Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ми рекоја дека ако ги испиеш заедно многу енергија давале.
Па знаеш како викаат, од една плавуша подобро е само две плавуши исто ти е и со ова, од кофеин пред тренинг подобро е само 2 кофеина, во овој случај кока колата и кафето секако ако можеш да поднесеш многу кофеин. :D
 
F

FuckYouAll

Гостин
Па знаеш како викаат, од една плавуша подобро е само две плавуши исто ти е и со ова, од кофеин пред тренинг подобро е само 2 кофеина, во овој случај кока колата и кафето секако ако можеш да поднесеш многу кофеин. :D
Абе не е проблем, кофеинот никако не делуват на мене, незнам шо ми е, ќе го пробам деновиве ова, баш да видам дал ќе делуват на мене.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Едната града ми е поразвиена од другата ,со тек на време и тренинг ќе станат еднакви или треба повеќе внимание да обрнувам на таа што ми е помалку развиена?

Еве слика ,десната. На сликата толку не се приметува ,во живо ако обрнеш внимание се гледа ,не до толку приметливо ,но ако можам нешто да напраам зошто да не...

 
П

Пепси_

Гостин
се приметува ако ја гледаш едно 2-3 минути,мислиш женските ќе зјапаат баш во нив и ќе ги споредуват хе хе.

и мене левата ми е по развиена од десната,ама не се замарам до толку тоа е нормално,ништо не е исто.

мери си ги рацете ќе видиш дека не се исти :pos:
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 22:38 ---
123.jpg

patem kako da gi pogodam ovie delovi,so stranicnite stomacni samo dolniot del ima efekt,gore slabo.....
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Едната града ми е поразвиена од другата ,со тек на време и тренинг ќе станат еднакви или треба повеќе внимание да обрнувам на таа што ми е помалку развиена?
Вежбај со еднорачни не на бенч.
 

lebowski

Д дјуд абајдс.
Член од
9 јануари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
Ми рекоа дека ако сакам да качам маса саглам треба да вежбам по една мускулна група на ден наместо по две, е сеа само нз како да ги распоредам и по колку вежби да правам за секоја а да не се преоптеретам и да можам да качувам мускулна маса, се мислам за:
Гради, нозе+стомачни, бицепс+трицепс, пауза, грб, рамо, пауза.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
664
Поени од реакции
333
Ми рекоа дека ако сакам да качам маса саглам треба да вежбам по една мускулна група на ден наместо по две, е сеа само нз како да ги распоредам и по колку вежби да правам за секоја а да не се преоптеретам и да можам да качувам мускулна маса, се мислам за:
Гради, нозе+стомачни, бицепс+трицепс, пауза, грб, рамо, пауза.
Еве јас по што вежбам и сум задоволен , но ова Max-OT тренинг, со максимални тежини до највеке 6 повторувања по серија, и секој нареден пат пробувам да ја зголемам тежината колку можам...

Train each body part once per week.
4-6 reps for major body parts.
6-8 total sets for bigger muscle groups.
4-5 total sets for smaller muscle groups.
Select mostly free weight compound exercises.
Don't group large body parts together like chest and back or legs and chest.

Day 1 – Chest
Chest:
Flat Bench Press 2 sets 4-6 reps (After warm-up)
Incline Bench Press 2 sets 4-6 reps
Weighted Dips 2 sets 4-6 reps

Day 2- Abs & Shoulders
Abs:
Cable Crunches 3 sets 8-10 reps
Fit Ball Crunches 2 sets 10-15 reps
Shoulders:
Military Barbell Press (To the front) 3 sets 4-6 reps (After warm-up)
Side Lateral Dumbbell Raises 2 sets 4-6 reps
Seated Rear Lateral Dumbbell Raises 2 sets 6-8 reps
Day 3 – Legs & Calves
Calves:
Calf Raises off Leg Press 3 sets 6-8 reps (After warm-up)
Seated Calf Raises 2 sets 6-8 reps
Legs:
Squats 5 sets 4-6 reps (After warm-up)
Stiff Leg Deadlifts 2 sets 4-6 reps

Day 4- Biceps, Triceps & Forearms
Biceps:
Barbell Curls 3 sets 4-6 reps (After warm-up)
Standing Dumbbell Curls 2 sets 4-6 reps
Triceps:
Lying Triceps Extensions 3 sets 4-6 reps (After warm-up)
Cable Push-downs 2 sets 4-6 reps

Forearms:
Barbell Wrist Curls 3 sets 4-6 reps

Day 5 – Back & Traps
Back:
Deadlifts 3 sets 4-6 reps (After warm-up)
Weighted Pull-ups 2 sets 4-6 reps
Bent-over Rows 2 sets 4-6 reps
Traps:
Barbell Shrugs 2 sets 4-6 reps (After Weight Acclimation)
 
П

Пепси_

Гостин
Ми рекоа дека ако сакам да качам маса саглам треба да вежбам по една мускулна група на ден наместо по две, е сеа само нз како да ги распоредам и по колку вежби да правам за секоја а да не се преоптеретам и да можам да качувам мускулна маса, се мислам за:
Гради, нозе+стомачни, бицепс+трицепс, пауза, грб, рамо, пауза.
исто и мене така ми кажаа,пробав 1 недела и не ми беше убаво,па си терам по мое,и како што гледам има голем ефект,сега во огледалото изгледам доста добро за разлика од претходно,на вага се немам мерено,а не ни планирам. :) секако нема да застанам тука,ама ќе си вежбам по тоа како мене ми одговара,и ги менувам комбинациите после одредено време.
 

lebowski

Д дјуд абајдс.
Член од
9 јануари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
исто и мене така ми кажаа,пробав 1 недела и не ми беше убаво,па си терам по мое,и како што гледам има голем ефект,сега во огледалото изгледам доста добро за разлика од претходно,на вага се немам мерено,а не ни планирам. :) секако нема да застанам тука,ама ќе си вежбам по тоа како мене ми одговара,и ги менувам комбинациите после одредено време.
хмм, не сфаќам, сеа вежбаш разделено или пак си тераш по 2 мускулни групи во 1 ден?
 
П

Пепси_

Гостин
хмм, не сфаќам, сеа вежбаш разделено или пак си тераш по 2 мускулни групи во 1 ден?
да да по 2,по 1 пр само гради ептен се оптоварувам и не гледам ефект со таквото вежбање. Значи треба да пробаш,ќе видиш како ќе ти одговара.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
хмм, не сфаќам, сеа вежбаш разделено или пак си тераш по 2 мускулни групи во 1 ден?
Јас идам во теретана рекреативно и имам сосема океј резултати, и вака ми се поделени последниов месец: пон бицепс, втор гради и трицепс, сред одмор, четврток грб, петок одмор, сабота рамо и подлактица. Не ги вежбам нозете, освен понекогаш ако треба да чекам некој па ги вежбам во меѓувреме. Стомачни и некои други помали вежби можеш да ги вметнеш во било кој ден.
 

lebowski

Д дјуд абајдс.
Член од
9 јануари 2013
Мислења
39
Поени од реакции
3
да да по 2,по 1 пр само гради ептен се оптоварувам и не гледам ефект со таквото вежбање. Значи треба да пробаш,ќе видиш како ќе ти одговара.
Не сфаќам, со 1 мускулна група на ден (гради во случајот) се оптовураше повеќе отколку сега со 2?
 
П

Пепси_

Гостин
Не сфаќам, со 1 мускулна група на ден (гради во случајот) се оптовураше повеќе отколку сега со 2?

pa pravam 4-5 tipa na vezbi i posle se prefrlam na biceps primer,a ako vezbam samo gradi,ce ispadnat 10 :D so spored mene uopste ne e efektivno ce nemas sila dobro da gi teras do kraj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom