Брачни прстени, дијамантски?

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ne znam pa da prasham: dali vo Makedonija se praktikuva kupuvanje prsten (dijamantski) za idnata svrshenichka?

Dali postoi tradicija da i se kupi prsten, dali devojkata ochekuva takvo neshto?

Ako da, kade i kakvi se kupuvaat, ima li raznolikost vo ponudata i cenite?

Sto ako ne dobie?
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Дијамантите се најдобрите пријатели на жените. Не знам да ти одговорам на прашањата, ама верувај дека секоја жена сака да добие дијамантски прстен.:cheeky1:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
А бе не ти ја разбирам темава...алхемија ли е у прашање или за љубов збориме?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Prashav dali postoi TRADICIJA da se dava prsten pred da se "zeme" nekoj so nekoja. Ako da, dali e dijamantski, obicno kade se kupuva i kolkavi se cenite. Vtoriot post e reakcija na "dijamantite se najdobri prijateli na zhenata".

P.S. da se ozhenis ne e dolznost.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Misirkov напиша:
Ne znam pa da prasham: dali vo Makedonija se praktikuva kupuvanje prsten (dijamantski) za idnata svrshenichka?

Dali postoi tradicija da i se kupi prsten, dali devojkata ochekuva takvo neshto?

Ako da, kade i kakvi se kupuvaat, ima li raznolikost vo ponudata i cenite?

Sto ako ne dobie?
Очекувам прстен -да.Највише ради гестот ваљда-прстенот некако ми е симбол за желбата за заеднички живот засекогаш(кругот).И традицијата си има удел тука.
Каков прстен?Дијамант?Не би одбила иако не би ни барала баш дијамант. Би сакала да биде ептен обичен само со еден камен бел на него без никакви додадни циркончиња или шари. Како што кажав битен ми е ептен гестот и неговото значење а и начинот на кој што ќе ми го понуди прстенот-тоа ми доаѓа пред материјалот од кој е направен прстенот.

И да ,има традиција да се дава свршенички прстен кој е различен од бурмата.
 

Chandler

По религија - ПОПУЛИСТ
Член од
27 август 2005
Мислења
362
Поени од реакции
10
There are 3 rings in marriage:
1. Engagement ring
2. Wedding ring
3. SUFFERRING!!!
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Dani^^^ напиша:
Очекувам прстен -да.Највише ради гестот ваљда-прстенот некако ми е симбол за желбата за заеднички живот засекогаш(кругот).И традицијата си има удел тука.
Каков прстен?Дијамант?Не би одбила иако не би ни барала баш дијамант. Би сакала да биде ептен обичен само со еден камен бел на него без никакви додадни циркончиња или шари. Како што кажав битен ми е ептен гестот и неговото значење а и начинот на кој што ќе ми го понуди прстенот-тоа ми доаѓа пред материјалот од кој е направен прстенот.

И да ,има традиција да се дава свршенички прстен кој е различен од бурмата.
Ко женска ми да ја слушам.

Chandler напиша:
There are 3 rings in marriage:
1. Engagement ring
2. Wedding ring
3. SUFFERRING!!!
овде последниов ко најмалце пари да кошта :))
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Sekako deka se dava prsten so ubavo kamce primer rozef diamant nikako ispod carat , sala na strana . E tradicija da se dava svrshenicki prsten po moznost slicen stil na burmata da se nosat dvata na ista raka .
Vaka nesto :
http://www.brollopstorget.se/Foretag/h/hedensguld/logo.jpg
Malce pregolem kamen na prviot prsten ama samo taja kombinacija ja najdof :P
Misirkov , ako ne se dobie prsten nema veridba , ako nema veridba svadba pak ich :)))
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Абе ако се зборува за минерали и камења треба прво да се погодат како каменот и жената така жената и каменот. Не секоја може секој камен да го носи. тоа е факт, зато кога се бира камен се вика човекот да го проба(ова го имаме на час по физика тумачено). Факт е дека едно рубинче или сафирче али емералдче убо би дејствувало на прстен. Ама сепак мислам дека Карат(урата) зависи од џебот. Мислам дека не треба па и ептен да се бира, шо ти ја знам олку, толку, вакво, такво злато. пошто секогаш има подобро. важен е изгледот(не на прстенот) туку на девојката кога ќе го види, шо би рекле изразот
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Jas i namam dadeno svrshenicki prsten na zena mi...burma da a ona mi go dade tretiot prsten Chandler shto go spomna:icon_lol:


:eek:ftopic: Pishuvam latinica zasto momentalno postiram od rabota, a nemam MK font.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Pa sekoja devojka ocekuva svrshenicki prsten...sega bash dijamantski da bide shto znam, ne mora, no da bide ubav...licno jas sakav so safir poveke otkolku so dijamant, i godobiv posle mazenje :) dodusha jas se omaziv istata nedela koga me pobara za zena, ne se svrsuvav taka da ne odevme po nekoja tradicija...:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Dani^^^ напиша:
Очекувам прстен -да.Највише ради гестот ваљда-прстенот некако ми е симбол за желбата за заеднички живот засекогаш(кругот).И традицијата си има удел тука.
Каков прстен?Дијамант?Не би одбила иако не би ни барала баш дијамант. Би сакала да биде ептен обичен само со еден камен бел на него без никакви додадни циркончиња или шари. Како што кажав битен ми е ептен гестот и неговото значење а и начинот на кој што ќе ми го понуди прстенот-тоа ми доаѓа пред материјалот од кој е направен прстенот.

И да ,има традиција да се дава свршенички прстен кој е различен од бурмата.
A shto ako dechkoto ne napravi takov gest odnosno ne ti ponudi prsten (nitu pak burma)?

I dali ako ne ti ponudi prsten, no ti ponudi lazhichka (i ti nego) -- kako shto pravat nekoi vo Centralna Amerika na primer -- ednakvo bi to znachel takviot gest?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Misirkov напиша:
A shto ako dechkoto ne napravi takov gest odnosno ne ti ponudi prsten (nitu pak burma)?

I dali ako ne ti ponudi prsten, no ti ponudi lazhichka (i ti nego) -- kako shto pravat nekoi vo Centralna Amerika na primer -- ednakvo bi to znachel takviot gest?
Kako што кажав-прстенот(формата -круг) и традицијата ми се битни. Од тој аспект сакам прстен. Ако беше традиција лажичка -тогаш тоа ќе го сакав ваљда.Почитувам традиција и симболи и затоа би сакала прстен
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Веренички прстен не постои кај нас како концепција.
Ама затоа, родителите на мажот ја даруваат невестата при веридба.

Да ви кажам, ми се потсмачува од „западњачките” обичаи - те Валентин, те веренички прстени... Си имаме ние наша традиција која е вредна за чување. И не е нималку посиромашна од западњачките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom