Битола

Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
1683673475159.png

До кога планираат да го решат проблемот???

Овие од ПОИНАКУ овер/андер 2.5 гласа наредните избори им давам тешки пропалитети од советници продаени души.

Неможи чоек да шета на вечер, 3 пати досега избегнав да ме касни куче, треба да настрада некој не дај боже посериозно за да ви текни???
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.602
Поени од реакции
4.618
Ова е глобален проблем во цела Македонија
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Прегледај го приврзокот 377991

До кога планираат да го решат проблемот???

Овие од ПОИНАКУ овер/андер 2.5 гласа наредните избори им давам тешки пропалитети од советници продаени души.

Неможи чоек да шета на вечер, 3 пати досега избегнав да ме касни куче, треба да настрада некој не дај боже посериозно за да ви текни???
Kje kje kje kje bidi nekogas. Samo na kje ostanavme
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Во чопор одат кучињата, да ти е страв да преминиш улица.
Сакам кучиња имам и чувано дома ама ова е претеризам.
Нели стационар ќе правеа ? Поинаку испадна неинаку. То се знаеше, кој дојди на власт мани.
Како велат, и тие мање ама и ние Битолчани крепење.
Еден не се најде салам за овој градот да го подсреди малку, кучињата се само дел, буквално ништо не е како шо треба.

Со паркинг шо прајме, пола Битола е иселена а коли вријалници, пола сат вртиме за колата да ја паркираме, еден Прилеп има катна гаража бе.

Градот е валкан, контињерите преполни, околу нив ѓубре исфрлено, тука ги обвинувам граѓаните кои се крајно некултурни и безобразни, најповеќе тие кои имаат продавници, ги полнат контињерите и ѓубрето го фрлаат така, без вреќи, тука спаѓаат и оние со кафичите.

Не го именувам кој е кога работев во еден локал, газдата ми велеше оди фрли го ѓубрето ама истури го онака, вреќата врати ја, демек да штедиме на вреќи хахаха, нормално дека со се вреќа го фрлив.

Жалосно за ваков град како Битола, идат туристи од целиот свет, слушнале за градот кој опеан во песни и книги, градот на конзулите, и кога ќе дојдат шо ќе видат, тотално разочарување.
Автоматски споено мислење:

Комшија ми беше, слава му.
Татко ми ми има раскажано многу за Мурато, вика ќе седевме како деца надвор и ќе му текнеше навечер на антена ќе се качеше Пелистер. Жално шо не успеа да се врати.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.442
Поени од реакции
9.182
До кога планираат да го решат проблемот???
E оти сега вака прајте? Не знам шо брзате... луѓето само еден мандат се со власта, во вториот мандат ќе биди, полека. Битно проект за стационар имаат батките.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.376
Не го именувам кој е кога работев во еден локал, газдата ми велеше оди фрли го ѓубрето ама истури го онака, вреќата врати ја, демек да штедиме на вреќи хахаха, нормално дека со се вреќа го фрлив.
:D Не си сфатил, газдата сакал да ја вратиш вреќата за да не загадува со неразградливи кеси, за околината се грижел.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.264

РЕК „БИТОЛА“ E НАЈГОЛЕМ ЗАГАДУВAЧ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ЗА 2022, ВЕЛИ НОВИОТ ИЗВЕШТАЈ НА МЕЃУНАРОДНАТА ЕКО-МРЕЖА

загадување од електраните што работат на јаглен и веќе секоја година гледаме како големите електрани во Србија и Босна и Херцеговина рушат рекорди. Но, ваков огромен скок во емисиите како што има ТЕЦ ‘Битола’ во 2022 година не сме забележале до сега. Последиците од ваквото загадување ќе бидат големи и за Битолскиот Регион, но и за целата земја и пошироко“, вели Давор Пехчевски од „СЕЕ Банквоч нетворк“.

Владата на Македонија усвои амбициозни климатски и енергетски цели со кои се предвиде затворање на капацитетите на јаглен до 2027.

„Потребно е да се одржат роковите за исполнување на овие цели за да се испрати јасна порака до енергетскиот сектор, индустријата и граѓаните дека земјата доследно се придржува кон напуштање на фосилните горива, праведна транзиција кон обновливи извори и чисти технологии и грижа за здравјето на граѓаните“, рече Елена Николовска од „Еко-свест“.

Ж. ЗДРАВКОВСКА

Site ke pocrkame, samo ne mi e jasno so mislat drugite deka nivnite roditeli ,deca ke kurtulat korenot da vu se sotri na site kopilinja gnasni!

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
Со паркинг шо прајме, пола Битола е иселена а коли вријалници, пола сат вртиме за колата да ја паркираме, еден Прилеп има катна гаража бе.
Ej nemoj da ni Vredjas Prilep!!!
I ako ti e polesno, imame ne edna tuku dve katni garazhi!

Nalet toa i Pivo Fest imame.

Ama pa so ubavici si go nemame ama zatoa cesto nakaj Bitola odime :vozbud:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
1500 денари карта за Цеца во Фелиција :vozbud: 200 евра масата
И гарант преполно ќе биди како и увек.
Ами ко си најде ќутукот офци ќе си ги стрижи.
Низ светот врие од секакви фестивали секој ден, ние уште со Ацо Пејовиќ се расправаме, од градот на конзулите ни к не остана.
И немам ништо против турбо фолкот, нека има и такви концерти, музика за сечиј вкус ама ние освен турбофолк не знајме очигледно за ништо поќе, а кога ќе видам и која сељачана врши низ град поќе не ни заслуживме.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.039
Поени од реакции
5.766
1500 денари карта за Цеца во Фелиција :vozbud: 200 евра масата
И гарант преполно ќе биди како и увек.
Ами ко си најде ќутукот офци ќе си ги стрижи.
Низ светот врие од секакви фестивали секој ден, ние уште со Ацо Пејовиќ се расправаме, од градот на конзулите ни к не остана.
И немам ништо против турбо фолкот, нека има и такви концерти, музика за сечиј вкус ама ние освен турбофолк не знајме очигледно за ништо поќе, а кога ќе видам и која сељачана врши низ град поќе не ни заслуживме.
Зошто толку ограничено размислување???
Пазарот е понуда и побарувачка, штом се форсират овие пејачи значи има побарувачка. Само Битола е ова???? Па градо ваков градо таков...
Фелиција си прај приватна забава разберете. Си ги билда цените за одредена клиентела, а не за широка маса. Негов избор е то, шо има да те буни тебе или мене или било кој то. Сегде во светот имаш локали за одредена маса на луѓе, млади, стари, чудни, фолкери, панкери, богати, сиромашни...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Зошто толку ограничено размислување???
Пазарот е понуда и побарувачка, штом се форсират овие пејачи значи има побарувачка. Само Битола е ова???? Па градо ваков градо таков...
Фелиција си прај приватна забава разберете. Си ги билда цените за одредена клиентела, а не за широка маса. Негов избор е то, шо има да те буни тебе или мене или било кој то. Сегде во светот имаш локали за одредена маса на луѓе, млади, стари, чудни, фолкери, панкери, богати, сиромашни...
Па и јас истото го искоментирав, каква побарувачка таква понуда.
Тргни ја Фелиција настрана, тоа си е приватен локал, шо сака ќе носи. Прашањето е зошто општината не се позамара малку и да организира некој култен настан, некаков фестивал или било шо слично.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.039
Поени од реакции
5.766
Па и јас истото го искоментирав, каква побарувачка таква понуда.
Тргни ја Фелиција настрана, тоа си е приватен локал, шо сака ќе носи. Прашањето е зошто општината не се позамара малку и да организира некој култен настан, некаков фестивал или било шо слично.
Па претходно ја зеде фелиција за пример, зато и така реплицирав.
Во однос за општината се сложвам, ја имавме белата ноќ за жал ја презапустија а можеше да се развива да биди меѓу најдобрите настани во Македонија. На широк сокак ја имаме најубата и најуникатната сценографија, ама ко ќе ги донесиш владо јаневски, ламбе, влатко за бела ноќ, која би требало да е техно забава, макар и комерцијално техно, тури му пепел. Факт е дека во општина немат визија за тој тип настани, Струмица лани почна нивниот Еxit да го организират, 50 скалила над нас заминаа. Кај нас за жал се не можи, скапо ни било, ова она ми било, само оправдувања.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
1500 денари карта за Цеца во Фелиција :vozbud: 200 евра масата
И гарант преполно ќе биди како и увек.
Ами ко си најде ќутукот офци ќе си ги стрижи.
Низ светот врие од секакви фестивали секој ден, ние уште со Ацо Пејовиќ се расправаме, од градот на конзулите ни к не остана.
И немам ништо против турбо фолкот, нека има и такви концерти, музика за сечиј вкус ама ние освен турбофолк не знајме очигледно за ништо поќе, а кога ќе видам и која сељачана врши низ град поќе не ни заслуживме.
Pred 25-30 god skoro site kafici niz Bitola pustaa rok alternativa pank i sl.Kulturna svetska muzika.Bevme grad so koj se gordeevme. Vo toa vreme vo Skopje bea aktuelni. " poljoprivredni " svirki.Sega kaj nas e toj trend.Nekako propaganjeto na gradot kako da e povrzano so stilot na muzikata.Vo seljacite ostana silata izgleda a drugoto go fati patot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom