Блатер предложува укинување на пеналите

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Па не е моја иницјатива, ниту пак ја подржувам. Прашајги тие што ја иницираат/подржуваат.
А за тоа што ќе се случи после неколку натпревари, незнам, немам појма. Вистина е дека ова правило се користи во други спортови и е можна варијанта на која што целат началниците на ФИФА (поради профит). За мене оваа варијанта (и секоја замена на пеналите) не е оправдана! Сепак пеналите се интегрален дел од играта.
Те разбирам убаво, само тоа се дел од варијантите што може да се случат, или на пример 1/4 или 1/2 да се игра со 3-4 натпревари, ова на пример е во НБА, арно ама во НБА само тие натпревари се играат, нема натпревари од првенство, нема натпревари од купот, нема натпревари од репрезентација. Мислам дека и самите клубови а и играчи нема да го прифатат оваа иницијатива бидејќи тешко ја издржуваат и вака тешката сезона со над 60 натпревари.
Моменталниот начин на игра е добар, е сега Барса или Реал не се шампиони па ајде ќе менуваме, исто како што со Шумахер во формула 1 правеа на времето, секоја нова сезона нови правила демек досадно било само Шумахер да победува.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
I see what they're doing here.

После нерешеното, кој имал повеќе шутеви на гол или посед тепа. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
I see what they're doing here.

После нерешеното, кој имал повеќе шутеви на гол или посед тепа. :)
Мислам дека повеќе стативи ќе се брои, бидејќи шут на гол од типот на Рамос, не ми се гледа баш како предност за победа. А кој има поголем посед на топка, а неможе да победи тоа му доаѓа како да не знае што да прави со топката.
Ама сепак мислам дека најдобар критериум е кој тим има повеќе ѕвезди и повеќе вредни играчи, не може Реал и Вардар да одиграат нерешено и после пенали Вардар на среќа да тепа, не иде тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom