Брачни прстени, дијамантски?

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
Neznam shto se se zapnale site za golemi prsteni so dijamanti .. brillijanti .. zlato .. Sho pogolem dijamant demek poveke sakanje od muzot ? Pfffttt.. gluposti ! Ne mi treba ni dijamant ni prsten.. ako ima ljubov dovolno ke bida da me saka .. ako treba i bez prsten ke ostanam .. ich ne mie gajle .... ! Ljubov ne se meri po dijamanti ili materijalista ... i zal mie za luge sho ne go svakat toa ..
 
N

Nephthys

Гостин
ThA-BiTcH напиша:
J Podobro da mi kupi obicno zlatno prstence i da me saka, otkolku da me kiti so zlato i dijamanti, a da ne me saka.
Мислиш дека ке те кити со злато и дијаманти ако не те сака?!?!
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
секако дека треба да се даде прстен на свршеницата тоа е традиција и одбележување за твоја наредна сопруга.
Во Мак. можеби се даваат дијамантски прстени но во многу мал број, секако дека секоја жена сака да добие дијамант, но доколку тоа не е возможно, барем да добие било каков што верувам дека ке и биде најмногу драг и убав.
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Па,да зошто да не се даде?Не мислам дека треба да е со дијаманти,да е златен,да е ваков да е таков,прстен (предмет) кој ке ти значи доколку е подарен со љубов.:smir:

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Misirkov напиша:
Ne znam pa da prasham: dali vo Makedonija se praktikuva kupuvanje prsten (dijamantski) za idnata svrshenichka?

Dali postoi tradicija da i se kupi prsten, dali devojkata ochekuva takvo neshto?

Ako da, kade i kakvi se kupuvaat, ima li raznolikost vo ponudata i cenite?

Sto ako ne dobie?
Да, да секако постои голема традиција. Кај нас, идниот свршеник мора да очекува дека од него ќе се очекува таков прстен. Тука особено, морам да напоменам, многу голема улога има ''каратажата" на дијамантот, со која правопропорционално се изразува верноста и љубовта.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Бидејќи во Македонија купувањето дијамантски прстени за свршеницата е задолжителен обичај, продавници за тоа има на секаде. повеќето од нас (што живеат во зграда) сигурно имаат барем една таква мала продавничка во приземјето, популарно нарешена "дијамантара", каде секој без проблем брзо може да си ја подмири свршеничката потреба од дијамантен прстен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Поради сето ова нормално е постоењето на голем избор, насекаде. Моментално in се таканаречените blood diamonds, кои ги носат директно од Сиера Леоне, и носат со себе карктеристичен кармички белег, неопходен за засновање среќно балканско семејство. Сосема демоде се сибирските или јужноафричките камења за кои никој не погинал да стигнат до тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Што се однесува до неверојатно ретките случаи на недобивање таков прстен за веридба (скраја да е), на сите тука ни е позната процедурата во која покрај идниот скржав свршеник се вклучени катран, перје и некои други ситници.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Misirkov напиша:
Ne znam pa da prasham: dali vo Makedonija se praktikuva kupuvanje prsten (dijamantski) za idnata svrshenichka?

Dali postoi tradicija da i se kupi prsten, dali devojkata ochekuva takvo neshto?

Ako da, kade i kakvi se kupuvaat, ima li raznolikost vo ponudata i cenite?

Sto ako ne dobie?
Прстен се практикува,да ,но дијамантски???
Кога јас се мажев и прстен од тенекија ке ме направеше среќна што сум се верила со човекот на мојот живот...немораше бре никакви дијаманти.:back:..нити сум посакувала нити очекувала такво нешто...
Сега тоа така оди?Ќе ми каже некој тазе верен дека добил или подарил...Браво,:bravo:
Сепак сум пресреќна што ја добив љубовта,а не дијамантот...:smir:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
секако дека дијамантот е најдобар пријател на жената
традиција е да се побара женското со прстен но немора да значи да биде со дијамант али ако може тоа машкото да си го дозволи тогаш жената би била уште поизненадена и возбудена од дијамантот
и на вердбата свекорот по обичај ја дарува невестата ако нема интимно барање претходно од страна на младоженецот
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
секако дека дијамантот е најдобар пријател на жената
традиција е да се побара женското со прстен но немора да значи да биде со дијамант али ако може тоа машкото да си го дозволи тогаш жената би била уште поизненадена и возбудена од дијамантот
и на вердбата свекорот по обичај ја дарува невестата ако нема интимно барање претходно од страна на младоженецот
Интересна тема, посебно во корелација со оние теми за рамноправност (умствена и физичка...или каква и да е-нели шајки, цепење дрва...кога рековте дека не е тоа туку некое си его, суета...и таквија работи)... Како што сфатив од тие теми треба да се огледаме на се поголемата рамноправност ала Свидн или Денмарк...да не гледаме кој и што...но со самото споменување на традиција за прстен (ммм, порано по селата се сами дијаманти се дарувале), кој кого дарува, свекор, чеиз...се крши муабетот за некојаси рамноправност или напредок во овие настани и дејанија :)

Со ова се оградувам од желбата на момче/девојка или сопруга/сопруг да поклони дијамант или што и да е на партнерот. Но и колоњска од 50 денари или расцветано гранче скинато од цреша...и тоа е поклон, да не ги вреднуваме поклоните според скапотијата туку според раката на оној што ги дава...оти доколку е првото тогаш се доближуваме до уште една негативна човечка особина-користољубивост. Тоа е веќе желба која го исполнува оној кој дарува, а секое зачувување на некоја традиција не е желба туку обврска и обременетост.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Дијамант си е дијамант... Раката што го дава е башка :)
Поента на брачен прстен е што тој е посебен, со каков и да е камен...
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Прстен по повод веридба не е македонска традиција, или ако е тогаш јас првпат тука читам за таа традиција (wow, секој ден учам нешто ново).

Вереничкиот прстен е симбол на - поседувањето. Вереникот и купува дијамантски прстен на вереницата и со тоа означува дека ја поседува и дека никој не смее да ја дира. Од друга страна, вереницата поседува нешто што е вредно, а му припаѓа на вереникот, пошто нели ако се раскине веридбата вереницата е должна да го врати прстенот.

Јас прстен дијамантски не сакам, а и да го добијам не би го носела. Не ми треба додатна причина да се плашам дека некој ќе ме ограби или уште полошо, ќе ме раздели од прстот, додека се шетам по улица.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Прстен по повод веридба не е македонска традиција, или ако е тогаш јас првпат тука читам за таа традиција (wow, секој ден учам нешто ново).

Вереничкиот прстен е симбол на - поседувањето. Вереникот и купува дијамантски прстен на вереницата и со тоа означува дека ја поседува и дека никој не смее да ја дира. Од друга страна, вереницата поседува нешто што е вредно, а му припаѓа на вереникот, пошто нели ако се раскине веридбата вереницата е должна да го врати прстенот.

Јас прстен дијамантски не сакам, а и да го добијам не би го носела. Не ми треба додатна причина да се плашам дека некој ќе ме ограби или уште полошо, ќе ме раздели од прстот, додека се шетам по улица.
:bravo::zver:ka :)
 
M

marsovka

Гостин
Интересна тема, посебно во корелација со оние теми за рамноправност (умствена и физичка...или каква и да е-нели шајки, цепење дрва...кога рековте дека не е тоа туку некое си его, суета...и таквија работи)... Како што сфатив од тие теми треба да се огледаме на се поголемата рамноправност ала Свидн или Денмарк...да не гледаме кој и што...но со самото споменување на традиција за прстен (ммм, порано по селата се сами дијаманти се дарувале), кој кого дарува, свекор, чеиз...се крши муабетот за некојаси рамноправност или напредок во овие настани и дејанија :)

Со ова се оградувам од желбата на момче/девојка или сопруга/сопруг да поклони дијамант или што и да е на партнерот. Но и колоњска од 50 денари или расцветано гранче скинато од цреша...и тоа е поклон, да не ги вреднуваме поклоните според скапотијата туку според раката на оној што ги дава...оти доколку е првото тогаш се доближуваме до уште една негативна човечка особина-користољубивост. Тоа е веќе желба која го исполнува оној кој дарува, а секое зачувување на некоја традиција не е желба туку обврска и обременетост.
Види сеа ако малиот сака да се куропеца со тоа колку пари има...
Тогаш зошто да се фатам за среден прст кога ми се нуди цела рака :)

А јас нема да му барам директно, паметна жена никад не бара нејзе и даваат:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom