Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали доколку сакам само да се зацврстам/затегнам, а не и да ослабнам, треба да ги исклучам кардио вежбите?:)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Дали доколку сакам само да се зацврстам/затегнам, а не и да ослабнам, треба да ги исклучам кардио вежбите?:)
Ако јадеш прекумерно со голема количина калории, а правиш аеробни вежби 5-6 минути, нема баш магично ослабнеш. Не е така едноставно да се одговори на ова, зависно од целта, метаболизмот исхраната, возраста, хормоналниот статус и други фактори.
За функциите на кардио и тежински, аеробно и анаеробно. За предностите.
http://www.trcanje.rs/zdravlje/aerobni-trening-i-aerobni-kapacitet/
Постојат и некои мислења дали аеробното вежбање после одредено ниво влијае на слабеење или е контрапродуктивно како што се практикува. За ова повеќе од Поликин
http://www.building-body.com/6_razloga-zasto_aerobni_trening_kontraproduktivan.html
И дилемата дали се успорува растот на мускулна маса во овој текст каде накратко се вели дека најмногу зависи од зачестеноста и интензитетот на аеробните вежби (нормално и исхрана).
Лично не би ги отфрлил бенефитите од аеробните вежби (набројани на линковите). Со умерена аеробна активност и балансирана исхрана, во комбинација со тежинско оптеретување, нема да има проблем. Ако има некој поинакво мислење нека ме корегира, можеби грешам.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Најпрво здраво на сите

Сакам да поставам некој прашања во врска со оваа тема. Немам никакво искуство и сметам дека ќе добијам одговори.

Најпрво да појаснам физички сум активен, тренирам боречки вештини 3 пати неделно.
Имам 15 години и 58 кг. Почнав да вежбам и дома ( склекови, стомачни ) и имам видни резултати т.е почнуваат да ми се познаваат ( сеуште малку ) стомачните мускули и да гледам резултати во градите и рацете. Прашањето ми беше дали смеам да земам некакви суплементи ( протеини ) на мојата возраст и како ќе се одразат тие (позитивно/негативно) кон напредокот во телото. И дали со мојата физичка активност од тренингот ќе имам добри резултати или треба да посетувам и теретана?

Благодарам однапред :) Поздрав.
1. Ако правиш стандардни стомачни познати како crunches исфрли ги под итно. Ќе се заебеш на многу подлабоко ниво на сметка на тоа што го гледаш на огледало. Наместо тие внеси plank.

2. Склекови и стомачни без ништо друго се рецепт за поебување на држењето. Ќе се свиткаш ко стогодишен старец. Купи си вратило и играј си со него малце. Мотивација нека ти биде што се активираат стомачните при згибови, win-win ситуација.

3. Рано ти е за суплементи. Пази колку толку на исхрана само.

4. Не биди толку официјален.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Дали доколку сакам само да се зацврстам/затегнам, а не и да ослабнам, треба да ги исклучам кардио вежбите?:)
Ako gi isklucis kardio nisto ne pravish , prodolzi da vezbas samo namali na kardio no nikako i da go ISKLUCIS.
- Jas rakomet treniram i trening imam sekoj den osven vo sabota i nedela i postojano znaci bukvalno cel den sum vo trcajne, i bashka na to uspeav da nadoknadam uste 4kg + cista muskulna masa vo poslednive 3 meseci.
-Sve e e svedeno na ishranata, dali ke si dozvolis da oslabis ili zdebelis od tebe zavisi. Vo nikoj slucaj ne treba da se zanemeri kardioto barem 1 do 2 pati nedelno.[DOUBLEPOST=1437607584][/DOUBLEPOST]
Најпрво здраво на сите

Сакам да поставам некој прашања во врска со оваа тема. Немам никакво искуство и сметам дека ќе добијам одговори.

Најпрво да појаснам физички сум активен, тренирам боречки вештини 3 пати неделно.
Имам 15 години и 58 кг. Почнав да вежбам и дома ( склекови, стомачни ) и имам видни резултати т.е почнуваат да ми се познаваат ( сеуште малку ) стомачните мускули и да гледам резултати во градите и рацете. Прашањето ми беше дали смеам да земам некакви суплементи ( протеини ) на мојата возраст и како ќе се одразат тие (позитивно/негативно) кон напредокот во телото. И дали со мојата физичка активност од тренингот ќе имам добри резултати или треба да посетувам и теретана?

Благодарам однапред :) Поздрав.
Preporacanata upotreba na protein imam citano deka e nad 16+, ama cim imas 15 godini ne bi trebalo da imas nikakov problem.
Ama ako ne poseduvas teretana negledam ni potreba zosto da konzumiras protein , zatoa sto nema da osetish nikakov efekt od proteinot samo so vratilo/skelokovi/stomacni seto toa nadopolneto so najvaznoto ISHRANATA.
- Jas da sum kako tebe bi porabotil uste 2,3 god na ulicni trening pa tek togas bi razlimisluval za protein/gejner ili bilo sto. Za stetno ne e stetno , samo ne znam koja e pricinata da razmusluvas na nesto vestacko na 15 godini koga uste si vo faza na razvivajne, raboti na ulicen trennig shoznes mozi za 2-3 god nema da ima ni potreba za protein.
Sega gledaj ishranata da ti e vo preden plan, a vo vtor vezabajneto, za drugoto ima vreme.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ako gi isklucis kardio nisto ne pravish , prodolzi da vezbas samo namali na kardio no nikako i da go ISKLUCIS.
- Jas rakomet treniram i trening imam sekoj den osven vo sabota i nedela i postojano znaci bukvalno cel den sum vo trcajne, i bashka na to uspeav da nadoknadam uste 4kg + cista muskulna masa vo poslednive 3 meseci.
-Sve e e svedeno na ishranata, dali ke si dozvolis da oslabis ili zdebelis od tebe zavisi. Vo nikoj slucaj ne treba da se zanemeri kardioto barem 1 do 2 pati nedelno.
Работата е во тоа што кардио вежбите не ги користам еднаш до два пати неделно, туку секојдневно:)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Работата е во тоа што кардио вежбите не ги користам еднаш до два пати неделно, туку секојдневно:)
Pojacaj ishranata ako vekje si obvrzan toa da go pravish sekoj den
a ke zaborev sto podrazbiras pod tie kardio vezbi? Sho tocno rabotas sekoj den?
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Pojacaj ishranata ako vekje si obvrzan toa da go pravish sekoj den
a ke zaborev sto podrazbiras pod tie kardio vezbi? Sho tocno rabotas sekoj den?
Тука се подразбира возење на точакот, трчање на лентата, Орбитрекот, а останатите вежби се за затегање само (читај вежби на справа со килажа, чучњеви...).
:)
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Тука се подразбира возење на точакот, трчање на лентата, Орбитрекот, а останатите вежби се за затегање само (читај вежби на справа со килажа, чучњеви...).
:)
Namali na kardio premnogu e toa ... nasoci se na treniranje so tezini so toa sto bi pravel 8 - 12 povtoruvanja so tezina so kojasto ke ti bide teshko da napravis poveke od 12, i normalno ishranata sredi si ja i posle trening gledaj da vnesuvas 20- 30g protein i vidi na www.iifym.com vo kalkulatori i iifym kalkulator vnesi se sto treba i ke ti kaze od prilika koj ti e dnevniot vnes a posle vo zavisnost od toa kako ke ti reagira teloto od kako si na tie kalorii minimum nedela dena ke kacis ili namalis na kalorii
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Namali na kardio premnogu e toa ... nasoci se na treniranje so tezini so toa sto bi pravel 8 - 12 povtoruvanja so tezina so kojasto ke ti bide teshko da napravis poveke od 12, i normalno ishranata sredi si ja i posle trening gledaj da vnesuvas 20- 30g protein i vidi na www.iifym.com vo kalkulatori i iifym kalkulator vnesi se sto treba i ke ti kaze od prilika koj ti e dnevniot vnes a posle vo zavisnost od toa kako ke ti reagira teloto od kako si na tie kalorii minimum nedela dena ke kacis ili namalis na kalorii
Што се однесува до протеини би ги внесувал, но само како дел од храната, а како прашаци/протеини/стероиди........., никако.

Ќе гледам да ги намалам кардио вежбите, а да ги зголемам вежбите со тежина, т.е. затегнување:)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Тука се подразбира возење на точакот, трчање на лентата, Орбитрекот, а останатите вежби се за затегање само (читај вежби на справа со килажа, чучњеви...).
:)
Ne logicni raboti pravish, ne sakas da oslabis a sekojdnevno si na lenti za trcajne, na orbitrek i sl. Ne znam koja ti e poentata i so sakas da postignes i zosto bas tolku da si primoren toa da go pravis bash sekoj den. Ajde da receme deka se raboti za hondiciski da se podobris, ama i toa e PREMNOGU. Nz drugo nesto ne mi teknuva zosto bash sekoj den da si vrzan sa go pravis toa.

- 1-2 nedelno e dovolno kardio , gledaj na tezinskiot del posvetise poveke a najmnogu na ishranata.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ne logicni raboti pravish, ne sakas da oslabis a sekojdnevno si na lenti za trcajne, na orbitrek i sl. Ne znam koja ti e poentata i so sakas da postignes i zosto bas tolku da si primoren toa da go pravis bash sekoj den. Ajde da receme deka se raboti za hondiciski da se podobris, ama i toa e PREMNOGU. Nz drugo nesto ne mi teknuva zosto bash sekoj den da si vrzan sa go pravis toa.

- 1-2 nedelno e dovolno kardio , gledaj na tezinskiot del posvetise poveke a najmnogu na ishranata.
Внимавам на исхраната и знам многу работи што се однесува до вежбањето фитнес/теретана, но сега го сменив местото на вежбање и сега тука имам уплатено за вежбање секој ден, а тука тренерите те тераат да почнеш со точак и да завршиш со Орбитрек и покрај тоа што им нагласив дека не сакам да слабеам, туку само да се затегнам.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Внимавам на исхраната и знам многу работи што се однесува до вежбањето фитнес/теретана, но сега го сменив местото на вежбање и сега тука имам уплатено за вежбање секој ден, а тука тренерите те тераат да почнеш со точак и да завршиш со Орбитрек и покрај тоа што им нагласив дека не сакам да слабеам, туку само да се затегнам.
ај нека ти кажат и да се фрлиш во Вардар,се надевам ќе ги послушаш
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Внимавам на исхраната и знам многу работи што се однесува до вежбањето фитнес/теретана, но сега го сменив местото на вежбање и сега тука имам уплатено за вежбање секој ден, а тука тренерите те тераат да почнеш со точак и да завршиш со Орбитрек и покрај тоа што им нагласив дека не сакам да слабеам, туку само да се затегнам.
Kolku kg si i kolku si visok?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Внимавам на исхраната и знам многу работи што се однесува до вежбањето фитнес/теретана, но сега го сменив местото на вежбање и сега тука имам уплатено за вежбање секој ден, а тука тренерите те тераат да почнеш со точак и да завршиш со Орбитрек и покрај тоа што им нагласив дека не сакам да слабеам, туку само да се затегнам.
Ебати тренерите.

Најискрено ќе ти кажам. Тренер во Македонија може да биде секој со малце маса. Апсолутно секој. Многу близок се вработи во една теретана, а појма немаше од работата. Викам што правиш, како се снаоѓаш за програми и добивам одговор "па ќе најдам нешто на нет и му давам на клиентот и така". Никој не се замара да ги учи на форма на compound lift-овите и им пуцаат изолација и машини по x вежби, а овој горд дека дал пари на личен тренер.

Посвети време, научи си го бизнисот сам. Од друг ако чекаш кај нас ќе дочекаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom