Биткоин (Bitcoin) фарма и електрична потрошувачка

Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
Сакам да инвестирам 20.000 евра во Биткоин фарма (т.е. околу 15 машини за копање биткоин). Дали некој може да ми даде совет околу приклучувањето, затоа што 1 машина троши околу 1600W. Дали за ова е потребно индустриска струја?

ПС: Секој друг совет е добредојден или бизнис предлог. Однапред се извинувам ако темава е постирана во погрешен топик.
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
не трошат 10 киловата, до околу 1500 вати максимум.
ако мислиш со графички да правиш промашена инвестиција е тоа.
ќе си купиш ASIC машини специјализирана за биткоин
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Сакам да инвестирам 20.000 евра во Биткоин фарма (т.е. околу 15 машини за копање биткоин). Дали некој може да ми даде совет околу приклучувањето, затоа што 1 машина троши околу 10кw/h. Вкупната потрошувачка на електрична енергија ќе биде околу 150kw/h. Дали за ова е потребно индустриска струја?

ПС: Однапред се извинувам ако темава е постирана во погрешен топик.
Ако за ваква инвестиција бараш совет за приклучување на форум алал да ти е.
Ќе ти требаат клими за ладење, UPS, провери дали е дозволено (трговија со криптовалути е забрането мислам дека во МКД, за копање не знам), за индустриска ако пријавиш фирма, инаку ако ги лупниш во визба ќе си биде на истото броило од куќата.
 
Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
Ако за ваква инвестиција бараш совет за приклучување на форум алал да ти е.
Ќе ти требаат клими за ладење, UPS, провери дали е дозволено (трговија со криптовалути е забрането мислам дека во МКД, за копање не знам), за индустриска ако пријавиш фирма, инаку ако ги лупниш во визба ќе си биде на истото броило од куќата.
Планирам во повеќе визби за почеток (по пријатели), инаку знам дека трговијата е нелегална, но копањето мислем дека е легално. Не ми е проблем мерилото, туку прашањето е дали мрежата ќе издржи толкава моќност (ако се постават сите во иста просторија)?

Инаку прашањево е ок за во форум, што има врска, можеби ќе наидам на некој добар совет или стар miner.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Машините ми се порачани веќе, Antminer S9 модел и троши 13KW/h
кај виде дека 13киловати струја влече. не знам дали и со трофазна толку струја од штекер моќе да добиеш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Планирам во повеќе визби за почеток (по пријатели), инаку знам дека трговијата е нелегална, но копањето мислем дека е легално. Не ми е проблем мерилото, туку прашањето е дали мрежата ќе издржи толкава моќност (ако се постават сите во иста просторија)?

Инаку прашањево е ок за во форум, што има врска, можеби ќе наидам на некој добар совет или стар miner.
Не може да ти каже никој на форум, ЕВН во многу реони има проблеми со пад на напон, второ каква е инсталацијата и доводот до зградата и т.н
Мој совет ти е кога веќе лупаш 20 000 евра, да си платиш уште 100-200 евра и искусен енергетичар да ти направи проверка на напонот, да прегледа каква струја имате во објектот и да направи калкулација според потрошувачката на машините и останатите околности дали е во ред или ќе ти треба друга солуција (поделба во други објекти или да поднесеш барање ЕВН да ти извади специјално броило за објектот уште 35 000 отприлика).
 
Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
кај виде дека 13киловати струја влече. не знам дали и со трофазна толку струја од штекер моќе да добиеш.
Изгледа си во право, сум ги смешал нешто калкулацииве. 1300W е точново, не 13 kw/h т.е темава паѓа во вода и не знам како да ја затворам дискусијава :D
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
10 машини можеш дома да ги врзеш, само нека ти среди некој електричар неколку штекери на посебни фази, посебни осигурачи. по 2-3 машини на штекер ќе може да врзеш. и обезбеди добро ладење во собата.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
@Kakao, иако си ја решил твојата дилема и побара да биде затворена, сепак темава ќе ја оставам отворена затоа што сметам дека е актуелна во овој период.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Јас мислам дека сепак проблем ќе е легалноста на целава работа. Што ќе биде со биткоинтите, мораш пак да ги истргуваш на крај... што би правел со нив ако само ги имаш и не можеш да ги уновчиш затоа што не се 2-3 па никој нема да ти блезе во траг. Ќе имаш прилив/одлив на средства за кои на некој ќе му светни аларм дека има нешто, данок не е заебанција... чисто на зезање Ал Капоне не паднал за сите глупости што ги правел паднал оти не платил данок а кога ти ќе (ако) плаќаш данок некој ќе види дека имаш трговија од интернет, па зошто како и ете ти дека вршиш нелегална трговија...

Можеби еден ден кога македонија ќе легализира нешто вакво, кога интернетот ќе е отворен како по светот но засега тешко...
 
Член од
14 април 2013
Мислења
68
Поени од реакции
21
Јас мислам дека сепак проблем ќе е легалноста на целава работа. Што ќе биде со биткоинтите, мораш пак да ги истргуваш на крај... што би правел со нив ако само ги имаш и не можеш да ги уновчиш затоа што не се 2-3 па никој нема да ти блезе во траг. Ќе имаш прилив/одлив на средства за кои на некој ќе му светни аларм дека има нешто, данок не е заебанција... чисто на зезање Ал Капоне не паднал за сите глупости што ги правел паднал оти не платил данок а кога ти ќе (ако) плаќаш данок некој ќе види дека имаш трговија од интернет, па зошто како и ете ти дека вршиш нелегална трговија...

Можеби еден ден кога македонија ќе легализира нешто вакво, кога интернетот ќе е отворен како по светот но засега тешко...
Законски никој не рекол дека е нелегално да имаш компјутер поврзан на интернет. Биткоин копањето е давање на computational power за возврат во биткоини. Јас нема да тргувам со нив, јас само ќе ги добивам. Нелегално е да се врши излив на пари од државава. За да се искеширам јас ќе го земам мојот PC во странство со мене (пример UK или Грција или Бугарија) и ќе ги продадам од тие држави. Едина пречка е што можеби ќе треба да се плати данок на приливните средства, но можам да подесам парите да се праќаат во друга држава кај пријател, а од овде да давам само computational power.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Законски никој не рекол дека е нелегално да имаш компјутер поврзан на интернет. Биткоин копањето е давање на computational power за возврат во биткоини. Јас нема да тргувам со нив, јас само ќе ги добивам. Нелегално е да се врши излив на пари од државава. За да се искеширам јас ќе го земам мојот PC во странство со мене (пример UK или Грција или Бугарија) и ќе ги продадам од тие држави. Едина пречка е што можеби ќе треба да се плати данок на приливните средства, но можам да подесам парите да се праќаат во друга држава кај пријател, а од овде да давам само computational power.
Ќе го земеш ПЦто во странство за да ги продадеш биткоините? Гледај кабелот за струја да не го заборавиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Јас мислам дека сепак проблем ќе е легалноста на целава работа. Што ќе биде со биткоинтите, мораш пак да ги истргуваш на крај... што би правел со нив ако само ги имаш и не можеш да ги уновчиш затоа што не се 2-3 па никој нема да ти блезе во траг. Ќе имаш прилив/одлив на средства за кои на некој ќе му светни аларм дека има нешто, данок не е заебанција... чисто на зезање Ал Капоне не паднал за сите глупости што ги правел паднал оти не платил данок а кога ти ќе (ако) плаќаш данок некој ќе види дека имаш трговија од интернет, па зошто како и ете ти дека вршиш нелегална трговија...

Можеби еден ден кога македонија ќе легализира нешто вакво, кога интернетот ќе е отворен како по светот но засега тешко...
Ако имаш биткоини и не знаеш што да правиш дај ми ги јас ќе ги шитнам за процент, ти ќе добиеш чисти пари ;) камо да има за данок и останатото е лесно
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Абе не го плашете човекот. Какво носење пц во странство. Фино лепо продади ги биткоините, повлечи си ги парите и ич к да не те боли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom