Блатер предложува укинување на пеналите

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Извор

Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, побарал од легендарниот германски репрезентативец, Франц Бекенбауер, да пронајде замена за изведувањето на пенали, во случај натпреварот да заврши без победник.


Блатер на конгресот на ФИФА во Будимпешта, рече дека фудбалот губи како тимски спорт кога натпреварот се решава со изведување на пенали.

„Страста и драмата во фудбалот можат да станат трагедија кога натпревар се решава со удари од 11 метри“, изјави Блатер.

Бекенбауер е претседател на Работната група на ФИФА која е задолжена за измена на правилата, со цел играта да добие на атрактивност и да биде воведена поголема контрола врз натпреварите.

Кое е вашето мислење, односно, каква завршница ви предложиле вие во случај на нерешен резултат?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.493
Поени од реакции
20.507
Пасење на тревата од својата половина. Кој прв, односно кој успее да си ја испаси (со три замени), е победник.
Или па кој побрзо ќе ја исшмука белата линија а :D

Глупости на кило е ова ... ептен им падна тешко што Челзи освои Лига на Шампиони !!! Да победеа Баерн на пенали немаше да ја слушаме оваа песна ... лицемери !!!!!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Нека се напие лекови и нека не ломоти многу,многу...старо дртало неписмено.
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Да се шутираат по 5 слободни па ако е нерешено по 5 пенали.:rolleyes:
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.196
Поени од реакции
14.488
Златен гол :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
На некои натпревари имаш осет дека и до утре да играат никој нема да даде гол, овој алтернативи ќе барал.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Има интересен начин на изведување пенали, играчот тргнува од центарот и мора да шутне надвор од 16 метри.Мислам дека пријателската помеѓу Јувентус и Милан, што ја играат секое лето, вака завршува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom