Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Кога има следен курс за фитнес инструктори кај нас, која е цената, времетраење на курс и дали може да се посетува вонредно?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Васко можеби ја утна формата за денот на натпреварот во Саботата, но сликиве што ги постира му биле 3 денови пред натпреварот и ако со ваква форма излезе на Diamond Cup може да се надева на многу добар пласман.
Дечкото има страшна генетика, а и дисциплината ќе да му е на највисоко ниво. Инаку на муабетот што го имавте пишувано за теретаните, одете да видите на профилот во каква теретана се слика, справите од пред 30 години се. 43255890_2076854212371305_3455564131824828416_o.jpg 43467098_2077077062349020_1432380226100264960_o.jpg :)
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
Sakam da vezbam,pocnuvam i prestanuvam za brzo posto normalno i da sakam ne mozam da vidam nekoj rezultat. Pred mesec dena idev i eve sega pak sakam da se opravam ama sakam da zemam i nekoja suplementacija do sega ne sum zemal nisto , treba da namalam kilaza(salo) i idev i planiram da prodolzam so split programa (grudi triceps,grb biceps, ramo trapez noze stomacni gi uklopuvam koga mozam od ovie denovi i kardio isto taka.

predlog za nekoi izmeni ili da prodolzam vaka, i da mi kazete sto bi bilo dobro od suplementacija? fala
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.670
Поени од реакции
38.848
Sakam da vezbam,pocnuvam i prestanuvam za brzo posto normalno i da sakam ne mozam da vidam nekoj rezultat. Pred mesec dena idev i eve sega pak sakam da se opravam ama sakam da zemam i nekoja suplementacija do sega ne sum zemal nisto , treba da namalam kilaza(salo) i idev i planiram da prodolzam so split programa (grudi triceps,grb biceps, ramo trapez noze stomacni gi uklopuvam koga mozam od ovie denovi i kardio isto taka.

predlog za nekoi izmeni ili da prodolzam vaka, i da mi kazete sto bi bilo dobro od suplementacija? fala
Намали лебот ако сакаш да ослабеш, претпоставувам по две векни ги виткаш на ден чим имаш бајаѓи сало.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Sakam da vezbam,pocnuvam i prestanuvam za brzo posto normalno i da sakam ne mozam da vidam nekoj rezultat. Pred mesec dena idev i eve sega pak sakam da se opravam ama sakam da zemam i nekoja suplementacija do sega ne sum zemal nisto , treba da namalam kilaza(salo) i idev i planiram da prodolzam so split programa (grudi triceps,grb biceps, ramo trapez noze stomacni gi uklopuvam koga mozam od ovie denovi i kardio isto taka.

predlog za nekoi izmeni ili da prodolzam vaka, i da mi kazete sto bi bilo dobro od suplementacija? fala
Прво среди со исхраната. Поради неправилна исхрана зато немаш резултати. ППЛ- пуш,пул,лег ти е одлична програма.
Пуш деј имаш гради,рамо,трицепс.
Пул деј имаш грб,задно рамо,трапез и бицепс.
Лег деј ти е ден само за нозе. Правиш ден пауза и пак ја повторуваш истата постапка.
Или брос сплит.
Понеделник гради рамо.
Вторник грб и задно рамо и трапез.
Среда нозе.
Четврток бицепс и трицепс во цик цак верзиа.
Петок кардио. Сабота и недела пауза.
Од страна на суплементи би ти препорачал Л карнитин и веј протеин некој поквалитетен. Али најпрво средија исхраната. За диети ке ти кажат поискусните.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
Прво среди со исхраната. Поради неправилна исхрана зато немаш резултати. ППЛ- пуш,пул,лег ти е одлична програма.
Пуш деј имаш гради,рамо,трицепс.
Пул деј имаш грб,задно рамо,трапез и бицепс.
Лег деј ти е ден само за нозе. Правиш ден пауза и пак ја повторуваш истата постапка.
Или брос сплит.
Понеделник гради рамо.
Вторник грб и задно рамо и трапез.
Среда нозе.
Четврток бицепс и трицепс во цик цак верзиа.
Петок кардио. Сабота и недела пауза.
Од страна на суплементи би ти препорачал Л карнитин и веј протеин некој поквалитетен. Али најпрво средија исхраната. За диети ке ти кажат поискусните.
pa mislam deka nema da mozam toa tempo PPL programa ke nemam sila, mislam deka ne e losa i mojata programa .. koga ke se zapnam pazam strogo na leb ,blago,gazirano (ovaa mi povekje maka nego blago i leb) za dorucek musli jadam so mleko jogurt.. i problem e sto dojdam do nekoj minus na kilaza i se otkazuvam posto fizicki ne gledam napredok i zatoa sakam malku suplementacija ke me motivira povekje?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
pa mislam deka nema da mozam toa tempo PPL programa ke nemam sila, mislam deka ne e losa i mojata programa .. koga ke se zapnam pazam strogo na leb ,blago,gazirano (ovaa mi povekje maka nego blago i leb) za dorucek musli jadam so mleko jogurt.. i problem e sto dojdam do nekoj minus na kilaza i se otkazuvam posto fizicki ne gledam napredok i zatoa sakam malku suplementacija ke me motivira povekje?
Мусли за доручек е убиство. За доручек јајца варени со едно интегрално лепче и околу 60гр. овез.
Меѓу оброк дозерка веј,за ручек пилешко месо и салата,одма после тренинг некое овошје или декстроза и последен оброк риба со малку компир. Пред спиење една рака кикири или лешник и тое то.
Во пуш пулл лег програмата,волуменот ти е 20-25 серии на неделно ниво за големите мускулни партии а за малите мускулни партии од 9 до 12 серии.
Тие серии ги делиш во 2 тренинзи. Пример во пуш деј правиш 10 серии за гради,5 серии за рамо и 6 серии за трицепс. Иста ти е програмата само што имаш плус серии за рамо.
Со овој начин на тренинг ги стимулираш мускулите и не се преоптеретуваш како во брос сплитот. Крај краева без мака нема добар напредок :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
казеинот ти е топ,го имав земено со бцаа од олимп и креатин како пакет ги даваја. Казеинот има многу добар вкус али растворливоста не е башш нај нај. Веј протеинот е копија од биг ман шо значи јок :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Суплементот ќе ви го стопи салото, немој да сте вежбале без протеин/преворкаут/топач :tapp:
Абе треба да се испоти дупето и да се направи жртва кај исхраната, тргни ги јаглехидратите, удри неделно по 1.5-2 саати кардио + тежински тренинг и врати се после месец дена да кажеш дали има или нема резултати, не е до програмата туку до дисциплината и трудот.
Завчера еден лик во теретана ме замараше што да пиел за да се издефинира, а доаѓа во теретана и кисни цело време на телефон, завршува со тренинг капка пот нема на него, бреј мајката после не се топело, е не се топи од пишување на месинџер и гејмање по цел ден.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
218
Поени од реакции
23
Суплементот ќе ви го стопи салото, немој да сте вежбале без протеин/преворкаут/топач :tapp:
Абе треба да се испоти дупето и да се направи жртва кај исхраната, тргни ги јаглехидратите, удри неделно по 1.5-2 саати кардио + тежински тренинг и врати се после месец дена да кажеш дали има или нема резултати, не е до програмата туку до дисциплината и трудот.
Завчера еден лик во теретана ме замараше што да пиел за да се издефинира, а доаѓа во теретана и кисни цело време на телефон, завршува со тренинг капка пот нема на него, бреј мајката после не се топело, е не се топи од пишување на месинџер и гејмање по цел ден.
jasno mi e deka nema bez vezbanje nisto da se napravi,nego cisto da se motiviram povekje i malku da mi pomogne suplementacija
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
jasno mi e deka nema bez vezbanje nisto da se napravi,nego cisto da se motiviram povekje i malku da mi pomogne suplementacija
Мотивација да ја средиш исхраната и да почнеш да гледаш резултати, за сила само кафе пред тренинг и шибај.
Казеинот не гледам поента да го земаш, скоро имаше некои истражувања во кои беше наведено дека е многу инфламаторен, со што уште повеќе ќе ти го успори опоравокот во телото.
Веј може да земеш, али летово се чистев со низок протеински внес, фастинг и кето диета и не видов голема разлика во загубата на мускулната маса, на времето секогаш одев на опциите високо протеинска диета или со ротација на јаглехидрати и лупав по 2-3 грама протеин на 1кг телесна тежина што од сегашна гледна точка ми изгледа на непотребно замарање.
Така да скрати ги јаглехидратите, ако можеш истерај кето диета 3 месеци, воведи кардио по 1.5-2 саати неделно (ако можеш барем 2 пати по 15 минути HIIT кардио) и не се замарај со суплементи.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Предлог за некоја добра кардио програма за вежбање дома, за почетници? Се здебелив последнава година ептен и се улежав, па сакам малку од малку да симнам, али постепено, не ми се брза. Ги вежбав Insanity пред неколку години и бев презсдоволен од прогресот, али моментално со оваа форма мислам дека ќе ми бидат претешки. Одам на пливање 3 пати во неделата и сакам да најдам нешто за останстите денови да исполнам. Гледам на јутуб има доста лоу импакт кардио, али сакав да слушнам од некој од тука, ако имате нешто испробано. Фала однапред! :D

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.670
Поени од реакции
38.848
Предлог за некоја добра кардио програма за вежбање дома, за почетници? Се здебелив последнава година ептен и се улежав, па сакам малку од малку да симнам, али постепено, не ми се брза. Ги вежбав Insanity пред неколку години и бев презсдоволен од прогресот, али моментално со оваа форма мислам дека ќе ми бидат претешки. Одам на пливање 3 пати во неделата и сакам да најдам нешто за останстите денови да исполнам. Гледам на јутуб има доста лоу импакт кардио, али сакав да слушнам од некој од тука, ако имате нешто испробано. Фала однапред! :D

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
прави склекови, само немој да речеш и тоа е тешко
 

Kajgana Shop

На врв Bottom