Бракот - Сеуште валидна институција или анахронизам?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Се слагам донекаде со тебе.Единствено нешто поради кое би се оженил е пронаоѓање на особа која стварно ќе биде разумна личност и ќе ме прифати како вистинскиот јас,исто како што јас би ја прифатил нејзе таква каква што е.
Секој човек е различен, во секаков аспект, психолошки, физички, социолошки, различни ставови по различни прашања, различни афинитети, во однос на исхрана, во однос на стајлинг и.т.н. и.т.н. да не набројувам. Модерното време си го прави и си го направи своето, друго било порано во минатото кога луѓето биле многу послични меѓусебно, времиња кога немало електроника, технологија, наука, образование како денеска. А и самиот плуралистички политички систем во кој живееме со децении овозможува различно мислење, различни сфаќања и ставови кај секоја единка. Порано се знаело во едноумието завршуваш школо, идеш војска и потоа стапуваш во брак, тоа било алфа и омега, да ги постигнеш овие неколку животни голови, но како што кажав и претходно доста е променет и системот и вредностите во новиов век во кој живееме, ерата на едноумие, конзервативизам и традиционализам е мртва, сега живееме во ера на либералност, демократија и плурализам(различно мислење) !
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Постои убава философија на живеење заедно пред воопшто да се влезе во брак, за тоа не е потребен закон туку само свесност за битноста за опипување, тест на таа заедница пред да се потпише. Но тоа да е независно и подалеку од родителие, тест за способноста и спремноста да се справат заедно сами со реалноста на животот а воедно и да се запознаат посуштински. За жал најмногу бракови крахираат токму на тоа а ги земаме како репер.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
128
Поени од реакции
292
Ova nesto kako brak na pretplata, nesto kako Netflix za brakovi?
Не баш но ќе пробам да се објаснам подобро.

Факт е дека многу од слабостите на партнерите почнуваат да излегуваат на површина ако не веднаш, после некоја година брак. Посебно на Балканот дека што верувам во добар дел, да двајцата одат да живеат заедно пред да се склучи граѓански брак е едноствано неприфатливо и табу. За мене мене не е табу но да ја погледнеме големата слика. Зошто на пример ако брачната заедница не функционира како што треба, да се останува во неа „на неодредено време„ туку наместо тоа, после одреден период едноставно се прекине бракот без притоа да се оди во пеколот наречен бирократија? Со тоа и помалку главоболки и побрзо до посакуваниот резултат: без адвокати во целата процедура, судови и временски рамки пред разводот да биде официјализиран. Плус, да земеме предвид, дека статискички трендот на разводи расте додека тој на скучување граѓански брак опаѓа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.162
Поени од реакции
27.334
Посебно на Балканот дека што верувам во добар дел, да двајцата одат да живеат заедно пред да се склучи граѓански брак е едноствано неприфатливо и табу.
Ova veke 15 godini ne e tabu
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Постои убава философија на живеење заедно пред воопшто да се влезе во брак, за тоа не е потребен закон туку само свесност за битноста за опипување, тест на таа заедница пред да се потпише. Но тоа да е независно и подалеку од родителие, тест за способноста и спремноста да се справат заедно сами со реалноста на животот а воедно и да се запознаат посуштински. За жал најмногу бракови крахираат токму на тоа а ги земаме како репер.
Многумина влегуваат во брак чисто колку да го обелат образот на семејството т.е. колку за пред народ да се каже ете тој се оженил, таа се омажила, но јас не се согласувам со ваквите ступидни работи. Не може родителите, семејството, средината да му налага на поединецот да прави нешто што не му е по сопствената воља, 21ви век сме, не 15ти. Да секако дека треба родителите да се сакаат и почитуваат, но родителите апсолутно немаат право да се мешаат и да му налагаат на своето дете/деца како да живеат. Секоја полнолетна единка си има право на самоопределување, свои ставови, свој начин на живот !
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.865
Поени од реакции
21.659
Многумина влегуваат во брак чисто колку да го обелат образот на семејството т.е. колку за пред народ да се каже ете тој се оженил, таа се омажила, но јас не се согласувам со ваквите ступидни работи. Не може родителите, семејството, средината да му налага на поединецот да прави нешто што не му е по сопствената воља, 21ви век сме, не 15ти. Да секако дека треба родителите да се сакаат и почитуваат, но родителите апсолутно немаат право да се мешаат и да му налагаат на своето дете/деца како да живеат. Секоја полнолетна единка си има право на самоопределување, свои ставови, свој начин на живот !
abe aj ne lazi tebe od partija ako ti recat u vardar da se frlis ke skoknes, ne pak brak... kolku glup treba da si na site gluposti pak da go dudlas za sdsm a ti go pravis toa i sega tuka ke ni objasnuvas deka za spamoopredeluvanje i svoi stavovi :pos:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Ova veke 15 godini ne e tabu
Македонија е бајаги културно и менталитетски испомешана земја, во некои средини и е табу, секаков народ гази по земјава, немаат сите луѓе сфаќања од 21ви век, многумина со сфаќањата и ден денес живеат во 20ти, 19ти, 18ти... век !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.908
Поени од реакции
37.478
заедно можат да почнат да живеат ако невевчето е трудно иначе е табу
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Многумина влегуваат во брак чисто колку да го обелат образот на семејството т.е. колку за пред народ да се каже ете тој се оженил, таа се омажила, но јас не се согласувам со ваквите ступидни работи. Не може родителите, семејството, средината да му налага на поединецот да прави нешто што не му е по сопствената воља, 21ви век сме, не 15ти. Да секако дека треба родителите да се сакаат и почитуваат, но родителите апсолутно немаат право да се мешаат и да му налагаат на своето дете/деца како да живеат. Секоја полнолетна единка си има право на самоопределување, свои ставови, свој начин на живот !
Родителите сакаат децата да го тераат теркот, брак па деца, д сркл оф лајлф и притискаат иако денеска децата не се спремни. Доколку не сакаш да имаш деца тогаш терај си го живото како сакаш, но ако ги имаш тогаш стабилна заедница на родителите е битна за развој на тие деца.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Родителите сакаат децата да го тераат теркот, брак па деца, д сркл оф лајлф и притискаат иако денеска децата не се спремни. Доколку не сакаш да имаш деца тогаш терај си го живото како сакаш, но ако ги имаш тогаш стабилна заедница на родителите е битна за развој на тие деца.
Чуму влегување во брак ако не сакаш да имаш дете/деца или ако не сакаш да се врзуваш да бидеш со таа една иста личност за цел живот. Да, основната цел на бракот е да се креира потомство дете/деца, но сепак има и одреден процент на брачни партнери кои немаат деца, најверојатно поради неплодност и сл. медицински/здравствени состојби !
Автоматски споено мислење:

заедно можат да почнат да живеат ако невевчето е трудно иначе е табу
Има доста партнери (дечко и девојка) кои живеат заедно иако немаат склучено брак и тоа со години, а тек кога после Х години на девојката ќе и порасте мевот (пошто ете ја утнале работата намерно или ненамерно) и ќе неможе тоа веќе да го крие е тек тогаш влегуваат официјално де-јуре во брак, иако де-факто тие веќе долги години имале заеднички интимен живот. На пр. некои се година-две-три во брак, ама претходно пола или цела деценија веќе биле во секојдневен заеднички интимен живот. Вакви работи немало пред 50 или пред 100 години, но денес ги има !
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Чуму влегување во брак ако не сакаш да имаш дете/деца или ако не сакаш да се врзуваш да бидеш со таа една иста личност за цел живот. Да, основната цел на бракот е да се креира потомство дете/деца, но сепак има и одреден процент на брачни партнери кои немаат деца, најверојатно поради неплодност и сл. медицински/здравствени состојби !
Зависи за која верзија на брак правиш муабет, за да можеш да пласираш вакви поенти..., ништо не мора да е од ова што кажа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Постои убава философија на живеење заедно пред воопшто да се влезе во брак, за тоа не е потребен закон туку само свесност за битноста за опипување, тест на таа заедница пред да се потпише. Но тоа да е независно и подалеку од родителие, тест за способноста и спремноста да се справат заедно сами со реалноста на животот а воедно и да се запознаат посуштински. За жал најмногу бракови крахираат токму на тоа а ги земаме како репер.
Треба да се направат разлики помеѓу нештата. Сексот како секс си е биолошка потреба, е сега кај животните сексот примарно па и исклучиво служи за размножување, додека кај луѓето служи да исто така за размножување, но пред се за задоволство. Но од друга страна па и не сите луѓе сакаат да се размножуваат т.е. да имаат пород, така да кај овие луѓе сексот служи исклучиво само како забава и задоволство. Е сега што се однесува на бракот, бракот е институција која налага редица обврски, бракот не е заебанција и не секој човек е за брак, постојат низа обврски кои мора да ги исполнуваат брачните партнери ако сакаат тој брак да биде брак, да остане брак, а не да се распадне како кула од карти. Ако на некому не му е до брак, креирање на пород (дете/деца) и почитување на брачните правила и обврски, тогаш чуму му воопшто брак. Сексот како секс она што го пишав и погоре е биолошка потреба и ако е само до секс тогаш институцијата брак и не е ни воопшто потребна, бидејки истата таа институција претставува нешто сосема друго. Гледано од права автентична религиска, конзервативистичка и традиционалистичка гледна точка за да имаш секс мора прво да влезеш во брак, а никако обратното (секс пред брак) и исто така според гледиштата на религијата сексот (во рамките на бракот секако) исклучиво треба да служи за креирање на пород/потомство, а не за забава/задоволство. Еве најпрост пример и компарација како било во минатото и како е во сегашноста. Во минатото, во она старо време, образование јок, електроника јок, технологија јок, село, само дрва, камења, полиња, ниви, бавчи, овци и кози, луѓето стапувале во брак доста млади и најчесто истите тие бракови биле со запознавање или договарање помеѓу фамилиите и секако прво во брак па потоа ебанката/сексот и нормално креирање на голем пород по цели фудбалски екипи, па и морало така да биде за да има кој да работи по нивите и кој да ја чува стоката. Во денешнината имаме сосема други ситуации, прво одат во врска по 5 или 10 години, некои дури и живеат постојано заедно иако не се во брак, се туцаат меѓусебе нормално, па откако ќе ја утнат работата и на девојката стомакот ќе и порасне како голема лубеница е тек тогаш влегуваат во брак, вакви примери има безброј и на некој начин го претставуваат денешното време како ете некој актуелен тренд во денешнината !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom