Би се отселиле ли од државава доколку?

9Би се отселиле за стално од државава (кажете си реално, ова е само мислење)

  • Не доколку средната плата беше 1000 евра, наместо сегашниве 300

  • Да за средна западноевропска плата од 1800 евра и некојси таму поквалитетен живот


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Da zamenis edna mizerija so druga e cista glupost. toa deka vo ger ke ziveat podobro so minimalec nego vo mkd so minimalec e jasno AMA koga si na minimalec sekoj mesec brkas pari za da platis smetki kaj i da si. Toa deka tamu ke se obucis, dur rabotis, dur ucis jazik tesko da ne kazam nevozmozno. 100 pati podobro e da otides spremen pa makar i malku podolgo ostani vo MKD i spremi se. Da OK, moze da dignes sprat vo MKD kako poznanikot tvoj zasto toa i ne se nekoj pari da gi zarabotis vo stranstvo ama vo princip razlikata ti e otprilika duplo poveke primanja spremen vo odnos na nespremen da otides. Za godina dve ke gi zarabotis tie pari sto gi zagubil dur si se spremal i od den eden ke zivees podobro i ke mozes polesno da napreduvas ama ete nekoj neke da sfati kako ide se toa...
Се тоа во ред, а ние од понежниот пол за шо да се убучиме ? :) Молерки ? Додуша зошто да не, во Шведска нема машка женска работа, имам видено доста девојки кои работат со градежништво, возат шлепери, утовар растовар и шо уште не :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Смешно ми е затоа што луге очигледно не сфаќаат како работат некој работи. Ако ти мислиш дека од готвач во Мекдоналдс тек така ќе се префрлиш во некоја друга индустрија каде немаш локално искуство хммм, со среќа нека ти е, пошто ќе ти треба. Секој гледа што си работел и тоа игра улога во твојата понатамошна кариера сакал ти или не. Смешно ми е дека некој мисли дека со таква работа ќе има ОК живот во странство, јас сфаќам да е за почеток и да се дискутира во тој контекст АМА овде луѓе филмови си прават дека може да опстанат со таква работа, изивини ама тоа е СМЕШНО. Смешно ми е дека се игнорираат совети на луѓе што се веќе подолго на страна а сите се добро намерни. СМЕШНО е да мислиш дека таква работа ќе ти обезбеди добра иднина. Смешна е одлуката да пробаш така наместо во МКД да се дообучиш за нешто макар и занает па да пробаш на тој начин... Многу, стварно МНОГУ работи се смешни.

Не ми завршил мене никој работа, а иначе сум работел и во АУС, УК и повеќе места низ азија, некој многу полоши и од МКД ама никогаш не сум идел на тепка, никогаш не сум работел или се задоволувал за минималец и секогаш каде и да сум идел сум гледал да се спремам и надградам пред да идам. Тоа подразбирало и учење таи и тагалог (филипински) и учење на нивни локални закони кој се битни за мојата струка и нормално запознавање колку може со нивната култура каде и да сум бил пред да стапнам таму. Ваљда појасно ти е сега?
Ок другар,друга ми беше мислата,немав нешто лично кон тебе лоша намера.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Добро де пишано е "и му помагаат", ја разбрав друго. Еве кај и да е од тие нивните плати и на комшиите ќе испраќаат пари. :icon_lol:

Очите друго гледаат и на изглед за многу фамилии мислиме дека се им е соврешно и убаво, еден куп пари, секој викенд скари, а некои и самите така си го прикажуваат животот, а не сте биле никогаш во нивна кожа.
Прашај ги колкави им се кредитите за тоа што е купено и колку ќе ги исплаќаат со нивната работа 3 месеци таму, 3 одмор. Земале од кирија и од тоа плаќале кредити, големите пари 600 евра.
Па и не се регистрирани, немаат постојана работа ако се верува во тоа дека на 3 месеци работат, којзнае некој да им дал кредит. Што услови ќе беа тоа бе. :icon_mrgr:

Од чистење канцеларии до нов стан и викендица од 100 квадрати, готово заебете го занаетот и ИТ, туку во чистење канцеларии се парите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Се тоа во ред, а ние од понежниот пол за шо да се убучиме ? :) Молерки ? Додуша зошто да не, во Шведска нема машка женска работа, имам видено доста девојки кои работат со градежништво, возат шлепери, утовар растовар и шо уште не :)
Маникир, педикир, фризерки, депилации, масажи, готвење, пекари, слаткари се доста платени каде и да отидеш, па дури и за мкд нема да гладуваш никогаш со овие знааети.
Текстилна индустрија не ти ја препорачувам, секаде е најмизерно платена.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Добро де пишано е "и му помагаат", ја разбрав друго. Еве кај и да е од тие нивните плати и на комшиите ќе испраќаат пари. :icon_lol:

Очите друго гледаат и на изглед за многу фамилии мислиме дека се им е соврешно и убаво, еден куп пари, секој викенд скари, а некои и самите така си го прикажуваат животот, а не сте биле никогаш во нивна кожа.
Прашај ги колкави им се кредитите за тоа што е купено и колку ќе ги исплаќаат со нивната работа 3 месеци таму, 3 одмор. Земале од кирија и од тоа плаќале кредити, големите пари 600 евра.
Па и не се регистрирани, немаат постојана работа ако се верува во тоа дека на 3 месеци работат, којзнае некој да им дал кредит. Што услови ќе беа тоа бе. :icon_mrgr:

Од чистење канцеларии до нов стан и викендица од 100 квадрати, готово заебете го занаетот и ИТ, туку во чистење канцеларии се парите.
Верувај другар дека во Шведска има такви чудни закони шо нема да ти се верува на сопствените очи и уши, кој живее подолго време таму знае за што зборувам.
Станот му е на кредит, до 400 евра некаде им е месечната рата, мало станче, гарсоњера ама им брка работа.
Кредит му одобрија него затоа што земаше голем инкомс, земаше многу голема плата дури работеше во една фабрика за конзерви.
Кредит ако имаш фас ти даваат без проблем, другарка ми си подигна кредит од 5000 евра од тука во Македонија дури беше на одмор, си аплицира од тука, за 2 дена и го одобрија кредитот.
За станчето си платија учество не ме фаќај за збор мислам дека 7-8000 евра, не ме фаќај за збор за ова, севкупнатаа вредност на станот е 50 000 евра
Автоматски споено мислење:

Добро де пишано е "и му помагаат", ја разбрав друго. Еве кај и да е од тие нивните плати и на комшиите ќе испраќаат пари. :icon_lol:

Очите друго гледаат и на изглед за многу фамилии мислиме дека се им е соврешно и убаво, еден куп пари, секој викенд скари, а некои и самите така си го прикажуваат животот, а не сте биле никогаш во нивна кожа.
Прашај ги колкави им се кредитите за тоа што е купено и колку ќе ги исплаќаат со нивната работа 3 месеци таму, 3 одмор. Земале од кирија и од тоа плаќале кредити, големите пари 600 евра.
Па и не се регистрирани, немаат постојана работа ако се верува во тоа дека на 3 месеци работат, којзнае некој да им дал кредит. Што услови ќе беа тоа бе. :icon_mrgr:

Од чистење канцеларии до нов стан и викендица од 100 квадрати, готово заебете го занаетот и ИТ, туку во чистење канцеларии се парите.
Па не прочита погоре ? Работата им е платена за 5 сати а завршуваат за два, ако сакаат можат и на црно екстра да заработат затоа што се цел ден слободни, нормално не можи на секој така да им се погоди како нив
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На крај ќе испадне дека држaвата им го купила станот и викендицата и они таму живеат гага, едниот живее со парите од државата и чистат канцеларии по 2 саати на ден 6 месеци во годината колку да не им е досадно. :sleep:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
На крај ќе испадне дека држaвата им го купила станот и викендицата и они таму живеат гага, едниот живее со парите од државата и чистат канцеларии по 2 саати на ден 6 месеци во годината колку да не им е досадно. :sleep:
Па праено е муабет на темата работа и живот во Шведска, Шведска ти е социјална земја, цицај дури можиш.
За одморот во МК јас грешно се изјаснив, се извинувам, ќе пишев сега беа дојдени 3 месеци седнаа а напишав седат тука по 3 месеци :)
Не се луксузираат на скапа облека и некоја посебна храна, не излегуваат по ресторани, значи строги дома си прават беренки, и тука заштедија најмногу.
Е сега не можи и луксуз да се брка и стан да се купи и на одмор да се оди :) со таа плата ама живеат сосема нормален живот, фамилијарен.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како така сега штедат? :pos:

Ќе завршиме со тоа дека дома месат леб, имаат бавча на викендицата и чуваат кокошки, а почнавме со луксузирање и софри секој втор ден со пријателите таму, а во МКД ни во ресторан немаат идено каде една вечера е 10 евра по лице.

Тоа нивното со минималец сега е преживување, далеку од илјада пати подобар живот, под просек. Купуваш имот на кредит од 50 години, забораваш на одмор, луксуз, нема ресторани, нема скапа облека Примарк е премија, нема секаква храна со таа плата, а на почеток се имаше и за се им стигаа парите и повеќе од доволно им беа, па и испраќаа на други. :icon_mrgr:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Како така сега штедат? :pos:

Ќе завршиме со тоа дека дома месат леб, имаат бавча на викендицата и чуваат кокошки, а почнавме со луксузирање и софри секој втор ден со пријателите таму, а во МКД ни во ресторан немаат идено каде една вечера е 10 евра по лице.

Тоа нивното со минималец сега е преживување, далеку од илјада пати подобар живот, под просек. Купуваш имот на кредит од 50 години, забораваш на одмор, луксуз, нема ресторани, нема скапа облека Примарк е премија, нема секаква храна со таа плата, а на почеток се имаше и за се им стигаа парите и повеќе од доволно им беа, па и испраќаа на други. :icon_mrgr:
Имот било каде да купиш, подигаш кредит. Освен ако не работиш на запад, а да купиш имот на Балканот, или пак да си работел 50 години и да си тргал настрана. :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Како така сега штедат? :pos:

Ќе завршиме со тоа дека дома месат леб, имаат бавча на викендицата и чуваат кокошки, а почнавме со луксузирање и софри секој втор ден со пријателите таму, а во МКД ни во ресторан немаат идено каде една вечера е 10 евра по лице.

Тоа нивното со минималец сега е преживување, далеку од илјада пати подобар живот, под просек. Купуваш имот на кредит од 50 години, забораваш на одмор, луксуз, нема ресторани, нема скапа облека Примарк е премија, нема секаква храна со таа плата, а на почеток се имаше и за се им стигаа парите и повеќе од доволно им беа, па и испраќаа на други. :icon_mrgr:
Чекај бе форца :) Смани доживљај, муабетот почна кога ме праша зошто работат и плус на црно јас ти одговорив за да си ги овозможат тие ручеци, софри, за да им праќаат дома пари, и да идат на одмор.
Ти не си ми во форма и не ме читаш изгледа затоа не се разбираме.
Ај одново вака, основни примања им се 4000 евра, севкупно со се примања од државата и социјална помош.
Тие пари им се доволни да си покријат давачките за дома и да си платат кредитите, и пак им останува некоја круна.
Е сега ти ме праша зошто работат и на црно јас ти одговорив зошто.
Под штедење подразбораме да не се расфрлаат со пари на скапи коли, скапа и луксузна облека и јадење во некои поелитни ресторани, никој не рече дека леб месат дома и дека кафе немаат пиено во центар.
А и кај да излегуваат кога имаат две мали дечиња, освен по игротеки и во Бургер Кинг или во некоја пицерија и да сакаат не можат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Чекај бе форца :) Смани доживљај, муабетот почна кога ме праша зошто работат и плус на црно јас ти одговорив за да си ги овозможат тие ручеци, софри, за да им праќаат дома пари, и да идат на одмор.
Ти не си ми во форма и не ме читаш изгледа затоа не се разбираме.
Ај одново вака, основни примања им се 4000 евра, севкупно со се примања од државата и социјална помош.
Тие пари им се доволни да си покријат давачките за дома и да си платат кредитите, и пак им останува некоја круна.
Е сега ти ме праша зошто работат и на црно јас ти одговорив зошто.
Под штедење подразбораме да не се расфрлаат со пари на скапи коли, скапа и луксузна облека и јадење во некои поелитни ресторани, никој не рече дека леб месат дома и дека кафе немаат пиено во центар.
А и кај да излегуваат кога имаат две мали дечиња, освен по игротеки и во Бургер Кинг или во некоја пицерија и да сакаат не можат.
Ако им се примањата 4000€ не може некоја круна да им остане :) евентуално некое евро
Автоматски споено мислење:

Овој што ја отворил темава,е најверојатно емоционално незрела личност.Јас за мене еве да си кажам,од оваа позиција моментална каде што се наоѓам би се нафатил да заминам па по цена и да се пензионирам у мекдоналдс.Мене ми е ова хорор и па ке повторам,спокојството што го нуди западот е неодолив мамец за мене.Толку
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имот било каде да купиш, подигаш кредит. Освен ако не работиш на запад, а да купиш имот на Балканот, или пак да си работел 50 години и да си тргал настрана. :)
Или продаваш, заработуваш на страна или кредит, ама за да го купиш со минимални примања има да си скратиш од многу други задоволства.
На кредит од 25 годиши ќе го купиш со дупло поголема плата од минимална за кој овде се пишуваше дека е доволна и предоволна се има за се.

Чекај бе форца :) Смани доживљај, муабетот почна кога ме праша зошто работат и плус на црно јас ти одговорив за да си ги овозможат тие ручеци, софри, за да им праќаат дома пари, и да идат на одмор.
Ти не си ми во форма и не ме читаш изгледа затоа не се разбираме.
Ај одново вака, основни примања им се 4000 евра, севкупно со се примања од државата и социјална помош.
Тие пари им се доволни да си покријат давачките за дома и да си платат кредитите, и пак им останува некоја круна.
Е сега ти ме праша зошто работат и на црно јас ти одговорив зошто.
Под штедење подразбораме да не се расфрлаат со пари на скапи коли, скапа и луксузна облека и јадење во некои поелитни ресторани, никој не рече дека леб месат дома и дека кафе немаат пиено во центар.
А и кај да излегуваат кога имаат две мали дечиња, освен по игротеки и во Бургер Кинг или во некоја пицерија и да сакаат не можат.
Супер по некоја круна, а тоа е и повеќе од доволно за да ја испратат дома. :pos:

Знам зошто работат на црно, затоа те прашав за да дојдеме до тоа дека не им стигнува таа минимална плата од чистење, преживуваат мислат дека со купување имот и од земање кирија од истиот ќе се збогатат, а уствари задолжени до гуша и полни кредити.

Кој црн ресторан, сега па не одат само во елитен. Ни на одмор не одат, истиот ќе го сонуваат долго време. Доаѓаат дома ја стискаат секоја пара, ни евтин одмор вон сезона ни ресторан. :Д
Изговор нема каде да одиме со мали деца.

Нели гага им беше животот, а немаат за одмор, стан исплаќаат, па нели кирија земаат и од неа плаќаат рата. :pos:

Минималец ќе биде и во МКД и во Шведска и на марс. Може поквалитетен е животот, инфраструктура, закони, образование,..

Ама прво ќе гледаш да извадиш за сметки, а за одмор ако остане и ова не е ништо поразлично од мкд каде не одиш на одмор, возиш увезена кола и купуваш во Ваикики и Шутка.

Поубав живот ќе имаш над проскеот, по најмалку 3000 евра една плата на еден. Со занает лесно лапаш вакви суми.
Имаш за стан на кредит од 25 години и одмор на поубава дестинација во шпиц на сеозна и кредит за убава кола од 15.000 евра.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И заборавив, кажи му на пријателчето да не седи со оноа во рака, нека си ги засука ракавите и да си најде поозбилна работа од чистење пола работно време и да не чека пари само од социјална помош и детски додаток колку за да има само за сметки и кредити. ;)

Сите гледаат што повеќе да го натоварат магарето, а и фамилијата повеќе да прошета, а овој ни на одмор. :D


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Или продаваш, заработуваш на страна или кредит, ама за да го купиш со минимални примања има да си скратиш од многу други задоволства.
На кредит од 25 годиши ќе го купиш со дупло поголема плата од минимална за кој овде се пишуваше дека е доволна и предоволна се има за се.


Супер по некоја круна, а тоа е и повеќе од доволно за да ја испратат дома. :pos:

Знам зошто работат на црно, затоа те прашав за да дојдеме до тоа дека не им стигнува таа минимална плата од чистење, преживуваат мислат дека со купување имот и од земање кирија од истиот ќе се збогатат, а уствари задолжени до гуша и полни кредити.

Кој црн ресторан, сега па не одат само во елитен. Ни на одмор не одат, истиот ќе го сонуваат долго време. Доаѓаат дома ја стискаат секоја пара, ни евтин одмор вон сезона ни ресторан. :Д
Изговор нема каде да одиме со мали деца.

Нели гага им беше животот, а немаат за одмор, стан исплаќаат, па нели кирија земаат и од неа плаќаат рата. :pos:

Минималец ќе биде и во МКД и во Шведска и на марс. Може поквалитетен е животот, инфраструктура, закони, образование,..

Ама прво ќе гледаш да извадиш за сметки, а за одмор ако остане и ова не е ништо поразлично од мкд каде не одиш на одмор, возиш увезена кола и купуваш во Ваикики и Шутка.

Поубав живот ќе имаш над проскеот, по најмалку 3000 евра една плата на еден. Со занает лесно лапаш вакви суми.
Имаш за стан на кредит од 25 години и одмор на поубава дестинација во шпиц на сеозна и кредит за убава кола од 15.000 евра.
Со сила пробваш да ме убедиш во нешто шо не го знаеш, значи јас ти викам живеат добар живот ти ми велиш нееее, не е така.
Задолжени биле со кредити, и шо дека го исплаќаат тој кредит 20 години ? Што е подобро кирија да плаќаат од 800 евра месецот или 400 евра рата за кредит и во нив спаѓа и одржување на станот, ќе плаќаш кирија 800 евра за 30 квадрати стан и тој стан не е твој, а вака по 20 години ќе остани за тебе, за децата твои.
Секаде во светот живеат на кредити, не дека ја окриле Америка и дека е многу добро да живеат така ама разликата е шо таму имаат услови да живеат на кредити и не се осеќаат на тие плати таму, не е каматата 12% како кај нас.

Никој не рече дека живеат луксузен живот, значи живеат НОРМАЛЕН живот, кој дел не го разбираш ?
Автоматски споено мислење:

И заборавив, кажи му на пријателчето да не седи со оноа во рака, нека си ги засука ракавите и да си најде поозбилна работа од чистење пола работно време и да не чека пари само од социјална помош и детски додаток колку за да има само за сметки и кредити. ;)

Сите гледаат што повеќе да го натоварат магарето, а и фамилијата повеќе да прошета, а овој ни на одмор. :D


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Џабе прајме муабет, за тебе преден план е да одиш Калитеа на одмор, и кафана, тоа е квалитетен живот, за него приоритет му е да си ја обезбеди станбено фамилијата и да имаат нормален добар живот, не се разбираме.
За едно ќе се сложам со тебе дека можи да заработи повеќе, мене лично не ми стигаат тие 4000 евра за да си ги задоволам моите афинитети, јас сум подруг тип од него и често идиме во конфликт кога отвораме оваа тема.
Ете сега си отворија фирма за чистење и ваљда ќе заработува повеќе :)
Автоматски споено мислење:

@Forza Milan!!! Ме интересира шо подразбираш ти под добар и нормален живот ?
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ништо де ако исплаќаат не се единствени, ама ако останат на минимална ќе преживуваат и 20 и 50 години или се ќе продадат.

Јас знам убаво, а ти само од видување си толку убедена дека им останува и повеќе од доволно со тие примања и плус ратата од станот словенците им ја плаќаат за киријата.

За мене доволно е тоа дека не одат на одмор за да заштедат, за да знам каков живот живеат.
Барем ова да не ти се испуштеше да го пишеш. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom