Бодибилдинг суплементи

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
A со средена исхрана и протеини зошто не би видел резултати? Нели мускулите најбрзо апсорбираат протеини?
Протеинот сам по себе не гради мускул, потребен е калориски вишок за да има раст на мускулите, гејнерот има и протеини и плус калории. Едната опција ти е доста храна+протеин, втората е гејнер.[DOUBLEPOST=1404410133][/DOUBLEPOST]
Сакаш да кажеш толку ќе симне маса останатото би било вода и не се смета или буквално викаш само 4-5 кг?

Мислиш ако некој има 120 кг, за да одржува потребни му се да речеме 3600 калории, со минус 500 калории (ко што вика почнувачот на постот), со активно вежбање 4 до 5 пати неделно за 3 месеци ќе симне 4-5 кг? Не би се согласил дури и тврдам дека ќе оди минумум 8 макс 11 кг за период од 3 месеци.
Очигледно не сваќаш што значи одржување, го мешаш со базален метаболизам. Aко двајцата креираат дефицит од 400 калории исто килограми ќе изгубат, незнам зошто мислиш дека калоријата е помалку вредна кај слабиот отколку кај дебелиот, исто е.
 
Последно уредено:
П

Пепси_

Гостин
Пред се исхраната.Со протеин не би видел некои резултати,конкретно за накачување,али со гејнер,добар гејнер,ќе видиш и тоа како,ако ти е средена исхраната нормално.
Јас од кога почнав со протеинот еве пола месец може помина осеќам резултати без и со. Дефинитивно се големи придобивките и по "брзи" резултатите со протеин.

Е сеа за качување килажа повеќе потребно е и плус храна да конзумираш.

мое видување иако немам користено гејнер
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Јас од кога почнав со протеинот еве пола месец може помина осеќам резултати без и со. Дефинитивно се големи придобивките и по "брзи" резултатите со протеин.

Е сеа за качување килажа повеќе потребно е и плус храна да конзумираш.

мое видување иако немам користено гејнер
Тоа и пишав,за да накачува во маса нема да види некои резултати со протеинот само.
 
Член од
9 март 2014
Мислења
43
Поени од реакции
11
Земав L-carnitine+tartrate од allmax nutrition, е сега незнам како да го пијам, на кутивчето пишува 1 капсула пред прв оброк една пред тренинг. Јас обично вежбам од сабајле без да јадам и првиот оброк ми е после тренингот
 
O

Orion.

Гостин
Може ли од протеин од сурутка да се дигне маса со активно дигање тежини и колку грама се препорачува дневно да се пие само од неа, претпоставувам ќе иде поспоро но почисто, нели? Или сепак боље решение е гејнер.
Ако сакаш да напраиш естетски добро тело земи веј како додаток у исхрана, секако главно протеините ги зимаш од храна. Ако сакаш да се усвињиш земи гејнер(или јади чоколади уместо гејнер пошто исто му доаѓа)
 
G

garthok

Гостин
Ако сакаш да напраиш естетски добро тело земи веј како додаток у исхрана, секако главно протеините ги зимаш од храна. Ако сакаш да се усвињиш земи гејнер(или јади чоколади уместо гејнер пошто исто му доаѓа)
Свиња може да се направи нормален што цели на кај билдер за кус период, гејнерот баш е за послаби ја мислам најдобро решение
 
O

Orion.

Гостин
Свиња може да се направи нормален што цели на кај билдер за кус период, гејнерот баш е за послаби ја мислам најдобро решение
Jas ne mislam, jas znam... Gneti proteini ako sakas muskuli. Bitni se i jaglehidratite koi kje gi vnesuvash od hrana. Gejner se frleni pari na ulica.
 
Член од
9 март 2014
Мислења
43
Поени од реакции
11
Земав L-carnitine+tartrate од allmax nutrition, е сега незнам како да го пијам, на кутивчето пишува 1 капсула пред прв оброк една пред тренинг. Јас обично вежбам од сабајле без да јадам и првиот оброк ми е после тренингот
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
G

garthok

Гостин
Jas ne mislam, jas znam... Gneti proteini ako sakas muskuli. Bitni se i jaglehidratite koi kje gi vnesuvash od hrana. Gejner se frleni pari na ulica.
Ти си користел гејнер за да знаеш? Мене ми значат само одговори од луѓе што испробале (или се гледа по нив) а не гугл ака „Стеф“ рендом одговори
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Еве ви улогата на протеините.
Тоа што создава мускули е калориски сурпулус(јадење повеќе) 5-10 % од калориските дневни потреби.
Очекуван раст е 2 кг месечно за 1 година и после се намалува.
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Протеинот сам по себе не гради мускул, потребен е калориски вишок за да има раст на мускулите, гејнерот има и протеини и плус калории. Едната опција ти е доста храна+протеин, втората е гејнер.[DOUBLEPOST=1404410133][/DOUBLEPOST]
Очигледно не сваќаш што значи одржување, го мешаш со базален метаболизам. Aко двајцата креираат дефицит од 400 калории исто килограми ќе изгубат, незнам зошто мислиш дека калоријата е помалку вредна кај слабиот отколку кај дебелиот, исто е.
Priznavam deka malce sum zbunet. No, ako imame dvajca edniot 120 kg so body fat na 30% i vtoriot da recheme 94 so body fat 17% i da se na kaloriski deficit 400 kalorii, prviot kje izgubi za 3 meseci mnogu povekje od vtoriot prosta matematika bidejki vtoriot i nema sto da gubi so tek na vreme
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805

Што е боље?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ivicamk

Count Grishnackh
Член од
25 ноември 2009
Мислења
61
Поени од реакции
28

Што е боље?


Sent from my iPhone using Tapatalk
зависи што ти е целта, гејнерите генерално се шеќер во прав, ако одиш на маса подобро пробај со исхраната прво да накачиш тежина. а протеинот си е протеин, не знам што предност би имал пред гејнерот освен што е понизок на калории така да ме буни прашањето до негде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom