Браво! Странци пејат МАКЕДОНСКИ песни!

  • Креатор на темата ZOTE
  • Време на започнување
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Јас барав песни на youtube и случајно најдов видео како еден бразилец ја изведува песната. Мене многу ми се допадна препејувањето и дечкото стварно се потрудил. Освен тоа има и други песни.



каде сте македончиња



Дечково е неверојатен! И игри без граници ја препеал!




Македонска народна песна Members / Tagok: Berger Hannah: ének / vocal, zil Wertetics Szlobodan: harmonika (itt/here: Agatic Krunoslav) Balogh Zoltán: gitár Szabó Zoltán: duda, furulyák, török klari...

Колку е убаво направено, ме наежи



полско цвеќе од Петр Елфимов





Јапонци пејат Јовано Јованке :helou:


Performed at the Spring Concert of the Montreal Suzuki Institute on May 25, 2008, by students of Dragan Djerkic and Vera Mirkovic-Djerkic.

Director: Dragan Djerkic
Piano: Viktor Lazarov
Singers: Helen Rainville and Farah Mohammed
Bass: Paul Jonston
Guitars: Jon Gearey and Francisco Javier Sierra
Accordion: Paul Greather
Percussion: Eric Boodman
Tamburin: Cindy Finch




Прекрасна изведба со виолини.

Bond - Alexander the Great





Ensemble - The Pennywhistlers
Guitar, Banjo - Jerry Silverman
Vocals - Alicde Kogan , Boldsi London , Dina Suller , Ethel Raim
Vocals, Other [Notes] - Francine Brown , Joyce Gluck , Sheila Greenberg



Adolf Getz - Jovano, Jovanke

Brodski harmonikaški orkestar "B.pl. Panthy" Prag 2008.


Luna Kalamata - Jovano Jovanke (at Kings Cross)

Member Since 12/9/2007

Band Members

Cigdem - vocal, perc
Phil - acoustic bass
Mutsumi - violin
Patrick - darbouka
Tommo - mandola
Issy - clarinet
Fotis - percussion

 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Убаво е да чуеш вака некој странец да пее наши песни,ти ја исполнува душата
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Прекрасно! Бразилецот ме отвори начисто! Прекрасно!
 
П

Паган-др

Гостин
Секоја чест.
Првиот ме наежи.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
браво бе за дечкото, алал да му е како го погодил изговорот :cuc:.
Баш ме интересира кај ја научил песната ...
 
М

Мрак

Гостин
Најмногу ми се допадна Бразилецот..незнам како ги учел но воодушевена сум како ги пее..најубаво ми беше додека ја слушав Каде сте Македончиња..можеби затоа што многу ја сакам:)
Епа..доста нашите Македонци пееме странски песни.нека пеат малку и тие Македонци..их што интересно пее Бразилецон:):)

Посветувам ова песна во Македонски народ-коментар од страна,на youtube..на Каде сте Македончиња..

I am Brazilian and I decided to record myself singing this beautiful Macedonian song.
I dedicate it to someone very special to me :) by the way, this is also me playing the song-ова е кај Со маки сум се родила...баш ме интересира на кого ја посветил:)Што му била личноста:)
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Леле бразилецот пее феноменално:vozbud:. Секоја чест!!! Инаку баш ми е мило вака кога ќе слушнам странец како пее некоја македонска песна.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Секоја чест ,бразилецот е одличен колку е убаво кога ќе слушнеш како странци пеат наши песни:vozbud:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Просто воодушевувачки!Секоја им чест.Им симнувам капа:cuc:Зоте браво и за тебе за отварањето на темава!
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Нека го гледа ова некој од министерство за култура,јас да сум одма би го викнал и би му одржал тука еден концерт...Да научи уште некоја песна и комотно може да одржи целовечерен концерт.Тоа ќе биде АТРАКЦИЈА!!! Секоја чест за типацов,алал да му е :smir:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Нека го гледа ова некој од министерство за култура,јас да сум одма би го викнал и би му одржал тука еден концерт...Да научи уште некоја песна и комотно може да одржи целовечерен концерт.Тоа ќе биде АТРАКЦИЈА!!! Секоја чест за типацов,алал да му е :smir:


Интересна идеја и јас би го повикал но дали го имаат истото мислење овие од министерство за култура?
 

bobi_93

Македонија
Член од
11 август 2008
Мислења
652
Поени од реакции
9
Кога игравме со Шкотска
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Интересна идеја и јас би го повикал но дали го имаат истото мислење овие од министерство за култура?
Таман работа да го немаат...ова е пред се почит кон Македонската култура и уметност.Ретко кој се осмелува да пее песна од неанглиско говорно подрачје.Ај најди ти некој Македонец што знае да отпее Азербејџанска песна на пример :) Кој сме ние па во Бразил да не' пеат,претпоставувам момаков од клипчињава тешко дека и на карта може да не најде.Ова е за респекат,за ова комотно се доделува плакета или како се вика тоа за почесен гостин во Македонија.Есма има добиено такви некои признанија во Грција,во Пиреа ако не се лажам или во некој друг град не знам точно во кој. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom