Брак... а деца кога?!

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.441
И јас да се почудам, ко прво јас не живеев со сопругот во предбрачна заедница, па ништо не се промени од кога сме во брак он си е истиот и јас сум си таа која сум била...
Второ да останав бремена , но никого не присилив на брак, јас јасно и гласно со време си кажав дека ми доцни, кога гинекологот ми кажа дека сум бремена, прво нешто што го направив е се јавив на тогашниот ми дечко сега маж, иму ја објаснив ситуацијата и дека јас сум спремна на абортус и дека никогаш во животот нема да си простам себеси да натерам некого на нешто што несака или да условувам, за подоцна некој да ми го плесне тоа у фаца дека заради тоа дете со мене е во брак... убаво културно му дадов време да си размисли нормлано бев во рана бременост некои 6-7 недели, и потоа донесовме одлука. Веќе навлегуваме во 9тата година од бракот 10 години од кога сме заедно, имаме три деца, и се е во правилен тек, дали јас со тогаш мојте 21 година погрешив што играв со отворени карти ? Секогаш кога си искрен и отворен и дадеш до знаење што всушност сакаш и цениш нема потреба од плашење или испитување терени, некои може да се заедно 20 години па да почне да нештима нешто нема правила и проценки со точна статитика кога може една заедница да се растури или да се започне, ризик секогаш постои колку сме спремни да се соочиме и да се погледнеме в лице искрени?
 
L

Liberation

Гостин
ти неможеш да имаш ни дете ни да си у брак затоа иди на други теми да солиш памет тука :nenene:
Како тоа мислиш не можам да имам дете и да сум у брак? Кој ти го кажал тоа? Има уште време да се спасам ја... ;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас мислам дека деца треба да има секој кога ќе се чувствува подготвен, исто како што треба да стапи во брак кога ќе биде подготвен.
Малце ми е без везе тоа, да влезам во брак, а да чекам да имам деца...
Барем мене, зошто ќе влезам во брак тогаш кога ќе сакам со тој човек и деца да имам. Иначе зошто би била во брак?
Иако најважно ми е да имам финансиски услови, дом, нерви итн. Децата не се само аххх драги сврши во мене те молам. Тоа е доживотна обврска, подлежна на многу жртвувања.
Забава и пијанчења и глупирања, додека си млад, паметно е така. Ама не гледам зошто откако сето тоа ќе го поминам, во врска, и кога конечно после 100 години ќе влезам во брак, да чекам со децата...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.562
Поени од реакции
6.767
Кога ќе бидеме доволно добро финансиски и материјално поткрепени и спремни ..
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Treba da se misli i na potomstvo a i zivotot ne e interesen bez deca se vo svoe vreme ali ne podocna od 30 godini
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
ABE COKANCE SO GO VREGAS KOLEGATA AKO SI J imS MUVATA ISKAJ SI JA DOMA ,VIDI SO IMAS DOMA PA POSLE VREGAJ PEDER EDEN ,NE MOZES DOMA GLAS DA KRENES PA POSLE NERVITE GI OLESNUVAS OVDE PO FORUMITE KAKVI NE PRAVDINI SAMO PROCITAV OVDE.
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
ABE COKANCE SO GO VREGAS KOLEGATA AKO SI J imS MUVATA ISKAJ SI JA DOMA ,VIDI SO IMAS DOMA PA POSLE VREGAJ PEDER EDEN ,NE MOZES DOMA GLAS DA KRENES PA POSLE NERVITE GI OLESNUVAS OVDE PO FORUMITE KAKVI NE PRAVDINI SAMO PROCITAV OVDE.
уште еден педер...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.059
Се согласувам со мнозинствоте, прво материјални добра, а дури потоа деца. Не сакам да имам дете ако не сум спремна да му пружам се што му е потребно, и при тоа не мислам на луксузи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Прво дете после 3 месеци брак. :D :pos:
Ако чекате прво да соберете пари па да имате деца грешка сте, парите секогаш се малку а брак без дете не е брак исто како во врска да сте.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Уште не се чувствувам спремна за дете. Кога ќе осетам дека можам целосно и безусловно да му се посветам на тоа дете, да му ја дадам целата љубов, да го почувствувам мајчинското во себе, тогаш ќе биде време. А сега си викам не е, рано е уште.:)
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
eve za mene da kazam bevme u brak 1 godina no monotono ni bese se t.s mene najveke zasto site bea na rabota a jas poveke sama i sega mi e super znaci posle godina dena brak ostanav bremena i sega veke imam kerkicka i mi e mnogu pointeresno i zanimlivo i ispolneto vremeto :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom