Бодибилдинг суплементи

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
За Winstrol-от пишува дека предизвикува едно од најтешките оштетувања на црниот дроб
Winstrol & Stanozolol Side Effects

Adding it to a heavy bulking cycle could be problematic, as Stanozolol is a 17aa compound, meaning that its been altered to endure the first pass through your liver without being destroyed. This makes it an orally active compound; so many people choose to take the pills which are available from both legitimate pharmaceutical companies as well as Underground Labs. Unfortunately, since it is 17aa, it is also liver toxic& in fact; Stanozolol has one of the worst hepatoxicity (mg for mg) of any steroid.
Дали Winstrol-от навистина има вакви несакани ефекти или се мерки на претпазливост?

Од друга страна го оценуваат како еден од најбезбедните стероиди на пазарот, а оштетувањето на црниот дроб е опишано како "веројатност"

Aside from being a weak androgen, Winstrol does not convert into estrogen or female hormone. This is because it does not have a double bond which is necessary for the process. Because of this property, Winstrol does not exhibit estrogen-related effects. There be no fat and water deposition in the muscles, so you acquire lean, solid and firm muscles. The absence of unnecessary water and fats means anabolic or estrogen-related side effectswill less likely to develop. High blood pressure, palpitations and the formation of female characteristics such as gynecomastia or man boobs will not be experienced. These advantages make Winstrol as one of the safest steroids in the market.
Nonetheless, in rare cases Winstrol users experience headaches, muscle cramps and increase in cholesterol level which makes one prone to developing atherosclerosis. This drug must be taken in not more than two months because of the possible injury it can cause the liver.

Читав се споменува и низ овие теми па ме интересира дали знаете некој да имал проблем со овој препарат или се реално ретки случаите на оштетување
Винстролот е лек, или маалски кажано стероид. Еднаш кажав дека дискусијата за стероиди е забранета, од причина што освен Бобан, никој друг не е добро запознаен со таа страна на бодибилдингот, барем не на форумов.
А додека сум јас модератор, несакам да ризикувам некој да добие неточна информација, и притоа да почне со хормонална терапија па да добие некакво хормонално оштетување.
Затоа пријателски совет ти е да не очекуваш никој што ќе те реплицира да ти даде точно мислење, а тоа да не биде извадено од некоја интернет статија каде што податоците скоро никогаш не се 100% точни.

Ти препорачувам да го посетиш форумот на Херкулес каде што јас ти гарантирам дека ќе најдеш проверени информации.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Еднаш кажав дека дискусијата за стероиди е забранета, од причина што...
Ок, искрено не го знаев ова правило, се извинувам :) Ако не, да не испадне ви се мешам а системот не ми дава да го избришам, тргнете го тоа прашање, да не стои како повод некој друг понатаму да започне муабет за вакви препарати ради моја грешка. А од херкулес членовите знам барем еден човек лично па ќе се информирам тет а тет.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Одам неколку месеци во теретана, не зимам ништо од протеини, креатини и такви чуда, од кога почнав да одам во теретана, симнав 5-6 кг, и почна нешто во мускул да се претвара. Сега незнам, дали треба да земам некој протеин или нешто како топач на масти, затоа што имам уште малку за слабеење. Иначе, 16 години имам.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Ок, искрено не го знаев ова правило, се извинувам :) Ако не, да не испадне ви се мешам а системот не ми дава да го избришам, тргнете го тоа прашање, да не стои како повод некој друг понатаму да започне муабет за вакви препарати ради моја грешка. А од херкулес членовите знам барем еден човек лично па ќе се информирам тет а тет.
Не е некое пишано правило, но пак повторувам, тоа е така се со цел за да се заштитат неискусните кои прашуваат на таа тема, а постои голема веројатност да добијат одговор кој нема да биде точен :)


Одам неколку месеци во теретана, не зимам ништо од протеини, креатини и такви чуда, од кога почнав да одам во теретана, симнав 5-6 кг, и почна нешто во мускул да се претвара. Сега незнам, дали треба да земам некој протеин или нешто како топач на масти, затоа што имам уште малку за слабеење. Иначе, 16 години имам.
Ако мислиш на салото, тоа неможе да се претвори во мускул.
Таа промена што ја гледаш на тебе се должи на фактот дека си почетик, и лесно создаваш почетничка мускулна маса, ништо сериозно.

За понатака, доколку сакаш да продолжиш и целта ти е да симнеш килограми, првото и основно правило е средена исхрана, па кога ќе стигнеш до максимумот и телото повеќе нема да биде способно да топи масти, тогаш можеш да го потпомогнеш со некој топач.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Ако мислиш на салото, тоа неможе да се претвори во мускул.
Таа промена што ја гледаш на тебе се должи на фактот дека си почетик, и лесно создаваш почетничка мускулна маса, ништо сериозно.

За понатака, доколку сакаш да продолжиш и целта ти е да симнеш килограми, првото и основно правило е средена исхрана, па кога ќе стигнеш до максимумот и телото повеќе нема да биде способно да топи масти, тогаш можеш да го потпомогнеш со некој топач.

Да, само проблемот со исхраната ми е, што неможам од овие посериозниве диети да држам, прво, затоа што сум у школо, и скоро секој ден имам по 7 - 8 часа, а второ, нема кој да ми готви по пет пати во ден. А ми викаат, дека не треба диета, затоа што сеуште сум бил во раст, и не требало да држам некоја построга диета. Затоа се мислам, дали да пробам од овие што се суплементи, или па да го оставам за 2-3 години тоа.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Да, само проблемот со исхраната ми е, што неможам од овие посериозниве диети да држам, прво, затоа што сум у школо, и скоро секој ден имам по 7 - 8 часа, а второ, нема кој да ми готви по пет пати во ден. А ми викаат, дека не треба диета, затоа што сеуште сум бил во раст, и не требало да држам некоја построга диета. Затоа се мислам, дали да пробам од овие што се суплементи, или па да го оставам за 2-3 години тоа.
Епа добро де, не се држи со построга диета туку со некоја нормална со мал дефицит во калории и зголемена физичка активност која ќе ти даде резултати на малку подолг рок и наместо да чекаш за 2-3 години, до тогаш веќе ќе дојдеш до посакуваната тежина.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Да, само проблемот со исхраната ми е, што неможам од овие посериозниве диети да држам, прво, затоа што сум у школо, и скоро секој ден имам по 7 - 8 часа, а второ, нема кој да ми готви по пет пати во ден. А ми викаат, дека не треба диета, затоа што сеуште сум бил во раст, и не требало да држам некоја построга диета. Затоа се мислам, дали да пробам од овие што се суплементи, или па да го оставам за 2-3 години тоа.
Се мислев што да ти пишам за да не згрешам и да бидам погрешно сфатен.

Околу дилемата со суплементите, не очекувај резултат од ниеден суплемент додека исхраната не ти е доведена во ред, во твојот случај да внесуваш помалку калории одошто трошиш.

Но, тоа што ти го кажале дека сеуште си во раст и развој, има пола вистина.
Мојот предлог ти е да не обрнуваш внимание многу да вишокот кила кој претпоставувам дека не е во енормна количина.

Продолжи со вежбањето, гледај колку можеш оброците да ти бидат содржајни со протеини, јаглехидрати и здрави масти, пиј по 3-4 литри вода на ден. Внесувај овошје и зеленчук, или пак како замена за витамини и минерали купи мултивитамински производ од аптека (не се скапи) и со тек на време јас те уверувам дека ќе изгледаш подобро од 70% од твојата генерација.

Но за се треба време, трпение и труд.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Се мислев што да ти пишам за да не згрешам и да бидам погрешно сфатен.

Околу дилемата со суплементите, не очекувај резултат од ниеден суплемент додека исхраната не ти е доведена во ред, во твојот случај да внесуваш помалку калории одошто трошиш.

Но, тоа што ти го кажале дека сеуште си во раст и развој, има пола вистина.
Мојот предлог ти е да не обрнуваш внимание многу да вишокот кила кој претпоставувам дека не е во енормна количина.

Продолжи со вежбањето, гледај колку можеш оброците да ти бидат содржајни со протеини, јаглехидрати и здрави масти, пиј по 3-4 литри вода на ден. Внесувај овошје и зеленчук, или пак како замена за витамини и минерали купи мултивитамински производ од аптека (не се скапи) и со тек на време јас те уверувам дека ќе изгледаш подобро од 70% од твојата генерација.

Но за се треба време, трпение и труд.

Фала ти многу. :) Инаку, имам малце вишок, висок сум 1.80 m а имам околу 83-4 кг. Имав 95 кг, и бев висок 1.70 m, кога почнав со спортски активности, па после тоа теретана.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
дали е добар гејнеров за мускулна маса или пак препорачајте некој друг цена до 2500 ден http://www.napumpajse.com/shop/gejneri/mass-gainer-45-kg.aspx
посрање гејнер од овој на пазарот здравје, дури се мислам дека некој се има зафркавано кога го има конструирано составот на истиот.
--- надополнето: 27 септември 2012 во 16:02 ---
Има 3 суплементи во моја листа
Протеин од сурутка
Креатин
NO-Xplode
Другите не можат да се дофатат :)
Земи Jack3d ќе те среди :P
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Дечки, ми донесоа ваков протеин од Америка, па да ве прашам за користење. http://gnc.imageg.net/graphics/product_images/pGNC1-13322738t300x300.jpg

Планот ми е максимално да го искористам. Нема да прашувам колку пати да го пијам дневно, зашто тоа нели зависи од дневниот внес на протеини од останатите оброци. Планирам да го пијам само после тренинг. Прашањето ми е: Дали е ефективно пиењето на 2 дози после тренинг, наместо една? Значи ако вежбам 4 пати во недела, ќе пијам 4 пати по 2 дозерки само после тренинг.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дечки, ми донесоа ваков протеин од Америка, па да ве прашам за користење. http://gnc.imageg.net/graphics/product_images/pGNC1-13322738t300x300.jpg

Планот ми е максимално да го искористам. Нема да прашувам колку пати да го пијам дневно, зашто тоа нели зависи од дневниот внес на протеини од останатите оброци. Планирам да го пијам само после тренинг. Прашањето ми е: Дали е ефективно пиењето на 2 дози после тренинг, наместо една? Значи ако вежбам 4 пати во недела, ќе пијам 4 пати по 2 дозерки само после тренинг.
Протеинот ти е боље секој ден да го пиеш, не само коа вежбаш.
Мускулот расте кога се одмара.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Протеинот ти е боље секој ден да го пиеш, не само коа вежбаш.
Мускулот расте кога се одмара.
Тоа "мускулот расте кога се одмара" појма немам зашто го напиша, нема врска со муабетов.
Зошто ми е подобро секој ден, ако во деновите кога не вежбам, дневниот протеински внес го задоволувам со храна?
Како што кажав, не е битно дали и колку ќе го пијам во останатите денови. Прашањето ми беше дали е ефективно да се испијат 2 дози после тренинг, наместо една. Зашто мислам дека имаше некоја граница колку протеин може телото ефективно да прими одеднаш... sajSiGa, Myers ? :D
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Тоа "мускулот расте кога се одмара" појма немам зашто го напиша, нема врска со муабетов.
Зошто ми е подобро секој ден, ако во деновите кога не вежбам, дневниот протеински внес го задоволувам со храна?
Како што кажав, не е битно дали и колку ќе го пијам во останатите денови. Прашањето ми беше дали е ефективно да се испијат 2 дози после тренинг, наместо една. Зашто мислам дека имаше некоја граница колку протеин може телото ефективно да прими одеднаш... sajSiGa, Myers ? :D
Гледај го видеото :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom