Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Зошто банана пред тренинг не? Зарем не дава енергија?
Пред тренинг нивото на инсулин треба да ни биде ниско затоа и се препорачува да се јаде најмалку 2 саати пред тренинг и тоа комплексни јх кои ке ни дадат доволно енергија. Така да бананата сувото грозје или декстрозата јадете ги после тренинг
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.748
Поени од реакции
24.426
Пред тренинг нивото на инсулин треба да ни биде ниско затоа и се препорачува да се јаде најмалку 2 саати пред тренинг и тоа комплексни јх кои ке ни дадат доволно енергија. Така да бананата сувото грозје или декстрозата јадете ги после тренинг
Во право си, мај бед.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Дали некој користи kinesio tapes, мислење? Каде можат да се купат.
Може да најдеш во Медикус Хелп ама мислам дека треба некој стручен да ја аплицира зашто варира од повреда до повреда како и во која насока се аплицира.
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Здраво вежбам веќе два ипол месеца имам 16 години.Вежбам 7 дена во недела од кој само понеделник ми е по не интезивен,не чувствувам заморенос.Еве го мојот распоред:
Пондеделник-Стомачни
Вторник-Грб
Среда-Трицепс+Стомачни
Четврток-Рамо
Петок-Нози
Сабота-Бицепс+Стомачни
Недела-Гради
Ваше мислење?(одам на полесно по 4 сета по12 повторувања)
Имам вишок на килограми дали смеам да користам суплементи или не и ако смеам кој суплемент би ми го препорачале?Фала.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Здраво вежбам веќе два ипол месеца имам 16 години.Вежбам 7 дена во недела од кој само понеделник ми е по не интезивен,не чувствувам заморенос.Еве го мојот распоред:
Пондеделник-Стомачни
Вторник-Грб
Среда-Трицепс+Стомачни
Четврток-Рамо
Петок-Нози
Сабота-Бицепс+Стомачни
Недела-Гради
Ваше мислење?(одам на полесно по 4 сета по12 повторувања)
Имам вишок на килограми дали смеам да користам суплементи или не и ако смеам кој суплемент би ми го препорачале?Фала.
На таа возраст само најосновните суплементи (креатин/протеин/бцаа/етц) ИАКО и без тие се поминува сосема добро, не би ризикувал со топачи и слично. Вториве прво не ти требаат, второ не е сигурно како ќе ти изреагира телото и/или дали ќе го забележиш и средиш тоа навремено.

1. Тежина/висина? Колку од таа тежина е сало отприлика, колку проценти на масти си? (барај на нет или пушти тука слика да процениме ние)
2. Дали имаш цел на вежбање? Пример нешто во стил на "ќе стигнам до 12 посто масти до почеток на лето".
3. Зошто вежбаш 7 дена неделно? Не го гледај како навреда/билошто негативно, туку гледај како да го објаснуваш на другарче што бара совет од тебе како да почне.

Пиши одговори на прашањава па после ќе зацртаме некоја основа.
 
G

garthok

Гостин
Здраво вежбам веќе два ипол месеца имам 16 години.Вежбам 7 дена во недела од кој само понеделник ми е по не интезивен,не чувствувам заморенос.Еве го мојот распоред:
Пондеделник-Стомачни
Вторник-Грб
Среда-Трицепс+Стомачни
Четврток-Рамо
Петок-Нози
Сабота-Бицепс+Стомачни
Недела-Гради
Ваше мислење?(одам на полесно по 4 сета по12 повторувања)
Имам вишок на килограми дали смеам да користам суплементи или не и ако смеам кој суплемент би ми го препорачале?Фала.
7 се премногу, сведи на 3 дена уште неколку месеци додека развиеш дисциплина пошто ќе ти удри на психа, од ~февруар зголеми. За суплементација и тип вежби има тука постручни ќе ти склопат.
 
Член од
17 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво вежбам веќе два ипол месеца имам 16 години.Вежбам 7 дена во недела од кој само понеделник ми е по не интезивен,не чувствувам заморенос.Еве го мојот распоред:
Пондеделник-Стомачни
Вторник-Грб
Среда-Трицепс+Стомачни
Четврток-Рамо
Петок-Нози
Сабота-Бицепс+Стомачни
Недела-Гради
Ваше мислење?(одам на полесно по 4 сета по12 повторувања)
Имам вишок на килограми дали смеам да користам суплементи или не и ако смеам кој суплемент би ми го препорачале?Фала.
Имаш апликација бујрум.
http://stronglifts.com/5x5/
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
На таа возраст само најосновните суплементи (креатин/протеин/бцаа/етц) ИАКО и без тие се поминува сосема добро, не би ризикувал со топачи и слично. Вториве прво не ти требаат, второ не е сигурно како ќе ти изреагира телото и/или дали ќе го забележиш и средиш тоа навремено.

1. Тежина/висина? Колку од таа тежина е сало отприлика, колку проценти на масти си? (барај на нет или пушти тука слика да процениме ние)
2. Дали имаш цел на вежбање? Пример нешто во стил на "ќе стигнам до 12 посто масти до почеток на лето".
3. Зошто вежбаш 7 дена неделно? Не го гледај како навреда/билошто негативно, туку гледај како да го објаснуваш на другарче што бара совет од тебе како да почне.

Пиши одговори на прашањава па после ќе зацртаме некоја основа.

1.Висина 171цм ,тежина 85кг.
2.Целта ми е да го намалам процентот на масти до март/април.
3.Па вежбам 7 дена поради тоа што немам време у еден ден да вежбам по 2 мускула,вака по 45-60 мин у ден ми е ок.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 ноември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
1.Висина 171цм ,тежина 85кг.
2.Целта ми е да го намалам процентот на масти до март/април.
3.Па вежбам 7 дена поради тоа што немам време у еден ден да вежбам по 2 мускула,вака по 45-60 мин у ден ми е ок.
Исхраната ти е најбитна.
Не можеш да претрчаш лоша исхрана.
Еве ние што препорачуваме.
Може да се направи добра основа со powerlifting а кога се работи за естетика Рони Колман прво бил кревач на тегови па после бодибилдер и освоил 8 титули.
 
Последно уредено од модератор:

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Look who's back.

Програмава и да и не инаку, може дебело да ти заебат естетика (за што вежбаш најверојатно) чучњевите трипати неделно.
Јасно ми е зашто мислиш така, ама зависи.
Мене за естетика 5x5 програми бајаги повеќе ми направија него сплитови.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Абе што се такмичите кој ќе испадне попаметен, кажете му на дечкото да почне да прави кардио за да намали процент на масти и да среди исхрана
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Исхраната ти е најбитна.
Не можеш да претрчаш лоша исхрана.
Еве ние што препорачуваме.
Може да се направи добра основа со powerlifting а кога се работи за естетика Рони Колман прво бил кревач на тегови па после бодибилдер и освоил 8 титули.
Храната ми е проблем ако не јадам леб ми се пријадува за 1 час :vozbud::toe:.
Некој план со ќе може да направи,мал буџет имам :nesumjas::nesumjas:
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Храната ми е проблем ако не јадам леб ми се пријадува за 1 час :vozbud::toe:.
Некој план со ќе може да направи,мал буџет имам :nesumjas::nesumjas:
Епа тоа е некад ќе ти се јаде. Или ќе останеш увек дебел или ќе скратиш внес на храна низ денот, ќе правиш кардио, и ќе си видиш резултати.

Да беше толку лесно сите ќе имаа добро тело или стомачни :)
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Храната ми е проблем ако не јадам леб ми се пријадува за 1 час :vozbud::toe:.
Некој план со ќе може да направи,мал буџет имам :nesumjas::nesumjas:
Ќе те упатам тука прво. https://www.reddit.com/r/loseit/wiki/faq Сите поими и принципи се убаво објаснети, а и ќе имаш полно другарчиња со иста цел. Прочитај го неколку пати.

Второ, ситуацијата и не е така лоша, имаш почетна маса веќе, што е голем бонус. Вака би рекол накај 25 посто масти, што значи дека имаш отприлика 21 кило сало. За да стигнеш до 15 посто масти треба да изгубиш 10-15 кила сало, односно зависно од калорискиот дефицит и посветеноста ќе ти требаат 15-30 недели. Внеси тука и некое кило мускулна маса екстра и за 6 месеци си нов човек. *груба проценка е се

Трето, ѕирни нешто окулу Intermittent fasting. Грубо објаснето е 16 саати нејадење со осум саати јадење во денот. Помага многу при самоконтрола на глад, веќе по две недели телото ќе се навикне да јаде во фиксни периоди и ретко кога ќе те фаќа зорт од глад. Морам да спомнам дека не е најпрепорачана како исхрана за тинејџери, ама со оглед на околностите мислам дека ќе ти биде најприкладна.

Четврто, мислам е спомнато на reddit ама нека. Тргни нездрава храна (cpt.obvious?). За почеток ликвидирај било каква консумација на сокови, газирани или не. Жеден си? Вода. Носи едно шишенце со тебе цело време и свиркај си.

А, имам ставено една книга поназад во темава, Bigger Leaner Stronger. Внатре има 3-4-5 дневни програми што траат окулу 45-60 минути по тренинг, сосе стомачни и се. Stronglifts е добар избор со оглед на ситуацијата исто така, ама ако се загреваш и тегнеш без саат време не поминуваш, ако не и повеќе подоцна во програмата.

Може да се направи добра основа со powerlifting а кога се работи за естетика Рони Колман прво бил кревач на тегови па после бодибилдер и освоил 8 титули.
Вицевите во весник ти да не ги пишуваш? Фино ме насмеа.

Рони =/= естетика. Како и сите таканаречени mass monster-и денес.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom