Бремена. Што сега? Брак или...?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.046
Лично сум у глобала против абортус. Али ја можам да одговарам само за себе и своите одлуки. Неам право да ги наметнувам или да барам друг да ги почитува. Ако некој стварно смета дека не сака и не може да се грижи за дете, Боже мој, негово тело, негов плод, негова одлука, и најважно...негови последици, па стварно неам право да му судам.

-И ко најјасна ситуација...Ако мајката ипак сфати дека сака дете, онда споруг по секоја цена не е потребен. Начини за издржување и подигање на детето вака или онака ќе се најдат, доволна е само воља.
Ilimiti sto bi ja rekol my body my choice!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ova e edna od tie gadni situacii u koi sto ne bi sakal da se najdam vo zivotot, a iskreno kazano imam i strav, pa duri duri i paranoicen sum ponekogas.

Kako, sto, zosto bi reagiral, ama bas aber nemam.
Principielno sum protiv abortus, ama voopsto ne sum siguren dali ke go imam istiot stav i koga ja bi se nasol vo takva situacija. :toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.707
Поени од реакции
559
Ova e edna od tie gadni situacii u koi sto ne bi sakal da se najdam vo zivotot, a iskreno kazano imam i strav, pa duri duri i paranoicen sum ponekogas.

Kako, sto, zosto bi reagiral, ama bas aber nemam.
Principielno sum protiv abortus, ama voopsto ne sum siguren dali ke go imam istiot stav i koga ja bi se nasol vo takva situacija. :toe:
Па тоа е...Ова се ептен тешки дилеми, и тука може да си мудруваме чисто хипотетички и да се водиме од некои лични генерални принципи.
Кога ќе ти дојде врело под ноги, и на принципи може да се заборави.

Како и да е, баш поради тежината на оваа ситуација и одлука, некако неблагодарно ми е да му вадиш очи на некој затоа што постапил спротивно од твојата замисла за посакувана реакција. Тежината ќе ја сноси тој и неговиот плод, не ти.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па тоа е...Ова се ептен тешки дилеми, и тука може да си мудруваме чисто хипотетички и да се водиме од некои лични генерални принципи.
Кога ќе ти дојде врело под ноги, и на принципи може да се заборави.

Како и да е, баш поради тежината на оваа ситуација и одлука, некако неблагодарно ми е да му вадиш очи на некој затоа што постапил спротивно од твојата замисла за посакувана реакција. Тежината ќе ја сноси тој и неговиот плод, не ти.
Apsolutno, poneblagodarno od toa Amin.

Vo takvi situacii ne se popuva, tuku samo se podrzuva i ohrabruva. :toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.046
E, voa e zdravo i pravilno razmisluvanje, a ne a priori osuda poradi vakva-onakva odluka.

Tuka lezi i celata bitka vo Roe vs. Wade i slicnite sudski sporovi po svetov i/ili polemiki.

Ne smee a priori da osuduvame nekoj za nekoja odluka koga ne sme mu vo negovata koza i ne gledame niz negovite oci.
 
M

MIL

Гостин
Bi kazal deka sekoj par koj sto e spremen da ima odnos bez kondom treba da e spremen da ima i neplanirana obvrska koja normalno bi go smenila zivotot i na dvajcata......Што ќе направите брак, абортус или нешто трето? Бракот би значел обврска, можен крај на сите ваши активности (излегување, школо, факс, друштво и сл.), комплетна промена на животот---->Na abortus nikad ne bi pomislil toa e grev definitivno znaci bi prifanal brak bez razmisluvanje i znam deka bi smenilo mnogu stvari no ne i kraj na obvrskite faks ili neznam sto, ima vreme za se i za bebe i za faks i za izleguvanja:back:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260
Bi kazal deka sekoj par koj sto e spremen da ima odnos bez kondom treba da e spremen da ima i neplanirana obvrska koja normalno bi go smenila zivotot i na dvajcata......

Ако е пар можда и некако ќе се договорат. Ама што да се прави ако е распар? :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.046
So cel da se izbegnat vakvite teski i sudbinski odluki potrebno e vnimanie i vnimatelnost.
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
255
Јас не го подржувам абортусот,поради тоа го подржувам бракот.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Во секој случај е подобро прво брак а после деца, но ако ете се случи нешто такво непланирано, сепак не сум за абортус [но тоа секако е лично право на секој]. Подобра опција според мене е бракот
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.678
Поени од реакции
522
Јас не го подржувам абортусот,поради тоа го подржувам бракот.
А третата опција ја заборави а? 3 опција - самохрано издржување на детето доколку партнерот не сака брак.:wink:
Подржувам абортус.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
239
Поени од реакции
5
Ако го сакам `таткото` и ако мислам дека ке бидеме срекни заедно - брак.

Otherwise абортус.
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
А третата опција ја заборави а? 3 опција - самохрано издржување на детето доколку партнерот не сака брак.:wink:
Подржувам абортус.
ne go podrzuvam abortusot oti moze ponatamu da ti donese mn komplikacii i da ne mozes da imas deca cel zivot spored mene podovra opcija e brakot ali sekoj razlicno si razmisluva
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
525
Ова е една од тие теми каде што сите можеме да се удираме во гради со хипотетички конечни решенија, ама никој од нас не може однапред да знае како ќе постапи кога вистински ќе дојде до тоа.

Па така и јас чисто хипотетички од оваа перспектива можам да кажам дека доколку тоа се случи сега, на овие години и во овие услови, многу е веројатно дека ќе абортирам. Особено затоа што не сум во врска моментално, па брак не би дошол во предвид, а и да сум, сепак не би се омажила од тие причини, тоа е цел еден нов живот, поради една мала грешка. Имам други планови за себе, и себична сум јебига, не би си дозволила да си го уништам животот поради една ноќ, иако сум свесна за последиците кои ќе следуваат по абортус.

Ќе се оградам од тепачка со секој про-абортус член по ова прашање, ама треба да им е јасно дека став е во прашање, и како што се изрази еден од нив, џабе и со инка да ни ставате, некои ќе раѓаат, некои не, абортусот постои како опција, а мислењата секогаш ќе бидат поделени.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.450
Поени од реакции
383
Особено затоа што не сум во врска моментално, па брак не би дошол во предвид, а и да сум, сепак не би се омажила од тие причини, тоа е цел еден нов живот, поради една мала грешка.

Не дека сум пролајф ориентирана, нешто, ама зачнувањето за тебе е мала грешка?
 
На врв Bottom