Битолчани, пазете ваму!

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
Skyscanner.net, британска веб страна која помага во наоѓањето најевтини летови низ светот, ја смести Битола меѓу седумте европски градови кои кај и да е ќе станат големи туристички атракции.

Ако во времето на Отоманската империја се издавале туристички водичи, Битола ќе била опишана како шопинг рај. Лоциран на половина пат помеѓу Виена и Истанбул, овој град тогаш можел да се пофали со 7 пазари и 2.000 продавници, но за жал денес овој град во Македонија привлекува многу малку туристи. Со извонредна локација помеѓу планини, и истокот-ја-среќава-Западна Европа архитектура и атмосфера, не е ни чудо што за Битола се напишани преку 500 песни. Неговото време повторно доаѓа”, пишува на сајтот.
Ако не ни верувате, еве ви го линкот
Скроз небитно, ама сепак да ги спомнеме и другите 6 градови кои му прават друштво на (како што милуваат да го кажат новинарите на вести) градот на конзулите.
Нека се спремаат и жителите на:
1. Чешки Крумлов, Република Чешка
2. Бидгошч, Полска
3. Клермон-Феранд, Франција
4. Калининград, Русија
5. Гимараеш, Португалија
6. Припјат, Украина
 
S

Shaman

Гостин
Како ли само успеал Припјат да биде пред Битола не ми е јасно?
http://en.wikipedia.org/wiki/Prypiat

А Битолчани нека го изгланцаат Широк Сокак
и нека наоштрат сатарите :)
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Пред некој ден имав прилика со автобус цела Македонија да ја пројдам. Од Битола и битолско ми останаа навистина добри впечатоци. Може и првпат се погоди таков врнежлив мај кај нас ама сепак прекрасна е Пелагонија и Битола, толку зелена и убава природа ретко кај се гледа а сум бил на многу места по западна Европа. Исто така за прв пат бев и на Пелистер, може како Водно е во смисол на посетеност ама сепак тоа е планина за разлика од ритчево во Скопје и иако имам корени во Скопје сметам дека Битола е навистина главен македонски град, без рамковци, убава природа, добри луѓе едноставно прекрасно.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
очекував припјат да е повисоко, незнам дали е веќе туристичко место ама верувам сите сакаат да појдат таму и да го видат хоророт, исто ко на времето замокот на дракула кога беше атракција(додуша и сега е)
 
S

Shaman

Гостин
Има жители во припијат? :D
нема. и се доека не го завршат и вториот саркофаг на
чернобил, забрането е да се оди таму.
моментално поради пукнатини на стариот саркофаг,
радијацијата е на високо ниво. секоја посета е на голем ризик.
незнам луѓево што си мислат... па после кога им се раѓаат деца
со рогови, ѓаолот бил крив.

вака Битола си е Битола бе...
Битолчанки, ова она.... мхмхмхмхмхмхм :)
 
B

BrunoFresh

Гостин
нема. и се доека не го завршат и вториот саркофаг на
чернобил, забрането е да се оди таму.
моментално поради пукнатини на стариот саркофаг,
радијацијата е на високо ниво. секоја посета е на голем ризик.
незнам луѓево што си мислат... па после кога им се раѓаат деца
со рогови, ѓаолот бил крив.

вака Битола си е Битола бе...
Битолчанки, ова она.... мхмхмхмхмхмхм :)
не дека за битолчанките, али чисто од сигурност дека не сакам моето дете да изгледа на diablo.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
нема. и се доека не го завршат и вториот саркофаг на
чернобил, забрането е да се оди таму.
моментално поради пукнатини на стариот саркофаг,
радијацијата е на високо ниво. секоја посета е на голем ризик.
незнам луѓево што си мислат... па после кога им се раѓаат деца
со рогови, ѓаолот бил крив.

вака Битола си е Битола бе...
Битолчанки, ова она.... мхмхмхмхмхмхм :)
Ја студира у Битола 4 години .. кои пички ги има по Широк Сокак , бреејјјјјјјјјјјјјјјјјјјјј ... 9 сабајле веќе се шетат у минич и штикли , нишо чудно шо гејците идат во Битола да ебат за ефтина пара .. имаше случаеејднаш , минеме спроти Епинал , на паркингот имаше црна кола со гејски табли и затемнети стакла , минавме покрај неа од близу и се виде маж на возачкото седиште и фацата на некоја девојка во неговиот скут :D :свиркам:

Градот me gusta , ама народот некако не баш ..
 
B

BrunoFresh

Гостин
Ја студира у Битола 4 години .. кои пички ги има по Широк Сокак , бреејјјјјјјјјјјјјјјјјјјјј ... 9 сабајле веќе се шетат у минич и штикли , нишо чудно шо гејците идат во Битола да ебат за ефтина пара .. имаше случаеејднаш , минеме спроти Епинал , на паркингот имаше црна кола со гејски табли и затемнети стакла , минавме покрај неа од близу и се виде маж на возачкото седиште и фацата на некоја девојка во неговиот скут :D :свиркам:

Градот me gusta , ама народот некако не баш ..
Само ради последново ќе те цитирам. И јас таму студирам, али мене ми е однопаку. Баш народот ми е кул онака, а градот никаков :) Несреден (ова според мене да нема забуни)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Само ради последново ќе те цитирам. И јас таму студирам, али мене ми е однопаку. Баш народот ми е кул онака, а градот никаков :) Несреден (ова според мене да нема забуни)
шо знам, и јас таму студирам ама мене ни народот ни градот ме бендисува :)
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
нема. и се доека не го завршат и вториот саркофаг на
чернобил, забрането е да се оди таму.
моментално поради пукнатини на стариот саркофаг,
радијацијата е на високо ниво. секоја посета е на голем ризик.
незнам луѓево што си мислат... па после кога им се раѓаат деца
со рогови, ѓаолот бил крив.

вака Битола си е Битола бе...
Битолчанки, ова она.... мхмхмхмхмхмхм :)
А каква врска има Чернобил со децата што се раѓаат со рогови, без раце, со едно око.. итн итн. Сум читал многу вицови во врска со тоа, но никогаш не сум можел да разберам.

Иначе Битола е најубав Македонски град, после Прилеп секако. И вреди да се посети. :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Проблем на Битола е што во моментов е многу сиромашна, така да немат средства да го одржуват тоа што им останало од убавите времиња. За разлика од нив Прилеп кој некогаш бил село за Битола многу побрзо се развива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom