Битола

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
dragan_ns напиша:
Битола си е Битола
Од баирон па се до ћинимале.Битола е секогаш убава,
Дали има уште АМАЛИ кај мостон покрај драгор?
Поздрав до сите Битолчани и цела БТ:околија.
:party2: :aplauz: Ми се чинит Пелистерка е далеку поубава од
Кнјаз Милош
Sej aman Bair zakon e , ziva muzika 24 sati za ich pari . Najvesela naselba e :))
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
andrejlmm напиша:
I na Pelisterkata mu e...a majkata onie SK i OH banditi

ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕјјјј Колку е убава навистина не може да се искаже, но жално е да се каже,а е вистина........Битопла е уништена ( стопанство ЛОЗАР , Свилара , Фрижидери, Кожара , Битолатекс -гигант, Прогрес, .....)

Почитувани . Јас не сум песимист туку реалист. Никакви вработувања, а суфицит на кадри- интелектуалци. ( или се келнери или таксисти )

РЕК ја рани цела МК , а ја труе само БТ.

Код:
E жал ми е кога слушам така.Лани кога бев слушав дека грците многу фабрики купиле, и многу мали плати давале,и многу каснеле со плати и по неколку месеци.Живеев во Битола 4 години,во најдоброто време можеби-Најголем празник ни беше кога пелистер ће го победеше вардар од СК. под тумбе кафе.Тоа време беше -кога ф.к. Пелистер беше јак,Мате Матески ни беше водач,и диригент, /Ние сме од Матеее Матеее е наш/ Фабриките добро стоеја,корзото вриеше на вечер,Главни фраери се знаеше кој се -Миле црниот /развијотката/
браћата Машкиот и Женскиот, мали али многу одважен Лајко од ћинимале, па рибарот и Лампината/Драган и Раде/ и никој тогаш во битола не се плашеше за животот. Шо бе во Грција одевне еднаш неделно,поефтино тамо беше,-Најповеће лани во Битола ме повреди кога видов кај старата алтобуска ресторантот СОЛУН, повеће не се викат така, па не сакав ни да влезам.Кој тоа го дозволи дамла да го удри.Е ...цел реферат..имам многу за битола ..е велиш дека таксираш.Дали си чул дека постоеше еден таксиста Бучко,клал сирена како крава да мука,па го завикале Бучко.Поздрав до сите БТ.
и ...Пелистерката одлична беше,ама битолското турците ептем го заебале.:party2:
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Кркардаш

ragazza напиша:
Sej aman Bair zakon e , ziva muzika 24 sati za ich pari . Najvesela naselba e :))
Еее...се'се дешава на баирон.
Але...Дали си била некош на КРКАРДАШ ?:)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
dragan_ns напиша:
Еее...се'се дешава на баирон.
Але...Дали си била некош на КРКАРДАШ ?:)
Sum ,gore na 40 macenici i baska koj vidokret e gore cela Bt ja gledash ama toj del e mnogu miren :)
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
24
Поени од реакции
1
E па вака :)

dragan_ns напиша:
Еее...се'се дешава на баирон.
Але...Дали си била некош на КРКАРДАШ ?:)
Oх , од кај да почнам ....

Јас живеам на бајрот на 50 метра од Кркардаш ( крк=40, кардаш= брат ) или храм Св. 40 маченици. На 22 Март е денот, па повелете на гости! хехехе.

Бучко го знаев. Бев дете. Стрико ми ко ке си дојдеше од Швајцарија секогаш со Бучко си идеше. Беше низок,дебел човек со мустаки.Возече една волга,ама заоблена постар модел. Тој загина во сообраќајка во Грција.

Кај мене нема роми, ама затоа во лето од тој баир се слуша музика по цели деној. Патем... на некој ром му дале стан во Карпош од работа. Тој навикнат од Бајро во 07 саатот сабајле - музиката до даске.... И нормално кукниот совет му забранил.... По 3 дена без музика се налутил и го вратил станот и рекол

- Кај сакам јас вака УМРЕНЦКИ да живеам.... хехехехе


Слики имам и од Кркардаш и од Битола сликани од мојот балкон но не знам како да ги поставам на постот па би ве замолил некој да ми каже и да ви ги пратам.

Паролата беше .......Мате е наш - Ние сме МАТУФИ хехехе
А и Мате лично го познавам. Ме вика докторе( Ветеринар сум), а работеше во Лозар кај што работев и јас. Сега е под пензија.

П.С. Лозар е на Лозарци и пак ке се врати - правдата мора да победи :)
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
;) Svadbite letno vreme u se najjaki , ko ke se klavat na export po Germanite :)) Na ramce mu kupi Sevdad tendzere za kapak ke si kupi sam:)
Inace imam i jas sliki od panorama od krkadash :)
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
И јас прв пат го видов Матета во лозар,на пракса бевме од земјоделското,и кога го видовме, мојот проф.Живко копилјакот, и ни раче ...Е Гледајте какви дебели ће бидете ако јадите грозје после оброк.Иначе во работнава книжица имам работни стаж од лозар,20дена-запишани во лисолај.
а за ресторанот Солун не кажа ,да не му го вратија името -па пак на шкембе-чорба да одам.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Јас шо сум пола Битолчанец не си го знам градо :icon_lol:

Океј, ги знам автобуската, железничката, Кланица, Уредо, Корзо/Шеталиште/Зоолошка, Поштата, и.. толку. Па и не е толку лошо за 2-3 доаѓања годината (=
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
Абе закон сме ние Битолчаните, најубав град со најубај луге.Инаку јас сум од Ушици
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Добро е, andrejlmm, се гледа!!! Не мораш повторно да се обидуваш. Само, ако знаеш како - намали ја сликата, ја деформира целата страна.
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Река драгор,надошла?

Aбе Битолчани, дали стварно драгор се излил и нешто ко да поплавил?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom