Благоевград или Горна Џумаја

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Национал-Комунизам против Демократија

Делчево или Царево (Василево)
Титоград или Подгорица
Титов Велес или Велес
Титов Врв или Голем Турчин
Благоевград или Горна Џумаја
Сандански или Свети Врач
Гоце Делчев или Неврокоп
Асеновград или Станимака
Сталинград или Царинсин
Ленинград или Санкт Питербург

Некојшупакград или Град со име

--- надополнето ---

Најголема клетва е место да му смениш име а посебно ако да го крстиш по некој шупак.
Глободерица е на Косово најбољи пример за тоа во 1912 станала Обелиќ сега се вика Кастриоти.
Иначе Титов врв се викал и Александров Врв некој српски цар у 1920 и некој влего во его трип и го усрал името на врвот за век и векова.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Номално е да се разбудуваи закрепува бугарското чувство кај Македонците, бидејќи се грчеели.
Maкедонците имаат потполно право да определат по кој пат да тргнат.Волја на Македонците е дали ќе се грчеат,турчеат и слично.Нема што бугарланд да ,,им отвораат очи,,!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
EDIT.

Како цело прашането дали Благоевград или Горна Джумаja е доста смешно.
Истото прашане е дали Битола или Манастир
Солун или Тесалоники
Цариград или Истамбул
Одрин или Едирне
Димитровград или Цариброд
....
Има име во моментот и така го знаат-Благоевград.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
EDIT.

Како цело прашането дали Благоевград или Горна Джумаja е доста смешно.
Истото прашане е дали Битола или Манастир
Солун или Тесалоники
Цариград или Истамбул
Одрин или Едирне
Димитровград или Цариброд
....
Има име во моментот и така го знаат-Благоевград.
Абе имате Аспруховград?
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Луѓе аман не ги бришете, да им го земам дандалот еднаш засекогаш!

Радев напиша:
Нормално е да се разбудува и закрепува бугарското чувство кај Македонците, бидејќи се грчеели. Исто како и денес се антиквизират.
Македонците се "грчеели"..?!?
Да не е обратно бе момчета. Б'лгарчета се "грчеели" и тоа на ангро.
Знаеш ли кој е Васил Априлов..? Ај малку пролистај си ја "сопствената" историја, лошо е вака да се брукаш јавно како еден благонадежен јаничар и пулен на б'лгарштината. Немој, младо си, шо ќе праиш без стипендијата од правителството.

Македонците се "антиквизират"..?!?
Не бе пиле, Македонците веќе не живеат во вештачки створената Југославија каде не смееја да спомнат ништо друго освен дека се "Јужни Славјани", додека во твојот Болгаристан се правеа "т'ржествени славја" и се градеа споменици како "Паметник 1300 години Б'лгарија".
И, после Македонците се "антиквизират"..?!?
Бре мајката..?!?

Слави си ги ти твоите Аспарухови предци, име ти дале не е мала работа.
Јас си имам свои за славење, во Македонија - Македонци. И не знам што толку ви смета..?
Или е проблем што се овие моиве многу постари, па ти паѓаат во вода обидите за асимилација..?

Радев напиша:
Се разбудува нешто што е заспало, не нешто што го нема Истото е и со зборот "закрепува".
Така викаш а..?
Де те молам објасни ни на сите што означуваат зборовите АГИТАТОР и АГИТАЦИЈА..?!?
Кој тоа АГИТИРА и врбува АГИТАТОРИ за Македонците да ги "буди и крепи" во чувството за национална обштност с'с него..?!?
Да не беа тоа и Б'лгари и Срби и Грци во периодот за кој зборува Благоев..?!?
А, пиле шарено..?!?

Радев напиша:
Еве што рекол Благоев во 1919 во врска цо Ньојскија договор (кога се отземат западните покрајнини - во тоа число и Струмичко):
"Само со прославата на болшевичката Русија може да дојде повторно обединувања на бугарското племе, само од болшевизмот, од болшевичката советска република ќе дојде мирот, кој ќе биде без надомест и без анекси."

Благоев е еден от големите подржници на балканската федерација како советска република.
Бре мајката, многу ми се допаѓа тоа "бугарското племе" како го употребил тука.
Во содејство на Русија (ах таа Русија = вашата мајка и маќеа) се ми се чини дека мислел на вистинското БУГАРСКО ПЛЕМЕ, што еве по скоро еден век дига глава и си го бара назад името што му го узурпиравте вие, па уште како пишман-јаничари сакате да го наметнувате и на други, за да го сокриете својот срам.
Еве ти ги вистинските потомци на "бугарското племе":

http://www.bulgars.ru/

Овие ли ти се браќа на тебе..?
Јас и Македонците немаме ништо против овие луѓе, ама е срамота да ги нарекуваме браќа, зашто немаме ништо заедничко со нив.

И она: "...ќе биде без надомест и без анекси." е исто така многу симптоматично.
Само Македонија е делена со "надомести и тајни анекси", ако нив ги нема значи дека треба да си постои цела, ниту да зема, ниту да дава на таквите како вас што имаат потреба од АГИТАТОРИ за да ни кажеле дека сме "с'штија народ"

Радев напиша:
Убаво е да прочитате нешто на Благоев и подоцна да пишувате.
Еми убаво е, и јас велам.
Еве да видиме што рекол во друга прилика Димитар Благоев токму во врска со "бугарското племе", и тоа не некаде на сокак, туку на говорницата во националното собрание на Б'лгаристан во 1917 год.
Читај и плачи:

Д. Благоев: ...Вс'штност в Б'лгарија се водеше една голјама борба не за обединјаването, както казват, на б'лгарското племе, а за властването на едно племе в Б'лгарија. И тази борба е една от причините за освобождаването на самата тази б'лгарска д'ржава. Тази борба се водеше между б'лгарското племе и славјанското племе на Балканскија полуостров. Б'лгарското племе, една шепа, но добре организирано, дојде на Балканскија полуостров и намери едно племе мирно, оште недоразвито в својата обштествена организација, оште когато то се намираше в последнија стадиј на варварство, когато току-што се формираше като с'јузи на племена, за да мине по-натат'к, в периода на цивизацијата, в нација. И тази по-организирана част, којато главно стоеше на едно по-ниско варварско ст'пало, грабителски жестока, којато не познаваше никакво отврaштение к'м каквито да било средства, се нахв'рли в'рху славјанските племена да ги завладее. Но тези племена, в'преки това, че бјаха неорганизирани, водеха д'лго својата борба против това б'лгарско племе.

ја. Сак'зов: Не забравјајте, че те бјаха колонија на Византија и нејни подчинени.

Д. Благоев: Подчинени, но независими в своја в'трешен живот.

Нјакој от левицата: Не забравјајте историјата!

Д. Благоев: Која историја? Тази ли, којато вие фалшифицирате? (Смјах) Такaва историја ние не ви признаваме. Ние гледаме каква е дејствителността. Факт е г. г. народни представители, че е имало голјама борба между б'лгарските и славјанските племена на Балканскија полуостров. И този процес, за којто ни говори ја. Сак'зов и којто подд'ржат и другите, не е за обединјаване на б'лгарското племе, а за завладјаване на славјанските племена на Балканскија полуостров и затова ние виждаме потискане на славјанските племена на Балканскија полуостров, които масово се преселват в'в Византија и Мала Азија, и от друга страна, отиват на југ к'м Македонија, в којато именно се запазва д'лго време славјанското племе.

Г. Данаилов: Ама вие сте родом от Загоричане.

Д. Благоев: Аз с'м родом от Загоричане, но между другото аз не с'м Б'лгарин, аз с'м Македонец, Македонски Славјанин! (Смјах) И като так'в, ако искате да знаете, аз с'м за Македонија като славјанска земја, којато ште има собствено управление.

Нјакој от десницата: Какво т'рсиш тогава в Б'лгарија?

Д. Благоев: Така че процес'т, за којто не се говори, е процес за завладјаване, а не за обединјаване на б'лгарското племе...

Минист'р Х.И. Попов: Как се наричат в Загоричане б'лгарите?

Д. Благоев: Ако ги питате, те се наричат христијани.

Минист'р Х.И. Попов: Те се наричат б'лгари!

Д. Благоев: Аз не искам да навлизам в тази сфера, но искам да изт'кна какви опасности от ваша гледна точка, от б'лгарска гледна точка, теории се развиват в нашата историја, по отношение на процеса на обединјаване на б'лгарското племе

Минист'р Х.И. Попов: Борбите за независимостта на б'лгарската ц'рква се развиха нај-вече в'в вашето село и затова го изгориха.

Д.Благоев: Това с'всем не е така, а процес'т е в завладјаването на племената на Балканскија полуостров от б'лгарите. И ако говорим за историческија процес, тогава този процес и днес с'штествува, именно б'лгарското племе да завладее местата, които са му необходими, за да може то да излезе на море, на големите водни п'тишта и Егејско море. Ето го смис'л'т на историческија процес. Аз мислја, че от вас по-слабо информирани по тези в'проси и по-об'ркани глави нјама. Особено вие, учителите, които всјакога сте се в'зпитавали в'рху тија фалшиви теории, изобшто вие не можете да ги разберете тези работи!

С. Костурков: (негодува)

Председателстваштијат д-р. И. Момчилов: Г. Костурков! Молја Ви, не прек'свајте оратора.

Д. Благоев: Ако вие сте убедени, че в Добружда са б'лгари, че в Мавровско, че в Македонија са б'лгари, че в Сјар, Драма и Кавала са б'лгари, зашто се страхувате от тази формула на рускија мир?... Ако сте убедени, че нјак'де има б'лгари, зашто се страхувате да се направи референдум и да видим какво ште кажат? Зашто викате? Значи не сте сигурни, значи има нешто, което ви тревожи, има нјакои области, завладјани от вас, които, ако се подложат, на референдум....” (Силно негодувание и прек'сване на говорештија)

Сега шчо праиме бре Радев, во кое шупче ќе се скриеш со лагите и измислиците, или пак како фемчо ќе гледаш да тресеш празна слама за да се заташка работава и да си ја извадиш дневницата, а Радев..?!?

Ти се разјаснија ли работите и гледиштето на Благоев околу "бугарското племе"..?!?

Радев напиша:
Да не зборуваме дека во книгата си "Кратки белешки од мојот живот" пишува:
"Роден сум во фамозното македонско село Загоричане, Костурско. Ова е големо чисто бугарско село."

Сега дали разбра што е "македонско" и што е "бугарско"? Или да ти објаснувам, дека македонско е географски, а бугарско етнички?
Тоа е напишано за да може да ја публикува книгата бре тикво зелена, инаку немала никогаш да излезе на видело, и прашање е што тој точно напишал и што испечатиле твоиве б'лгарчета во изданието од види мајката 1977 год.
Хмм… се нешто ми вели дека во оригиналот не пишува баш така.

Еве да видиме што има друго да ни ја расветли националната припадност на Благоев.
Ај вака:

Од едно писмо на Лефтер Манче*

Јас сум роден во костурското село Загоричани, Егејска Македонија, кое што е соседно на Вишени. Во годините од 1870 до 1880 година во нашето маало во Загоричани си играа две мали деца. Едното се викаше Митре, а другото Василчо. И двајцата учеа покасно во Солун. Димитар отиде да учи во егзархиската (бугарска) гимназија, а Васил во патријаршиската (грчка) гимназија. Понатаму Димитар продлжи со школувањето во Петроград во Русија, а Васил во Патријаршиската Духовна Академија во Стамбол (Цариград, денешен Истанбул).
Димитар, воодушевен со идеите за правдина и еднаквост станува социалист. Враќајќи се од Петроград, Димитар Благоев престојува во Софија. Тој таму ја формира "Бугарската социјалдемократска партија".
По завршувањето на Академијата, Грчката црква го испрати Васил да работи во Мала Азија, во градот Смирна. Тој таму станува владика на грчката Смирненска епархија. Во грчко-турската војна 1919-1922 г., тој им помага на грчките војски при погромите над турските села во таа епархија. Во 1922 година кога грчката армија ја нападнала Смирна, Васил им покажувал на војниците од грчката армија кои села се турски. Поради тоа, при победата на турската војска, кога се враќа армијата на Ататурк во Смирна , тој е обесен од Турците. Од Смирна биле протерани сите Грци. Стотици илјади Грци-бегалци се населија во Македонија, а голем број од нив и во Костур.
Во 1924 година мојот дедо, заедно со други двајца загоричанци, отиде во Костур - со хумана цел да им помогнат на 30 фамилии бегалци - Маџири, коишто ги донесоа во Загоричани. Тие знаеја дека владиката во Смирна, Васил, е роден во Загоричани. Во 1928 година и во негова чест нашето село Загоричани го прекрстија Василиада.
Бугарите во чест на Димитар Блаоев, кој ја офори Бугарската социјалдемократска партија го преименуваа градот Горна Џумаја во Пиринска Македонија во Благоевград.
Така денес родното село на Васил и Димитар, Загоричани го носи името на Васил – Василиада. Горна Џумаја пак го носи името на Димитар Благоев – Благоевград. Така едниот Македонец денес Бугарите го претставуваат како виден Бугарин, а другиот Грците го претставуваат извесен Грк, кој го дал животот во името на Грција. Така Васил станал "Грк", а Димитар "Бугарин".
Ќе дополнам само ова, докажано е дека Д. Благоев не се чувствал Бугар. Во Народното собрание на Бугарија тој изјавува: "Јас не сум Бугарин, јас сум Македонец, Македонски Славјанин".
* Извор: Писмо на Лефтер Манче (Канада) до Лебамов

Опааа, ТОНЧ..!!!
Значи двајца родени браќа..! Едниов брат станува ѓоа "благонадежен Б'лгарин", другиов ѓоа "мегали Грк", а..?!?
Еееее Радев, Радев… колку бил Димитар Б'лгарин, толку бил Васил Грк.
Сега е повеќе од јасно дека тие си биле само МАКЕДОНЦИ.

А, за тоа кое било "географско, а кое етничко име" јас да сум некој фактор овде ти би добил еден постојан БАН (не, не се работи за титула во твојата т.н. академија, туку за забрана за пристап овде)


Sto напиша:
…Сигурно дека Благоев ќе оди во Бугарско училиште за да го учи Бугарскиот јазик, а не во Македонско училиште во Белград…
Не знам зошто воопшто те третирам тебе, ама ај да не останеш покусо.
Го парафразирав тоа што го напиша, зашто те избришаа пред да те цитирам.

Каде бре празноглав виде во цитатот на Благоев што јас го постирав нешто за "Бугарски Јазик"..?!?

За жалење сте бре… Ако од вакви како тебе "правителството" очекува резултати во обидот да во 21 век продолжи со "АГИТАЦИЈАТА за националната обштост", тешко си на вас.
:jaj:
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
И што виде да е во противоречие со казаното от мене?!
Нешто што го немало и не постоело не може да се буди или да се закрепнува.
Ако го немаше ке каристеха зборови како создаване, а не будене или закрепнуване.
Кога зборуваш за Димитар Благоев и дека е ваш, колко пати точи човек е стапнувал во Македониja? Или само е роден во Македониja?
Оф,ченто,ченот,следи ги буквите и мислите,а не боите.
Мислам дека со ефтини пропагаторчиња како тебе е излишно човек да губи време.
Твојот умствен потенцијал и предиспозиција интелектуално да парираш, па макар и со плитка пропагандна цел е нула, а понекогаш завлагаш и во минус.
Тоа ми стана повеќе од јасно во темата за орденот што жална Македонија му го даде на Желев.
Не верувам дека ќе се смени нешто во твојата спамирачка природа, ама не мислам да се замарам со тебе.
Се' што треба да се каже за Благоев е кажано во мојот пост погоре.

И на крај да појаснам нешто, јас немам ништо против тоа Горна Џумаја да се нарекува Благоевград.
Тоа е еден прекрасен град од Пиринска Македонија, и ако им се допаѓа на неговите домородни жители, можат да си го прекрстат повторно. Тоа си е нивно право.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
И на крај да појаснам нешто, јас немам ништо против тоа Горна Џумаја да се нарекува Благоевград.
Тоа е еден прекрасен град од Пиринска Македонија, и ако им се допаѓа на неговите домородни жители, можат да си го прекрстат повторно. Тоа си е нивно право.
ЧЕНТО, те поздравувам. Това е здрав муабетот. Имаш една бира од мене.:cug:
Како пишав во избришаните ми постови, дури дека Бкагоев - Дедото да бил комунист ние сме свикнали и си сакаме името на градот.
И сега ми се изиаснува оти ме бришат бидеики ништо лошо не сум казал.
Не сакат луге од пиринот( а ве уверувам дека огромниот дел са како мен) да пишат за Mакедониja, a сички
други. Жалам, ние како и да се осекаме, дури и да не ви аресова това, сакаме МКД и македонците. Нели половината
имаме рода во трите дела.
Аиде бриши господине админе
 
Член од
23 јуни 2010
Мислења
157
Поени од реакции
14
Горна Џумаја ми допаѓа повеќе од Благоевград, но тоа не е моја работа, ниту пак ваша.
Благоевград има граѓани и само тие можат да кажат како треба да се нарекува нивниот град.
Ако сакат можат да направат референдум и да го менуваат.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Еве неколку интересни фотографии и еден документ за историјатот на градот Горна Џумаја-Благоевград во Пиринска Македонија.


За првава немам точна дата ама е сигурно некаде помеѓу 1920-1930 година.
Претставува голем Македонски собир на плоштадот во Горна Џумаја. Под неа пишува дека помеѓу двете Светски Војни тоа е градот-центар од кој дејствува т.н. "држава во држава" на ВМРО во Пиринска Македонија.




На оваа е фотографиран плоштадот и зградата на кметството-градоначалството некаде во 1930-тите.




Фотографија од истиот агол сликана на 12 Февруари 1934 год. по повод Македонски Собор-митинг на плоштадот.
На натписот јасно пишува:
"МАКЕДОНЦИ, РАЗЧИТАјТЕ ПРЕДИ ВСИЧКО НА СЕБЕ СИ!"
т.е.
"МАКЕДОНЦИ, ПОТПРЕТЕ СЕ-СМЕТАЈТЕ ПРЕД СЕ НА СЕБЕ СИ!"




Следува документот со кој е официјализирано преименувањето на градот Горна Џумаја во Благоевград. Март-Мај 1950 год.




И фотографија од церемонијата одржана во Мај месец 1950 год. за официјалното преименување на Горна Џумаја во Благоевград, во чест на Димитар Благоев-Дедото.

 
S

Shaman

Гостин
Ако видите поубаво по постовите на ЧЕНТО, ќе се донесе многу едноставен и логичен заклучок.

Турко-бугарското (за мене тоа е исто) име Горна Џумаја, е сменето во македонско Благоевград. Сменето е од Македонци НОРМАЛНО и крстено по Македонец, НОРМАЛНО.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Предложете места за шопинг, освен Метро и Ларго Мол.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Античното име на града е Скаптопара ама и него нема да го вратим

До 1900 година, според познатата статистика на Васил Канчов, населението на Горна zhумаја (Јокари umумаја) броело 6440 лица, од кои 1250 биле бугарски христијани, 4500 Турци, 60 Грци, 250 Власи, 180 Евреи и 200 Цигани. [9]
Само болвариве христијани, останативе све безбожници.
Пу ј'зк!
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Античното име на града е Скаптопара ама и него нема да го вратим

До 1900 година, според познатата статистика на Васил Канчов, населението на Горна zhумаја (Јокари umумаја) броело 6440 лица, од кои 1250 биле бугарски христијани, 4500 Турци, 60 Грци, 250 Власи, 180 Евреи и 200 Цигани. [9]
Грешка да не си? да не биле само 200 б'лгари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom