Бракот - Сеуште валидна институција или анахронизам?

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.936
Каљехон де ла Муерте ... Има бајаги семејства со над две деца во земјава, кај муслиманите сеуште се одржува оваа традиција во полн ек, но знам и доста православни семејства кои имаат по 3 или 4 деца, не е да нема, во руралните средини млади влегуваат во брак на 17/18/19/20 год. и ги има доста што имаат повеќе од две деца, е сега да иселувањето си го прави своето, не е дека не се прават деца и денеска, туку тие деца заедно со нивните родители завршуваат по Германии, Италии, Швајцарии и.т.н. и после нормално дека тоа што викаш ученици имало дупло помалку денеска од времето на СФРЈ. Па така е кога децата заедно со нивните родители ќе си ги спремат куферите и ќе фатат џаде од тука во западните земји !
П.С. Инаку и две деца по брачен пар не се малку, тоа ти е социјалистички просек и доволно колку да се одржи каква-таква стабилна демографија во државата !
Нема бајаги семејства со повеќе од две деца, наталитетот пропо, најчести се самци и бракови со 0-2 деца.
И кај арнаути и турци и торбеши веќе е намален наталитет, едино ромите не се предаваат.
Јас меѓу сите пријатели, познаници и родбина знам само за еден случај со три деца, све друго е или сами, или во врски со години без брак и деца се влечкаат или едно до две деца, не знам каде глеаш такви парови со 4-5-6 деца, сериозно?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Комплицирана е ситуацијата за стапување во брак на денешницава,навистина комплицирана.
Капитализмот и социјалните мрежи си го направија своето,да скоро секоја личност живее во нејзиното нарцисоидно кралство каде што си е крал и секое жртвување за општото добро или нешто што е туѓо,секоја наредба или слично,се доживува како личен удар,закана по егото.

Многу мои другари и познаници се оженија и се разведоа за кратко време.Дури и на дел од оние кои се сеуште на бојното поле,бракот им е катастрофален,без љубов,со еден збор чист интерес.

Мене лично косата ми се крева кога ќе помислам на брак,не поради обврските,туку поради комплицираноста на луѓето околу мене.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.936
Комплицирана е ситуацијата за стапување во брак на денешницава,навистина комплицирана.
Капитализмот и социјалните мрежи си го направија своето,да скоро секоја личност живее во нејзиното нарцисоидно кралство каде што си е крал и секое жртвување за општото добро или нешто што е туѓо,секоја наредба или слично,се доживува како личен удар,закана по егото.

Многу мои другари и познаници се оженија и се разведоа за кратко време.Дури и на дел од оние кои се сеуште на бојното поле,бракот им е катастрофален,без љубов,со еден збор чист интерес.

Мене лично косата ми се крева кога ќе помислам на брак,не поради обврските,туку поради комплицираноста на луѓето околу мене.
Немој да гледаш така однапред, свесен сум дека среќата е главен фактор во тоа каква партнерка ќе најдеш и дали воопшто ќе најдеш, и јас да речам имав баталено све ама ете во судбината имало и понешто позитивно па така се најдов со особа која ме прифати и покрај тоа што имам сериозна здравствена ситуација.
Најлесно се препознава по тоа дали особата е со тебе бидејќи сака да биде во твое друштво, без разлика на било што. И нема игрици од типот недигање слушалка, молчење на соц.мрежи и во живо, топло-ладно гомнарии значи не личност која е со тебе пошто ја наговараш на тоа, туку затоа што самата навистина сака да биде со тебе. God bless her :sramezliv:

Ако ти се случи да најдеш таква жена веднаш жени ја :) Немој да правиш грешка да одиш со години и да се завлечат прашања куд плови овај брод, пошто минува време, the wall е на 36 години.
Сега не знам може си помлад па муабетов ти е безвеза ама без разлика, да пренесам искуство...
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Немој да гледаш така однапред, свесен сум дека среќата е главен фактор во тоа каква партнерка ќе најдеш и дали воопшто ќе најдеш, и јас да речам имав баталено све ама ете во судбината имало и понешто позитивно па така се најдов со особа која ме прифати и покрај тоа што имам сериозна здравствена ситуација.
Најлесно се препознава по тоа дали особата е со тебе бидејќи сака да биде во твое друштво, без разлика на било што. И нема игрици од типот недигање слушалка, молчење на соц.мрежи и во живо, топло-ладно гомнарии значи не личност која е со тебе пошто ја наговараш на тоа, туку затоа што самата навистина сака да биде со тебе. God bless her :sramezliv:

Ако ти се случи да најдеш таква жена веднаш жени ја :) Немој да правиш грешка да одиш со години и да се завлечат прашања куд плови овај брод, пошто минува време, the wall е на 36 години.
Сега не знам може си помлад па муабетов ти е безвеза ама без разлика, да пренесам искуство...
Се слагам донекаде со тебе.Единствено нешто поради кое би се оженил е пронаоѓање на особа која стварно ќе биде разумна личност и ќе ме прифати како вистинскиот јас,исто како што јас би ја прифатил нејзе таква каква што е.
Се немам откажано целосно,ама истовремено сум свесен дека ќе биде многу тешко изводливо тоа што го барам,а не барам многу.
Секое друго сценарио не би го прифатил.
Лицемерие,интерес,лажни маски,простотилук,осуда,неразумие...Попрво ќе се обесам на некое дрво отолку да живеам со ваква личност,а за жал ги има многу.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.936
Се слагам донекаде со тебе.Единствено нешто поради кое би се оженил е пронаоѓање на особа која стварно ќе биде разумна личност и ќе ме прифати како вистинскиот јас,исто како што јас би ја прифатил нејзе таква каква што е.
Се немам откажано целосно,ама истовремено сум свесен дека ќе биде многу тешко изводливо тоа што го барам,а не барам многу.
Секое друго сценарио не би го прифатил.
Лицемерие,интерес,лажни маски,простотилук,осуда,неразумие...Попрво ќе се обесам на некое дрво отолку да живеам со ваква личност,а за жал ги има многу.
Тука си целосно во право. Ризикот секогаш постои, да не претерам ама не знам поголем ризик од делење на своја најголема интима со друга личност. Зависи како ќе реагирате еден на друг, на кој начин ќе ја искажете својата наклоност еден кон друг. Ако реакцијата и начинот на искажување на љубовта од нејзина страна ти прават задоволство, тоа е најсигурен знак дека the quest is over :)

Исто си во право и за другото, дека не вреди да се стапи во брак со особа која има повеќе ред флегс него на митинг во Пекинг. Трпење со години за ништо. Во никој случај тоа.
А за средината и притисок од домашни, родбина, пријатели, тоа влегува во едно уво и излегува. Јас влегов релативно касно во тие води, се имав изнаслушано муабети koga koga koga a? uste nezenet hehe kalugjer dane si obraten brad hehe......
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.263
Поени од реакции
18.800
Има вистина во тоа :)
Па не е баш дека има вистина, само многу мажи а и жени нормално додека стапат во брак, не ги забележуваат работите кои не им се допаѓаат или пак си викаат ае ништо страшно, ае ќе се смени. А и као шо кажа ти погоре, у првите 3 месеца се сфаќа тоа.
Автоматски споено мислење:

Се слагам донекаде со тебе.Единствено нешто поради кое би се оженил е пронаоѓање на особа која стварно ќе биде разумна личност и ќе ме прифати како вистинскиот јас,исто како што јас би ја прифатил нејзе таква каква што е.
Се немам откажано целосно,ама истовремено сум свесен дека ќе биде многу тешко изводливо тоа што го барам,а не барам многу.
Секое друго сценарио не би го прифатил.
Лицемерие,интерес,лажни маски,простотилук,осуда,неразумие...Попрво ќе се обесам на некое дрво отолку да живеам со ваква личност,а за жал ги има многу.
Исто мислење имам и јас за темава но мора и да се прифати нешто што не ни одговара. Треба само да знаеш каде да бараш но и знај дека тој тип на женски тешко се освојуваат. Од искуство ти го кажувам ова, зошто во последно време само на тоа одам.
 
Последно уредено:

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не, ако треба воопшто да ја освојувате, пиши пропало, тоа и да резултира со брак, нема да трае. Мислам дека дури од прв состанок може да се заклучи што би било понатаму. Треба само секој да си знае што точно сака, детално, како и точно што не сака. Останатото е дали има хемија, пошто не е се` теорија.

Освежувачки е да се прочита позитивно искуство на некој од бракот, како тоа погоре, кога партнерот навистина го цени и почитува тоа што го има, секоја чест @callejón de la muerte. Така обично почнува бракот, двајцата партнери мора да се работат на тоа така да остане.

Најчестиот непријател на бракот е токму обратното, кога е некој недоволно зрел за да верува во својот избор (што сам го направил) и почнува да се сомнева дека тревата е позелена од другата страна, се споредува, на секоја препрека се откажува и сл. Затоа и постои бракот како институција, со таа заклетва и комплициран чин, секој од партнерите се обврзува дека нема да си замине на секоја препрека, дека ќе продолжи да верува во изборот што самиот го направил.
Автоматски споено мислење:

Се` што мислам за бракот е уствари во ова видео, другпат ќе го коментирам ако има потреба.

 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Јас апсолутно не верувам во брак како нешто вон еден правнички инструмент. Сосема ми е сеедно и ништо не влијае на моето однесување брачната состојба во која сум. Има само две состојба во врска и надвор од врска. Има и премин меѓу нив. Брак како социопсихолошки или религиозна институција за мене е непостоечка или ирелевантна. Чисто правна рамка кој ја донел некој кои и баш не ги дели целосно моите лични и финансиски погледи на животот. Не е лоша и би ја користел ама има од правен аспект мани за друг аспект речиси и ми е невидлива.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
129
Поени од реакции
295
Според мене, кога зборуваме за граѓански бракови, прашање на време е кога ќе бидат временски ограничени за тоа на колку време да биде регистриран бракот и дали после тој период, бракот ќе биде обновен или не. Мислам дека на долг рок, и нема да е лошо тоа нешто да го има.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Колку од нашите ставови по ова прашање се водени од браковите на родителите?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.350
Поени од реакции
4.708
...голем дел од нив,остатокот од средината во која живееме
...за жал,најмалку од нашите лични убедувања
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.456
Поени од реакции
28.685
Според мене, кога зборуваме за граѓански бракови, прашање на време е кога ќе бидат временски ограничени за тоа на колку време да биде регистриран бракот и дали после тој период, бракот ќе биде обновен или не. Мислам дека на долг рок, и нема да е лошо тоа нешто да го има.
Ova nesto kako brak na pretplata, nesto kako Netflix za brakovi?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Најверојатно многу малку од родителите може повеќе од лични искуства, филозофија која нормално е научена па и средина. Со средина не мислам само на блиска туку и на пошироко општество, култура итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom