Друштвени игри (Board Games) во Македонија

Член од
24 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
2
Колку од вас играат Борд Гејмови? Колку што знам, единствена продавница во Македонија за такви работи е GoblinGames, и плус кафичот CafeSamo.

Кога доага до нарачување такви игри онлајн, цените за пратка се по големи од цената на играта (пр.Cards Against Humanity е $25, а shipping е 31$).

За тие што ги сакате и колектирате ваквите игри, како го правите тоа? Дали ја плакате пратката, иако е реално преголема? Дали имате некоја друга продавница? Некоја страница во која пратката е по евтина?

Го прашувам ова затоа што сакав да нарачам 2 игри (5-Minute Dungeons и Cards Against Humanity), но сум крајно разочаран.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Не сум навлезен во ова. Ако има некој да препорача добри игри од Гоблин, пишете.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Има една ваква тема, нема многу мислења ама ѕирни си ја. Јас навлегов во чудово пред неколку месеци, од тогаш имам играно Splendor, Scotlandyard, Ticket to ride Europe, Мистерија (српска верзија, ама има и англиска од Гоблин), 7 Wonders Duel. Имам играно и некои апла уз зезање игри ко Dixit. Планирам во иднина и повеќе да играм.

За порачување не сум порачувал, ама знам другари зимаа од Белград некоја продавница по 1000 денари поефтино им се фаќаа игрите, дали некои попусти тогаш убодуваа или регуларна цена, ама знам се подновија со бајги игри тогаш. Исто има една група на Фб каде што од време на време ќе стави некој пост каде што продава двоцифрен број на игри, па може да си земеш некоја што ја таргетираш. Мислам за шипинг бидејќи е голема пратката (некои во ранец не ги собира) би требало бајги пари да ти бараат, ај што е голема туку има борд гејмс што се и бајги тешки, а таа комбинација не ти оди во прилог за нив. Исто имаш во СЦМ продавница на Литература каде што има борд гејмс во помал избор и најчесто истите се продаваат како тие во Гоблин.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
ne se vikaat "Drushtveni Igri" na nashki?

Inaku imas i vo onie detskine prodavnici vo City Mall, monopoly, cluedo, guess who, hungry hippos i drugi popopularni.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.569
Освен не лути се човече и монопол (шах, табла не рачунаме) немам друго играно, а ептен сакам да пробам нешто ново... По која цена се движат другите игри? :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Освен не лути се човече и монопол (шах, табла не рачунаме) немам друго играно, а ептен сакам да пробам нешто ново... По која цена се движат другите игри? :)
Овие во Гоблин ги има од 1000 до 9000, обично тие најпопуларни што се, се од 2000 до 3000. Има знам во Веро 300-400 денари некои игри ко таа Мистерија, знам игра со ист назив, ептен слична на таа е отприлика 3к во Гоблин.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
haha, interesna tema

na vnucite im kupuvav kako pokloni za rodenden, ama ostanaa kako ukras samo
ubavite kutii :ROFLMAO: skoro da ne gi cepnaa.

nezz dali ima opcii za dostava do makedonija, ama gi ima voglavno na site online sajtovi
za prodazba.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Исто ги има и во Литература.мк во Сити мол.
Некој да не ја начекал Civilization на наш пазар или па има некоја идеја како да се стигне до неа?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.978
Се играа едно време Lords Of Waterdeep, разно разните DnD борд games, Elder Sign и такви некои Lovecraft тематики....
Нема голема board game култура овде. Тие малкуте што играат се под дрво и под камен да ги бараш.
Casual играч му е глупо и не може да се замара со правила и 2 сати посветеност во некој fantasy свет така да брзо им ветрее ентузијазмот за board games.
Врвот им е Монопол. и оние ебиветер глупости за горење џигер - Пијопол.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.943
Исто ги има и во Литература.мк во Сити мол.
Некој да не ја начекал Civilization на наш пазар или па има некоја идеја како да се стигне до неа?
Ги имаше сите три изданија кај нас, низ годините.
Пред едно петнаесетина години го купив првото, на Eagle Games, кое не го препорачувам никому.
После се појавија и другите две (Fantasy Flight). Најновото го имам играно и е ОК.

Сега моментално нема.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.278
Поени од реакции
22.555
Оваа е добра игра. Не знам дали ја има кај нас негде да се продава.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Иначе дајте предлог игри што може да се играат и со 2 и со 5-6-7-8 души. Под може да се играат мислам да е и интересно, не мора еднакво интересно, ама колку толку да може да се игра, дека има некој што пишува 2-Х ама ептен е тапа со 2.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Saboteur кај нас некаде ја има? Некоја странска страница од каде купувате? Ги има на алиекспрес ама мислам дека некој тежок фалц се продава картичките сигурно минијатурни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom