Бракот - Сеуште валидна институција или анахронизам?

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.010
Склучувањето бракови опадна за време на COVID кризата бидејќи стапувањето во брачна заедница претставува напреден социјален статус кој ако не го реализираш со 100 фотки на социјални мрежи, 400 гости во ресторан и 2 дена зборење по маало/град, пријатели и колеги не претставува брак
Суптилното склучување на бракови е само за "забегани" индивидуи. Сите остали "нормални" треба да гледаат на тоа како на животно достигнување.
Точно.
Еден куп свадби се одложуваа, али не дека беше затворено матичното.
Јас не правев свадба, само во матично, ова беше пред ковидот. Уште ме прашуваат некои дали ќе има фешта. Ми имаа и кажано дека не се сметало без свадба, ко што е ред. :D
Едноставно не ми било никогаш гајле за такви церемонии.
Само да престанат луѓето да мислат дека сите треба ко нив да прават и да не замараат.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Развод на родители > дисфункционално семејство.

Во секој можен случај. Децата на развод треба да се среќни и благодарни што не живеат во де факто распаднато семејство кое се држи само заради некаква традиција, присила или патријархално опкружување, какво што е нашето општество претежно.
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Две лица од ист пол кои се во брак шо си клецаат трето или трети лица од спротивен пол.
Значи ова е уствари некоја форма на отворен брак.

А тие двајца од ист пол што влегле у бракот се клецаат меѓусебно или само на хартија им е бракот?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Значи ова е уствари некоја форма на отворен брак.

А тие двајца од ист пол што влегле у бракот се клецаат меѓусебно или само на хартија им е бракот?
Како отворен? Бракот е меѓу две лица. Никој друг не им се придружува во брачната заедница.

Колку истополови хетеросексуалци знаеш шо се клецаат меѓу себе? Медиумот на кој е впишан бракот зависи од тоа шо имало во моментот. Хартија, електронски, изрезбано во камен, мање битно. Правата и обврските се тие.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Значи ова е уствари некоја форма на отворен брак.

А тие двајца од ист пол што влегле у бракот се клецаат меѓусебно или само на хартија им е бракот?
Ти биполар флуиду. Неси од нашата раса и стога неможеш да ги разбереш нашите брачни компликации. Иначе првата реченица ти е добра. Браковите треба да бидат отворени, те јест такозвано полигамни за да би опстоиле во иднина. Иначе гледаме накај иде.
 

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
130
Поени од реакции
211
Како отворен? Бракот е меѓу две лица. Никој друг не им се придружува во брачната заедница.
Отворен брак

Колку истополови хетеросексуалци знаеш шо се клецаат меѓу себе? Медиумот на кој е впишан бракот зависи од тоа шо имало во моментот.
Во момент на криза може да се случи да и се предадат на страста. Нема врска што се хетеросексуалци/ки.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Отворен брак


Во момент на криза може да се случи да и се предадат на страста. Нема врска што се хетеросексуалци/ки.
Ова од видеото би бил обид на Рон за отворен брак.
Инаку во момент на криза боље да превладаат страсти него омраза изразена во милион верзии.
Мојата визија е комуна. Сеуште е далеку таа реализација. Ама мора од некаде да се почне, да добробитта на следните генерации.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.984
Како би изгледало во пракса таков живот во полигамија? Кои тоа предности би биле во однос на моногамен брак? Ок, повеќе сексуални партнер/ки тоа некои би го сметале како предност. Дали полигамниот брак би бил официјализиран или само онака, живеење заедно и привремено.
пишав ( ама никој не го прочитал) во темата за хомосексуалност, кај што се дискутираше за усвојување на децата, за Комуни и Кибуци, комунистички творби, каде ДЕЦАТА се ЗАЕДНИЧКИ, нема Наследство.... а добро е што луѓето не се оставени сами на себе ако имаат проблеми со децата ( пречки во развој, вродени болести...), како кај моногамните заедници...
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
558
Поени од реакции
827
Анахронизам дефинитивно. Балканиве и муслиманските земји се последните бастиони на бракот како што го знаевме до сега. Чим на запад хомосексуалните бракови и што ти ја знам други заедници се изедначија со досегашниот брак, се е јасно бракот е мртов.
А тоа ќе дојде и кај нас со задоцнување од 20на години.
анахрон социјален конструкт
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.538
Поени од реакции
6.043
Официјализацијата доаѓа од самио Ѓаол. Тоа е корен на сите проблеми. Официјализацијата значи чипување (вистинско чипување) , наметнување на шема на живеење.
Ај малце само уклучи ја фантазијата, замиси во една голема куќа да живеат 10 жени и 10 мажи.
Направи разлика како е кога во моногамен ќе се разболи, повреди, почине еден од брачните другари, како терет останува на поединецот, а како тоа би било во моногамен.
Тогаш ќе нема потреба од градинки за да некој ти го чува детето рецимо. Нема да има осамени, нема да има вдовици, нема да има самохрани родители, нема да има депресии, анксиози, нема да има самоубиства, нема да има организиран криминал, стога нема да има ни сиромаштија, итн итн. Нема да има и богаташи и политичари. Нормално за се е потребна организација и ред, ама у таков случај манипулацијата која денеска е буквално на кулминмација ќе ја нема. Милион предности ќе има.
Не дека ќе биде идеално и дека ќе нема проблеми. Проблеми секогаш ќе има, ама разликата ќе е огромна.
Настрана логистичките проблеми на живеење на 20 души под ист кров, не знам како психички би издржале луѓе со никаква приватност и секојдневна гужва :D Со тек на време ќе се јави групирање на помали групи, љубомора, нееднаков придонес во заедницата имногу други проблеми.
Секако, доброволна заедница на лица кои сакаат таков начин на живот, зошто да не. Има луѓе кои се свесни дека не можат да бидат моногамни, дека не се кадарни емотивно да се посветат на една особа...

Од искуство, доволно е да не речам тешко него предизвик да се воспостави квалитетен, исполнувачки, сексуално задоволителен однос со една едина жена, не можам да замислам да бидат две или како што ти викаш десет, денот има само 24 часа, невозможно е да се оствари било каков подлабок однос од повремено парење со десет жени. Тука се и деца и работа и све што доаѓа низ заеднички живот.

Сега тоа дека нема да имало почитичари и незнам што, дека ќе се промени цело општество ако не постои традиционален брак, тоа е веќе претерано.
Автоматски споено мислење:

пишав ( ама никој не го прочитал) во темата за хомосексуалност, кај што се дискутираше за усвојување на децата, за Комуни и Кибуци, комунистички творби, каде ДЕЦАТА се ЗАЕДНИЧКИ, нема Наследство.... а добро е што луѓето не се оставени сами на себе ако имаат проблеми со децата ( пречки во развој, вродени болести...), како кај моногамните заедници...
Кибуците се комуњарски експерименти :icon_mrgr:
Не знам како може нормални маж и жена да сакаат детето/децата да им припаѓаат на некаква си заедница и да ги гледаат целосни странци, некои ликови кои се зачлениле во комуната?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464

"Many [female rats] were unable to carry pregnancy to full term or to survive delivery of their litters if they did. An even greater number, after successfully giving birth, fell short in their maternal functions. Among the males the behavior disturbances ranged from sexual deviation to cannibalism and from frenetic overactivity to a pathological withdrawal from which individuals would emerge to eat, drink and move about only when other members of the community were asleep. The social organization of the animals showed equal disruption. ...

The common source of these disturbances became most dramatically apparent in the populations of our first series of three experiments, in which we observed the development of what we called a behavioral sink. The animals would crowd together in greatest number in one of the four interconnecting pens in which the colony was maintained. As many as 60 of the 80 rats in each experimental population would assemble in one pen during periods of feeding. Individual rats would rarely eat except in the company of other rats. As a result extreme population densities developed in the pen adopted for eating, leaving the others with sparse populations.

... In the experiments in which the behavioral sink developed, infant mortality ran as high as 96 percent among the most disoriented groups in the population."
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.538
Поени од реакции
6.043
Сине, продужуваш со офтопик. Темата не е како јас замислувам. Ти секако си далеку милион години еволуциски од мојата идеја. Ти биди среќен воопшто имаш еден беден моногамски брак.
И те молам сине. Почитувај ги правилата. Немој повеќе да офтопиковаш и да се брукаш.
Нема ништо бедно во моногамен брак, напротив :) може да биде една од најубавите работи која може да му се случи на човек.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Незнам само зашо се маќеш пред тастатурата кога имаш ограниќени сфаќања како Рон.
Он барем престана да се глупира за разлика од тебе.
Се разбира дека треба еден пар треба да си имаат своја куќарка. Ти си филмаш дека заедница може да биде само харем. Не сине. Заедница може да биде едно село рецимо изрградено плански
со посебни куќарки за поголема приватност и заеднички во кои секако би имало посебна просторија за секој пар.
Секоја особа со здрав разум гледа дека ова капиталистичко општество е самоуништувачко.
Системот не се гриже за поединецот. Ама за поширока слика треба човек да не е затровен ментално.
Какви се тие "нормални" маж и жена? Се е отидено по врага. Во заедница нема странци.
Има само чичовци и тетки кои нема да праат разлика измеѓу децата кои излегле од соптвената утроба и оние од друга.[/QUOTE]
Автоматски споено мислење:

Нема ништо бедно во моногамен брак, напротив :) може да биде една од најубавите работи која може да му се случи на човек.
Очигледно сеуште си многу млад и наивен. Тоа можело некогаш. Минато свршено време.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.538
Поени од реакции
6.043
Автоматски споено мислење:


Очигледно сеуште си многу млад и наивен. Тоа можело некогаш. Минато свршено време.
Релативно млад, понекогаш наивен :)
Остави ти тоа ние сме такви себични, старомодни, непросветени, неиницирани, профани, затворени чакри, затворено трече око, затворено шесто сетило, абе за никаде.

Секогаш луѓето ќе прават разлика меѓу своите деца и оние кои ги направиле/родиле други. Зошто некој би го сметал за еднакво нечие си дете со сопственото? Во пракса мноооогу тешко тоа, првите 6-7 месеци па и даље коа бебе плаче скоро секоја ноќ, доволно е предизвикувачки да го изгледаш своето, не пак да ти плаче туѓо дете на некој лик кој се зачленил во комуна, не знам како би одело сето тоа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Релативно млад, понекогаш наивен :)
Гледаш.
Иначе себичноста нема врска ни со чакри ни макри ни со треќи ока.
Тоа е до душата. И до тоа како си воспитан, што си прифатил свесно и несвесно.
Секогаш луѓето ќе прават разлика меѓу своите деца и оние кои ги направиле/родиле други. Зошто некој би го сметал за еднакво нечие си дете со сопственото? Во пракса мноооогу тешко тоа, првите 6-7 месеци па и даље коа бебе плаче скоро секоја ноќ, доволно е предизвикувачки да го изгледаш своето, не пак да ти плаче туѓо дете на некој лик кој се зачленил во комуна, не знам како би одело сето тоа.
Затоа светот е ваков каков што е. На раб на пропаст. Додека ги делеме децата на наши и туѓи ќе продуѓе да пропаѓа. Матката е само врата за излез во светот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom