Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
вежбав по неа последните 2 месеци од теретаната не е лоша особено е тежок денот за нозе инаку воглавно се прави добар тренин али немав бог знај какви резултати. Обично според мое мислење ваквите програми се повеќе ако си на некоја појака работа, а со храна само некако нелогични ми се во последно време.
океј а некој да не има пробано од овие програми http://www.bodybuilding.com/guides/
особено ме интересира оваа програма http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size.html некој ако пробал нека сподели искуство
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
океј а некој да не има пробано од овие програми http://www.bodybuilding.com/guides/
особено ме интересира оваа програма http://www.bodybuilding.com/fun/shortcut-to-size.html некој ако пробал нека сподели искуство

Greg Plitt's MFT28 ја имав пробано и е претешка али спроред мене е чиста реклама за продажба на суплементи оваа програма, бидејќи живееш на протеин (прашок) имаш само еден оброк а е претешка, јас издржав едвај 9 дена и ми падна имунитетот се разболев па 2 недели неможев тег да дигнам.
Пак ќе ти пишам овие според мене се повеќе програми ако си на хемија инаку за вака терај си стандард или по една мускулна група на ден или пак голема со мала комбинирај.
Ако ти е да топиш повеќе масти прави ги со помала пауза а тежините пробај да ги одржиш да не паднеш многу на нив.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Што мислите, добра идеа е да земам креатин додека вежбам insanity?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Што мислите, добра идеа е да земам креатин додека вежбам insanity?

Таа програма ја имам пробано, и креатин со високо интезивен кардио тренинг нема логика. Прво, креатинот бара вода, а при оваа програма 40 минути ќе исцедиш и мајкино млеко а не па водата што ја имаш конзумирано ( извини на чаршискиов муабет ). Креатинот ти дава сила, моќност и експлозивност и нема врска со оваа порграма.

Или за без врска ќе фрлиш пари или можда ќе си наштетиш.

Јас овој го пијам па има добро објаснување, погледни: http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=85:-27&catid=36:2010-06-02-17-22-41&Itemid=60
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
Таа програма ја имам пробано, и креатин со високо интезивен кардио тренинг нема логика. Прво, креатинот бара вода, а при оваа програма 40 минути ќе исцедиш и мајкино млеко а не па водата што ја имаш конзумирано ( извини на чаршискиов муабет ). Креатинот ти дава сила, моќност и експлозивност и нема врска со оваа порграма.

Или за без врска ќе фрлиш пари или можда ќе си наштетиш.

Јас овој го пијам па има добро објаснување, погледни: http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=85:-27&catid=36:2010-06-02-17-22-41&Itemid=60
што има врска бе креатин пијат скоро сите спортисти додека многу билдери не го сакаат и баш се користи за напорни тренинзи да ти даде издржливост а водата ке ја надокнадиш во текот на денот
 
O

Orion.

Гостин
Како поуспешно да ги изолирам квадрицепсите? После секој тренинг за нозе иам страшно воспаление на гз:facepalm: Front squats? Вчера вежбав нозе, намерно не се спуштав многу длабоко на чучеви, денес пак глутеусов ме кине... Leg press веќе не ни вежбам, ептен мава на задник, а не ми е филм ко џеј ло да се напраам... И на преса не идам длабоко, пак иам запалење кај што не треба
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Како поуспешно да ги изолирам квадрицепсите? После секој тренинг за нозе иам страшно воспаление на гз:facepalm: Front squats? Вчера вежбав нозе, намерно не се спуштав многу длабоко на чучеви, денес пак глутеусов ме кине... Leg press веќе не ни вежбам, ептен мава на задник, а не ми е филм ко џеј ло ќе се напраам... И на преса не идам длабоко, пак иам запалење кај што не треба
Јас ја баталив пресата во последниве месеци зашто највеќе на глутеусот ја осеќав наместо на нозете, чучњевите со слободен тег исто така ги осеќам доста на глутеус. Вежби што највеќе ги осеќам на квадрицепсот се шутот и чучњевите на машината за преса.






Јас сум генетски слаб во екстремитетите и многу тешко напредувам, најслаба точка ми се веројатно.
Ајде дечките/девојките со добро развиени нозе нека дадат свое мислење.
 
O

Orion.

Гостин
Јас ја баталив пресата во последниве месеци зашто највеќе на глутеусот ја осеќав наместо на нозете, чучњевите со слободен тег исто така ги осеќам доста на глутеус. Вежби што највеќе ги осеќам на квадрицепсот се шутот и чучњевите на машината за преса.
Со шутот не можеш да направиш големи квадрицепси, едино решение се чучеви но да не идеш многу длабоко...
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Како поуспешно да ги изолирам квадрицепсите? После секој тренинг за нозе иам страшно воспаление на гз:facepalm: Front squats? Вчера вежбав нозе, намерно не се спуштав многу длабоко на чучеви, денес пак глутеусов ме кине... Leg press веќе не ни вежбам, ептен мава на задник, а не ми е филм ко џеј ло да се напраам... И на преса не идам длабоко, пак иам запалење кај што не треба
Исчекор или бугарски чучањ како што го викаат ме мава мене доста на квадрицепсот http://www.youtube.com/watch?v=aU7g9-y2M9A
чучањот јас го правам со спуштање до земја и го комбинирам супер серии со пресата, прво преса па чучањ. Шутирањето мава на квадрицепсите али за големина многу многу не очекувај од него, барем лично јас шутирањето го правам по 16 повторувања 4 серии сите со иста тежина максимум што можам да издржам по толку повторувања. Листовите 2 вежби по 4 серии и строго со многу повторувања и големи тежини 15-20 повторувања.
Чучањот од 8-14 повторувања, пресата од 6-10 сите по 4 серии.
 
Член од
19 септември 2010
Мислења
121
Поени од реакции
7
уште едно прашање

Стек + ориз/помфрит и шпагети со туна и кашкавал кој оброк би го ставиле пред тренинг а кој после тренинг??? или сеедно?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
уште едно прашање

Стек + ориз/помфрит и шпагети со туна и кашкавал кој оброк би го ставиле пред тренинг а кој после тренинг??? или сеедно?
Шпагетите со туна БЕЗ кашкавал би ги ставил после тренингот, стекот со ориз БЕЗ помфрит било кога во текот на денот. Нема да биде голема разлика и обратно да ги искомбинираш, само гледај помфритот и кашкавалот да ги тргнеш од замислениов план.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.095
....ТВ ТЕРА- Бодибилдерите од Битола и Прилеп на протест
имаат право луѓето, не ја бидува. Ако дигнат цени на база на оваа фискализација, како и за ракометот и другите спортови, младите и старите што досега се рекреираа или се бавеа поозбилно со такви спортови, нема да идат. Не чини ова, за здравје се работи пред се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom