Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Дајте реално
Би се отселиле ли од државава вие што моментално живеете овде доколку просечната беше 1300, средната плата беше по некој европски стандард од околу 1000 евра да речеме, минимална со закон 600 евра, наместо сегашнава средна од 300 евра и минимална од едвај 210 евра.
Доколку како работник овде би ве плаќале средно земено околу 800-1000 евра, наместо сегашниве 250-300 евра,
дали сепак би се решиле да ја дувнете од државава за некојси 1600-1800 евра на запад ?

Гласајте на анкетава
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Дајте реално
Би се отселиле ли од државава вие што моментално живеете овде доколку просечната беше 1300, средната плата беше по некој европски стандард од околу 1000 евра да речеме, минимална со закон 600 евра, наместо сегашнава средна од 300 евра и минимална од едвај 210 евра.
Пола ИТ заедница со плати над 1500 евра се отсели од државава.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Анкетава е како прогноза дека 100% од народот би се отселил, освен ако не рипнат платите за 4-5 пати, што е нереално. Некој би останал тука и би бил задоволен со тоа што го има, имаме ние и политичари :D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.520
Не е се во платата.
На 19 години не е се во платата...после 23-24 станува се' платата, а особено кога ќе почнеш да живееш сам или па да издржуваш друг/и.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.951
Поени од реакции
17.704
На 19 години не е се во платата...после 23-24 станува се' платата, а особено кога ќе почнеш да живееш сам или па да издржуваш друг/и.
Можеби ама на 23/4 ако веќе си основал семејство или планираш наскоро освен парите има уште многу фактори поради кој не би останал во државата.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Ni za 10.000 evra plata ne bi ostanala u drzavava ne planiram da disam kancerogen vazduh, sekojdnevno da se soocuvam so australopitekusi zakoraveni 300 godini unazad, cel sistem sjeban, cistoca na nezavidno nivo, zdravstvo uste poloso i zasto bi ostanala koa znam deka za 20 godini od kancer na beli drobovi kje umram.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
А јас пак и 50 евра плата да земав овде пак никогаш не би се отселил, така да фали 3-та опција во анкетата :toe:
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Дали државава ја гледате како територијална или како машина за перење пари предводена од корумпирани влади?
Територијално можеби имаме една од најубавите територии во европа, меѓутоа џабе кога мнозината од луѓе не знаат да ја негуваат.
За чистиот воздух, не сме ние криви што не дува доволно ветер и што не врне дожд. Никој не ви рече да живеете во '' метрополата'', одете во некое селце во подножје на некоја планина
За чистотата, никој не ви е крив што каде и да одите фрлате ѓубре
За здравство, што очекувате вие, на грб да ве носат, со оваква govrn? Ако дошол моментот за умирачка никој не ве спасува, молете се само да не ве фати болештина
Кои се тие австралопитекуси?
Никој не те тера да се соочуваш со нив, помини си не ги ебавај ни 2%
Државава да беше со западни стандарди, луѓето немало да се иселуваат.
Дошол некој западен европеец тука да види како се живее, работи и рекол абе воа тука ептен лабаво, раздвижен друштвен народ, супер е овде тука ќе живеам
Но кога прашал колку плата зимаат тука и кога му кажале 200 евра, а не фала
Лани, со еден шпанец запраивме муабет баш тука у мк и му викам сите бегаат од тука, а ти си дошол тука да работиш, го прашав како е Шпанија, вика скапо било, мала платата, висока кирија, не се живеело таму и дека моментално Португалија била поарна, и го прашав што работи, вика одгледувал тука во Свети Николе крставици патлиџани
Куров мој одгледувал, шо кур бара во вукоебинава, освен ако не му понудиле 2000 евра плата, па тука да му е поарно од Шпанија. Иначе незнае да бекне македонски, а тој ден леташе за Барселона
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Треба анкетава да има опција - поради друго нешто -

Ете, на пример јас би се отселила ама не за поголема плата, туку за ред, мир, почитување на правила...едноставно сакам да спијам на раат без некои улави вандали да ми играат под прозор фудбал во 03 часот после полноќ, сакам да одам некаде каде што имаат сообраќајна култура, почист воздух, здрава чиста средина идр
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Треба анкетава да има опција - поради друго нешто -

Ете, на пример јас би се отселила ама не за поголема плата, туку за ред, мир, почитување на правила...едноставно сакам да спијам на раат без некои улави вандали да ми играат под прозор фудбал во 03 часот после полноќ, сакам да одам некаде каде што имаат сообраќајна култура, почист воздух, здрава чиста средина идр
Pa pisuva nekojsi tamu pokvaliteten zivot, slobodno dadete mislenje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom