Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
за да можи соберат пари оти за не полни 5 години си купија викендица таму, плаќаат кредит за стан, си ја реновираа од темел викендицата, си го реновираа од темел станот во Македонија, берат пари да купат уште една викендица и да ја издаваат таму, си викаат гости од МАкедонија, си прават секој втор ден софри со пријателите таму, си идат Македонија два пати годишно по 3 месеци седат, и му помагаат на родителите во Македонија, инаку дека им се доволни тие пари и повеќе од доволни му се, ти кажаа погоре дека се живее со тие пари
Е ова болдот. (y)

Јас знам со колку пари се живее убав живот. И пак заклучивме дека на овие не им е доволно за сите трошоци да ги покријат со тие 3000 евра и мора да заработат на црно и да имаат помош од родителите. Што ако нема ваква помош, а повеќето немаат и се отидени така без ништо и нивните ни 1 евро не можат да им пратат.

Исплаќање стан, реновирање на друг и купување викендица нема со такви месечни примања во цела фамилија без ничија помош и друга дополнителна работа, па и 6 месеци работа 6 месеци одмор.
Некој ќе помисли дека со работа од 6 месеци, а тоа кај нив е 18.000 годишно се постигнува се, па и 25.000 од работа на црно да ги ставиме. А истите мора 12 месеци да исплаќаат стан и сметки, а тоа е 50%
Ми изгледа овие што ќе зарботат тоа и ќе потрошат, ден за ден. :D

Да немаат помош и поддршка од други ќе испозаглават со кредити.
Исто како што другар купил стан од 30.000 евра, а татко му му дал 15.000 и имал од свадба 10.000 евра собрано. Така секој ќе купи. :)

Со 3000? Се може. Се може и со помалку како за старт.
Ама колку за старт, а за понатаму мора барем едниот да смени работа за повисока плата. Муаетот е тоа дека не може фамилијарни луѓе да работат на вакви места кои се за студенти и да чекаат детски додаток за децата, треба нешто посериозно.
Со 3000 евра 4 члена фамилија не може да продолжи ако сака убав живот, поразличен и полуксузен од порано, а никогаш не знаеш што може да излезе непланирано или ако сакаш да си купиш нова кола и стан без утре да му ја мислиш дека ќе заглавиш.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ама да ја делиш со уште 3 члена со тебе, значи фамилијарно а за сам знам дека е доволно и нешто под тоа.
Ако е фамилијарно ќе има уште +1 плата најмалку и уште подобро ќе живее

pa da ti kazam vo sekoja normalna drzava i nema personal... obicno toa go rabotat srednoskolci ili evntualno studenti.

Mcdonald's is a major employer of youth. In fact, the majority (67 per cent) of our crew are between 14 and 18 years old and another 20 per cent are aged between 19 and 21.

87% zaposleni pod 21 god, sto drugo da ti kazam....
Ама стај се во позиција на некој без високо образование, без некаков занает а тука живее во 80 квадрата 3 генерации во фамилијата ? Тоа им е карта да земат виза да избегаат, и со минималец на почеток ќе живеат подобро од тука а понатаму никој не им забранува да учат занает, полага за камион да вози или нешто сл
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Е ова болдот. (y)

Јас знам со колку пари се живее убав живот. И пак заклучивме дека на овие не им е доволно за сите трошоци да ги покријат со тие 3000 евра и мора да заработат на црно и да имаат помош од родителите. Што ако нема ваква помош, а повеќето немаат и се отидени така без ништо и нивните ни 1 евро не можат да им пратат.

Исплаќање стан, реновирање на друг и купување викендица нема со такви месечни примања во цела фамилија без ничија помош и друга дополнителна работа, па и 6 месеци работа 6 месеци одмор.
Некој ќе помисли дека со работа од 6 месеци, а тоа кај нив е 18.000 годишно се постигнува се, па и 25.000 од работа на црно да ги ставиме. А истите мора 12 месеци да исплаќаат стан и сметки, а тоа е 50%
Ми изгледа овие што ќе зарботат тоа и ќе потрошат, ден за ден. :D

Да немаат помош и поддршка од други ќе испозаглават со кредити.
Исто како што другар купил стан од 30.000 евра, а татко му му дал 15.000 и имал од свадба 10.000 евра собрано. Така секој ќе купи. :)


Ама колку за старт, а за понатаму мора барем едниот да смени работа за повисока плата. Муаетот е тоа дека не може фамилијарни луѓе да работат на вакви места кои се за студенти и да чекаат детски додаток за децата, треба нешто посериозно.
Со 3000 евра 4 члена фамилија не може да продолжи ако сака убав живот, поразличен и полуксузен од порано, а никогаш не знаеш што може да излезе непланирано или ако сакаш да си купиш нова кола и стан без утре да му ја мислиш дека ќе заглавиш.
Просечна плата е 2000 евра во Шведска, 4000 евра ако не им се доволни за добар живот не знам шо треба повеќе, значи 1000 евра да им се за стан и сметки и уштe 1000 евра за други трошоци, во нив спаѓа и храна и превоз, 2000 евра пак ти остануваат.
Шо подразбирате под добар живот ?
Автоматски споено мислење:

Е ова болдот. (y)

Јас знам со колку пари се живее убав живот. И пак заклучивме дека на овие не им е доволно за сите трошоци да ги покријат со тие 3000 евра и мора да заработат на црно и да имаат помош од родителите. Што ако нема ваква помош, а повеќето немаат и се отидени така без ништо и нивните ни 1 евро не можат да им пратат.

Исплаќање стан, реновирање на друг и купување викендица нема со такви месечни примања во цела фамилија без ничија помош и друга дополнителна работа, па и 6 месеци работа 6 месеци одмор.
Некој ќе помисли дека со работа од 6 месеци, а тоа кај нив е 18.000 годишно се постигнува се, па и 25.000 од работа на црно да ги ставиме. А истите мора 12 месеци да исплаќаат стан и сметки, а тоа е 50%
Ми изгледа овие што ќе зарботат тоа и ќе потрошат, ден за ден. :D

Да немаат помош и поддршка од други ќе испозаглават со кредити.
Исто како што другар купил стан од 30.000 евра, а татко му му дал 15.000 и имал од свадба 10.000 евра собрано. Така секој ќе купи. :)


Ама колку за старт, а за понатаму мора барем едниот да смени работа за повисока плата. Муаетот е тоа дека не може фамилијарни луѓе да работат на вакви места кои се за студенти и да чекаат детски додаток за децата, треба нешто посериозно.
Со 3000 евра 4 члена фамилија не може да продолжи ако сака убав живот, поразличен и полуксузен од порано, а никогаш не знаеш што може да излезе непланирано или ако сакаш да си купиш нова кола и стан без утре да му ја мислиш дека ќе заглавиш.
Е ова болдот. (y)

Јас знам со колку пари се живее убав живот. И пак заклучивме дека на овие не им е доволно за сите трошоци да ги покријат со тие 3000 евра и мора да заработат на црно и да имаат помош од родителите. Што ако нема ваква помош, а повеќето немаат и се отидени така без ништо и нивните ни 1 евро не можат да им пратат.

Исплаќање стан, реновирање на друг и купување викендица нема со такви месечни примања во цела фамилија без ничија помош и друга дополнителна работа, па и 6 месеци работа 6 месеци одмор.
Некој ќе помисли дека со работа од 6 месеци, а тоа кај нив е 18.000 годишно се постигнува се, па и 25.000 од работа на црно да ги ставиме. А истите мора 12 месеци да исплаќаат стан и сметки, а тоа е 50%
Ми изгледа овие што ќе зарботат тоа и ќе потрошат, ден за ден. :D

Да немаат помош и поддршка од други ќе испозаглават со кредити.
Исто како што другар купил стан од 30.000 евра, а татко му му дал 15.000 и имал од свадба 10.000 евра собрано. Така секој ќе купи. :)


Ама колку за старт, а за понатаму мора барем едниот да смени работа за повисока плата. Муаетот е тоа дека не може фамилијарни луѓе да работат на вакви места кои се за студенти и да чекаат детски додаток за децата, треба нешто посериозно.
Со 3000 евра 4 члена фамилија не може да продолжи ако сака убав живот, поразличен и полуксузен од порано, а никогаш не знаеш што може да излезе непланирано или ако сакаш да си купиш нова кола и стан без утре да му ја мислиш дека ќе заглавиш.
Можи, станот и викендицата им се на кредит, станот го издаваат за 600 евра и со киријата шо ја земаат си ги плаќаат кредитите и живеат во викендицата, те тоа се води како викендица а 100 квадрати куќа е, предност е шо давачките им се дупло помали во викендичката.
Значи му доаѓа како да живеат гага во Шведска, е сега ризик е оти тој стан не смеат да го издаваат, ама го даваат на нивни пријатели од Словенија и никој ништо абер нема.
Земаат големи приходи од државата, породилно, акаса макаса, детски додаток и плу работата на жената, не се регистрирани инаку, се водат како самбо партнери.
Значи тие 4000 евра им доаѓаат топ.
И тука им праќаат пари на родителите, не кој знае колку ама им помагаат, нон стоп се со луѓе таму, значи бев, со свои очи гледав ова не е рекла казала муабет.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Ако е фамилијарно ќе има уште +1 плата најмалку и уште подобро ќе живее



Ама стај се во позиција на некој без високо образование, без некаков занает а тука живее во 80 квадрата 3 генерации во фамилијата ? Тоа им е карта да земат виза да избегаат, и со минималец на почеток ќе живеат подобро од тука а понатаму никој не им забранува да учат занает, полага за камион да вози или нешто сл
nauci nesto, ostani vo MKD uste godina dve pa idi. spremi se kolku mozes, jazik + nekakov zanat pred da ides, tolku li ne vi e jasno deka so minimalec sekade ke vi bide tesko.toa deka ke naucis nesto vo stranstvo dur se snaogas na minimalec lol, neznam kako si go zamisluvas ama uglavno ne e izvodlivo
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Просечна плата е 2000 евра во Шведска, 4000 евра ако не им се доволни за добар живот не знам шо треба повеќе, значи 1000 евра да им се за стан и сметки и уштe 1000 евра за други трошоци, во нив спаѓа и храна и превоз, 2000 евра пак ти остануваат.
Шо подразбирате под добар живот ?
А да немаат помош што правиме тогаш, тоа ме интересира најмногу? :icon_lol:
Ќе работат ли на црно за плус уште 1000 евра и да дојдат до 5000 евра? :D

Овие што ги пиша платите им се под просекот од 2000 евра и пак не и е доволно и мора и друга работа и најважно ПОМОШ од други. ;)
И по тоа доаѓаме дека ни овие 4000 не им се доволни за цела фамилија, па и 2х3 месеци одмор. Абе ај, така се работи по 2 саати дневно и кога ти прдне си одиш дома на 3 месеци.
Овие да беа толку вредни ќе работеа по 8 саати на 4 места и ќе има многу повеќе пари, ама ај нека е вистина приказната. Или не лажеш нас или тие тебе дека така работат и се изнакупиле со работа од 2 саати на ден. :D


Се почна од она дека на маж и жена ако земаат по 1400-1500 евра ќе живеат илјада пати подобар живот од претходно, а сега буџетот се зголеми на 4000 евра и плус туѓа помош. Кој подобар живот кога се` уште имаат помош од родители?

Нијанса може подобро со тие примања, редовна плата, подобри услови, одмор, слободни денови, ама без никакво опуштање и далеку од луксуз со тие пари цела фамилија. Сам или двајца без деца да, ама повеќе не, па и стан да купиш и викендица аха.

Добар живот ти е да сте сами и без никаква помош од никој, да не си доаѓаш дома два пати по 3 месеци и таму да ги трошиш парите. Каде намислуваш, таму одиш. Купуваш што сакаш, а цената не е важна.

Сеа ќе пише дека во план им е да купат кола од 50.000 евра. :D

Ако е фамилијарно ќе има уште +1 плата најмалку и уште подобро ќе живее
Абе ќе има уште две, не една.
 
M

Macedon1um

Гостин
Форза Милан не е во форма исто како тимов негов, ти пишаа дека од Шведска они ги помагаат родителите тука во Македонија а не обратно што ти го тупиш

Абе ќе има уште две, не една.
Па со една плата во странство ќе преживееш просечно, во Македонија ни тоа. Со две е веќе друга работа кога делиш сметка, рата за смештај итн

nauci nesto, ostani vo MKD uste godina dve pa idi. spremi se kolku mozes, jazik + nekakov zanat pred da ides, tolku li ne vi e jasno deka so minimalec sekade ke vi bide tesko.toa deka ke naucis nesto vo stranstvo dur se snaogas na minimalec lol, neznam kako si go zamisluvas ama uglavno ne e izvodlivo
Те разбирам јас ама некои не сакаат да чекаат, не сакаат да живеат неколку генерации на еден спрат кога може да отидат во Германија да работат било што и пак да си дозволат повеќе отколку тука. Ти кажав познаник со девојката негова отидоа да работат во мекдоналс, настрана што прв пат после којзнае колку години си дозволија одмори настрана, телефони кола како што треба, сами живеат во Германија и одма дигнаа спрат тука во Македонија за нив посебно.
Никој не му забранува на мојот познаник во меѓувреме да полага за камион (пример) и да ја смени работава, или неговата девојка да најде друга работа
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во некои европски земји ако не си во брак процент од платата мораш да префрлаш на родителите, некој вид солидарност.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Во некои европски земји ако не си во брак процент од платата мораш да префрлаш на родителите, некој вид солидарност.
Абе солидарност и родители :D
Знаат ли во тие земји за љубов?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
dovolno e moleri da se... eve vo UK, duplo poveke bi zarabotuvale nego vo burger king... sigurno i bilo kade vo evropa ist bi bil soodnosot. Za moler da stanes kolku vreme treba i sto skolo?


a neznam zosto i site da ne se inzineri, IT ili nesto malku poasalno od burger king... pa na forumot imame cel kup gotvaci sto se klasa, duri i so michelin star ako veke toa sakas da rabotis, SUPER, ama pak zemi i specijaliziraj se pa odi kako gotvac ili nesto treto... najkretenski mi e ova begam od MKD ili bilo kade pa ke improviziram i ke se snaogam nekako, vo denesno vreme toa e totalna glupost
Такви амбиции имаат бациња што уште кога тргнуваат планираат да се вратат назад откако ќе спечалат за гољф или некое канта бмв.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе солидарност и родители :D
Знаат ли во тие земји за љубов?
Не, само на Балканов знаеме. На пример во Калитеа и Сончев Брег најубаво ја искажуваме љубовта.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не бегам јас никаде, сум живеела и тука и надвор, муабетот ми е дека не можи сите занаетчии да бидат исто така како што не можи сите инженери да се, ако беше за така во сендвичари немаше персонал да има, мора некој и таа работа да ја работи.
Абе ламинат и гипс картон да зне да реди не му треба повеќе, ќе вадат барем 1.5 пати повеќе од минимална, а за тоа да го научиш не треба повеќе од месец дена и да си трупец. Или ако си троа побистар бербер, повеќе од инженери заработуваат.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не, само на Балканов знаеме. На пример во Калитеа и Сончев Брег најубаво ја искажуваме љубовта.
Не сум убеден дека е така, во најголем процент нормално. Иако од друга страна во многу случаи е обратно, каде старите земаат повисока пензија од платите на децата.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
А да немаат помош што правиме тогаш, тоа ме интересира најмногу? :icon_lol:
Ќе работат ли на црно за плус уште 1000 евра и да дојдат до 5000 евра? :D

Овие што ги пиша платите им се под просекот од 2000 евра и пак не и е доволно и мора и друга работа и најважно ПОМОШ од други. ;)
И по тоа доаѓаме дека ни овие 4000 не им се доволни за цела фамилија, па и 2х3 месеци одмор. Абе ај, така се работи по 2 саати дневно и кога ти прдне си одиш дома на 3 месеци.
Овие да беа толку вредни ќе работеа по 8 саати на 4 места и ќе има многу повеќе пари, ама ај нека е вистина приказната. Или не лажеш нас или тие тебе дека така работат и се изнакупиле со работа од 2 саати на ден. :D


Се почна од она дека на маж и жена ако земаат по 1400-1500 евра ќе живеат илјада пати подобар живот од претходно, а сега буџетот се зголеми на 4000 евра и плус туѓа помош. Кој подобар живот кога се` уште имаат помош од родители?

Нијанса може подобро со тие примања, редовна плата, подобри услови, одмор, слободни денови, ама без никакво опуштање и далеку од луксуз со тие пари цела фамилија. Сам или двајца без деца да, ама повеќе не, па и стан да купиш и викендица аха.

Добар живот ти е да сте сами и без никаква помош од никој, да не си доаѓаш дома два пати по 3 месеци и таму да ги трошиш парите. Каде намислуваш, таму одиш. Купуваш што сакаш, а цената не е важна.

Сеа ќе пише дека во план им е да купат кола од 50.000 евра. :D


Абе ќе има уште две, не една.
Хаха не си во форма :) Абре тие од Шведска им праќаат тука не обратно :) Никој не ме лажи, доволно долго живеев таму за да знам како функционираа работите.
Работата им е платена за 5 сати да речиме а тие завршуваат за два, канцеларии чистат во еден објект, никој не ги гледа затоа што одат навечер местото им е 5 минути со точак, си имаат клуч, после 6 часот живо пиле нема во фабриката ниту во радиус од 2 км :) кога сакаат одат кога сакаат бегаат.
Автоматски споено мислење:

Абе ламинат и гипс картон да зне да реди не му треба повеќе, ќе вадат барем 1.5 пати повеќе од минимална, а за тоа да го научиш не треба повеќе од месец дена и да си трупец. Или ако си троа побистар бербер, повеќе од инженери заработуваат.
Е да за ова си во право
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Форза Милан не е во форма исто како тимов негов, ти пишаа дека од Шведска они ги помагаат родителите тука во Македонија а не обратно што ти го тупиш



Па со една плата во странство ќе преживееш просечно, во Македонија ни тоа. Со две е веќе друга работа кога делиш сметка, рата за смештај итн



Те разбирам јас ама некои не сакаат да чекаат, не сакаат да живеат неколку генерации на еден спрат кога може да отидат во Германија да работат било што и пак да си дозволат повеќе отколку тука. Ти кажав познаник со девојката негова отидоа да работат во мекдоналс, настрана што прв пат после којзнае колку години си дозволија одмори настрана, телефони кола како што треба, сами живеат во Германија и одма дигнаа спрат тука во Македонија за нив посебно.
Никој не му забранува на мојот познаник во меѓувреме да полага за камион (пример) и да ја смени работава, или неговата девојка да најде друга работа
Da zamenis edna mizerija so druga e cista glupost. toa deka vo ger ke ziveat podobro so minimalec nego vo mkd so minimalec e jasno AMA koga si na minimalec sekoj mesec brkas pari za da platis smetki kaj i da si. Toa deka tamu ke se obucis, dur rabotis, dur ucis jazik tesko da ne kazam nevozmozno. 100 pati podobro e da otides spremen pa makar i malku podolgo ostani vo MKD i spremi se. Da OK, moze da dignes sprat vo MKD kako poznanikot tvoj zasto toa i ne se nekoj pari da gi zarabotis vo stranstvo ama vo princip razlikata ti e otprilika duplo poveke primanja spremen vo odnos na nespremen da otides. Za godina dve ke gi zarabotis tie pari sto gi zagubil dur si se spremal i od den eden ke zivees podobro i ke mozes polesno da napreduvas ama ete nekoj neke da sfati kako ide se toa...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom