


Koe e nakkratkoto rastojanie pomegju dve tocki?prava linija?Epa togas ako zememe da go merime rastojanieto od tockata od koja sme trgnale po mostot,do tockata koja sto sme stignale,koe rastojanie ke treba togas da go podelime so vremeto?Ako so ovoj most se dokazuva deka najkratkoto rastojanie pomegju dve tocki e nula,togas brzinata e samo zamislena,taa ne postoi....
Брзината постои измерена е во вакум и изнесува
[SIZE=+1]the speed of light = 299792458 m / s извор ти е гугл ако не ми веруваш мене.[/SIZE]


А да те прашам нешто кога гледам кажуваш за најкратко растојание помеѓу 2 точки. А си слушнал ли за црни дупки? Замисли ја вселената како лист хартија и имаш 2 точки А и Б. Кој е најкраткиот пат помеѓу А и Б? Права линија? - НЕ! Најкраткото растојание ќе се добие ако се свитка листот т.е. тоа е уствари патување низ Црните дупки.(факт е дека постојат). Ај да не забегувам од темата на друго место за тоа.
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Ne mi se veruva deka padnav na vakvi provokacii.
Ako brzinata na svetlinata bese beskonecna,togas toa sto go kazuvas ke bese tocno.Vsusnost atomite nema da se izdolzat,tuku ako nie go gledame toa telo,a nemozeme da go vidime zatoa sto se dvizi so taa brzina,abe mislite malku so svojot mozok.
Da zemam primer so ajnstajn rosenoviot most.Ako nekoe telo go iskoriti toj most,pominuvajki nekolku svetlosni sekundi,ke pomine milioni svetlosni godini.Ako toa rastojanie od milioni svetlosni godini go podelime so vremeto za koe traelo patuvanjeto,koja brzina ke ja dobieme???Taa sigurno ke bide mnoooogu pati pogolema pogolema od taa na svetlinata vo vakuum.
Djabe ke mi replicirate na ovoj post,nema da vi pisuvam i nema nikako da me naterate da pisam nesto....
Дете, не правиш разлика помеѓу телепортација и брзина. Ај подразмисли малку...

edit:
There was a young lady named Bright
Who travelled much faster than light
She set out one day
In a relative way
And returned the previous night.

кој сфати, сфати, кој не, нека поучи малку.
препорака: Vida J. Zigman
"Specijalna teorija relativnosti -mehanika- "
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
И одма реплицираш... т.е. ај шо немаш појма од работите, туку и не си стоиш на зборот.



Така е се сложувам, како што гледам на НЕБО666 треба да му се објаснуваат и најпростите равенки. Кога не ја знае ракенката, пат, брзина, време... не знам што можеме да очекуваме од ''научников''.




Брзината постои измерена е во вакум и изнесува
[SIZE=+1]the speed of light = 299792458 m / s извор ти е гугл ако не ми веруваш мене.[/SIZE]


А да те прашам нешто кога гледам кажуваш за најкратко растојание помеѓу 2 точки. А си слушнал ли за црни дупки? Замисли ја вселената како лист хартија и имаш 2 точки А и Б. Кој е најкраткиот пат помеѓу А и Б? Права линија? - НЕ! Најкраткото растојание ќе се добие ако се свитка листот т.е. тоа е уствари патување низ Црните дупки.(факт е дека постојат). Ај да не забегувам од темата на друго место за тоа.
Aj da te vidam probaj da pomines niz crna dupka,ke ti se smeam koga ke se obides.
Nisto nemoze da te digne koka ge padnes vo crna dupka?
Sto e crnata dupka?
Toa e golema masa na ekstremno mal volumen,zatoa ima golema gravitacija.Mn gledas naucnofantasticni filmovi,ako se obides da ostvaris patuvanje niz crnite dupki,ke zavrsis na nekoe telo so ogromna gravitacija,t.e. tvoite atomi i molekuli od koi sto si izgraden ke zavrsat taka...ako nedojdat do kontakt so termickata radijacija koja ja emituvaat crnite dupki,poznata kako hokingova radijacija,t.e. antimaterija.....
Sto e povekje verojatno?da ja dostignes brzinata na svetlinata,ili da pomines niz crna dupka,a vselenata ne e list hartija,t.e. ne e 2 dimenzionalna...
Jas mozam da napravam nekoe telo da pomine niz crnata dupka,samo koga ke najdes crna dupka kako torus,a ne kako topka,i ako imam "naprava" koja moze da ja neutralizira gravitacijata....
sfacas kako ke go napravam toa
?


p.s.
toa sto go napisav deka nema da pisuvam na forumov,nevazi za ovaa tema...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
небооооооооооо брзина е патот поделен со времето! а под пат се смета најкратко поминато растојание! ти низ каков и да е мост помини пак ќе се движиш со таа брзина. еве да те прашам кога ти одиш на продавница и стигнуваш за 10 мин. е ако сакаш да ја пресметаш брзината со која си патувал ќе го поделиш патот по кој си одел а не патот кој си можел да го поминеш ако си завртил круг околу, на пример ако си отидел од парк, па до кафич па на продавница! исто е и со мостот! ах деца деца
Најточно е дека брзината е првиот извод на патот од времето, ама небо гарант сеуште не го има доволното ниво на образование за да знае што се изводи и интеграли а не па да барата со нив.
Инаку сите искази за тоа што би се случило кога ние вака макроскопски би се движеле со брзината на светлината и дали воопшто би можеле да се движиме со брзина на светлината се базираат на теориската физика и теоретските претставки кои се основани на досегашните познавања односно на сите досега видени фиички појави.
Следствено неможе да се тврди дека тие искази се точни, бидејчи можеби има одреденио физички законитости кои заради сеуште нашата недоволна технолошка развиеност не сме биле во можност да ги набљудуваме.
Затоа јас сум на ставот дека со постопеното експериментално приближување на брзината на светлината се повеќе ќе се осознава и потврдува односно негира тоа што во теоријата денес е постулирано, освен тоа јас сум сигурен дека со тоа приближување на таа „магична“ брзина многу нови физички законитости ќе бидат осознаени, а со тоа ќе бидат подобрени, проширени некои до сега експериментално докажани законитости, како и воможно е тотоално препишување на некои торетски постулати кои експериментално не се докажани.
По сите овие работи ќе може да се дефинира дали може или неможе да с епостигне таа брзина, или пак кога би можело што би се случувало при тоа.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
p.s.
toa sto go napisav deka nema da pisuvam na forumov,nevazi za ovaa tema...

:pos: :pos: :pos:



Готово ова беше крај. Нема појќе што да дискутирам. Закачи едно милион, глупости.

КАјгана, Играчница, Совет за членот над тебе, за да ти дадам совет... намали со гледање Sci-Fi филмови.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
А дали твојата теорија дека брзината на светлината е поголема од таа измерена во ваккум, е докажана? Измерил некој тоа? Или и ти зборуваш на вересија само?
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Најточно е дека брзината е првиот извод на патот од времето, ама небо гарант сеуште не го има доволното ниво на образование за да знае што се изводи и интеграли а не па да барата со нив.
така е втор извод на патот по времето е забрзувањето и тн и тн.
целта на постот ми беше да му објаснам едан попроста работа на небо не на научната јавност!
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
А дали твојата теорија дека брзината на светлината е поголема од таа измерена во ваккум, е докажана? Измерил некој тоа? Или и ти зборуваш на вересија само?
ova mene mi go pisa?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Како прво, изгледа ти не ја знаеш добро теоријата на Ајнштајн...За да се постигне брзината на светлината, не треба телото да има бесконечна маса, него треба да нема воопшто маса, т.е. мора тоа тело, или таа честичка да се претвори во бран, бран каков што го добиваме од сонцето, а брановите од сонцето не се со бесконечна маса. Да претпоставиме, што би требало да се случи кога човекот би постигнал брзина на светлината...тој би требало да се претвори во бранови. Патем, теоријата на Ајнштајн вели дека не може да се надмине брзината на светлината, но тоа не ни зема за право да мислиме дека не може никогаш да се постигне таа брзина. Брзината на светлината може да се постигне, но не може да се надмине.
И друга работа, никаде во темава не пишува за тоа дали човекот ќе го најде еликсирот на животот, не бе брат, пишува дали може да се постигне брзината на светлината! Така да не мешај баби и жаби, биди малку поконкретен со одговорите.
Ти изгледа не ја разбираш теоријата на Ајштајн не реков дека телото треба да има бесконечна маса реков како бризината на телото се доближува до брзината на светлината така неговата маса се зголемува, ти текнува на Бинг Бенг
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Samo ova ke ti go kazam:Ti zivees vo vremeto koga se mislelo deka brzinata na svetlinata e beskonecna.
Глупости брзината на светлината е 300000 километри во секунда и смета за најголема брзина не измислувам топла вода тоа е докажано научно
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
А заборавив Небо за да дискутираш на ваква тема треба да си решил најмалце 1000 изводи интеграли
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
Ти изгледа не ја разбираш теоријата на Ајштајн не реков дека телото треба да има бесконечна маса реков како бризината на телото се доближува до брзината на светлината така неговата маса се зголемува, ти текнува на Бинг Бенг
Да, ама тоа не мора да значи дека за да се постигне брзината на светлината, мора масата да биде услов. Ти не само што не ја разбираш теоријата на Ајнштајн, туку очигчедно е, дека и темата на која што куцаш, ти е далеку од позната. Читај малку, темата е, дали може да се постигне брзината на светлината. Научниците тврдат дека може, и тоа според досегашниве истражувања...ќе повторам пак, брзината на светлината може да се постигне доколу масата престане да биде маса, и се претвори во бран. А и Ајнштановата теорија го дозволува истото, само што Ајнштајн смета дека не може никогаш да се надмине брзината на светлината, но и науката се согласува со Ајнштајновите сваќања. Проблемот на науката не е дали може да се постигне брзината на светлината, туку како масата да ја претворат во енергија која ќе емитира бранови, бранови, на пример, слични на сончевите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom