Бонсаи (одгледување бонсаи)

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Јас имам прашање и би било супер ако некој знае да ми одговори.
Купив бонсаи пред месец дена отприлика. И ми стигна преку пошта засадено и веќе малку пораснато. Проблемот е што требаше да стигне петок, ама го задржаа до понеделник во магацинот, а беше под нула. Кога го добив листовите му беа извиткани навнатре од ладното и мислев ќе се опорави внатре во куќата, ама еве помина месец дена и ништо. Пробав да го ставам на место каде што има повеќе сонце пред 3 дена, ама уште нема некоја промена. Иначе врстата е Golden Gate Ficus. Мислам дека доволно го поливам.
Можно е да умира, ама мислам дека не е тотално мртво и сакам да знам дали има начин да се спаси :(
Знам дека сум тапа со цвеќиња и такви работи ама платив за ова и стварно сакам да заживее :X3:
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
70% сум сигурен дека е мртво, тоа е Фикус, и како амазонско растение бара влага и топлина, тоа што го држеле на ладно и суво место сигурно му наштетило, но пробај да го ставиш во "нешто" каде што е над 30 степени С и да има голема влажност, но немој премногу да го полеваш, тоа може само да му наштети... Ако е живо, треба да има зелени вистови, ако можеш стави слика, ќе ми помогне да му ја проценам состојбата...;)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923


Иначе му ставам вода отприлика на 3 дена, или кога ќе приметам дека нема воопшто вода доле кај каменчињата.
Освен ако не ставам нешто да го покријам па да ја чува топлината повеќе, незнам дали има шанси да го чувам на 30 степени, бар не уште некоја недела зашто надвор е уште ладно овде каде што сум.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Изгледа мртво, барем според мене... Мислев дека е во подобра состојба, ама ништо... Почувај го уште месец-два, ако пушти нешто- арно, ако не- мртво е 100%. Вода е доволно кога ќе буцниш со прцтот во земјата, да ти биде умерено влажен прстот, ако е така, доволно го наводнуваш. Ако прстот за 10-20 секунди ја впие влагата, малку е вода... Ти препорачувам да почнеш со некои попрости, на пример: даб, црн бор...
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Па не ми беа убави тие. Ова пишува дека трпи грешки и е добро за почетници и убаво ми изгледаше. Можеби ќе пробам пак со некое уште попросто и кога нема да биде проблем ако не го донесат на време (пример летоска) :)
Фала сепак :)
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
26
Денес ми пристигнаа семките за бонсаи
Не се многу разбирам во градинарство, ама ми се виде интересно и сакам да пробам, па ја најдов оваа тема овде.
Семките ги порачав од овде
Семките изгледаат вака

има некои мувлосани, ама има некои што почнале да ртат

Мислам дека видот на дрвото е зимзелен или како што прочитав од каде што ги порачав (Evergreen Shrubs).
не ми е јасно, го пишува како Podocarpus tree и како Yacca Tree.
Е сега има некој искуство што како, дали да ги ставам прво во фрижидер да изртат сите, или да ги бапнам право во земја.
Му се мислам имам едно старо корито да ги насадам како расад во редови, на некои 30-40 см растојание, па ако биде нешто на есен да ги расадам во посебни саксии.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ljudi moze so avokado kj nas da uspee? Gledam na net najlesno e so toa za pocetnici

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
каде да се купи бонсаи и колку се движи цената

фала
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
тие што поручиле семки од интернет ако може да кажат какво искуство имале и некоја слика не е на одмет сакам и јас да земам од семка бонсаи или пак да купам готово дрво ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Денес ми стасаа од Али и се надевав дека овде ќе најдам помош околу почетокот со семето,ако има некој нека пиши ќе пробам со нормално садење во хумус ако изртат.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180


Иначе му ставам вода отприлика на 3 дена, или кога ќе приметам дека нема воопшто вода доле кај каменчињата.
Освен ако не ставам нешто да го покријам па да ја чува топлината повеќе, незнам дали има шанси да го чувам на 30 степени, бар не уште некоја недела зашто надвор е уште ладно овде каде што сум.
Ова целото е суво :pos:
каде да се купи бонсаи и колку се движи цената

фала
Пред некој ден бев во Mr. Bricolage (во аеродром кај ФОН) мислам дека видов таму, не беа скапи.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
U Mr.Bricolage znam deka oddamna ima. Pred 1-2 god koga bev imase.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
а отприлике цена и кои типови има, да знам кога одам накај скопје

јас пробував со семките од ebay али безуспешно, оти требаше во фрижидер на одредена температура и само ептен мал дел проникнаа, и тие после се исушија
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
а отприлике цена и кои типови има, да знам кога одам накај скопје

јас пробував со семките од ebay али безуспешно, оти требаше во фрижидер на одредена температура и само ептен мал дел проникнаа, и тие после се исушија
Da te lazam. Neznam. Znam deka vidov. Imase i pogolemi i pomali.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Каде може да се купе бонсаи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom